Recommended Posts

and finally Q.E.F. :P

@vera - și mie ... do some and fix it :D ... și-a revenit so chill :)

Frank, atunci cand spui ca este o onoare pentru cuvantul holocaust alaturat lui Moga, inseamna ca-l cunosti foarte bine pe acest om de a putut sa-ti insufle un asenea dispret! Nu poti sa spui ca dupa un numar de e-mailuri poti cunoaste un om si sa-l judeci intr-un mod atat de drastic si sever cum o faci tu! Eu nu sunt fan Moga, nu-l cunosc, doar dupa discutiile de pe forum mi-am facut o idee, dar modul tau de a judeca si de a pune la zid un om pe care nu l-ai intalnit niciodata in viata, ma duce cu gandul la toleranta prusaca ce tinde spre minim! Asta e senzatia mea, ca ai cam uitat de unde ai plecat, fiindca altfel ai sti ca la noi, cei ramasi in umila noastra tara, defectele sunt mult mai vizibile, ies mult mai repede la iveala, fiindca ne ajuta societatea! Poate ca Moga a mai dat-o si in bara, dar uita-te in oglinda si fii sincer cu tine insuti, tu de cate ori n-ai dat-o? Tot in bara? Merita el oare sa fie pus la stalpul infamiei si aruncat cu rosii in el? Sau altruismul este lucru rar printre nemti? Chiar nu poti renunta la rautate si sa-l accepti pe cel de langa tine asa cum este, cu defectele lui cu tot? Nu crezi ca Moga, traind de o viata in Germania, ar putea fi egalul si companionul tau de-o halba sau de-o tura?

De-o halba de bere si nu de-o halba-n cap? In sens figurat?

• Upvote 3

N-am chef de polemici.

Mai gindeste-te ce am incercat sa spun cu holocaustul. Scuturi cam multe din mineca. Claudiu stie foarte bine ce apreciez la el si ce nu; daca-i spun ce gindesc nu inseamna ca-l pun la zid, la stilpul infamie si arunc cu rosii. Multi nu suporta adevarul, critica; ce sa mai spun de sarcasm si ironie. Ai o fantezie bogata si creata asa ca nu vreau sa te scot din senzatiile tale. Daca uitam de unde am plecat nu eram de atitia ani pe acest forum unde, ma mir si eu, inca nu m-am saturat de intrebari de genul “cum reparam o pana de cauciuc?”.

Moga nu trebuie sa traiasca de o viata in Germania pentru a fi egalul si companionul meu de-o halba sau tura; asa cum n-am cerut asta altora n-o cer nici lui.

P.S. Cred ca sint destul de matur pentru a sti cind sa ma uit in oglinda; totusi, multam pentru sfat. Pentru mine discutia e incheiata fiindca n-o sa duca la nici un rezultat. Multumesc pentru intelegere.

• Upvote 3

Stiu ce ai vrut sa spui cu holocaustul, stai linistit! Moga este un subiect mult prea insignifiant ca sa se poata face o asemenea analogie cu subiectul holocaust, i se face o prea mare onoare...interpretarea se poate face insa in dublu sens...rezultatul este totusi acelasi...dispret total!Mai gandeste-te si ca exista sensul figurat( EX stalp si aruncat cu rosii). Eu nu ma erijez in aparatorul lui Moga, este vorba de principii, nu era el, era altcineva. Discutia a deviat spre Moga, problema de fond fiind alta!

• Upvote 1

Cred ca ingerati la ore tarzii prea multi carbohidrati Imagine postată

Prea multa energie pentru o discutie, prea multa zarva pentru nimic.

Cu absolut nimic; asa cum pina acum n-a facut absolut nimic pentru ciclismul din Romania ;) .

Ar fi trebuit sa faca ceva...?

Tu ce faci pentru ciclismul din Romania ?

• Upvote 4

Un bank potrivit la tematica discutiei, care se lunjeste de cateva luni, cei drept de foarte mult timp de a da staturi reciproce care mai de care, ca doar suntem toti destepti.

"In iad sunt trei cazane in primul au fost pusi Evreii, in al doilea Rusii, si in al treilea Romanii.

Dupa un an vine o inspectie pentru a vedea situatie la fata locului:

La primul cazan se uita: stau gracii umar la umar in jurul cazanului,

- inspectorul drac sef intreaba de ce stati asa multi la acest cazan

- Pai evreii nu mai si fac planuri de evadare si mereu incerca sa iasa (ajutanduse unul pe altul), si ne este foarte greu sai tinem;

La al doilea cazan: Sta un singur drac inspectorii sunt uimiti

- Pai de ce aici sta numai unul de paza;

- Pai rusii dupa o discutie incep sa se bata intre ei, in timp ce se bat, 2-3 se inteleg si incearca sa easa, ajutanduse reciproc, si din aceasta cauza este suficient de un singur grac de paza;

La al treilea cazan: inspectorii au fost frapati pentru ca nimeni nu era de paza:

- De ce aici nu este nimeni,

- Pai de la inceput ne facem grij, ca dupa o discutie se intelegeau si incercau actiunea de evadare, dar din fericire pentru noi de fiecare data in momentul inceperii evadarii aparea cineva cu o alta propunere si dupa o cearta se relua discutiile si asa tot anul, au fost cateva incercari de evadare de unul singur dar ceilalti il trageau inapoi, asa ca aici nu exista nici o problema."

Apropo acest banc l-am citit cu multi ani in utma pe un site din Rusia.

Oare de ce nu putem sa lasam cel putin un topic intact "Ture, Plimbari, Expeditii" fara discutii interminabile (cu tot felul de propuneri, sujestii, critici inutile) ca doar ramine ca istorie cu turele efectuate de catre utilizatorii sitului.

• Upvote 3

Gata si-a revenit.Apareau tot felul de scrisuri...exec...si alte cele.

Tu ce faci pentru ciclismul din Romania ?

Intrebarea ta e la fel de amuzanta, ca sa nu spun ridicola, ca si subiectul ei ;).
  • Upvote 2

Amuzanta sau ridicola, nu ai raspuns la ea.

Intrebarea mea, ca sa te lamuresc, pleaca de la o vorba care spune, "nu judeca pentru ca vei fi judecat".

Eu stiu ca e relaxant sa stai in alta tara dupa ce ai scapat de iadul din Romania si sa dai lectii de superioritate, pigmentate din cand in cand cu vorbe in gemana, asa pentru autenticitate. Totusi unii de pe aici din iad, mai gandesc si cu creierul lor.

• Upvote 9

Ati putea totusi sa renuntati la atacurile catre Frank bazate pe originile sale germane/romanesti cand nu mai aveti argumente? Nu cumva dati dovada voi de complexe de inferioritate atunci cand orice parere care vine din partea cuiva care nu mai traieste in Romania o considerati dovada de superioritate? Cand o sa-l cunoasteti pe Frank cu adevarat o sa vedeti ca faptul ca de atatia ani este cu noi pe forum este un privilegiu de care avem parte.

• Upvote 1

Frank a facut mai multe pentru ciclismul din Romania, decat a facut federatia...

• Upvote 1

Si eu cred ca asemenea contre, daca trebuie sa existe (desi ma indoiesc profund), ar trebui sa se desfasoare macar in privat, desi as prefera sa nu existe defel. E greu de crezut ca trebuie sa ne reintoarcem la filosofia "salamului cu soia" din anii '90. Am un deosebit respect pentru amandoi ca sa fiu pus in situatia de a mi-l tulbura.

Daca "se egzista" curiozitati pai atunci pentru statistica sa se consemneze si opinia mea: din posturile lui Frank am aflat o groaza de chesti practice si utile plus ca-mi place si umorul lui; din posturile lui thor66six excluzand faptul ca mai aprinde fitile pe ici pe colo n-am aflat nimic, da' mai astept. :D

PS: avand in vedere ca am bicicleta si ca mai particip la unele competitii de amatori se poate spune ca fac parte din "ciclismul romanesc" nu? :P

• Upvote 1

Amuzanta sau ridicola, nu ai raspuns la ea.

Chit ca azi trebuie sa lucrez incerc sa-mi iau timp pentru un raspuns, special pentru tine.

- In primil rind, e greu sa faci ceva pentru ceva ce exista mai mult sau mai putin doar in forma de pigment palid.

- In al doilea rind n-am facut si nu fac nici mai mult nici mai putin decit cel mai mediocru user al acestui forum pentru “ciclismul din Romania”.

- In al treilea rind ma intereseaza mult mai mult situatia pedalatorului de rind decit ceea ce numesti tu „ciclismul din Romania“. Despre „ciclismul din Romania“ s-a scris foarte mult; de regula prea putine lucruri pozitive. Nu simt nevoie sa ma bag in rindul si in discutiile celor care fac asta fiindca ma intereseaza prea putin.

Daca am scris si scriu ceva sau comentez ceva n-o fac cu intentia de a ma lauda cu ceea ce stiu sau nu stiu. Am incercat si incerc sa contribui cu citeva idei despre tehnica, cicloturism, infrastructura occidentala pentru biciclari etc. pentru a da un impuls pentru discutii civilizate despre teme care-i ating si-i framinta pe toti cei care stau zilnic pe bicicleta, fara intentia de a otcroi cuiva mentalitatea, gindirea si solutiile din Occident.

Eu stiu ca e relaxant sa stai in alta tara dupa ce ai scapat de iadul din Romania si sa dai lectii de superioritate, pigmentate din cand in cand cu vorbe in gemana, asa pentru autenticitate.

Stii din proprie experienta cit e de relaxant sa stai in alta tara sau doar din auzite? Spre deosebire de tine si multi altii eu personal nu consider Romania nici iad nici tara de cacat si incerc sa transmit aceasta idee, de fiecare data cind am ocazia, celor care au un interes vadit de a vizita si cuceri aceasta tara pe doua roti. Nu stiu citi de pe acest forum se angajeaza si s-au angajat pentru asa ceva. Iti spun asta fiindca sint ferm convins ca sportul pe doua roti are pe linga “ciclism si maratoane” multe alte facete care, din pacate, prea rar sint teme de discutie si doar un fenomen marginal pe acest forum. Daca tu esti de parere ca a-ti trage un costum in culori de papagal peste burduhoi pentru a pedala performant pina la Mihailesti inseamna a face ceva penrtu “ciclismul din Romania” te las sa visezi mai departe. Daca tu crezi ca a pedala prin lume cu tricolorul pe ghidon inseamna a face ceva penrtu “ciclismul din Romania” te las sa visezi mai departe.

Asa pentru autenticitate, ar fi mai pe placul tau sa “pigmentez lectiile” cu “What the fuck”, “What ever”, “Never ever”, “Count me” etc.?

“Well” n-am probleme s-o fac dar n-am de gind s-o fac :P .

Totusi unii de pe aici din iad, mai gandesc si cu creierul lor.

M-as bucura daca “unii din iad” ar gindi numai cu creierul. De multe ori am impresia ca “unii” gindesc mai mult cu cotul, placutele sau rotile de carbon si asta in stilul de “usurare”; idei usoare pentru suflete crosetate simplu.

P.S. Cei care au avut ocazia sa stea cu mine la o bere, o discutie, un telefonat un P.M. stiu ca nu sint “unchiul din Germania” care simte nevoioa sa dea “lectii de superioritate. Nu esti tu primul care incearca sa faca asta; nu ma nelinisteste si nici nu am de gind sa-mi exprim nemultumirea pe acest thread. Sper ca intrebarea ta a fost raspunsa.

Numai bine si nu te obosi cu un raspuns. Daca ai chef de ciorovaiala stii pe care forum ai ocazia "sa dai lectii" ;) .

• Upvote 5

Va rog sa continunati (daca simtiti nevoia) aceasta disputa folosind mesageria privata. Reamintesc ca nici prin intermediul mesageriei private nu sunt permise insultele.

Pentru Frank:

"- In primil rind, e greu sa faci ceva pentru ceva ce exista mai mult sau mai putin doar in forma de pigment palid.

- In al doilea rind n-am facut si nu fac nici mai mult nici mai putin decit cel mai mediocru user al acestui forum pentru “ciclismul din Romania”.

- In al treilea rind ma intereseaza mult mai mult situatia pedalatorului de rind decit ceea ce numesti tu „ciclismul din Romania“. Despre „ciclismul din Romania“ s-a scris foarte mult; de regula prea putine lucruri pozitive. Nu simt nevoie sa ma bag in rindul si in discutiile celor care fac asta fiindca ma intereseaza prea putin."

Tocmai din motivele astea nu ar trebui sa il judeci nici tu pe Claudiu Moga si nici nimeni.

Pentru Frank si pentru ceilalti:

Dragilor observ de mult timp la voi ca, dupa disparitia lui Leonte, ati gasit(sau credeti voi) alta jucarie in capul careia sa aruncati cu tot ce va vine la indemana. Moga insa nu raspunde, nu riposteaza asa cum unii ar merita-o. Probabil ca asta va incurajeaza sa dati cu atat mai mult zel in omul cazut la pamant. Asta si cu complicitatea unor moderatori care probabil isi rad in pumni de acelasi Moga si in loc sa ii tempereze pe cei care il ataca, il pdepsesc tot pe Moga. De cand sunt eu pe forumul asta nu l-am vazut niciodata pe Claudiu sa aibe vreun raspuns taios sau jignitor, desi dupa parerea mea avea suficiente motive sa o faca. El raspunde de fiecare data amabil chiar si la jigniri, dar in spiritul specific romanesc, bunul e luat de prost.

Inchei prin a repeta motivul pentru care am deschis discutia cu Frank. "NU JUDECA PENTRU A NU FI JUDECAT".

PS. Eu am incheiat Seb. Nu vad totusi unde erau jignirile la care bati apropo.

• Upvote 1

Frank eu nu ma simt insultat de mesajul tau, sper ca nic tu de al meu. Totdeauna am considerat ca o discutie fie ea in contradictoriu, nu inseamna insulta pentru nici unul dintre interlocutori.

Sunt de acord in multe privinte cu parerile tale expuse pe forum. E drept am eu ceva cu limba germana. :)

Totusi in privinta lui Moga nu iti dau dreptate.

Reamintesc ca nici prin intermediul mesageriei private nu sunt permise insultele.

Da. Nu m-am exprimat prea fericit, lasand loc de interpretari. Mesajul se vroia a fi unul preventiv si ultima parte (cea citata aici) nu era adresata in mod special cuiva.

Nu tin sa-ti dau lectii Seb, dar mai bine precizai ca limbajul si atitudinea abuziva chiar si prin PM sunt raportabile catre moderatori prin "Report post" si sanctionate conform regulamentului.

Asta daca vrei sa ajuti informativ cu ceva. De restul stim, "Cine poate oase roade " Imagine postată

• Upvote 1

Ce duminica frumoasa, plina de soare este acuma(sper ca si la voi), mai bine iesiti la o plimbare sau pe o terasa.

Postarea lui pinkbike nu a fost aprobata. Gata cu postarile in afara subiectului. Respectati povestea lui Claudiu asa cum este.

Bah voi nu sunteti cu toti boii acasa saptamana asta? O sa ajungeti sa-l transformati pe Moga in bubble boy cu zelul asta de a face vid in jurul lui. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Puteti sa va uitati pe toate posturile mele pe subiectul Moga, de mult ma opun celor care rad de el... dar acuma nici sa radem cu el nu mai e voie? :blink:

Era o gluma de incurajare, daca domnu Moga e deranjat de porecla Casanova eu il car pe Trevizes in spate pe tot traseul de la Prima Evadare http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.