ovidiu

2012.07.05 - King of the Mountain - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Imagine postată

Ciclism.ro impreuna cu Clubul Sportiv Sport Club Project organizeaza in data de 05.07.2012 cursa King of the Mountain 2012.

Concursul este un contratimp in catarare pe sosea, pe celebra catarare de la Paltinis - Sibiu.

Acest concurs va avea loc in aceeasi zi cu prima etapa a competitiei Turul Ciclist al Sibiului. Urmand ca toti participantii sa astepte la Paltinis caravana turului.

Premierea va fi facuta impreuna cu cea a etapei, fiind transmisa in direct pe Digi Sport!

Nu exista taxa de inscrierie, evenimentul fiind destinat exclusiv amatorilor.

Puteti accesa site-ul evenimentului similar organizat in 2009 aici: http://www.kingofthemountain.ro/

In curand site-ul va fi actualizat cu informatiile despre cursa din 2012

• Upvote 9

Bravo, felicitari.

De-abia astept evenimentul.

Ca un copil, ma bucur foarte tare de acesta competitie.

Si tot ca unui copil nu imi este suficient doar un cadou...

Nu ne faceti o surpriza si cu un King of "CENTURA SIBIULUI" ?

Nu ne faceti o surpriza si cu un King of "CENTURA SIBIULUI" ?

Inca o idee foarte buna (chiar daca cred ca nu este realizabila),mi-ar placea sa pedalez pe centura , iar din cate stiu eu in mod normal este interzis sa mergi cu bicicleta

pe celebra catarare de la Paltinis - Sibiu.

Pentru amatori se da startul de la Paltinis spre Sibiu, nu de alta dar poate reusim si noi sa ne apropiem de timpii de la profesionisti :)

Abia astept detaliile :) Cred ca pentru anul in curs trebuie sa imi incropesc un adevarat calendar competitional.

Imi aduc aminte si acum ce frumos a fost in 2009 :) Iar marele Caine a luat King of the Beer la sfarsit . Anul asta am auzit ca se antreneaza din greu. Pentru acelasi trofeu :D

Ceva detalii ? Lungime catarare..panta maxima/medie ?

Se pleaca invidual banuiesc...daca e la gramada nu se mai poate numi contratimp individual

• Upvote 1

Ceva detalii ? Lungime catarare..panta maxima/medie ?

Se pleaca invidual banuiesc...daca e la gramada nu se mai poate numi contratimp individual

E totul scris pe site, bre.

Imagine postată

Nu exista taxa de inscrierie, evenimentul fiind destinat exclusiv amatorilor.

Adica Membrul Incoronat nu pune tricoul la bataie pe urcare? ;)

• Upvote 1

Pai membru Incoronat va participa cu siguranta la Turul Ciclist al Sibiului. Acesta este si motivul pentru care nu facem cursa de elite, majoritatea celor care ar fi participat la acea categorie fac parte din echipele care participa la Turul Ciclist al Sibiului.

• Upvote 2

Felicitari ! Cred ca este sau poate deveni, cea mai iubita cursa din tot calendarul competitional pentru amatori.

Imi aduc aminte cu multa placere de cursa din 2009. Chiar imi doream foarte tare reeditarea ei, in mod normal am sa fiu acolo, am de luat o mica "revansa" fata de mine :P

In aprilie vor incepe inscrierile.

ne dorim ca aceasta cursa sa fie una de contratimp individual dar va fi destul de dificil. Daca sunt multi concurenti si vom avea startul la diferenta de 1 minut va fi complicat (poate dura cursa 5-6 ore). Foarte probabil vom faca ca la editia din 2009 cand am avut start in bloc.

O sa va comunic detaliile in timp util.

Important este ca acesta este primul pas spre organizarea unui Paltinis Bike Day similar cu Selle Ronda Bike Day, adica o zi in care catararea de la Paltinis va fi inchisa masinilor si va fi deschisa exclusiv pentru biciclete.

• Upvote 1

O veste tare minunata acest concurs, mai ales ca anu' asta voi intra si eu in randul cursieristilor 8->

am o parere personala, sper sa nu deranjeze pe cineva: as fi preferat ca KOM sa fie pe transfagarasan ptr. ca e etapa regina din turul sibiului si pt. ca are loc sambata cand ar putea avea mai multi concurenti si deci mai mult public ptr. tur....

Unde mai pui ca e si mai lung, si mai frumos, si asfalt mai bun...

Dar cred ca-ti dai sema ca e mult mai greu de obtinut acceptul Politiei pt. restrictionarea accesului masinilor pe Transfagarasan (mai ales simbata!) decit pe Platinis.

Nici nu putem spera la inderdictia completa, o simpla "atentionare" a soferilor, ca in 2009, ar fi satisfacatoare.

Pai un start in bloc nu se mai poate numi contratimp,mai degraba e o cursa individuala ,o clasica :))

Normal! Daca nu vom organiza un contratimp vom organiza o cursa clasica, cu 15 km de catarare. Cand o sa luam decizia vom anunta ce tip de cursa va fi!

Ar fi chiar mai buna o cursa clasica, pt a face astfel incalzirea pana la catararea finala :)

• Upvote 1

Poate organizatorul KOM ia in calcul varianta Balea.... n-ar avea nimic de pierdut...din contra....

Nu luam in calcul varianta Balea pentru ca vrem sa promovam catararea de la Paltinis.

La Balea se va urca cand organizam intalnirea Ciclism.ro.

E mult mai sportiva si mai grea urcarea la Paltinis decat Balea, nici nu se compara dupa parerea mea. Super ca revine concursul, o veste minunata. Pacat ca pica joi, ceea ce va face pentru multi imposibila participarea - totusi e timp pana atunci de facut aranjamentele necesare la servici. Si pacat personal pentru mine ca o sa fiu in Franta la Marmotte care-i pe 7, chiar imi doream mult sa ajung, am si fost sa ma cronometrez pe ea toamna asta... Da' pe 8, duminica, m-am inscris la un contratimp pe Alpe d'Huez de consolare :-

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.