ovidiu

2012.07.05 - King of the Mountain - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Eu zic ca se compara: e mai scurta, dar mai tare.

Oricum, ideea e alta. Pt.cei care isi doresc atit de mult sa participe, dar din motive serioase nu pot, poate vorbim cu Ovidiu sa organizeze o varianta "prin corespondenta".

Ideea e simpla: urci, te cronometrezi si treci cinstit pe raboj timpul. Vine altul, face acelasi lucru si se inscrie in fata sau in urma ta, in functie de timp.

Asa se ajunge la un clasament "pe proprie raspundere".

Se poate face simplu, cu un topic/thread dedicat, doar sa stabileasca cineva (Ovidiu, bineinteles) foarte precis plecarea si sosirea, noi nu trebuie decit sa urcam si sa ne declaram cu sinceritate timpul realizat.

Simplu, nu?

@octav: m-am uitat pe clasamentul din 2009, pe pozele din 2009 si cred ca te-am recunoscut: erai cu un costum galben/rosu si cu plete?

• Upvote 1

Sunt convins, ideea o stiu din tinerete, cind faceam aeromodelism si spaniolii organizau asa ceva.

Needless to say... romanii erau campioni.

Dar la competitiile normale, face-to-face, nu's de naiba se-ntimpla, ca aveam noi romanii toate ghinioanele de pe pamint si nu treceam de jumatatea clasamentului...

@octav: multumesc ca m-ai luminat, am facut o multime de calcule si deductii logige pt.a ajunge la o concluzie gresita.

Hai sa ma prezint si eu:

Imagine postată

am facut ambele (paltinis si balea) de ft. multe ori...si as zice ca totusi balea e mai "sportiva" si mai "grea" mai ales pe partea a 2 a de dupa cascada...

Buna ideea lui Giginic, cu un concurs prin corespondenta, multe tari au asa ceva. Am putea face chiar un mic campionat care sa includa cateva catarari clasice: Trans-urile, Paltinis, Cota, Dichiu. S-ar putea face un site/sectiune pe Ciclism.ro, fiecare isi pune timpul pe care l-a obtinut. Evident, fara premii materiale ca sa tenteze la pacaleala - poate chiar fara premii deloc. Eventual o regula ca un timp sa fie contra-verificat de inca 1-2 concurenti prezenti la incercarea respectiva. Timp de parcurgere pana prin 1 octombrie, fiecare sa poata sa le faca de cate ori vrea, ramane cel mai bun timp inregistrat. Astea 5 catarari sunt drumuri pe care orice ciclist serios ajunge macar o data pe an, indiferent unde locuieste.

• Upvote 3

Ca sa vezi cita nedreptate e in lumea asta!

Eu vin cu ideea si Horatiu ia plusurile!

Ok, Horatiu, asa facem! Ramine sa se stabileasca clar si precis startul/finishul pt.fiecate catarare, iar modalitatea efectiva ar putea fi cite un thread pt.fiecare catarare celebra. Cele propuse de tine sunt si cele mai reprezentative, dar lista poate ramine deschisa (poate ar mai trebui completata cu ceva ptjumatatea de nord a tarii).

Dupa 1 Martie putem incepe!

Dati-i bice, domnilor!

• Upvote 4

Sper sa am cativa km in picioare pana la acel moment si sa ma pot prezenta si eu onorabil..Am facut si eu catararea de la Paltinis dar nu m-am cronometrat ca sa stiu cam pe unde ma situez..Oricum, sper sa vin cu o trupa serioasa din Brasov

Eu mă gândeam să fac o plăcuță pe care să fie scris timpul și numele învingătorului din fiecare an, plăcuță care să fie instalată la o locație cunoscută din Paltiniș.

• Upvote 3

Foarte interesanta ideea, ma mai gindesc - oare ar fi ceva ilegal daca s-ar trasa pe asfalt un "start" si un "finish"? - cei care am participat in 2009 stim pe unde ar veni, dar ma gindesc sa stie toata lumea.

@ady: hai, ca mai e destul pina la KOM - Paltinis, avem timp berechet!

...] plăcuță care să fie instalată la o locație cunoscută din Paltiniș.

Se poate face un soclu din beton sau metal, reprezentativ ca si design, prefabricat, amplasat cu aprobarea primariei in zona de finish cunoscuta(unde si este spatiu viran).

Se poate obtine HCL si autorizatie de amplasare(nefiind constructie nu este necesara autorizatie de construire).

ce neplacere a fost pentru mine ca din 2010 nu s-a mai organizat, dar ce bucurie ca s-a reluat in 2012 :)

abia astept, observ ca e pus joi, deci concediu si se pupa cu azuga in week-end. excelent

Reamintesc faptul ca acest eveniment va avea loc in acelasi timp cu Turul Ciclist al Sibiului. Cred ca este ocazia perfecta pentru pasionati de a organiza o vacanta de 4 zile care contine: King of the Mountain+vizionarea etapei Sibiu Paltinis din tur / O zi de plimbare prin Sibiu (centrul istoric)+vizionare etapa 3 din Turul Ciclist al Sibiului(etapa din centrul istoric) / O zi pe Transfagarasan si vizionarea etapei Sibiu - Balea / Final apoteotic la Surmont MTB Challenge.

De vis!

• Upvote 2

Foarte interesanta ideea, ma mai gindesc - oare ar fi ceva ilegal daca s-ar trasa pe asfalt un "start" si un "finish"?

Daca se poate scrie Legstrong, se poate scrie si Start si Finish cu un spray cu vopsea, nu cred ca se va autosesiza procuratura.

• Upvote 1

ar fi ceva ilegal daca s-ar trasa pe asfalt un "start" si un "finish"?

daca se traseaza cu vopsea s-ar putea sa se sesizeze, daca-l trasezi cu picamarul sigur nu se sesizeaza nimeni :D

care mai e starea drumului, asfaltului? Acum 3 ani cand am fost pe acolo mi se pare mai degraba off-road decat un traseu de parcurs cu cursiera.

• Upvote 1

daca se traseaza cu vopsea s-ar putea sa se sesizeze, daca-l trasezi cu picamarul sigur nu se sesizeaza nimeni :D

care mai e starea drumului, asfaltului? Acum 3 ani cand am fost pe acolo mi se pare mai degraba off-road decat un traseu de parcurs cu cursiera.

Eu am fost anul trecut , majoritatea drumului este bun dar inevitabil sunt si portiuni cu petece si chestii de genul acesta (ne aflam in Romania...)

eu intreb, deoarece cand am fost pe acolo, am urcat cu autobuzul (de la gara, nr 9 parca), eram in concediu cu consoarta, a mai ocolit si prin nu stiu de sat, daca-mi amintesc bine, dar drumul era praf, se lucra la el, erau echipe de la asfaltare, dar pe ansablu era intr-o stare deplorabila.

Ma gandesc sa particip si eu si vreau sa stiu daca nu ar fi mai indicat mtb-ul in detrimentul cursierei.

Foarte interesanta ideea, ma mai gindesc - oare ar fi ceva ilegal daca s-ar trasa pe asfalt un "start" si un "finish"? - cei care am participat in 2009 stim pe unde ar veni, dar ma gindesc sa stie toata lumea.

@ady: hai, ca mai e destul pina la KOM - Paltinis, avem timp berechet!

A fost marcat Gigi. Start/10 km, 5 km, 3 km, 1km, 500 m, 300 m, 100 m si Finish. La editia 2009. Fiecare marcaj era insotit de biciclistul din logo si sageata cu directia la bifurcatii. A rezistat mai bine de un an.

@hipo : in 2009 era o portiune mai "delicata" in primii km la inceput, dar per ansamblu bun. Oricum mult mai bun decat partea de Trans din jud Arges :D

Eu am fost cu MTB cu slickuri atunci. Acu schimbam foaia ;)

@MBZ

In decembrie se mai vedeau startul, finishul si cateva din celelalte marcaje de 500m ,300m.

Asta in conditiile in care am folosit cea mai ieftina vopsea :D/

Drumul este bun acum. Toata zona cu pavaj a fost asfaltata.

nu stiu ce ati marcat in 2009, cert este ca prin 2010 se vedea clar ca Legstrong trecuse cu bidineaua pe acolo

Confirm ce a zis Ovidiu un post mai sus, toata soseaua este ok, am fost sambata trecuta si ma duc si sambata asta, imi place foarte mult urcarea, pana o sa se mai incalzeasca afara pentru Trans merg pe Paltinis.

Guest
This topic is now closed to further replies.