ovidiu

2012.07.05 - King of the Mountain - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Pentru organizatori:pregatiti un tricou cu buline(antinevralgice ,antireumatice etc)pe care sa scrie KING OF THE OLDS... il cumpar contra cost daca il iau eu sau il platesc altui bosorog care iese in fata mea...am zis!

Din cei care vor trece prin Pitesti in drumul lor spre concurs, e cineva care ma poate lua pe mine si cursiera mea? Voi fi disponibil la orice ora din acea zi, iar intoarcerea as vrea sa o facem tot atunci intrucat a doua zi trebuie sa fiu la serviciu.

. La Bucuresti or fi, am auzit de unul caruia i se zice "dulaul de contratimp" si KOB (King of Beer) pe deasupra. :)

Sa ne vedem cu bine la KOM, sper sa reusim un sprint in catarare de la baza urcarii pana in varf :)

Am fi venit cu mare placere sa ne aparam tricoul da uite ca nu putem fugi de responsabilitati. Si cum Marele Ovi ne-a nu vrea sa modifice ziua de start nu ramane decat sa ne vedem pe Trans ---ca vin pregatit cu o saptamana -nainte sa fac o infuzie cu ''Lapte De Vaca ''

Bafta voua si bitelor voastre

@bitza faceam referire la "terenul" pe care bucurestii,timisoara etc. il au pentru antrenamente.Asta desigur nu inseamna ca nu exista cataratori si era doar o gluma fraza cu sprinterii si time trialistii...noroc

Da mai, bucurestenii n-au catarari pe-aproape, da' au bani de benzina... ;)) Cele mai tari catarari din Romania sunt la 80 km de Bucuresti (zona subcarpatilor de langa Ploiesti-Campina).

ce raport de urcare imi recomandati pentru urcarea asta avand in vedere ca am un bulan zic eu mediu si semiantrenat, momentan sunt pe un compact 105 cu50 34 si pinioane 11-27... si din ce am vzt pe urcari cam scade candenta si fortez prea tare...

Pai mai jos de atat nu poti sa mergi decat cu un 11-28, da' eu zic ca nu face nici o diferenta. Exista si un 12-30 Tiagra, mi-am pus eu de curiozitate, dar e degeaba, nu folosesc 30 niciodata, poate mi-o fi de folos prin Alpi. Parerea mea (si chiar sper sa nu te superi) e ca daca nu poti urca Paltinis cu raportul ala, n-ai de ce sa te inscri la concursul asta. Inca o data, sper ca nu te superi, dar e pana la urma un concurs.

Eu pe MTB am 11-32T , foaia cea mai mica 22 si foaia cea mai mare 44 (Deore daca conteaza). Cel mai mare pinion nu-l folosesc deloc. Cam 1h:15min imi ia sa urc pana sus cu angrenajul asta.

La K.O.M. o sa am ca obiectiv castigarea de experienta si sa nu ies pe ultimele 5 locuri :D

• Upvote 1

Pai cam cand nu mai folosesti niciodata foaia mica pe asfalt, e momentul de trecut pe cursiera, efortul pe cursiera cu 34/27 sa zicem e cam acelasi ca si cum ai urca cu 32/32 cu cauciucuri cu crampoane. Si mai bine e ca la MTB, pe urcari pe asfalt gen Paltinis sau Trans-urile, sa te ambitionezi sa nu folosesti nici ultimele doua pinioane mari, pe langa a evita foaia mica. Oricum teoretic nu e bine sa folosesti pinioanele extreme cu foaia mijlocie.

pe langa a evita foaia mica.

Genunchii mei nu prea sunt de acord cu tine :)

Scuze...aveam impresia ca te referi la cursiera :P

Reamintesc faptul ca acest eveniment va avea loc in acelasi timp cu Turul Ciclist al Sibiului. Cred ca este ocazia perfecta pentru pasionati de a organiza o vacanta de 4 zile care contine: King of the Mountain+vizionarea etapei Sibiu Paltinis din tur / O zi de plimbare prin Sibiu (centrul istoric)+vizionare etapa 3 din Turul Ciclist al Sibiului(etapa din centrul istoric) / O zi pe Transfagarasan si vizionarea etapei Sibiu - Balea / Final apoteotic la Surmont MTB Challenge.

De vis!

Acum citeva minute am vorbit cu un concitadin,Sopinel,stabilit pe meleaguri sibiene. Parca zici ca a fost vorbit cu tine,mi-a propus ca dupa DHS Corvin sa o tai direct la Sibiu,ceva ture prin zona,catararea de la Paltinis,un trans...cum sunt in vacanta pe viata iau in calcul si aceasta varianta ca pregatire ptr. Surmont. O singura problema am,mai maninc mincare calda daca lipsesc o saptamina de acasa? O sa incerc niste negocieri cu nevasta care...are drept de veto,sa vedem ce iese.

Acum citeva minute am vorbit cu un concitadin,Sopinel,stabilit pe meleaguri sibiene. Parca zici ca a fost vorbit cu tine,mi-a propus ca dupa DHS Corvin sa o tai direct la Sibiu,ceva ture prin zona,catararea de la Paltinis,un trans...cum sunt in vacanta pe viata iau in calcul si aceasta varianta ca pregatire ptr. Surmont. O singura problema am,mai maninc mincare calda daca lipsesc o saptamina de acasa? O sa incerc niste negocieri cu nevasta care...are drept de veto,sa vedem ce iese.

nu mi se pare productiv sa ne apucam fiecare sa zicem de ce nu venim la un eveniment :)

eu voi veni ;)

pai unde ai vazut in "citat" ca spune mosu ca nu vine?!

mosule las-o mai usor. daca maine, dupa hoinareala prin Bucegi, ramanem in Sinaia si ne intoarcem joi, vineri pleci spre Hunedoara si apoi ramai in Sibiu, nu se mai pune problema de mancare calda, ci direct de dormit in gara :D

Va reamintesc ca inscrierile se inchid in 30.06.2012.

Sper sa ajung si eu :)

Chiar si asa fara nici un pic antrenament.

Salut! Care este timpul limita pentru sosire? Inca nu stiu daca sa ma inscriu, am urcat anul trecut paltnisul asa ca o plimbare si mi-a luat cam mult:))

Salut! Care este timpul limita pentru sosire? Inca nu stiu daca sa ma inscriu, am urcat anul trecut paltnisul asa ca o plimbare si mi-a luat cam mult:))

E simplu. La o medie de 5-6 km/h ajungem sus in cam 2 ore juma. FIx la premiere si vom primi cele mai multe aplauze :)

Timpul limita este o 1:45:00

deci una peste alta daca nu reusesc sa urc cu o cadenta decenta si o viteza decenta sa ma incadrez intr-un timp decent cu 34t 28 problema e la bulan nu la angrenaj? am facut acum o luna o urcare din bv la cheia prin pasul bratocea pe dn1a si pe anumite portiuni am avut ceva probleme scadeam in cadenta si din ce stiu e nasol sa urci cu cadenta mica fortezi mult pe articulatii si e pacat zic eu cand poate un 30 ar rzolva problema...., oricum o sa vad ce iese m-am inscris urmeaza sa rezolv cu invoiala si vin si am sa vad care e treaba, unde o fi problema la bulan sau la angrenaj pana una alta poate reusesc sa incropesc ceva la angrenaj ca bulanu nu mai am timp sa il antrenez:>

Daca pe un anumit raport simti ca nu faci fata si fortezi prea tare (mai ales din genunchi), inseamna ca nu ai inca forta necesara (adica problema e de la bulan, angrenajul n-are nici o vina saracul :D )

Probabil iti trebuie un raport mai mic (pt ca forta mai mare asa din scurt nu stiu daca poti obtine).

Nu cred ca e vreo rusine. Mai bine mai adaugi un pinion mai mare, decat sa te accidentezi la genunchi.

Oricum, de venit e bine sa vii, KOM e un eveniment special (as zice chiar unic pentru amatorii de sosea din Romania).

Sper sa ajung si eu :)

Chiar si asa fara nici un pic antrenament.

Important e sa participi Vio ( sa si termini daca se poate )

• Upvote 2

"Orice participant care nu mai poate sau nu mai vrea sa continue cursa, indiferent de motiv trebuie să informeze pe organizatori imediat, la start, la punctele de control sau la sosire". Deci de ce as anunta la sosire ca nu mai vreau sa continui cursa? daca s-a terminat :- ? :)

Acum pe bune, daca sa zicem ca renunt la un punct de control, de acolo pot pleca spre sosire in ritmul meu, sau in cel mai rau caz pe langa bicicleta??

Important e sa participi Vio ( sa si termini daca se poate )

Nu-mi fac probleme de terminat pe bicla. Eu ma tot gandeam sa alerg cursa pe jos :)

Nici nu tre sa te mai chinui sa vii la sibiu .Poti sa alergi in trivale ... si trimiti un sms cu timpul scos.Zii mai bine ca vrei sa te bagi la vreo 15 halbere...

Nici nu tre sa te mai chinui sa vii la sibiu .Poti sa alergi in trivale ... si trimiti un sms cu timpul scos.Zii mai bine ca vrei sa te bagi la vreo 15 halbere...

Fiind joi concursul e greu cu halberele alea :( Joi scarbici, vineri scarbici .... Ceva km de condus. O sa fie cam pe fuga pentru mine.

Cat despre alergat in Trivale sunt satul de cati km am parcurs pe jos in ultimele saptamani prin padure.

Guest
This topic is now closed to further replies.