radu_vadan

Mic joc în bucşa de la suspensia spate

Recommended Posts

Salutare,

O întrebare pentru cei ce au cadre FS.

Am constatat că bucşa de la capătul pistonului de la shock, cea care leagă pistonul de cadru, are un mic joc, poate 0.5 mm. Jocul nu este lateral, ci pare că ar fi prea mare diametrul bucşei faţă de axul pe care pivotează.

Am impresia că jocul a existat întotdeauna, nu a apărut între timp, şi nici nu pare că s-ar agrava.

Aţi mai observat careva acest lucru?

cel mai uşor se simte dacă prind de şa sau de tijă şi o mişc uşor sus-jos - se simte clar cum bascula spate pivotează cam 1mm liber.

Sa fie treaba mai serioasa,scrie modelul bicicletei,poti posta chiar si o poza.In mod normal,nu este voie sa aiba nici un fel de joc.

Cadru Believe Bikes de la RCZ, shock RockShox Monarch 3.3. Cred că bucşele sunt ale şocului, nu ale cadrului.

Îi strâns bine şurubu'?

(am păţit-o des ca jocul să fie din cauza că nu era strâns şurubul)

Da, şurubul e strâns bine. Jocul nu e în lungul şurubului, ci perpendicular pe el.

Poți face o conversie la rulment dacă e uzată bucșa.

Mersi de sugestie! Nu ştiam că se poate.

Bucsa e din plastic? Se poate largi de la socuri repetate.

Du-te la un strungar si fa-ti cateva bucse din aluminiu.

Bucsa e din plastic? Se poate largi de la socuri repetate.

Du-te la un strungar si fa-ti cateva bucse din aluminiu.

Mă gândeam mai degrabă la alamă - aluminiul mai lasă pivotul să rotească suficient?

Am mai citit una alta pe forumurile de afară - cică s-ar putea ca acel joc să fie "din fabrică" pentru ca şocul să fie tolerant la mici erori în construcţia cadrului. ce părere aveţi?

tot n-am inteles unde e jocul, intre surub si bucsa, intre bucsa si amortizor?

socul si bucsele sunt noi sau second? au venit cu cadrul sau le-ai luat de pe altul?

tot n-am inteles unde e jocul, intre surub si bucsa, intre bucsa si amortizor?

socul si bucsele sunt noi sau second? au venit cu cadrul sau le-ai luat de pe altul?

Cel mai probabil între şurub şi bucşă. Toate sunt noi (mărog, erau noi în septembrie...).

Aş aprecia dacă cei care mai aveţi fulluri aţi putea verifica dacă la voi este la fel. Nu e o chestie deranjantă, deci nu-l găseşti decât dacă-l cauţi expres.

Joc intre surub si bucsa am vazut la toate bicicletele astea ieftine cu amortizor de 25 lei.

• Upvote 1

Joc intre surub si bucsa am vazut la toate bicicletele astea ieftine cu amortizor de 25 lei.

Luciane, e shock de 200 de euro :))

Vă spun diseară exact, dar aşa mi s-a părut că e între şurub şi bucşă.

Sper sa nu gresesc dar eu stiu asa:

Bucsile sunt facute din aluminiu, ideea e sa poata sa se deformeze ele pentru a nu afecta integritatea urechilor socului sau a cadrului. Bucsile sunt consumabile si din ce spui tu as banui ca au prins joc. Atentie bucsile nu sunt totuna cu mounting hardware-ul. Si nu, nu trebuie sa existe joc.

mounting hardware :

Imagine postată

bucsi / bushings:

Imagine postată

Un video pt schimbarea bucsilor (din pacate cu un tool pt asta): http://www.youtube.c...?v=L7BlGJeeWtQ.

Si eu am problema asta la o bicicleta dar m-as duce pana la bikesport(bikenet) sa imi confirme problema. Inca o data sper ca nu am gresit, asta e ce am dedus citind si eu pe net pentru ca m-am intalnit cu aceeasi problema cand verificam bicicleta.

Radule, nu m-am referit la şocul tau. M-am exprimat gresit, m-am referit la şocurile de 25 lei, ca alea prind joc repede.

Fowler s-ar putea sa aiba dreptate.

Are, cu mențiunea că de fapt se uzează teflonul din interiorul bucșelor.

Nu cred ca e posibil cu piese noi sa apara joc din septembrie pana acuma, in conditii de exploatare normala. Ori surubul e putin prea lung ori s-a desfacut si ai mers cu joc pana ai stricat bucsile.

Si la mine in mai putin de un an a aparut joc, Cube ams 125, am facut altele bucsi din bronz, cele originale sunt un aliaj de aluminiu si se duc repede, daca jocul e mic scoti axul si pui niste banda de teflon pe el si tine o vreme.

Banda de teflon provizoriu dupa care poti ruga un strungar sa-ti faca o bucsa din alama sau bronz.

Nu cred ca e posibil cu piese noi sa apara joc din septembrie pana acuma, in conditii de exploatare normala. Ori surubul e putin prea lung ori s-a desfacut si ai mers cu joc pana ai stricat bucsile.

Mai îi posibilitatea ca "mounting hardware" să fi stat prea fix în "DU bushings" şi în loc să se mişte acolo se mişca cu totul în link-ul suspensiei.

daca jocul e mic scoti axul si pui niste banda de teflon pe el si tine o vreme.

îi bună metoda, doar să foloseşti bandă mai groasă (cum ar fi de 0,1mm)

Imagine postată

Deci cam asta ar fi,nu?

Il dai jos de tot,dai si suruburile si faci proba cu el dat jos.

Introduci surubul la locul lui(in soc) si observi jocul.Abia asa vezi cu adevarat care e treaba.Daca are joc,te duci la un strungar bun,cu ambele piese,si va sti singur ce are de facut si ce materiale sa foloseasca.In conditii normale,nu avea voie sa-si faca joc.

Cat despre banda,tine la fel de mult ca si cum ai lipi-o cu...muci,de exemplu.

off: parca era un topic special pentru fanii gramaticii...