radu_vadan

Mic joc în bucşa de la suspensia spate

Recommended Posts

ronnye311, dacă dă jos shock-u' n-o să-şi dea seama dacă are joc la "bucşi".

Iar şuruburile nu au toleranţele aşa de mici ca la bucşe.

Există o posibilitate mare ca jocul să nici nu fie la shock, ci acolo să dea impresia că ar fi.

Jocul se verifică cu biţigla montată, cu un picior apeşi roată să stea fixă pe sol, cu o mână se apucă de şa (sau de tijă) şi se mişcă, iar cu mâna liberă se verifică pe rând toate articulaţiile.

Şi da, chiar merge cu bandă, la una din biţigle am pus şi m-am dat vreo 6 luni de am şi uitat de bandă.

Mi-am amintit de ea deabia după ce am scos shock-ul, l-am servisat şi l-am pus înapoi fără bandă.

Bine tata,cum spui tu...Cum sa nu poti verifica jocul?Chiar nu am chef sa intru in polemici.Ce am scris e din experienta nu am citit pe undeva.Daca tu spui ca-i asa,asa sa fie.Bafta.

Fiu' tatii, şi eu tot din experienţă vorbesc, aşa că ascultă-l pe bătrânu-tu când îţi spune că trebuie să fie joc foarte mare ca să se simtă la shock-ul demontat.

:)

Mersi fain la toată lumea. O să apelez la un strungar pentru nişte piese calumea din alamă.

Radu, daca este posibil fa-le putin conice. Eu la Nicolai cu shock DT asa le am. Socul se misca vioi in ele pe axa transversala dar joc nici o farama longitudinal. Shockul nici nu trebe sa stea rigid ca o teava, Numai capetele sa fie fixe si oscilante. Suruburile si piulitele daca is de la maica lor trebuie sa aibe grip. Fie siguranta din plastic turnat fie sunt usor ovalizate. Nu se desfac cu cheia usor dara singure...

Exteriorul bucselor. Interiorul lor trebe lis cilindric pentru ca trece suruboiul pe acolo.

Conicitatea ii da posibilitatea sa faca o rotatie de 10-15 grade in urechile shockului. La strangere vin cap in cap.

Bucsele pe care le am eu is din aluminiu anodizat lucios si mai ciudate, pentru ca la baza conicitatii, spre exterioare au si niste canale de etansare pe care au simering.

Adica spre interiorul urechii amortizorului nu are pe unde intra jeg. Asta daca vorbim de bucsele care fixeaza strict amorizorul pe cadru si linkul spate. Linkurile au bucse din teflon cu distantiere NF din otel :-SS

Am inteles.

Dar nu conice, ar trebui sa fie ca un cilindru putin bombat la mijloc. Nu mai stiu cum se numeste figura respectiva.

Con sferic :)

Mama ei de geometrie... Asa-mi trebuie ca n-am vrut sa fac mai multa scoala.

Poate invatam si eu de conuri sferice, triunghiuri cu 4 laturi si bule de sapun patrate.

Poate in armata? In ceva RG parca se spunea despre glont ca este un con sferic.

In armata mi s-a spus ca un glont este o moarte rapida.

Si nici cilindro-conic nu e... Deja intru in panica.

Forma de butoi, si gata!

Nu te panica. Eu despre astea vorbesc.

Imagine postatăImagine postată

Astea-s de la amortizorul tau?

Am tot cautat denumirea geometrica a cilindrului bombat, se pare ca toroidul este cel mai apropiat. sau un trunchi de sfera.

Da astea. Se foloseste con sferic sau spherical cone. Nu-i o forma uzuala dar in natura exista, asa ca a compensat si geometria.

Pana la urma e mai putin important cum ii zice ci sa-si faca treaba. Cum o imagine face cat mia de cuvinte mai bine am pus imaginea.

Daca e fixat si strans, prins in mana il poti roti cum am zis cam 15 grd in total stanga dreapta. Dar pe sensul de lucru nu are nici un fel de joc.

Posibil ca cel in discutie sa fie alt model, dar tipul asta de bucse e aplicabil cam la orice. Doar sa fie pe cote.

îi bună metoda, doar să foloseşti bandă mai groasă (cum ar fi de 0,1mm)

banda de teflon sa o pun pe ax(mounting hardware sa ii zic asa) sau intr-un mod supranatural in interiorul bucsilor ?

:))

Serios acu'. Mounting Hardware-ul îi din 2 bucăţi sau din 3 bucăţi?

In partea unde am joc e din 3:

Imagine postată

Logica dicteaza sa pun banda pe mounting hardware, fix portiunea de sub bucse, lubrifiez cu vaselina si cu asta basta. Insa neavand asa de multa experienta in partea de DIY prefer sa intreb cu riscul de a parea captain Obvious.

La mounting hardware din 2 bucati:

Imagine postată

banuiesc ca il pui in interiorul bucsei.

Oricum, vorba lunga ... asa ca trec la executie.

Nu-i vorba de captain obvious, doar mi-a plăcut faza cu supernaturalul. :)

La cel din 3 bucăţi înfăşori în spirală tot cilindrul. Dacă ai joc mai mare suprapui mai mult banda de teflon în timp ce o înfăşori pe cilindru şi evident dacă îi mai mic jocul suprapui puţin sau deloc.

La cel din 2 bucăţi pui pe fiecare bucată separat, pe partea care intră în bucşă şi tai cu caterul surplusul.

Când le bagi în shock (indiferent care dintre variante) puţină vaselină nu strică şi le introduci rotindule în funcţie cum ai pus banda.

• Upvote 1

salut,

am patit si eu problema asta si am schimbat bucsile cu unele strunjite din bronz. Asemanator am constatat problema: cand ridicam bicla bascula din spate clampanea, jocul de 0,5 mm pe diametru se amplifica pana ajungea la roata. Rezolvarea este un strungar bun. E drept ca cele din bronz sunt ceva mai grele decat originalele din Al, dar si mai longevive.

salut. sunt nou pe aici si imi cer scuze daca gresesc cu ceva.

Am un DHS Matrix cu full suspensii de aproximativ un an si jumatate si pana acum nu am avut probleme (in afara de schimbat saboti frana samd), acum cateva zile am observat ca are un joc la imbinarea dintre cadre (la bucsa de teflon). A mai intalnit cineva aceasta problema? Cum a-ti rezolvat-o?

Eu n-am mai pus update la topicul ăsta:

Cu ajutorul unui coleg de pe forum am schimbat toate bucşile de la suspensie, inclusiv sleeve-urile din rulmenţii de la pivoţi, cu unele de alamă , şi de atunci mă bucur de un FS foarte rigid lateral :)

@@nicu_nradu
Cred că acolo cadrul e problema... Poate n-ar fi rău să priveşti spre un cadru fără suspensie spate... Un cadru cu suspensie care să nu facă probleme începe de pe la 500 de euro.

am vazut ca acolo are un surub pe care l-am mai strans si acum vad ca nu mai are joc dar este si mai rigida (nu mai flexeaza ca inainte). M-am gandit si eu la un cadru nou fara suspensie dar incerc sa mai merg deocamdata cu asta(cat mai merge si pana mai strang ceva bani)

Specialized Epic.

Aseara, balanganindu-ma pe bicla sus-jos am simtit un joc in cadru.

Intors acasa am demontat socul si am tras in toate directiile de bascula, cautand joc in rulmenti, dar toate-n regula.

Am pus socul la loc, am dat saua jos la maxim si am inceput a apasa pe ea. Pe langa joc face si un zgomot relativ puternic. In timp ce o bataiam, cu mana cealalta n-am simtit nimic la capetele socului.

Acum vine partea dubioasa: zgomotul cel putin se aude cu reboundul pe lent. Daca-l dau pe rapid la maxim dispare. Simptomul asta elimina varianta jocului din bucse? Poate fi din interiorul amortizorului? :(

Specialized Epic.

Aseara, balanganindu-ma pe bicla sus-jos am simtit un joc in cadru.

Intors acasa am demontat socul si am tras in toate directiile de bascula, cautand joc in rulmenti, dar toate-n regula.

Am pus socul la loc, am dat saua jos la maxim si am inceput a apasa pe ea. Pe langa joc face si un zgomot relativ puternic. In timp ce o bataiam, cu mana cealalta n-am simtit nimic la capetele socului.

Acum vine partea dubioasa: zgomotul cel putin se aude cu reboundul pe lent. Daca-l dau pe rapid la maxim dispare. Simptomul asta elimina varianta jocului din bucse? Poate fi din interiorul amortizorului? :(

La mine se simţea clar că era din bucşi.

La tine pare că e din şoc. Du-l la service.