DaniNadal

Giro d'Italia 2012

Recommended Posts

Cel mai slab Giro din ultimii ani.

DaniNadal, Trevizes, Pandy,GeoVIP,marian_1892 - Scarponi / Purito -5pct

JeromeLeBaner - Tiralongo / Purito -1pct

Catalinm - Rujano/Basso

dang - Purito/Purito -11 pct

Fane Deraior - Rujano/Purito -1pct

GC

1.Trevizes-93 pct

2.pandy-88 pct

3.geovip -87 pct

4.dang123 -85 pct

5.daninadal-71 pct

6.Fane deraior-55 pct

7.marian_1892- 50 pct

8.Jerome le Banner- 43 pct

9.catalinm-36 pct

10.Chris -10 pct

Despre etapa ce sa zic.Basso merita victoria.Hesjedal fabulos,nu ma asteptam la o asa performanta din partea lui.Scarponi a facut o coborare foarte buna.

La capitolul deceptii ar trebui sa-l trecem pe Kreuziger cap de lista.Rujano si el ar trebui sa fie la capitolul deceptii dar el oricum nu mai conta la general si vizeaza etapa cu Stelvio.Pacat ca Henao s-a supraestimat pe Giau.Daca nu incerca sa se tina cu orice fel de favoritii nu crapa atat de tare.Putea sa scoata un timp mult mai bun.Oricum de la anul e clar ca e favorit la top 5 sau chiar podium in Giro.

Stiti pe undeva vreun video cu etapa de astazi? Din pacate, n-am putut pleca de la serviciu ca s-o urmaresc si tare sunt curios cum a fost.

Sper sa n-o ratez si pe cea de vineri...

Basso ridicat din sea de 4-5 ori. Pt. prima oara anu' asta a aratat cu adevarat puternic. A fost lasat singur mult mai devreme ca de obicei dar tot a scuturat singur aproape tot plutonul ramas, in plus s-a mai batut si la sprint, ca niciodata. La Scarponi s-a vazut o slabiciune azi, chiar daca a incercat sa o ascunda cu simularea unei crampe. Coborarea a fost spectaculoasa dar asta pt ca a si riscat mai mult ca de obicei, altfel putea sa-si ia gandul de la Giro. Hesjedal rezista excelent iar Purito e alt ciclist fata de anii trecuti. Mi-a placut si revenirea lui Pozovivo cat si accelerarea care l-a sufocat pe Scarponi.

Cel mai slab Giro din ultimii ani.

Mare dreptate îți dau, azi, deși a fost mai interesant și chiar am vrut să vad finalul, am adormit. Când mai erau 22 km s-a tăiat filmul.

Mâine - JeromeLeBaner, Fane Deraior, Pandy - Cavendish/Purito

Mâine - JeromeLeBaner, Fane Deraior, Pandy, DanG - Cavendish/Purito

Pentru maine merg si eu pe Cav.: JeromeLeBaner, Fane Deraior, Pandy,marian_1892- Cavendish/Purito.

Etapa de azi....dezamagitoare.Trece si etapa de maine si sunt 18 etape in care nu s-a intamplat mai nimic,nimic de care sa-ti poti aduce aminte,nu peste 10 ani,peste 2-3.Sper ca Pampeago si Stelvio sa salveze sfarsitul asta de tur.Basso arata bine si cred ca inca e principalul favorit desi are 1 min si ceva in spatele lui Purito care arata surprinzator de bine,pana acum.Numa' bine!

Dar Hesjedal nu e bun la contra-timp? Parca asa imi aduc aminte. Cred ca Rodriguez trebuie sa-i ia cumva un minut macar ca sa aiba vreo sansa. Ceilalti doi trebuie nu numai sa recupereze dar sa si puna ceva timp pe catarari intre ei si H care in momentul de fata sta cel mai bine si pe catararile de azi n-a avut probleme. Imi pare bine ca se mai improspateaza grupul restrans al ciclistilor de mare tur. Hesjedal, Nibali, Froome, Rolland, Gesink... baieti care urca bine si n-au probleme cu CT-ul. Ii mai asteptam si pe Tjay, Mollema, Kruijswijk. La Kreuziger nu mai astept :), glumesc. Doar ca toti tinerii astia, chiar si peste 2-3 ani, cand multi dintre cei de la putere acum se vor retrage, tot il vor mai avea pe Contador pe cap :)

Pentru maine, etapa a 18-a: Cavendish, Purito

Basso iesit bine din etapa asta fiind cotat ca un slab coborator, dar daca mai continua "egalurile" pe munte, Hesjedal va lua tricoul roz la final. Kreuziger a pierdut 11 minute, Rujano a venit si azi la 34 de minute, vrea oare sa plece intr-o evadare?

JeromeLeBaner, Fane Deraior, Pandy,marian_1892,dang, Trevizes - Cavendish/Purito.

Eu pun toti banii pe Hesjedal pentru victoria finala. Ieri ne-a aratat ca nu are absolut nici o problema pe catararile grele din Dolomiti.

Purito ca sa castige Giro trebuie sa ii ia cel putin inca 1 minut jumate lui Heshe, desi nici cu 4 minute n-as paria pe el la Milano.

Alt om care a impresionat e Uran, e ceva sa te tii de Basso pe Giau...

Referitor la partea cu spectacolul, e cam greu sa fie ca in anii trecuti din moment ce sunt din ce in ce mai putini oameni "ajustati" .

Azi e clar ca e Cav castigator, ar fi culmea sa nu-i iasa treaba.

JeromeLeBaner, Fane Deraior, Pandy,marian_1892,dang, Trevizes,catalinm,daninadal - Cavendish/Purito

Mentiune speciala la pariuri.Cine ghicieste castigatorul si tricoul roz pe Stelvio va primi 10 puncte in plus in clasament.De asemenea si cine ghiceste tricoul roz la Milano.

JeromeLeBaner, Fane Deraior, Pandy,marian_1892,dang, Trevizes,catalinm,daninadal,GeoVIP - Cavendish/Purito

JeromeLeBaner, Fane Deraior, Pandy,marian_1892,dang, Trevizes,catalinm,daninadal,GeoVIP - Cavendish/Purito -9pct

GC

1.Trevizes-102 pct

2.pandy-97 pct

3.geovip -96 pct

4.dang123 -94 pct

5.daninadal-80 pct

6.Fane deraior-64 pct

7.marian_1892- 59 pct

8.Jerome le Banner- 52 pct

9.catalinm-45 pct

10.Chris -10 pct

• 0

Ciudata infrangere pt. Cav'... La cum a accelerat ala pe langa el aparut ca viteza de lansare e prea mica. Sa fie oare asa de rupt dupa munti?

Jerome LeBanner-scarponi/basso

marian_1892-Pozzovivo-Basso

daninadal-Basso,Purito

dang - purito/purito

Trevizes : Basso / Basso (a venit vremea pronosticurilor de suflet)

daninadal-Basso,Purito

dang - purito/purito

Trevizes, Fane Deraior : Basso / Basso (a venit vremea pronosticurilor de suflet)

daninadal-Basso,Purito

dang - purito/purito

Trevizes, Fane Deraior : Basso / Basso

daninadal-Basso,Purito

dang - purito/purito

GeoVIP-Basso/Hesjedal

Trevizes, Fane Deraior : Basso / Basso

daninadal, Pandy -Basso,Purito

dang - purito/purito

GeoVIP-Basso/Hesjedal

Frumoasa etapa, Hesjedal formidabil, Kreuziger si mai formidabil. :)