DaniNadal

Giro d'Italia 2012

Recommended Posts

Nu-l credeam in stare pe Hesjdedal sa faca o asemenea catarare. Bravo lui.

Ce baiat, ce baiat! Hesjedal e castigatorul Giro 2012 pt mine. Mari cataratori cu pretentii lasati in urma de baiatu' asta. Pt. mine turul se poate opri aici, orice s-ar intampla, Hesje I-a batut la cur, pe lupta dreapta! Frumoasa si victoria lui Kreuziger, chiar daca era mort la finish. N-as zice ca si-a salvat prea mult onoarea. Asteptarile au fost mult mai mari.

Ce ti-e si cu ciclismul asta.Hesjedal putea sa fie ingropat la Lago Laceno daca favoritii atacau.A suferit enorm atunci pe catarare.Acum e bine-mersi favorit la tricoul roz.Maine daca supravietuieste pe Mortirolo si nu are un moment a la Cadel in 2002 parca,il vad distandandu-i iarasi pe toti pe Stelvio.

Trevizes, Fane Deraior : Basso / Basso -3 pct

Jerome LeBanner-scarponi/basso -5 pct

marian_1892-Pozzovivo-Basso -4 pct

daninadal, Pandy -Basso,Purito -3 pct

dang - purito/purito -6 pct

GeoVIP-Basso/Hesjedal -13 pct

GC

1.geovip -109 pct

2.Trevizes-105 pct

3.pandy-100 pct

4.dang123 -100 pct

5.daninadal-83 pct

6.Fane deraior-67 pct

7.marian_1892- 63 pct

8.Jerome le Banner- 57 pct

9.catalinm-45 pct

10.Chris -10 pct

Ce va ziceam cu cateva pagini mai sus... Hesjedal e castigatorul Giro in proportie de 99%.

Jos palaria!

poate fac vreo magie scarponi/basso/purito si ii dau vreo 3-4 minute lui hesjedal, maine, ca sa mai aiba sanse duminica, dar la cum a aratat baiatul asta in ultimul timp, nu prea cred.

Pentru maine Purito/Purito

Kreuziger a mers fenomenal,putem spune ca a salvat acest Giro.o victorie al Pampeago e mult mai importanta ca un top 5,ce va fi uitat oricum repede.Hesjedal nu e extraordinar la TT-uri de 30 de km,daca pierde maine fie si macar jumatate de minut a pierdut Giro.Purito mare favorit,dar trebuie sa atace maine.va fi spectacol p[e Mortirolo,mai ceva ca acum 2 ani ;)

Kreuziger a mers fenomenal,putem spune ca a salvat acest Giro.o victorie al Pampeago e mult mai importanta ca un top 5,ce va fi uitat oricum repede.

Ce top 5? Astana a bagat bani in curu' lui sa se bata pt tricoul roz. Azi, e adevarat ca a muncit de i-au sarit mucii pe nas, dar nici nu a fost nimeni interesat sa-i ia roata dintre favoriti, diferenta la general fiind deja f mare. Nu stiu daca nu cumva l-ar fi prins Hesje' daca mai erau cateva sute de m in plus. O victorie ramane o victorie insa. Sa fie sanatos! Ideea e ca s-a nascut talent si a ramas speranta, n-are vana de castigator de mare tur. Ar fi trebuit sa confirme pana acum. Sa vedem, poate ma contrazice maine si le da 5 min favoritilor.

Trevizes, Fane Deraior : Basso / Basso -3 pct

Jerome LeBanner-scarponi/basso -5 pct

marian_1892-Pozzovivo-Basso -4 pct

daninadal, Pandy -Basso,Purito -3 pct 4 pct

dang - purito/purito -6 pct 7 pct

GeoVIP-Basso/Hesjedal -13 pct (???) 3 pct

GC

1.geovip -109 pct 99 pct

2.Trevizes-105 pct

3.pandy-100 pct 101 pct

4.dang123 -100 pct 101 pct

5.daninadal-83 pct 84 pct

6.Fane deraior-67 pct

7.marian_1892- 63 pct

9.catalinm-45 pct

10.Chris -10 pct

Purito e un wheelsucker, chiar nu merita sa castige. Dar daca vine maine pe locul 4 ii ia tricoul rosu lui Cavendish. Canadianul a avut resurse neasteptate azi si putea lua tricoul roz, dar maine se poate rasturna situatia. Ryder poate pierde Giro daca e distantat de pe Mortirolo.

Pacat de Casar pentru azi, Kreuziger si-a sincronizat bine miscarea, cine stie cand va mai castiga o etapa de mare tur. Intr-adevar o victorie conteaza mai mult decat un top 5, 10. Uran, Nieve, Cunego, Gadret nu incearca nici ei nimic, stau confortabil pe locurile lor la general, asa ca nu trebuie luat Kreuziger la misto.

Rujano a abandonat. A fost randul azi pentru Tiralongo sa clacheze (castigator de etapa, top 3-5 citeva etape): aproape 18 minute. Si Intxausti a venit azi la peste 40 de minute dar asta seamana mai mult cu o conservare de energie pentru o evadare maine. Guardini a fost in evadare si a sosit la 44 de minute, ultimul, la 5 minute de penultimul.

Maine se anunta o lupta interesanta si intre Rabotini si Pirrazzi pentru tricoul albastru.

Dang123 - Purito, Purito

Fane - Basso, Hesjedal

Pandy - Hesjedal, Hesjedal

Mentiune speciala la pariuri.Cine ghicieste castigatorul si tricoul roz pe Stelvio va primi 10 puncte in plus in clasament.De asemenea si cine ghiceste tricoul roz la Milano.

Ca sa fie totusi clar ca lumina zilei, cine face dubla (etapa + roz - 11p) mai primeste 10p si obtine un total de 21p?

Pentru duminica punctajul se schimba la "roz" si avem "etapa" - 10,8,6 ... si "roz" 10? Sau "roz" 1+10 = 11?

Sunt idei interesante dar cam dezechilibrate. Pentru etapele regina sau de contratimp unde se joaca turul, putem merge la viitoarele tururi pe dublarea punctajului la etapa si punctaj mai mare la detinatorul tricoului de lider. Ce parere ai?

Trevizes - Basso, Basso

Dang123 - Purito, Purito

Fane - Basso, Hesjedal

Trevizez eu am facut in modul urmator.GeoVip a spus ca Hesjedal e in roz si i-am dat 10 pct cum mentionasem in postul anterior.Punctul ala nu se mai socoteste.Deci tu azi ai pus Basso,Basso.

O sa primesti 20 pct daca iti iese in loc de 11.Oricum am gresit eu cu etapa de ieri clasamentul.Mentiunea era doar pentru etapa de azi si pentru cea de maine.Totusi cred ca ar fi mai corect cum ai spus tu cu dublarea punctajului.Adica ca tu azi ai mers pe Basso etapa si Basso tricou roz sa primesti 22 pct in loc de 11.Cred ca asa si o sa fac.

Trevizes - Basso, Basso

Dang123 - Purito, Purito

Fane - Basso, Hesjedal

DaniNadal-Basso,Purito

Clasamentul e asa.

GC

1.geovip -109 pct 99 pct

2.Trevizes-105 pct

3.pandy-100 pct 101 pct

4.dang123 -100 pct 101 pct

5.daninadal-83 pct 84 pct

6.Fane deraior-67 pct

7.marian_1892- 63 pct

9.catalinm-45 pct

10.Chris -10 pct

Ce top 5? Astana a bagat bani in curu' lui sa se bata pt tricoul roz. Azi, e adevarat ca a muncit de i-au sarit mucii pe nas, dar nici nu a fost nimeni interesat sa-i ia roata dintre favoriti, diferenta la general fiind deja f mare. Nu stiu daca nu cumva l-ar fi prins Hesje' daca mai erau cateva sute de m in plus. O victorie ramane o victorie insa. Sa fie sanatos! Ideea e ca s-a nascut talent si a ramas speranta, n-are vana de castigator de mare tur. Ar fi trebuit sa confirme pana acum. Sa vedem, poate ma contrazice maine si le da 5 min favoritilor.

Kreuziger nu e rutier de mari tururi in primul rand,din 2 motive:unul ca e destul de slab la TT,al doilea ca nu poate face mai mult de 3 etape montane bune in 3 saptamani.Cei de la Astana(in frunte cu Martinelli) au fost destul de inapti sa nu isi dea seama de asta pana acum.Kreuziger daca se concentreaza pe curse de o saptamana poate avea un palmares mult mai bun decat daca incearca sa castige in Giro,Tour sau Vuelta.

Trevizes - Basso, Basso

Dang123 - Purito, Purito

Fane - Basso, Hesjedal

DaniNadal-Basso,Purito

GeoVIP- Basso,Hesjedal

razvanArad- Basso,Hesjedal

mare incredere aveti in Basso asta. Eu il vad dand cu mucii-n fasole astazi. :)

Kreuziger nu e rutier de mari tururi in primul rand,din 2 motive:unul ca e destul de slab la TT,al doilea ca nu poate face mai mult de 3 etape montane bune in 3 saptamani.Cei de la Astana(in frunte cu Martinelli) au fost destul de inapti sa nu isi dea seama de asta pana acum.Kreuziger daca se concentreaza pe curse de o saptamana poate avea un palmares mult mai bun decat daca incearca sa castige in Giro,Tour sau Vuelta.

Defapt contratimpul lui Kreuziger nu e chiar atat de rau.Pe oameni gen Scarponi,Basso ii bate la ITT,iar pe oameni gen Gadret,Purito,Nieve,Rujano ii bate de la suna apa in cap.Anul trecut a mers binisor in Giro.Daca nu imploda pe Zoncolan probabil ca termina pe 4.Plus ca tururile de o saptamana gen Paris-Nice,Tirreno-Adriatico le poti castiga fara o forma grozava(vezi Wiggins anul asta in Paris-Nice unde nu a venit intr-o forma buna dar l-a ajutat traseul).

mare incredere aveti in Basso asta. Eu il vad dand cu mucii-n fasole astazi. :)

Azi n-o mai da.Nu-i vad pe Purito,Hesjedal sau Scarponi distantandu-l pe Ivan.Ii convine de minune catararea.Eu totusi sper sa incerce ceva inca de pe Mortirolo.Acolo e unica lui sansa de-al distanta pe Hesjedal.Altfel iarasi cred ca vom avea un sprint in 4-5 oameni la final pe Stelvio cum am avut si la Cortina d'Ampezzo(acolo au fost 6 ce-i drept).Azi un mare rol il au columbienii.Henao daca nu va fi distantat pe Mortirolo il vad facand treaba buna pe Stelvio.Altitudinea o sa joace in favoarea lui.

Azi in evadare erau acum ceva timp oameni ca Kreuziger,Vande Velde,Caruso,Slagter,Zaugg,Serpa,Losada.Toti sunt buni pe munte.Ar fi frumos pentru Kreuziger sa faca dubla.

Defapt contratimpul lui Kreuziger nu e chiar atat de rau.Pe oameni gen Scarponi,Basso ii bate la ITT,iar pe oameni gen Gadret,Purito,Nieve,Rujano ii bate de la suna apa in cap.Anul trecut a mers binisor in Giro.Daca nu imploda pe Zoncolan probabil ca termina pe 4.Plus ca tururile de o saptamana gen Paris-Nice,Tirreno-Adriatico le poti castiga fara o forma grozava(vezi Wiggins anul asta in Paris-Nice unde nu a venit intr-o forma buna dar l-a ajutat traseul).

performantele sale la TT sunt cam umflate.anul trecut in Giro i-a luat un minut lui Purito parca,la fel si lui Rujano.asta pe 26.5 km.eu nu zic ca e slab,dar in conditiile in care nu faci prea multe etape bune pe munte,iar in alea putine in care mergi bine nici nu ataci,ci te rezumi sa ramai cu ceilalti,ar insemna ca trebuie sa fii un contratimpist mai ceva ca Wiggins:))

el e om de Romandia,Turul Elvetiei,Dauphine,Tirrenno,poate Paris-Nice...

Azi n-o mai da.

Si-a dat ;))

• Upvote 2

JRod i-a luat un minut jumate lui Basso pe vreo 3 km,maxim 4.De Gendt are sanse mari la podium tinand cont ca e de departe cel mai bun contratimpist dintre cei 4.oricum e destul de ridicol felul in care il puneau pe Vandevelde sa traga la trena,stiind ca tot pierdeau timp...Kreuziger daca era destept si nu se ducea in evadare lua lejer etapa asta

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 91:04:16

2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 0:00:31

3 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 0:01:51

4 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:18

Deci maine clasamentul va arata asa:

1. Hesjedal

2. Rodriguez

3. de Gent (sunt 33km, e ff bun dar nu cred ca ii ia 2 min lui Rodriguez)

4. Scarponi

Dupa multi ani, nu vom avea nici un italian pe podium. Ma bucur ca Hesjedal a demonstrat ca poate castiga un GT desi anul asta l-as fi trimis in TdF unde prindea lejer top3. Thomas de Gent?? un tanar exceptional. Sa nu uitam ca Vacansoleil ii mai are pe Wout Poels, pe Rob Ruijgh, pe Raffael Valls, pe Stefan Denifl, tineri foarte promitatori, ei vor fi viitorul ...