DaniNadal

Giro d'Italia 2012

Recommended Posts

Mie mi-a placut Giro de anul asta. In primul rand parca au fost mai bune transmisiunile TV, Italia s-a vazut "mai bine". De acum incolo citeva nume m-au castigat definitiv: Ferrari, Guardini, Henao & Uran, Amador si altii, au fost etape frumoase (Assisi), unele de-a dreptul epice (Casar si DeGendt au scapat de putin tricoul roz), Rabobank a venit cu echipa a doua, echipele continentale si-au facut treaba. Nu se poate spune ca din grupul favoritilor nu s-au incercat atacuri deloc, dar valorile au fost foarte apropiate. Si in final, semnalul dat de Giro e ca se schimba generatiile, Basso si Scarponi trebuie sa-si asume alte roluri. Cavendish a aratat ca poate fi chiar batut iar in TDF vin Kittel, Sagan, Petacchi ... alta categorie de adversari, iar Sky o sa vina cu echipa pentru Wiggins nu pentru el. Intotdeauna cand se termina un mare tur am un sentiment de parere de rau. Cand o sa mai vedeti un canadian castigand un mare tur?

trevizes-Taylor Phinney / Hesjedal -1pct

pandy,fane deraior-Rasmussen,Hesjedal -6 pct

daninadal-Pinotti,De Gendt -10 pct

geovip-Larsson,Hesjedal -3 pct

GC

1.pandy- 110 pct

2.dang123 - 107 pct

3.Trevizes-106 pct

4.geovip -103 pct

5.daninadal-95 pct

6.Fane deraior-73 pct

7.marian_1892- 63 pct

8.Jerome le Banner- 57 pct

9.catalinm-45 pct

10.Chris -10 pct

Eu ma bucur tare ca a castigat Heshe :)

A facut un tur memorabil, a fost un fel de sef in ultima saptamana.

Purito, desi e un mare cicilist, ii lipseste curajul, de-aia nu merita sa castige. Poate la anul o sa schimbe strategia, sau in Vuelta asta (desi vine AC insetat de sange :) ).

De Tom DeGent ce sa mai zic, o surpriza foarte placuta, sa-i dea domnu' sanatate si tururi castigate cel putin cat Contador :) (are stofa de campion).

Per total un giro destul de interesant, a fost animat in principal de oamenii mici din evadari.

Ah, si era sa uit, frumoasa victoria lui Pinotti.

Si mie imi e dor de cei 2, acum prefer sa ascult comentariul in engleza, decat pe actualii comentatori...

Canadian cyclist Ryder Hesjedal (right) and Spanish rider Joaquim Rodriguez ride on Passo dello Stelvio on the 20th stage of the Tour of Italy (Giro d'Italia) on May 26, 2012. (Daniele Badolato/AFP/GettyImages)

Imagine postată

A mai trecut un an!

Incepe din nou, ceva pronosticuri? Cavendish pentru maine, Nibali la final  :vesel: