DaniNadal

Le Tour de France 2012

Recommended Posts

Deci putem sa-l incadram in categoria cataratori pe Froome? Sau tot mediocru e? :)

Probabil ca in Vuelta o sa fie spectacol total, mai ales ca sunt mult mai multe etape de munte.

Daca e sau nu "catarator de catarator" ramane sa mai vedem. Ti-am zis ca o sa-mi dau sapca jos daca demonstreaza ceva ca lumea. Dar deocamdata nu-l lasa conducerea. Ma bucur ca si marele Riis are aceiasi parere cu mine ( :) ). Se pare ca Sky "pariaza pe un cal gresit".

In legatura cu controalele, ca sunt luate probe in fiecare zi, nu prea are relevanta. Cine stie ce substante "chinezesti" baga de nu ies la analiza...

Ba nene chestia asta cu controalele sunt o prostie.EPO cica poate fie mascata si daca bei 2 litri de apa.

Frumoasa victoria lui Millar intr-o etapa super plictisitoare(atat cat am vazut eu).

Poate ca nu iese in urina daca consumi mult lichid, dar in sange iese sigur. Acum depinde ce tratamente duc cei de la Sky, peste vreo 5-10 ani o sa aflam daca au consumat substante sau nu. Iar pana la dovezi nu pot sa zic decat, Hai Sky!

Foarte bine, a fost periculos ce a facut. Daca vrei sa fii sprinter trebuie sa mergi un pic mai drept. Sprintul lui Millar, in schimb, a fost fara cusur. Goss avea sanse sa-l faca si fara sa recurga la schimbari bruste de trasa, dar s-a cam speriat.

Maine o sa vedem daca Wiggins e sau nu liderul Sky in acest tur. Ultima catarare a zilei are panta medie de 12%(!!!) pe ultimii 3 km. Dupa, urmeaza o coborare pana la final, o sa fie spectacol din nou.

Imagine postată

E mult prea mult plat dupa finalul catararii maine ca sa fie spectacol.Ma astept la o victorie a unui om din evadare.Ar fi frumos sa castige cineva de la Cofidis sau Euskaltel.

daca azi s-au batut Cadel si Van den Broeck pe o catarare de a treia lunga de un km,n-am nicio indoiala ca maine va fi o lupta senzationala.Nibali,Cadel si VDB ii pot lua timp lui Wigg,care este cunoscut pentru faptul ca are probleme pe pante asa mari

Catararile cu panta atat de mare sunt caracteristice mai degraba Vueltei, nu prea am vazut in TDF asemenea "dealuri". Desi s-a tot zis ca e un tur care avantajeaza clar oamenii buni la TT s-ar putea sa avem surprize zilele astea.

Una peste alta, desi la inceput parea sa fie un traseu plictisitor, turul de pana acum a fost unul spectaculos.

Vive le tour!

Ar putea fi o mare batalie intre favoriti ... sau nu. Dupa Mur de la Pegure si coborarea respectiva mai sunt vreo 12 km. Sky ar trebui sa fie total decimata, iar Wiggins si Froome izolati complet, ca sa nu poata reactiona in intervalul de timp ramas. Pare a fi o etapa pentru evadare, iar castigatorul sa fie un bun catarator dintre evadati. Ca vacansoleist, il astept pe Johnny.

sunt 20 de km de plat.e mult,dar la ce traseu avem,e clar ca nu e prea mult timp de atac.

@Catalin:traseul am zis de la inceput ca e cel mai bun din 2007 incoace,deoarece incurajaza atacurile si nu le lasa timp de asteptare cataratorilor

eu cred ca de azi incepe ofensiva lui cadel evans... daca ii va reusi, ramane de vazut...

mi s-a parut mie sau Wiggins cu Froome au parut sa dea semne de oboseala? (tot e bine ca prea semana Sky cu US Postal din vremurile bune cu Landis , LA & co). ;)) Nici n-am mai avut putere sa ma uit la finalu etapei ... dupa atacu ratat al lui Cadel

mi s-a parut mie sau Wiggins cu Froome au parut sa dea semne de oboseala? (tot e bine ca prea semana Sky cu US Postal din vremurile bune cu Landis , LA & co). ;)) Nici n-am mai avut putere sa ma uit la finalu etapei ... dupa atacu ratat al lui Cadel

Cred ca m-am uitat ca boul la etapa de ieri in RELUARE....si acuma m-am uitat la politica iin timp ce astia se casapesc probabil LIVE!!!! [-O<

Ce atac??:))..n-a atacat, doar a facut pana. Mare ghinion pentru el! Chiar imi pare rau, poate ataca. Wiggins, mare caracter, a ordonat plutonului sa-l astepte pe cadel si chiar a ridicat mana protestand la atacul lui Rolland.

Se pare ca au fost aruncate pioneze, cioburi, cuie intentionat pe traseu. Sky a dovedit fair-play, un gest natural. Rolland trebuie sa se explice, va fi marcat multa vreme de rusinea de azi.

Sincer acum nu mi se pare rusine. Omul nu avea treaba cu Evans ci pur si simplu a atacat cum probabil facea si fara pana lui Evans. A fost un accident care i se poate intampla oricui. Rolland i-a atacat pe Brajkovic, Tejay, si Zubeldia nu pe Evans si pe Sky.

Poate sa atace, dar nu cand toti sunt deacord sa-l astepte pe Evans. Aici trebuie discutat, Rolland poate fi etichetat "Gigi-contra" turului.

Dar el nu avea treaba cu Evans repet. Adica care e diferenta dintre el si Cavendish pentru Evans? Rolland e la 5 minute in spatele lui Evans.

Si eu ce am zis? "Gigi-contra" turului= Rolland

Rolland i-a atacat pe Brajkovic, Tejay, si Zubeldia nu pe Evans si pe Sky.

Pai toti cei enumerati de tine il asteptau pe Evans conform gentlemen agreementului din plutonul favoritilor.

E posibil sa-l fi prins TdF doar in momentul cand Evans avea toata echipa in fata iar Rolland deja atacase. A omis momentul cand a venit unul de la Sky, i-a zis sa se potoleasca, s-a retras in undeva prin mijlocul favoritilor, apoi, fiind francez, sa atace, ca deh... toti mergi numai eu pot alerga. Gigi-contra , clar.