DaniNadal

Le Tour de France 2012

Recommended Posts

Cum cine? Anul trecut a castigat Cadel. Frank si daca s-a dopat tot slab ramane. Ma intreb sa nu fie aceasi cauza si in cazul lui Andy, stie ca are prea multa substanta in sange si poate fi detectat, renunta si anunta ca inca nu s-a recuperat dupa accident...

Frank s-a dopat adicatelea... oare cine a castigat anul trecut turul frantei?

L.E. Vroiam sa intreb cine a castigat TDF 2010 cand au castigat asa: Contador in prima faza, andy Schleck fratele lui Franck Schleck in a doua faza (dupa descalificarea lui AC)... Daca Franck s-o dopatara asta nu suna prea bine nici pentru Andy. In stilul asta clasamentul TDF o sa ajunga sa se schimbe in fiecare an... e cam trist. Oricum eu am devenit dependent de sportul asta prin 2000 cand il vedeam pe senzationalul Lance Armstrong cum ii bate pe toti... ;))

Macar Contador a avut curajul si a continuat, stiind ca a iesit pozitiv la un test. Frank s-a retras si aproximativ aceasi poveste ca in cazul Contador, primul a fost otravit , la al doilea i s-a pus intentionat.

Se vede ca aschia nu sare de trunchi...iata ce declara fratele mai mare ( sa nu se mai mire nimeni ca are Andy cu cine semana):

- I've been poisoned

Culmea, otravit exact cu o substanta interzisa in ciclism, apoi a doua zi retras. Ciudat, si recuperarea lui Andy e la fel de ciudata... Am impresia ca au cam gresit cu substantele...

Culmea, otravit exact cu o substanta interzisa in ciclism, apoi a doua zi retras. Ciudat, si recuperarea lui Andy e la fel de ciudata... Am impresia ca au cam gresit cu substantele...

Substanta gasita este un diuretic, un medicament care nu este interzis. Acesta poate doar masca alte "rele". Urmeaza sa se faca alte probe sa vdm ce iese.

Stiu ca esti o substanta de tip diuretic.

Xipamid este un produs din clasa sulfonamide folosit pentru retenţia de fluide şi hipertensiune. Chiar dacă nu este un compus care poate să îmbunătăţească performanţele este interzis.

Sursa : tvrinfo.ro

Din aceasta cauza am numit-o interzisa.

Stiu ca esti o substanta de tip diuretic.

[/size][/font][/color]

Sursa : tvrinfo.ro

Din aceasta cauza am numit-o interzisa.

"Xipamide, the substance found in Schleck's urine, is not specifically mentioned on WADA's prohibited substance list"

Nu e substanta asta in mod specific, dar diureticele in general sunt interzise

maine e ultima etapa de munte,cred ca Wigg va incerca sa plece pe Peyresourde.nu se va urca toata catararea,ci doar partea mai dificila(9.7 km,7.8%).cred ca Nibali,Van der Broeck si poate Rolland(daca poate) vor ataca de pe Bales.cel putin belgianul o va face,2'09" cat are el acum fata de Tejay nu e sigur in perspectiva TT-ului,chiar daca virgula contratimpul vine dupa 3 saptamani de cursa.

Imi pare rau pentru Cadel, il apreciez pe Nibali. Amandoi arata ca-s Oameni.

maine e ultima etapa de munte,cred ca Wigg va incerca sa plece pe Peyresourde.nu se va urca toata catararea,ci doar partea mai dificila(9.7 km,7.8%).cred ca Nibali,Van der Broeck si poate Rolland(daca poate) vor ataca de pe Bales.cel putin belgianul o va face,2'09" cat are el acum fata de Tejay nu e sigur in perspectiva TT-ului,chiar daca virgula contratimpul vine dupa 3 saptamani de cursa.

Daca trece bine peste Bales sa nu va trozneasca non-cataratorul asta de Tejay cu o surpriza pe Peyresoude.Ieri a spus ca avea picioare bune dar a preferat sa nu colaboreze cu Van den Broeck pe catarare si pe coborare ca sa nu piarda Evans si mai mult timp.Azi in functie de cum se simte Evans(adica de unde va fi distantat tinand cont de problemele sale cu sinusurile) il vad atacand in ultimii 3-4 km pentru a-i mai lua secunde lui Zubeldia si Van den Broeck care ieri a dezamagit rau de tot.Sper sa-i de si Wiggins o zi libera lui Froome.Ar fi spectacol total.Rolland probabil va ataca inca de pe primele pante de pe Bales.Nu-l vad sa astepte ultima catarare.De asemenea si Pinot va incerca sa-i distanteze pe Roche si Kloden si sper sa reuseasca.

Cum e ma, sa pierzi doua tururi ca trebuie sa cari in carca gloaba asta de Wiggins. Rusinos pt Sky. Momente urate ale ciclismului...Ma enervez ca a castigat oportunistul asta de Valverde. Unul dintre cele mai intrigante tururi.

Valverdeeee!!!!!!!!de cand il astept,pacat ca a avut atatea ghinioane turul asta

despre etapa nu comentez,nu am vazut-o.Turul Frantei nu e terminat.Wiggins nu poate fi sigur,chiar si cu 2 minute.Froome are o forta de recuperare mai mare,cine stie ce se poate intampla dupa 3 saptamani.asa cum ne-a invaat Lance,fara 4 minute nu poti fi relaxat la ultimul TT.si Lance era peste Wiggins totusi :P

Valverdeeee!!!!!!!!de cand il astept,pacat ca a avut atatea ghinioane turul asta

despre etapa nu comentez,nu am vazut-o.Turul Frantei nu e terminat.Wiggins nu poate fi sigur,chiar si cu 2 minute.Froome are o forta de recuperare mai mare,cine stie ce se poate intampla dupa 3 saptamani.asa cum ne-a invaat Lance,fara 4 minute nu poti fi relaxat la ultimul TT.si Lance era peste Wiggins totusi :P

Wiggins nu mai are cum sa piarda turul asta.Totusi ce a facut azi Froome mi-a placut enorm.Vaughters(parca) a spus ca l-a facut pe Wiggo sa para ca un idiot si ca nu e bine ce a facut.Totusi mie mi-a placut enorm cum la fiecare doua pedale il distanta,se uita in spate ii zicea ca poate mai mult si dupa il astepta.Chiar si-a batut joc de el.Cred ca le dadea azi tuturor peste 45 de s in ultimii 3 km.

Clar.

Singurul lucru care ar mai putea fi de discutat mi se pare urmatorul : ar fi putut Sky sa mearga de la inceput pe Froome ? Adica diferenta pe care o putea lua Froome pe munte ar fi putut fi mai mare decat pune Wiggo la TT ?

Nu vom sti niciodata, poate doar la proba B :D

Manolo avea dreptate. Era Evans s-a dus. Chiar si fara problemele de sanatate, Van Garderen a fost mai bun si va fi anii viitori. Froome o sa se bata cu Contador si Schleck la anul si poate chiar in Vuelta. Cat despre Wiggins ce pot sa spun, e al 2-lea castigator consecutiv al turului care nu a fost mai bun pe munti. Evans a fost mai slab ca Andy si Wiggins mai slab ca Froome. Nibali a atacat in fiecare etapa, normal ca nu a mai avut picioare. Rolland la anul ia sigur top 5, iar pinot daca va continua in ritmul asta va fi mare.

Clar.

Singurul lucru care ar mai putea fi de discutat mi se pare urmatorul : ar fi putut Sky sa mearga de la inceput pe Froome ? Adica diferenta pe care o putea lua Froome pe munte ar fi putut fi mai mare decat pune Wiggo la TT ?

Nu vom sti niciodata, poate doar la proba B :D

Eu spun ca putea! Cei de la Sky stiu ca Froome e mult mai bun pe munte decat Wiggins, insa turul de anul asta i se potriveste mult primului englez. Wiggins nu va mai avea posibilitatea sa mai castige vreodata tricoul galben in TdF, insa Froome da.

Exact!

Oricum, a fost cam "impertinent" Froome, dar asa ramane si el cu titlul de castigator moral.

Poate daca nu pierdea timp in primele etape soarta era alta, dar avand 2 minute avans Wiggins era cam putin probabil sa ii dea cineva mana libera.

Oricum, ceea ce ziceam la inceputul thread-ului s-a cam adeverit, Froome e la grupa mare, cred ca a dovedit cu brio ca se poate bate cu oricine pe munte.

Anyway, Vive le Tour!!!

Referitor la victoria lui Valverde, eu zic ca e una din putinele victorii pe deplin meritate ale spaniolului, a tras ca un caine toata etapa, a semanat victoria lui cu cea de o zi in urma a lui Tommy.

Ca si spectacol, turul de anul asta a fost unul placut. S-au afirmat ciclisti tineri de mare viitor care in anii care urmeaza o sa faca spectacol: Sagan, Pinot, Rolland, Teejay.