DaniNadal

Le Tour de France 2012

Recommended Posts

Aoleo... mi-a fost frica ca-l plezneste Froome ieri pe Brad... daca-i ia nebunu 2 minute la contratimp? Dupa 3 saptamani de munte si dupa cum i-a facut ieri nu stiu ce sa zic... Eu de cand ma uit la TDF nu am vazut o asemenea ridiculizare a liderului de catre locotenent...oricum , ca o parere personala , ipotetica total, eu cred ca F e asa de nedopat ca straluceste in intuneric....

Bai frate, orice ciclist care merge bine e automat etichetat ca dopat.

Ce va mai place sa vorbiti aiurea si sa aruncati cu noroi.

V-au spalat creierul bine comentatorii aia ridicoli.

• Upvote 2

Bine punctat Cataline. Pana nu se dovedeste nimic nu ai cum sa zici de x sau y ca e dopat doar fiindca vezi ca e foarte puternic

Precizez ca nu sunt fanul englezilor de la sky

Da mai aveti dreptate, recunosc. Pana nu se dovedeste clar ca e dopat , nu e dopat. De aia am si zi "Ipotetic si in nume personal". Si ca sa mai glumesc si eu nitel... Sper din toata inima sa nu fie dopati, ca inca vreo doi ani cu clasamente finale care schimba dupa unu, doi sau trei ani jur ca nu ma uit de-acuma incolo la ciclism si-ar fi pacat. Nu m-au spalat pe creier comentatorii, ci-mi motivez dubiile prin ce se intampla de niste ani cu cistigatorii Turului. Cred ca e f.f. pacat...

A, da, si imi cer scuze fata de toti acei care tin cu team Sky si se simt jigniti de gluma mea. Stiu cum e sa castige ai tai o etapa, sau macar sa-i bata pe rivalii directi in ceea ce a fost finala turului anul asta. Am tinut la viata mea si cu Lance, Floyd, Schleck (Andi)... Oricum despre doping e un post special si mai bine vorbim acolo. Despre Tour mai zic asa: singura mea curiozitate legata de Turul asta mai este ce-o sa faca Froome in raport cu Wiggins la contratimp...

cred ca 99% Wiggins are tur castigat , si cred ca Froome are 20% sanse sa mearga mai bine ca Wiggins. Om vedea maine... e plat -avantaj W. dar lung -avantaj F.

Asa un tur mai plictisitor nu am vazut de multa vreme,am ajuns sa fiu mai interesat de etapele de plat decat de cele montane!! La sprinturi oameni buni..ce a fost interesant pe munte anul acesta ? Cateva tentative de distantare pentru cateva secunde ale lui Nibali,Cadel ne-a dovedit ca nu mai poate,Sagan dovedidn ca este urmatorul Gilbert si Froome batandu-l destul de rau pe Cancellara..deloc impresionant,astept urmatorul an,sa vad un Ventoux,Toumalet si Alpe D''Huez in aceeasi editie,doar este nr 100.

Mie totusi mi-a placut turul, avand farmecul de a vedea daca bate cineva Sky. Cavendish exceptional din nou si sper ca la paris sa faca inca un sprint de exceptie pentru a 4-a victorie la rand. Toata lumea zicea ca s-a dus era lui si soseste era lui Greipel, dar nu va fi asa si Cav a dovedit-o.

Pentru mine turu asta a fost ca apa in desert , ca n-am avut voie sa ies din casa din cauza problemelor medicale , iar turul pur si simplu imi salva ziua , in fiecare zi ( ziua de pauza a fost un chin , cred ca am facut 20 km in casa cautand activitati alternative ) .

Sky sunt o adevarata revolutie, dpdv farmaceutic ei vin din viitor, iar ciclismul a fost dat inapoi cu 15 ani. Astazi la TT vor lua cel putin primele 4-5 pozitii, doar au dus tot ei trena pe intreg acest Le Tour, de ce sa se opreasca acum?

Wiggins, cel mai jalnic castigator de LeTour, carat in spate cu gesturi umilitoare de Froome. Vazand ca totusi nu e un gentleman si isi bate joc de lider, puteau sa-l lase in ultimii 2 km pe Froome sa-i sufle victoria lui Valverde.

Sky sunt o adevarata revolutie, dpdv farmaceutic ei vin din viitor, iar ciclismul a fost dat inapoi cu 15 ani. Astazi la TT vor lua cel putin primele 4-5 pozitii, doar au dus tot ei trena pe intreg acest Le Tour, de ce sa se opreasca acum?

Wiggins, cel mai jalnic castigator de LeTour, carat in spate cu gesturi umilitoare de Froome. Vazand ca totusi nu e un gentleman si isi bate joc de lider, puteau sa-l lase in ultimii 2 km pe Froome sa-i sufle victoria lui Valverde.

Complet de acord. Gesturile lui Froome au fost prea exagerate. Era de ajuns sa plece odata 100 de m mai in fata si dupa sa se prefaca ca n-a stiut ca nu poate "sefu' ", si sa-l astepte. O singura data, nu de 3 ori si fara toate gesturile alea disperate. Lumea deja stia ca e tinut in lesa, s-a vazut de pe luna.

Ar fi nostim ca si azi sa-i ia lui W 2-3 min pe la "intermediare" si sa trebuiasca sa ciupeasca frana pe final...

s-au ieftinit tricourile de bumbac TdF, e cineva din bucuresti interesat de vreo comanda, sa impartim costurile de transport/?

E 25 euro transportul , ar trebui sa ne strangem destul de multi ...

Wiggins a cam inchis discutiile legate de frustrarile duplicitarului Froome. Pacat ca nu l-a ajuns din urma ca sa inceapa si el sa mimeze cum i se spune in casca sa incetineasca ...

Celalalt general a trebuit sa-i faca loc tanarului locotenentului si a scos un timp la nivelul lui Sagan care a zis ca s-a plimbat ca sa se pastreze pentru azi. Tot asa s-au plimbat si Rogers si EBH, iar sky a avut doar 3 in primii 5 in clasamentul etapei.

Cadel a sfarsit prin a fi depasit in cg de Zubeldia si cat pe ce era sa fie depasit si de Rolland. Kloden si Voigt au mers foarte bine, primul a fost foarte aproape de a intra in primii 10 in cg.

Regret ca tricoul cu buline nu a ajuns la Kessiakoff astfel incat sa plece si el la debut in tour cu un tricou ca Sagan.

@trevizes: Kessiakoff are 32 ani, daca era vreun tanar atunci da mergea ce ai spus tu ... El debuteaza la 32 ani in TdF deoarece pana in 2009 a facut doar mountain-bike si abia din 2009 a venit pe sosea.

Mi-a placut sa vad anul asta un Radioshack in care nu a existat vreun lider si in care fiecare lupta pentru el. Au tras fiecare de el ca sa termine cat mai sus in clasament si sa castige clasamentul pe echipe. Am avut dreptate in legatura cu Zubeldia cand am spus ca va fi cel mai bine clasat de la RNT. Pacat de Horner ca a venit iesit din forma in TdF altfel cred ca era singurul care le putea face fata celor de la Sky.

Singura amintire a mea din TdF 2012 este momentul in care i-au gasit cursiera lui Horner si el era in prapastie. Pentru cateva secunde mi-a stat inima in loc. Dupa ce a pierdut mai mult de 1min acolo, a reusit sa revina in pluton si s-a tinut pe toti muntii de favoriti in acea etapa :o :X

acum sincer,daca n-as fi fan al lui Andy si daca n-as fi urmarit site-urile si blogurile de zvonuri despre traseu,as fi zis ca e cea mai crunta dezamagire a mea de cand ma uit.traseul este cel mult la fel de bun cu cel din 2012,si asta doar daca stam jumatate de ora sa-l analizam,ca la prima vedere te ia durerea de cap.macar Alpii arata cum trebuie,pentru prima data din 2009 incoace

Alpe d'Huez de 2 ori in aceeasi etapa, in cursul aceleiasi zile... Eu zic de pe acum sa stam cu ochii pe batalia pt locul 11 deoarece oricum peste cativa ani el va fi declarat invingatorul din cauza dopajului celorlalti 10 de dinaintea lui :-