DaniNadal

Le Tour de France 2012

Recommended Posts

Ok dupa etapa de azi, stim sigur cateva lucruri:

1. Sky mizeaza totul pe Wiggins, Froome azi a venit la 1:25s

2. Horner nu va fi lider la Radioshack ... azi a venit la 0:55s

3. Peter Velits a venit la 1:52 deci Leipheimer (care a pierdut si el 17s azi) si Tony Martin (???)

4. Vinokourov va fi doar locotenent ... a venit la 3:41s azi

Froome a fost implicat in a doua cazatura din pluton.Vinokourov a spart cu 5 km inainte de final si n-a mai fortat.Oricum a si zis ca nu-l intereseaza GC.Vrea doar o victorie de etapa.

Azi dupa Fabian cel mai puternic mi s-a parut de departe Gilbert.Daca era in primii 50 la startul catararii cred ca n-avea probleme in a castiga etapa.A fost mult prea in spate cand a atacat Fabian.La sprint n-a avut nicio problema sa castige desi panta din final era undeva la 2%.Dintre favoritii de GC cel mai bun a fost Evans care s-a pus totusi in munca lui Gilbert.A gandit bine.Gilbert ii va fi de mare ajutor pe startul catararilor.Gilbert pe 2 km de trena poate sa omoare juma de pluton.

E ridicol sa-l injuri pe Sagan.

A fost o opinie de marks spusa la cald. Corect, Sagan a gandit foarte bine finalul de etapa, EBH era oricum mort. Dar totusi parca as fi vrut sa vad colaborare din partea tuturor pentru a mentine avansul si sa sprinteze toti in linie cu 100m inainte de final. Oricum castiga Sagan.

Froome azi se pare ca a spart undeva cu vreo 4 km inainte de final si n-a mai putut reveni in pluton chiar daca a fost ajutat de Richie Porte si Knees.

Daca EBH era inca in stare de un sprint decent, il lua pe Sagan fara probleme. A demonstrat in Tirreno ca poate intrece oameni ca Sagan, Greipel si Goss fara probleme si fara echipa langa el. Totusi, nu stiu cine ar putea sa-i fure tricoul verde lui Sagan.

Pueril gestul lui Sagan de la final, dar ce sa-i faci, marii campioni nu sunt musai si exemple de educatie...

Oricum ar fi, meritata victoria, desi se poate zice ca s-a "folosit" de trena lui El Grande Cancellara.

De ce nu s-au tinut si ceilalti de Cancellara si apoi la final sa incerce sa fure victoria?

Raspunsul e simplu, nu au putut, n-au fost inspirati, sau n-au fost pe faza (Gilbert de exemplu).

Una peste alta, Sagan este de departe revelatia ultimilor ani, sunt curios cum o sa evolueze in anii care urmeaza, daca o sa mearga tot pe sprint si clasice sau daca o sa incerce sa se bata si la clasamente generale (se catara destul de bine).

Azi sper sa-l vedem la lucru pe Boonen, sper sa fie in forma aratata in Paris-Roubaix.

Edit: Acum vad ca Boonen a ramas acasa, stie cineva de ce?

Boonen a zis ca vrea sa se pregateasca pentru olimpiada, ca dupa aceea sa mearga in vuelta ca pregatire pentru mondiale unde a zis ca traseul i se potriveste ca o manusa.

Aha, bine ca nu vrea sa se pregateasca pentru Champions League...

Deci azi e prima etapa a lui Cavendish din acest TDF...

Estee! Incredibil! E al III-lea pronostic reusit, consecutiv. Si, cred, in fiecare zi cu noroc mare! Cave putea sa piarda azi, a mers singur un km.

Cu 4 kg mai slab decat anul trecut Cav i-a omorat pe toti si azi.Numai Greipel i-a putut face fata.

Cav mi se pare incredibil. Dupa un giro dus pana la capat, dupa multe zile de concurs, dupa ce a slabit 4 kg ii bate pe toti fara drept de apel. Daca va uitati atent in 2 km, se afla mereu cam la jumatatea plutonului. Dupa sensul giratoriu, il vede pe Goss, ii ia roata, si ajunge perfect in spatele lui Greipel cand mai sunt 500 m si de acolo, restul e can-can. Senzational Cav si daca reuseste sa treaca si peste niste mici catarari cum spune el, va deveni periculos pentru unele clasice mai lejere ca Milano San Remo sau Gent Wewelgem.

Maine e o etapa foarte interesanta. Cadel e obligat sa-l atace pe Wiggins, in tandem cu Gilbert. E posibil si scenariul din prima etapa (Cancellara, Sagan), un Valverde sau Boasson Hagen care sa se catere bine si apoi sa se bata la sprint (daca nu sunt atacuri importantante), un Vanendert, Mollema, Iglinsky. L-am luat pe Chavanel care a aratat ca e in forma.

Si cand sa ma 'convertesc' si eu pe deplin la ideea ca fara echipa esti mort ca ciclist profi, apare Mister Cav si imi da peste nas. Da' recunosc ca mi-a placut :P

Maine e o etapa foarte interesanta. Cadel e obligat sa-l atace pe Wiggins, in tandem cu Gilbert. E posibil si scenariul din prima etapa (Cancellara, Sagan), un Valverde sau Boasson Hagen care sa se catere bine si apoi sa se bata la sprint (daca nu sunt atacuri importantante), un Vanendert, Mollema, Iglinsky. L-am luat pe Chavanel care a aratat ca e in forma.

Nu stiu ce sa zic... Cadel a aratat f precaut, atent. Nu cred ca e bine sa se grabeasca acum la prima ocazie sa recupereze cateva secunde. Turu' e lung.

Inainte de ultimele doua cioturi este o coborare de 3.5 km, aici Nibali sau Evans ar putea avea un avantaj fata de Wiggins. Daca il pot specula, ramane de vazut. Finalul ar putea fi nervos, e una din primele etape, iar multi ar putea ataca in ultimii 10 km. La contratimp ii mananca perciunatul pe paine ...

E posibil sa fie si evadari mai serioase, cu Roy, Vinokurov ...

Daca va avea cineva un stream ... ar fi apreciat de toata lumea daca l-ar posta.

Un stream am cautat si eu in prima zi si am sfarsit facandu-mi abonament la Eurosport Player :) Cam periculos sa-l accesez la birou, dar vad linistit cursa in reluare la o calitate foarte buna.

Avem la dispozitie clasicul Steephill.tv : http://www.steephill...de-france/#live

Sunt acolo mai multe streamuri, comentariu in diverse limbi, mai putin romana :)

Si varianta in romana se gaseste aici: http://tvonlineroman...et-live-stream/ (trebuie deschis cu Internet Explorer si instalate plug-inurile SopCast)

Vizionare placuta!

O etapa cu multe evenimente, majoritatea neplacute. Pentru Gilbert s-a cam luat....Sagan e prea tanar ca sa poata aprecia ce i se intampla. De la Cadel ma asteptam sa incerce sa puna ceva secunde in fata, ca tot era locul potrivit.

Chavanel a fost la un pas, daca n-ai un pic de noroc in viata, degeaba.

Pacat de cazaturi, probabil ca altfel ar fi fost meciul lui Gilbert.

Cred ca primul lucru care ii vine in cap acum lui Gilbert e abandonul.Doua etape a avut si el turu asta si in alea a avut ghinion din plin.

Daca face asta, in toamna isi cauta echipa. Maine cred ca face si Cav dubla. Dupa etapa de maine ce fel de etapa urmeaza?

Mai sunt 2 etape de sprint inafara de cea de maine si de sambata incepe greul

Eu cred ca Gilbert nu facea nimic azi, in schimb Chavanel daca nu se grabea cu atacu, dadea lovitura...In orice caz foarte interesanta etapa de azi

Sunt mai multe etape de sprint. La inceputul turului, Manolo a zis ca sunt 8 etape. Cu tot cu cea de maine sunt doar 2. Deci ar mai fi 6, nu 2.