DaniNadal

Le Tour de France 2012

Recommended Posts

Nu mi-a placut Sagan asta niciodata, dar ce a facut in turul asta chiar m-a impresionat. In Turul Elvetiei, Californiei e altceva, insa chiar nu ma asteptam sa castige asa si aici. Mai ales in etapa de azi chiar si-a dominat rivalii.

Imagine postată

Imagine postată

Finalul etapei de maine:

Imagine postată

Pe cat e de impresionant din punct de vedere ciclist pe atat e de pueril sa celebreze victoria cu gesturi de prost gust.

• Upvote 1

Da, e si el pufan, ce sa facem. Are moaca de copil prost, vorbeste o engleza precara, pare un pic retard. Tocmai d-aia nici n-am mai pariat pe el, incepuse deja sa ma enerveze. Tot incearca sa-si gaseasca un mod original de a-si sarbatori victoria si nu-i iese deloc. E un sportiv puternic, insa. Il urmaresc de vreo 2 ani si ceva si am vazut cat de bine a fost crescut de Liquigas, bagandu-l in lupta treptat. Este printre singurii "juniori speranta" care a confirmat asteptarile. Nu sunt insa de acord cu cei care sustin ca nu i s-a conturat inca profilul de ciclist. Se vede clar ca este un ciclist de clasice care se descurca bine si pe munti medii reusind deseori sa castige sprinturi in catarari scurte, chiar si abrupte; reuseste de asemenea sa se pozitioneze din ce in ce mai bine in pluton si rezista foarte bine la trenele puternice din ultimii km pastrandu-si prospetimea pt. sprinturi. Ieri chiar si Cancellara era istovit pe ultimii metri. Din pacate pt. el nu cred ca va fi vreodata ciclist de mare tur. E prea masiv pt a rezista bine pe munte serios iar daca ar incerca sa slabeasca ar fi riscant sa-si piarda celelalte calitati. Dupa parerea mea va mai castiga cel putin o etapa pana la finalul turului.

Am vazut aseara finalul in reluare si ce pot sa zic e ca Sagan asta e dat dracu...

Ma bucur ca a mai trecut o etapa fara victime din randul celor care se bat la victoria finala, ma speriasem aseara cand am vazut ca disparuse Menchov din top 10, dar au rectificat organizatorii ulterior.

Cav are ghinion din nou. Dupa 2 cazaturi in Giro cade si in Le Tour. Se vede ca n-are o echipa langa el. Surprinzator Petacchi, chiar avea o sansa daca pleca inaintea lui Greipel.

Finalul de maine de la Saint Quentin are ultimul kilometru cu o panta de 2.7%, ceea ce mareste sansele lui Goss, Sagan sau Freire. Observ ca EBH e mereu acolo, Farrar si Kittel invizibili.

Ce cacat de etapa ieri.Daca nu era cazatura aia tampita provocata de Eisel plutonul se rupea in doua,iar Evans ii lua secunde bune lui Wiggins.Si la Boulogne de altfel Evans il distantase pe Wiggins putin in momentul cazaturii.

Poate vedem ceva interesant astazi. Nu m-as supara daca favoritii, inclusiv Cancellara, ar trece la un pic de actiune.

Odihneasca-se in pace.

Astazi s-au adunat doua imprejurari potrivnice lui Cavendish : lipsa acuta de sprijin din partea echipei si finalul in usoara urcare.

Dupa parerea mea, daca era numai unul dintre aceste dezavantaje ar fi castigat sprintul. Cum profilul etapei era cunoscut, aici nemaifiind nimic de facut, era de asteptat sa fie dus la final de catre echipa. Se pare insa ca anul asta e singur, s-a vazut cu fiecare ocazie.

Maine ar fi inca o zi, printre putinele ramase, in care poate castiga inca o etapa.

Odihneasca-se in pace.

Astazi s-au adunat doua imprejurari potrivnice lui Cavendish : lipsa acuta de sprijin din partea echipei si finalul in usoara urcare.

Dupa parerea mea, daca era numai unul dintre aceste dezavantaje ar fi castigat sprintul. Cum profilul etapei era cunoscut, aici nemaifiind nimic de facut, era de asteptat sa fie dus la final de catre echipa. Se pare insa ca anul asta e singur, s-a vazut cu fiecare ocazie.

Maine ar fi inca o zi, printre putinele ramase, in care poate castiga inca o etapa.

Absolut corect. Are nevoie sa inceapa sprintul undeva sub 200 de m, chiar 150.

Etapa a 6-a, in afara de Cav si Greipel, Goss poate fi o alta optiune importanta. Acum merg pe Greipel pentru ca are echipa, Cav e doar cu EBH. Mi-ar place insa sa castige Petacchi.

Avand in vedere ca maine e prima etapa serioasa de munte ma indoiesc ca cei de la Sky vor irosi energie astazi.

Si-a cam luat teapa Cavendish turul asta, dar nu prea are ce sa zica, tricoul galben e infinit mai important decat victoriile de etapa. Si oricum, eu cred ca se descurca sa mai castige 2, 3 etape doar cu ajutorul lui Bernie Eisel.

Ma asteptam la o etapa de munte sa faca ce a facut azi. Cav se retrage sigur. Iar Wiggins e ca si invingator deja. Si-a pierdut farmecul turul.

Da, e si el pufan, ce sa facem. Are moaca de copil prost, vorbeste o engleza precara, pare un pic retard. Tocmai d-aia nici n-am mai pariat pe el, incepuse deja sa ma enerveze. Tot incearca sa-si gaseasca un mod original de a-si sarbatori victoria si nu-i iese deloc. E un sportiv puternic, insa. Il urmaresc de vreo 2 ani si ceva si am vazut cat de bine a fost crescut de Liquigas, bagandu-l in lupta treptat. Este printre singurii "juniori speranta" care a confirmat asteptarile. Nu sunt insa de acord cu cei care sustin ca nu i s-a conturat inca profilul de ciclist. Se vede clar ca este un ciclist de clasice care se descurca bine si pe munti medii reusind deseori sa castige sprinturi in catarari scurte, chiar si abrupte; reuseste de asemenea sa se pozitioneze din ce in ce mai bine in pluton si rezista foarte bine la trenele puternice din ultimii km pastrandu-si prospetimea pt. sprinturi. Ieri chiar si Cancellara era istovit pe ultimii metri. Din pacate pt. el nu cred ca va fi vreodata ciclist de mare tur. E prea masiv pt a rezista bine pe munte serios iar daca ar incerca sa slabeasca ar fi riscant sa-si piarda celelalte calitati. Dupa parerea mea va mai castiga cel putin o etapa pana la finalul turului.

Deja pot sa afirm fara nici un dubiu ca turul de anul asta poarta semnatura lui Sagan. Trei victorii deja la debut in TdF, chiar daca azi a avut de infruntat un Greipel accidentat si un Cavendish absent. Soneria pe care si-a montat-o azi pe ghidon i-a purtat noroc. De aia imi si miroase ca s-a nascut un nou mare campion: BULANUL il insoteste zi de zi. Un ciclist talentat fara noroc este deja un ciclist de pluton. Daca mai rupe si pe munte maine, ne inchide gura la toti.

Cred ca Robert Gesink iarasi are ceva grav.Dupa cazatura el era in fata lui Scarponi si Frank.In momentul cand a fost prins de grupul Scarponi-Schleck el nici macar nu a mai putut tine ritmul cu acestia.De Hesjedal nici nu mai vorbesc.Oricum el de cand a inceput turul a stat mereu in coada.La fel ca Valverde,Scarponi si Rolland.Totusi la ei e de inteles fiindca nu au o echipa de plat atat de buna.Teoretic baietii de la Garmin sunt excelenti pe plat dar ei mai mereu au stat in coada plutonului.Maine o sa fie interesant.Daca Gesink isi revine s-ar putea sa se duca in evadare ca sa ia victoria de etapa.De asemenea Frank,Rolland si Scarponi vor ataca cu siguranta.Evans,Sanchez si Nibali doar trebuie sa-i urmaresca.Wiggins pana acum nu prea m-a impresionat.In finisul exploziv de la Boulogne a pierdut destule pozitii in nici 200 de m.S-ar putea ca si maine sa fie putin lasat in urma la un atac al unui rutier gen Rolland sau Valverde.

Deja pot sa afirm fara nici un dubiu ca turul de anul asta poarta semnatura lui Sagan. Trei victorii deja la debut in TdF, chiar daca azi a avut de infruntat un Greipel accidentat si un Cavendish absent. Soneria pe care si-a montat-o azi pe ghidon i-a purtat noroc. De aia imi si miroase ca s-a nascut un nou mare campion: BULANUL il insoteste zi de zi. Un ciclist talentat fara noroc este deja un ciclist de pluton. Daca mai rupe si pe munte maine, ne inchide gura la toti.

Catararea la fel cum puncta si Alex nu e foarte lunga.In plus sa nu uitam ce-a facut anul trecut in etapa de la Grinderwald(parca) din Turul Elvetiei cand a fost in evadare si a trecut peste o catarare de vreo 17 km cu panta de vreo 7%.Si anul trecut pe Angliru in Vuelta a dus o trena puternica pentru Nibali.

Ar fi frumos ca Fabian sa nu piarda peste 1'30 fata de Wiggins.Ar avea ceva sanse sa ia tricoul inapoi la Bessancon.

Odihneasca-se in pace.

cred ca a "dat cu pumnul in masa" si colegii i-au cam intors saptele lui Cavendish. pacat de accidentarea lui Greipel ca alfel ii manca ficatii lui Sagan , dar asta este

Da, pentru unii ghinion cu buldozerul, pentru altii noroc cu carul. In orice caz, mai rar asa debut in Marele Tur....

Ii teroare Sagan asta, mai ales modul lui de a se manifesta!