DaniNadal

La Vuelta a Espana 2012

Recommended Posts

Contador se va intoarce.Sa vedem daca si va reusi sa se impuna.Vuelta va avea 10 finaluri in catarare si un ITT de 40 de km insa cu o catarare.Va fi mai dificil decat cel de la Grenoble din TdF 2011.

Favoritii dupa parerea mea:

Alberto Contador-Marele favorit inca de pe acum.Daca nu va avea foarte multe kg in plus cred ca matura cu toata lumea pe jos.

Igor Anton-locul 2 scrie pe basc daca nu i se va intampla ceva neprevazut in pregatirea sa pentru Vuelta cum a fost anul asta sau daca nu va cadea cum a patit in 2008 si 2010.

Purito Rodriguez-Traseul e numai perfect pentru Purito.Sa vedem insa si daca va avea picioare dupa ce sezon si-a planificat el.Ardeni,Giro,Dauphine,Vuelta.Cam mult zic eu.

Gesink-baietii de la Rabobank probabil vor miza pe Mollema in TdF deoarece Gesink inca nu va fi 100% dupa fractura de femur,iar Gesink va alerga Le Tour pentru forma.Ceva in genul lui Mollema anul trecut.Vuelta i se potriveste batavului.

Van den Broeck-a spus ca traseul din Vuelta ii place mult mai mult decat cel din TdF.Dupa parerea mea e un pic cam overrated in ultima vreme.Nu-l vad capabil sa se bata in munti cu Anton si cu Purito.De AC nici nu mai vorbersc.

Duarte?-daca Coldeportes va fi invitata am mare incredere in el.Chaves probabil va fi locotentul lui cel mai important.Chaves e castigatorul din Tour de l'Avenir 2011.Foarte bun catarator.O sa-i vedem pe ambii in Giro.Mai sunt la Coldeportes Juan Pablo Suarez Suarez si Frank Osorio care si ei pot emite pretentii la clasamentul general in Vuelta.

Deocamdata asta e lista cu favoritii din Vuelta.

Ivan Basso se pare ca va sari peste Le Tour si se va duce in Vuelta.O miscare interesanta din partea lui Ivan cel Groaznic.Oricum probabil ca nu se ducea in Franta in forma maxima dupa Giro.Asa ca e mai bine.

Dezamagit putin de ceea ce se intampla in TDF m-am uitat pe profilul etapelor din VUELTA si cred ca vom avea parte de spectacol muult mai mare. Daca participa si Andy pe langa Contador cred ca vom sta cu sufletul la gura precum la etapele din TDF epice.

Dezamagit putin de ceea ce se intampla in TDF m-am uitat pe profilul etapelor din VUELTA si cred ca vom avea parte de spectacol muult mai mare. Daca participa si Andy pe langa Contador cred ca vom sta cu sufletul la gura precum la etapele din TDF epice.

Andy e probabil sa nu participe in Vuelta.

E oficial, Andy Schleck nu v-a participa in Vuelta 2012! (de frica sa nu se faca de ras). In schimb se va duce in curse a caror organizatori ii dau saci de bani doar ca sa fie prezent la start. Probabil a luat aceeasi substanta ca si Frank si daca mergea in Vuelta era prins. Asa prefera sa mearga in curse unde se poate intelege cu organizatorii pentru un sac de bani ...

Schleck will participate in the USA Pro Cycling Challenge from August 20-26, the GP Québec (September 7), GP Montréal (September 9), Worlds (September 23), the Tour of Beijing (October 9-13) and the Tour Hangzou (October 17-21)

Pentru RadioShack in Vuelta lideri vor fi Maxim Monfort si Tiago Machado iar obiectivul va fi clasamentul pe echipe.

M-am uitat si eu peste profilurile etapelor din Vuelta de anul acesta si la cum arata ar fi mare pacat sa nu existe un grup de ciclisti care sa se bata pt tricoul rosu. Conditii pt spectacol exista din plin, protagonisti sa fie!

Froome este in mare forma, sau oricum, mult mai in forma decat plutonul din TdF, care s-ar putea sa fie inferior celui din Vuelta. Contador si-a facut incalzirea in Eneco tour si sper sa fie si el in forma. Oricum, in calcule pt clasamentul general intra si de Gendt si Purito.

http://www.biciciclismo.com/cas/site/noticias-ficha.asp?id=54400

Probleme mare pentru Contador si Froome.Multe lume zice ca podium va fi Contador,Froome,Purito.Eu merg pe Anton,Contador,Froome.Bascul are forma din 2010.S-ar putea sa-i omoare chiar si pe AC si Froome in munti daca nu va fi bagat in seama.Contador nu e imposibil de batut.Froome o sa-i ia ceva secunde la contratimp,iar Purito si Anton il vor bate in finalurile gen Arrate sau Ezero.Plus ca Anton si Purito nu vor pierde mult timp la ITT.Contratimpul are 10 km cu panta de 4,4%.Plat sunt doar vreo 20 km.Cred ca Anton va pierde nu cu mult peste un minut fata de AC,iar fata de Froome cu vreo 2 min.

Voi ati ramas poate cu imaginea lui Alberto din ultimul tur al frantei,o imagine in care era slabit,ce-i drept,dupa un Giro,care dupa parerea mea seamana la dificultate cu Vuelta de anul acesta,un giro in care a maturat cu jos cu toti pe fiecare final in catarare.

Froome e poate cel mai puternic ciclist al momentului,dar totusi e cam greu sa castige Vuelta dupa un tur al Frantei,chiar daca nu a dat totul acolo.Contador cred ca o sa castige fara probleme. Anton,Purito sau Cobo nu au cum sa-l opreasca pe Alberto.

Sper ca incepem si traditionalul concurs de pariuri. Prima etapa e contratimp pentru echipe la Pamplona asa ca merg pe Team Sky / Froome (etapa / rosu)

Cred ca prima saptamana va fi de foc. Daca vrea cineva sa-i ia secunde lui Contador aceasta e perioada cea mai buna pana isi intra in forma, ce va fi spre final vom vedea.

Trevizes,DaniNadal, sole42 - Sky,Froome

Trevizes,DaniNadal, sole42, Pandy - Sky,Froome

eh, ce vremuri....

Trevizes,DaniNadal, sole42, Pandy,texanbull, Cristake, crk - Sky,Froome

Vedem noi peste vreun an...

Da, plus 1. Pe bune, avem macar cota diferite pentru a paria impotriva Sky? ca alt motiv nu as vedea. Garmin mai stia TTT dar nu cred ca asa de bine.

Contador va trebui in Vuelta sa scoata de undeva 2 min pe catarari. Purito si Anton nu prind podium, parca vad.

Deci: Trevizes,DaniNadal, sole42, Pandy,texanbull, Cristake, crk, razvanArad, shuy_cg - Sky/Froome

http://www.cyclingne...pana/start-list Aici este startlist-ul din Vuelta.

Trevizes,DaniNadal - Sky,Froome

BMC are echipa mai slaba decat FDJ :)

Rabobank ar face bine sa mearga pe Ten Dam, ceilalti chiar nu dau roade.

Ce parere aveti de Capecchi lider la Liquigas?

Ii duce Roche trena lui Contador, macar odata? :)

Pune Sky 2 insi in top5? Dar 2 pe podium? :) Think Porte

adrian marinescu, Fane Deraior, Trevizes,DaniNadal, sole42, Pandy,texanbull, Cristake, crk, razvanArad, shuy_cg - Sky/Froome

@ oftopic go, go Contador!!!