DaniNadal

La Vuelta a Espana 2012

Recommended Posts

Fenomenal contratimp.

Ma bucur ca Alberto si-a regasit forma din 2009 la contratimp, sper sa inceapa iar sa danseze prin munti. Abia astept etapele de sambata si duminica.

De Froome ce sa zic... e si el om se pare. Sa vedem ce face in weekend.

Surpriza cea mare vine de la Purito. Sanse mai mari la castigarea unui mare tur nu cred ca a avut pana acum, sper sa se tina bine. Merita si el macar un tur.

Pai dupa ce a aratat in munti Purito parea in forma. dupa acest TT si ce a aratat Froome in ultimele zile plus anul pe care l`a avut cred ca lupta se va da intre el si Contador, daca a facut un TT atat de bun probabil e in forma vietii lui.

Ahem, Purito a fost batut de Hesjedal in Italia, ahem. E ok, chiar bun si-mi place H, dar daca Purito avea pretentii de mare tur si n-a reusit cand singurul mare contra candidat era canadianul, nu cred ca o sa se mai intamle asa aliniere de planete, mai ales ca vin destui din urma. Ok, in Vuelta asta, contratimpul ala era facut pentru el si restul spaniolilor, dar in munti sunt alti spanioli care-l vor manca.

Stage 12:

razvanArad, FFlorin - Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Acum sa vedem cine isi va dorii mai mult victoria Purito sau Valverde??

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior - Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Pandy - Valverde/Purito

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior,GeoVIP - Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Pandy - Valverde/Purito

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior, Trevizes - Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Pandy - Valverde/Purito

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior, Trevizes, sole42 - Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Pandy - Valverde/Purito

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior, Trevizes, sole42, crk - Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Pandy - Valverde/Purito

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior, GeoVIP Trevizes, sole42, crk - Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Pandy - Valverde/Purito

Îl sărisese Trevizes, au postat exact în aceeași secundă.

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior, GeoVIP Trevizes, sole42, crk ,DaniNadal- Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Pandy - Valverde/Purito

Ultima catarare e infernala.2 km cu 13,10% panta medie.Panta maxima cica ar fi undeva la 28%.Primii 4 in etapa dupa parerea mea:

1.Purito

2.Valverde + 8 s

3.Anton + 12 s

4.Contador + 15 s

Gesink si poate si Froome cred ca vor pierde peste jumatate de minut in raport cu Purito.Daca mai punem si bonifcatile s-ar putea ca Froome sa cam iasa din cursa.

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior, GeoVIP Trevizes, sole42, crk ,DaniNadal, shuy_cg- Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Pandy - Valverde/Purito

Ultima catarare e infernala.2 km cu 13,10% panta medie.Panta maxima cica ar fi undeva la 28%.Primii 4 in etapa dupa parerea mea:

1.Purito

2.Valverde + 8 s

3.Anton + 12 s

4.Contador + 15 s

Gesink si poate si Froome cred ca vor pierde peste jumatate de minut in raport cu Purito.Daca mai punem si bonifcatile s-ar putea ca Froome sa cam iasa din cursa.

Oracole, sunt ferm convins ca Anton n-ajuge inainte de Contador la finish. Poate in evadare, dar plecand pe catararea aia, nu. Ii esti foarte fidel vad.

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior, GeoVIP Trevizes, sole42, crk ,DaniNadal, shuy_cg- Purito Rodriguez / Purito Rodriguez

Pandy - Valverde/Purito

dang - Contador/Contador

Nu mai am sanse sa castig acest top :) asa ca de azi nu mai merg pe favoriti

Pandy - Valverde/Purito

dang - Contador/Contador

Cristake- Anton/Contador

Pandy - Valverde/Purito

1.Purito

2.Valverde + 8 s

3.Anton + 12 s

4.Contador + 15 s

Oracole, sunt ferm convins ca Anton n-ajuge inainte de Contador la finish. Poate in evadare, dar plecand pe catararea aia, nu. Ii esti foarte fidel vad.

Anton pe catararile cu panta foarte mare il poate face pe Contador.In 2010 pe Mur de Huy,Alberto deabia ca a reusit sa stea in roata lui Anton.In 2010 in Castilla y Leon Anton a cam ras de Alberto.Cu vreo 10 km inainte de final s-a pus la trena si a ramas doar Mosquera cu AC langa el pe moment.Mai tarziu s-a lipit si Soler dar cu vreo 2-3 km inainte de final bascul a atacat si i-a distantat pe ceilalti trei castigand etapa.Plus ca nu trebuie sa uitam Zoncolanul de anul trecut.Anton pe pantele astea extrem de ridicate are un ritm foarte bun.In 2010 pe Valdepenas de Jaen n-a avut nici cea mai mica problema in a-l urma pe Purito si a-l ataca pe ultimele sute de metri.E adevarat totusi ca Anton e foarte departe de forma din 2010 dar e bine sa speri.Ar fi frumos sa revina in lupta pentru locul 5 dupa contratimpul prost facut de el ieri.

Edit: Nicio sansa pentru Anton sa faca ceva azi.Se merge cu o viteza extrem de ridicata.Prima ora 46 km/h.

razvanArad, FFlorin, Fane Deraior, GeoVIP Trevizes, sole42, crk ,DaniNadal, shuy_cg- Purito Rodriguez / Purito Rodriguez - 11 p

Pandy - Valverde/Purito - 7 p

dang - Contador/Contador - 8 p

Cristake- Anton/Contador - 2 p

1. Dang123 – 88 pct

2. FFlorin – 86 pct

Crk - 86 pct

RazvanArad – 86 pct

3. Shuy_cg – 83 pct

4. Adrian Marinescu - 82 pct

5. FaneDeraior – 79 pct

6. Sole42 - 77 pct

7. GeoVip - 74 pct

Trevizes – 74 pct

8. Pandy - 72 pct

9. DaniNadal -67 pct

10.Cristake – 65 pct

11. Liv4Inter - 54 pct

12. DarietEslui - 48 pct

13 .Texanbull – 28 pct

14 .shinelikeme – 12 pct

15 .Vanvoc – 1 pct

* locul 1=10 puncte, locul 2=8 puncte,locul 3=6 puncte,locul 4=5 puncte,locul 5=4 puncte, locul 6=3 puncte,locul 7=2 puncte si locul 8=1 punct, purtatorul tricoului rosu dupa etapa - 1p.

*Pariurile se pun pina la ora de incepere a etapei oficiala (nu a transmisiei la TV).

Purito castiga din nou..."coafura rezista"! Era de asteptat as zice. Daca rezista si in cele 4 zile de foc simbata-marti, chiar ar fi dubios.

S-a vazut clar in Giro ca Purito rezista pe marile catarari,nu vad de ce nu ar castiga Vuelta,mai ales ca a trecut peste cel mai mare obstacol cu bine.

Cred ca principalul rival va fi Valverde,nu AC sau Froome.