DaniNadal

La Vuelta a Espana 2012

Recommended Posts

darieteslui,dang, sole42,a. marinescu, Pandy, FFlorin,GeoVIP, Cristake - Contador/Contador

razvanArad, Trevizes - Purito/Purito

Fane Deraior - Intxausti/Contador

crk, mihai_noir - Contador / Purito

Azi e ziua lui Contador

darieteslui,dang, sole42,a. marinescu, Pandy, FFlorin,GeoVIP, shuy_cg - Contador/Contador

Kit ca pierd in topul pronosticurilor.

darieteslui,dang, sole42,a. marinescu, Pandy, FFlorin,GeoVIP, shuy_cg - Contador/Contador

Texanbull - Contador/Purito

Am pierdut legatura

Texanbull - Contador/Purito

DaniNadal - Froome / Purito

Scuzati-ma ca am intarziat dar am putina treaba.Nu e nicio problema daca nu voi fi luat in calcul.

darieteslui,dang, sole42,a. marinescu, Pandy, FFlorin,GeoVIP, shuy_cg, cristake - Contador/Contador – 5 p

razvanArad, Trevizes - Purito/Purito – 7 p

Fane Deraior - Intxausti/Contador – 0 p

crk, mihai_noir, Texanbull - Contador / Purito – 6 p

1 . FFlorin – 106 pct

2 . Dang123 – 105 pct

RazvanArad - 105 pct

3 . Crk, - 104 pct

4 . Shuy_cg – 99 pct

Adrian Marinescu - 99 pct

5 . Trevizes – 94 pct

6 . Sole42 - 93 pct

7 . GeoVip - 90 pct

8 . Pandy - 88 pct

9 . FaneDeraior, - 86 pct

10. Cristake – 73 pct

11. DaniNadal - 69 pct

12. DarietEslui - 58 pct

13. Liv4Inter - 54 pct

14. Texanbull – 34 pct

15. shinelikeme – 12 pct

16. mihai_noir – 7 pct

17. Vanvoc - 1 pct

* locul 1=10 puncte, locul 2=8 puncte,locul 3=6 puncte,locul 4=5 puncte,locul 5=4 puncte, locul 6=3 puncte,locul 7=2 puncte si locul 8=1 punct, purtatorul tricoului rosu dupa etapa - 1p.

*Pariurile se pun pina la ora de incepere a etapei oficiala (nu a transmisiei la TV).

@dani : a mai fost o situatie similara si nu am luat in calcul pronosticul. E bine sa pastram aceeasi masura. Oricum, vorbim de un punct.

Nu ma pricep deloc la ciclismul de sosea. Nu am niciun fel de experienta in competitii de acest gen. Sunt un habarnist in ceea ce priveste tot felul de strategii, alimentatii, raporturi de rulare, antrenamente, etc. in acest sport. Eu doar ma dau pe sosea cu SSP de mic copil, si cu MTB prin padure.

Am urmarit tdf-ul de anul asta cap-coada, fata de cele de pana acum, si Vuelta la fel, iar dupa ceea ce am vazut astazi in Vuelta, doresc sa imi exprim niste aprecieri:

Respect Cataldo si de Gendt!

Sa pleci in evadare de unul singur din echipa ta, fara trena coechipierilor, fara strategii, si sa reusesti sa castigi intr-o asemenea etapa cu panta de pana la 24%, in fata celor "4 magnifici" nu poate sa insemne din partea mea decat un maxim respect pentru cei doi, si ca ei au fost magnificii acestei zile.

Purito si Contador. Un duel pe care Purito l-a castigat si il va castiga de fiecare data in aceasta Vuelta in fata lui Alberto (exceptie facand etapele trecute de contratimp).

Frumoasa etapa de astazi!

Mai e Bola del Mundo,nu ii puneti coroana lui Purito :)

Nu stiu ce mai poate fi... Daca se intampla ceva ar parea o minune.

A fost spectacol... dar aceiasi piesa in fiecare zi. (Sa mai ai si azi snaga sa sprintezi in ultimii metri dupa ce ai fost atacat si para-atacat...e totusi smecherie.) Cresterea lui Purito de anul asta este colosala. In ritmul asta la anul merg pe Gilbert

Un lucru e sigur: Froom(osul) nu e de top 3 decat in tururile cu 5 contratimpuri.

Goitta,eu nu cred ca e crestere de forma a lui Purito,ci e slab Contador.Pai gandeste-te,cine sunt adversarii sai din acest vuelta? Excluzandu-l pe Froome ar fi Valverde si Purito.Ce au facut cei doi prin Franta? Nici macar top 5. Ce-i drept,e interesant modul in care ii raspunde pistolarului de fiecare data cand pleaca

Pai stai asa, ca la anu' poate trage Purito pt. TdF; si-asa, se aude ca traseul o sa fie cu mai multe finish-uri in catarare. Adevaru' asta e. Contador nu mai e Contador. Este indeajuns de "slab" cat sa se poata agata asta micu' de el. Azi insa a parut ca l-a solicitat mai mult ca in etapele trecute; parea ca daca mai marea un picutz ritmul crapa si Purito. Din fericire pt el, mai in fiecare final in care s-au confruntat direct au fost acele domoliri ale pantei, cateodata chiar usoare coborari care i-au permis sa-si traga rasuflarea. De atacurile de final nu mai zic nimic.

Ce e mai nasol este ca nu mai pupam ciclism ca in Vuelta asta mult timp de-acu'...

Froome daca nu facea TdF ii umilea pe dalde Purito si Contador.Nu uitati ca in prima saptamana l-a distantat relativ usor pe Alberto pe o catarare nu foarte dificila.Pur si simplu e iesit din forma.Valverde a avut in Quintana cel mai bun domestique din aceasta Vuelta.La anul probabil top 5 in Giro pentru micutul columbian(are doar 51 de kg).E fabulos stilul lui Anton de a rula.Intotdeauna in ultima roata din grup.Mai mereu parea ca va distantat si cand colo el trece pe langa ei cu o lejeritate impresionanta.Pacat ca nu mai e la forma din 2010.Cred ca putea sa stea langa Purito.La cat de insistent e,il vad pe Alberto atacand-ul pe Purito si pe Fuente De.Si realist vorbind acolo are cele mai mari sanse sa-l distanteze.Doar trebuie sa tina un ritm sustinut si Purito va claca.Alberto mi se pare mai puternic pe pante de 5-6% decat pe cele de la 8 in sus.Daca nu-l va distanta pe Purito si se ajunge la sprint intr-un grup de 10 rutieri Alberto probabil ca va pierde Vuelta deoarece Purito probabil va castiga etapa si se va duce la 40 de s in fata sa.Mi-e greu sa cred ca-l va distanta Alberto cu 35 de s pe Bola del Mundo pe Purito.

Pai stai asa, ca la anu' poate trage Purito pt. TdF; si-asa, se aude ca traseul o sa fie cu mai multe finish-uri in catarare. Adevaru' asta e. Contador nu mai e Contador. Este indeajuns de "slab" cat sa se poata agata asta micu' de el. Azi insa a parut ca l-a solicitat mai mult ca in etapele trecute; parea ca daca mai marea un picutz ritmul crapa si Purito. Din fericire pt el, mai in fiecare final in care s-au confruntat direct au fost acele domoliri ale pantei, cateodata chiar usoare coborari care i-au permis sa-si traga rasuflarea. De atacurile de final nu mai zic nimic.

Ce e mai nasol este ca nu mai pupam ciclism ca in Vuelta asta mult timp de-acu'...

Nu-l vad pe Purito sa se duca la anul in Franta.Nu va fi chiar asa de spectaculos traseul.Vor fi 3,maxim 4 finaluri in catarare si un contratimp pe Alpe d'Huez(care nu-l va avantaja pe Purito).Plus ca muntii din Franta nu sunt pe placul lui.Acolo panta e mereu constanta.Nu sunt ruperi de ritm.Sunt catararile facut pentru rutieri ca Evans,Wiggins,Contador,Froome,Schleck etc.Rutieri care pot crea o putere mare pe o durata destul de lunga.

Daca si cu parca. In clipa de fata Purito este la acelasi nivel cu Contador,este mai slab doar la contratimp,insa pe deal sunt senisbili egali...Diferenta a facut-o secundele de bonificatie,fiindca Purito are explozie mai buna pe ultimii 200 m cand ajungeau impreuna la finish

Daca nu facea Froome TdF,daca Contador avea ceva km de competitie in picioare ,daca Purito era ....daca,daca

Purito e in mare forma,sunt fan Contador dar trebuie sa recunosc ca numai daca vrea ii va lasa o etapa lui Alberto din cele 2 cu final in catarare care au mai ramas.Vuelta un tur demn de vizionat,cu etape grele in care spaniolii nu s-au menajat si ca in multe alte sporturi in care detin suprematia au atacat si au oferit spectacol.Dupa parerea mea ca telespectator care am vazut toate etapele din TDF si GIRO,VUELTA a fost pana acum peste cele doua.

eu cred ca discutiile astea cu Contador mai slab s-ar putea sa ne faca o imagine gresita asupra acestui VAE,daca vor continua.astept timpul pe catararea de azi,dar performantele de pana acum din aceasta Vuelta nu sunt rele deloc.pe Collada de Gallina,tripleta Contador-Rodriguez-Valverde a avut peste 6 w/kg in peste 21 de minute.la fel si pe Ancares,doar ca pe mai mult de 27 de minute.si pe Lagos de Covadonga ne-am apropiat de 6 w/kg(mai exact 5.86).

si pentru ca se tot compara performantele cu ce a facut Froomey in TDF,eu zic ca aceasta comparatie ne face o imagine foarte buna:

Contador-Froome-Valverde-Rodriguez(Arrate-5.5 km:7.8%)- 14:24(al doilea cel mai bun timp din ultima vreme acolo)-6.43 w/kg

Froome(Planche des Belles Filles-5.9 km:8.5%)- 6.47 w/kg

Mentionez ca ascensiunile s-au facut in conditii aproximativ similare,in prima etapa de munte a turului in care au fost prezente.nu de alta,dar nu vreau sa se inteleaga ca virgula compar mere cu pere :D .

sigur ca se remarca o mica scadere a performantelor fata de TDF,dar sa nu uitam 2 aspecte:acolo a fost atata TT,incat era imposibil sa nu se atace foarte mult(si implicit viteza de catarare sa fie mai mare),iar aici Sky nu este la acelasi nivel.

Careva sa zica stii exact ce greutate are fiecare? Banuiesc ca ai pus 6.8kg biclele :) Ma distreaza si pe mine datele astea si masor mereu turele mele, ca idee eu scot 3.1-3.2w/kg pentru 30min, dar asta mai fresh, nu dupa 160km de cursa ca baietii astia. E drept ca am si de unde da jos vreo 5kg :)

Careva sa zica stii exact ce greutate are fiecare? Banuiesc ca ai pus 6.8kg biclele Ma distreaza si pe mine datele astea si masor mereu turele mele, ca idee eu scot 3.1-3.2w/kg pentru 30min, dar asta mai fresh, nu dupa 160km de cursa ca baietii astia. E drept ca am si de unde da jos vreo 5kg :)

raspunsul este nu la ambele intrebari :) .raportul relativ w /kg se calculeaza doar cu ajutorul datelor despre catarare(lungime,panta medie),timpului de ascensiune si diferentei de nivel.

raspunsul este nu la ambele intrebari :) .raportul relativ w /kg se calculeaza doar cu ajutorul datelor despre catarare(lungime,panta medie),timpului de ascensiune si diferentei de nivel.

pai si atunci cum apar kg in ecuatie? Chiar si farama aia de liceu pe care mi-o mai amintesc eu e gresita? :-??

OT @shuy_cg : din cate stiu eu astia scot cam ~6W/kg, evident dupa 200km dintr-o etapa care e cam a 7-8 a etapa in serie ...(daca ar avea 100kg ar putea sa aspire singuri) ^:)^

Ce sa mai...tare frumoasa etapa de astazi! :X

La cum au mers Purito si Contador pe Cuitunigru, tare greu imi vine a crede ca Alberto ii va mai putea lua 30s pe Bola del Mundo. Astazi cica amandoi au avut o zi proasta/momente proaste... Asa ca mare minune ca sambata unul sa se simta bine si celalalt prost.

Pai in cazul asta e la fel de edificator VAM-ul, calculul metrilor de ascensiune verticala pe ora. Calculul puterii medii in w/kg ne-ar spune ceva despre conditia fizica si capacitatile fiecaruia, doar ca trebuie sa iei in calcul tot. Vezi la Ferrari pe site daca a calculat ceva. Comparatiile intre ascensiuni pot fi mai exacte daca stii si cum a fost vantul, altfel e "prea aproximativ". La munte, in golul alpin... vantul conteaza mult. Pe Trans cei care urca stiu ca daca au nesansa de vant sus in ziua respectiva n-au nicio sansa sa scoata un personal best.

http://www.53x12.com/do/show?page=indepth.view&id=131

Acum e totul clar:

http://www.atwisteds...k-ed-in-vuelta/ :))

Oricum e incredibil cum se tine ala micu si rosu dupa AC pe toti coclaurii...

Commentul asta e si mai funny decat articolul:

Difference is that when Contador attacks it is observable by the human eye. A Schleck attack is largely a theoretical event with no physical manifestation..