DaniNadal

La Vuelta a Espana 2012

Recommended Posts

razvanArad, Trevizes, Fane Deraior, sole42 - Valverde / Purito

GeoVIP, FFlorin, crk, Pandy - Purito/Purito

vanvoc - Marcos Garcia/Purito

dang - Contador/Purito

dang - Contador/Purito

darieteslui-Cunego/Purito

dang - Contador/Purito

DaniNadal - Contador/Contador

Asta cred ca e singura zi in care Alberto il poate distanta pe Purito.Seama catararea cu cea de la Valdezcaray.

dang, shuy_cg - Contador/Purito

DaniNadal - Contador/Contador

Atentie, Contador este intr-o evadare care are la aceasta ora cam 1 minut peste Purito si Valverde!

razvanArad, Trevizes, Fane Deraior, sole42 - Valverde / Purito8 p

GeoVIP, FFlorin, crk, Pandy - Purito/Purito0 p

vanvoc - Marcos Garcia/Purito0 p

dang, shuy_cg - Contador/Purito - 10 p

darieteslui-Cunego/Purito – 0 p

DaniNadal - Contador/Contador11 p

1 . Dang123 – 115 pct

2 . RazvanArad - 113 pct

3 . Shuy_cg – 109 pct

4 . FFlorin – 106 pct

5 . Crk - 104 pct

6 . Trevizes – 102 pct

7 . Sole42 - 101 pct

8. Adrian Marinescu - 99 pct

9. FaneDeraior, - 94 pct

10. GeoVip - 90 pct

11 . Pandy - 88 pct

12. DaniNadal - 80 pct

13. Cristake – 73 pct

14. 12. DarietEslui - 58 pct

15. Liv4Inter - 54 pct

16. Texanbull – 34 pct

17. shinelikeme – 12 pct

18. mihai_noir – 7 pct

19. Vanvoc - 1 pct

O etapa epica....

Astazi ma uitam la etapa 15 din Turul Frantei 1998 de la Grenoble-Les deux Alpes.Cand am vazut atacul lui Pantani,ma gandeam daca in Vuelta e oare posibil asa ceva,ei bine Contador a demonstrat ca se poate.

Merita timpul asteptat pentru o asemenea cursa.

Ciclismul asa cum e cu rele si cu bune e un sport minunat.

S-a intamplat exact ceea ce ma asteptam.Daia l-am si luat pe Alberto la concurs.Super cursa facut de Pistolar.Si Valverde merita ceva aplauze.A fost fenomenal felul in care a recuperat distanta fata de AC(ce-i drept ajutat si de fenomenalii Quintana si Intxausti).

Pentru mine a fost una din cele mai frumoase etape pe care le-am vazut in ciclism. Si tocmai cand imi pierdusem orice speranta in Alberto Contador. Jos palaria!

Acum de ce nu il banuieste nimeni de dopaj si pe Contador ? :) Chiar imi pare rau de Purito si nu imi explic de ce a fost lasat singur de echipa.. nu pot intelege cum de a fost lasat cu cei de la Saxo si nu au fost macar 2,3 coechipieri in permanta langa el ??? Sa fie oare ceva necurat la mijloc sau pur si simplu neputinta ?!

Sau varianta 3, or fi toti de la Saxo si Movistar dopati de ei au putut sa stea langa contador respectiv valverde pana aproape de final. Oricum, ciudat rau ce s-a intamplat cu ECHIPA lui purito...

Acum de ce nu il banuieste nimeni de dopaj si pe Contador ? :) Chiar imi pare rau de Purito si nu imi explic de ce a fost lasat singur de echipa.. nu pot intelege cum de a fost lasat cu cei de la Saxo si nu au fost macar 2,3 coechipieri in permanta langa el ??? Sa fie oare ceva necurat la mijloc sau pur si simplu neputinta ?!

trebuia sa apari si tu odata...

ce a facut Contaboss se cheama "merckxissimo".

Fantastic!N-am crezut ca se poate asa ceva dupa etapele in care Contador nu s-a putut desprinde de Purito in etapa de azi a fost fenomenal

Pacat de Purito, nu stiu cand se va mai intalni in cariera cu o sansa de a castiga un mare tur, iar anul asta a pierdut de fiecare totul intr-o zi. A gresit si el, sau poate oboseala si-a spus cuvantul, dar mai grav este ca echipa lui nu a reactionat. Mai ieri, alaltaieri, era suspectul de serviciu, prea se tinea bine pe catarari, prea a facut un contratimp prea bun ... Valverde a venit fenomenal, iar tactica lui Riis i-a surprins pe toti.

Pacat de Purito, nu stiu cand se va mai intalni in cariera cu o sansa de a castiga un mare tur, iar anul asta a pierdut de fiecare totul intr-o zi. A gresit si el, sau poate oboseala si-a spus cuvantul, dar mai grav este ca echipa lui nu a reactionat. Mai ieri, alaltaieri, era suspectul de serviciu, prea se tinea bine pe catarari, prea a facut un contratimp prea bun ... Valverde a venit fenomenal, iar tactica lui Riis i-a surprins pe toti.

Mai are sanse sa castige mari tururi.De ce nu ar castiga anul viitor in Giro?Sau anul viitor in Vuelta?

Cred ca intrebarea are un raspuns evident si totus care naste alte dileme.. Purito,om care si-a concentrat toata pregatirea fizica pentru Vuelta a dat semne de oboseala;Contador,la primul tur e capabil sa atace in permanenta.Intradevar,e o diferenta destul de mare de valoare intre cei doi insa mi se pare putin absurd.

In primul rand ca mai imbatraneste cu un an, in Giro vor veni Porte + Sky si Cadel si Nibali in amandoua.

Colegi, Kimosabe, care a urmarit transmisia pe limba engleza a putut sa ma lamureasca (intr-un final) ce naiba s-a intamplat cu aceasta etapa. Legatura in direct dandu-se destul de tarziu, nici englezii nu stiau exact ce s-a intamplat cu adevarat. Ce e cu adevarat extraordinar: Contador si Valverde au incercat o evadare foarte apasata in primii 50 de km ai etapei. Purito si-a pus echipa la munca sa anihileze evadarea, insa se pare ca chiar el (purito) a fost vazut/mirosit ca nu se simte prea bine, nu prea ducea ritmul. Chiar daca prima incercare a fost anihilata, Contador a reusit sa se mai strecoare inca odata in alta evadare pe fondul oboselii Katiusei, evadare din care a plecat din nou de unu' singur pana la "intalnit ca prin minune pe prietenul Tiralongo" cu care a schimbat cateva trene, destul cat sa ajunga la 2 minute avans.

Am fost sunat la munca si fiind aproape de casa am lasat tot si am venit sa vad un final de etapa cum se vade unul la 20 de ani. Ca mare amator de sport n-am mai avut aceiasi stare de bucurie de cand erau succesele nationalei de fotbal pe vremea lui Hagi sau victoriile de la atletism ale Gabrielei Szabo. Comentatorul englez spunea ca este cel mai spectaculos tur pe care l-a comentat in viata lui. Bucuria, imbratisarile de la final cu familia, lacrimile lui Contador in timpul iterviului au fost impresionante, tre' sa recunoastem cu totii.

Marturisesc ca nu speram sa se mai poata intampla asa ceva si as fi pariat toti banii per Purito. Taactica a fost insa f logica ( cum a mai scris cineva inainte mea) Purito putea fi batut doar la contratimp.

Mai ramane o etapa dar nu cred a mai pot fi surprize. A fost cel mai tare tur pe care l-am urmarit pana acum.

• Upvote 3

Parerea mea e ca asta e primu tur ca frumusete, de anu asta, iar pistolaru azi a mai facut o victima. %20class=

Azi, Alberto Contador ne-a aratat ce inseamna sa fii un mare campion. De asemenea Riis ne-a mai aratat odata ce inseamna sa ai tactica in ciclism (prima oara a fost in 2008 in TDF).

Imi pare rau pentru Purito, dar, omul nu prea are ceea ce ii trebuie unui castigator de mare tur.

Alta surpriza (oarecum asteptata) a fost evolutia lui Valverde, Valverde care era cat pe ce sa-i fure iar victoria de etapa lui Alberto. O sa mai auzim de el in anii care urmeaza.

Un singur regret am dupa etapa de azi: n-am reusit sa vad etapa in direct, poate reusesc sa vad reluarea diseara.

Concluzia e: The King is Back!

Imagine postată

• Upvote 1