ciclism

Sisteme de hidratare

Recommended Posts

Sistemele de hidratare sunt compuse dintr-o punga cu capac conectata la un furtun. Se transporta in rucsac si permite ciclistului sa bea apa din mers. Punga este dintr-un material plastic foarte rezistent, are o forma alungita si este transparenta. La capatul superior are un capac cu filet si garnitura iar la capatul inferior are un [...]

Citește articolul în întregime

Dacă nu vrei să prindă miros, după folosire îl goleşti şi laşi "rezevorul" la uscat ( într-o poziţie în care pereţii să nu se atingă şi cu capacul desfăcut)

Spălarea nu prea ajută deoarece în el s-a aflat apă potabilă, deci nu prea ai ce să speli.

Daca dupa o perioada mai lunga (2-3 saptamani) de nefolosinta sunt nevoit sa apelez la "serviciile" camelback-ului, prepar o solutie de curatare pastile efervescente in apa, tin lichidul 15 minute, agit cu putere, clatesc si gata...nu mai exista mirosul ala de statut. http://www.military-shop.ro/Munte/Hidratare/TABLETE-CURATARE sunt acele pastile efervescente din care prepar solutia de curatare.

Au fost discutate aproape toate aspectele si pe topicul deschis acum ceva timp.

http://www.ciclism.r...e-de-hidratare/

Pacat ca nu au fost sistetizate si din topic multe lucruri interesante.

Legat de ce spune Mladen, ca peretii sa nu se atinga, am precizat in topic, metoda cea mai eficienta este de a tine recipientii umflati ca pe balon. :)

Interesant. Nu-l stiam. Practic si util. Nu transpiri ca la cel purtat in spate.

• Upvote 1

Exact asta vroiam sa scriu si io... Imi place sa ma adap din camelbak, da' nu mai sufar rucsac in spate pe bicicleta...

Frank, sistemul prezentat de tine il folosesc cu destul de mult timp inainte de a-l prezenta tu.

Dar asta nu inseamna ca nu folosesc sau gasesc utile, functie de scop si circumstante si altele.

Spuneam ca este mult mai practic decat sistemul cu rezervor in sacul de pe spate(pentru mine asa e) si util de stiut ca exista(il poti lua, imita ca amplasare sau constructie).

Majoritatea perspectivelor asupra lucrurilor le am comune cu tine bade, dar in cateva difera. Nu putem fi identici ca atunci as fi si eu Frank. Plus ca am debuzola complet medicina si psihologia ca stiinte >-)

Frank, sistemul prezentat de tine il folosesc cu destul de mult timp inainte de a-l prezenta tu.

Nu ma-ndoiesc

Dar asta nu inseamna ca nu folosesc sau gasesc utile, functie de scop si circumstante si altele. Spuneam ca este mult mai practic decat sistemul cu rezervor in sacul de pe spate(pentru mine asa e) si util de stiut ca exista(il poti lua, imita ca amplasare sau constructie).

„L-am adus in discutie“ fiindca temele pret, greutate si centru de greutate se trag ca un fir rosu prin majoritatea topicurilor; eram / sint de parere ca “sistemul Umarex” satisface cam toate “cerintele rosii” .

Majoritatea perspectivelor asupra lucrurilor le am comune cu tine bade, dar in cateva difera. Nu putem fi identici ca atunci as fi si eu Frank. Plus ca am debuzola complet medicina si psihologia ca stiinte >-)

Poate ar debuzola arhitectura forumul si si cultura lui fiindca doi ca tine sau ca mine ar fi greu de suportat ;) *-:) .

Daca dupa o perioada mai lunga (2-3 saptamani) de nefolosinta sunt nevoit sa apelez la "serviciile" camelback-ului, prepar o solutie de curatare pastile efervescente in apa, tin lichidul 15 minute, agit cu putere, clatesc si gata...nu mai exista mirosul ala de statut. http://www.military-...ABLETE-CURATARE sunt acele pastile efervescente din care prepar solutia de curatare.

Apropo de curățare.

Azi mi-a dat o idee faină consoarta mea (pupa-i-aș io mânușițele)...

Făceam ordine și am dat peste astea*.

Imagine postată

Le luasem pt. curățarea aparatului dentar al fetiței. Sunt cam 20-25 de lei deci mult mai convenabil decât alea de la military-shop. Și au un termen de valabilitate extrem de mare (le-am luat acu' fo 3 ani și expiră în 2013 pe la început...deci presupunând că folosești chiar 2 odată, îți ajung pt 52 de utilizări - carevrazică cam un an, dacă faci curățarea o dată pe săptămână)

E adevărat că sunt luate din magazin dm ceea ce restrânge nițel zona de disponibilitate pt. o parte din colegii de forum, dar cred că se pot găsi echivalente la fel de ieftine prin farmacii.

* teoretic sunt pt. proteză :D

ceea ce probabil, în scurt timp voi fi nevoit să port în urma pumnilor luați în bot în ultimele 10 zile ;)) :D

• Upvote 1