pinkbike

Ce-ati schimba la forumul ciclism.ro?

Recommended Posts

Ce vedem noi sus în meniul de navigare? Wiki ~O)

Referitor la colectia de rute de gen rutebiciclete.info sau mbpost.com, cum ai alege traseele pe care sa le pui acolo ? Ca pe toate nu ai timp sa le pui (sau nu vezi rostul sa pierzi atata timp cat sa dai detalii la toate), iar interes prea mare sa completeze altii pe cele pe care nu le pui tu nu este.

Am apreciat foarte mult initiative ta.

Am incercat sa prezint citeva idei “cum se poate face una sau alta ”fara vorbe de duh” si nici cu aliurele “unchiului din Nemtia” (nud cu basca).

Si alte initiative bune s-au dus pe apa simbetei – deh, bazaraul si brizbrizurile, asta da.

Stiu, nu o spuneam pe un ton agresiv sau ceva :). Imi aduc aminte cand, mai in gluma mai in serios, spuneai "baga si tu niste informatii despre geluri, tricouri si energizante, poate ai mai mult noroc" :D

Legat de organizare, exact acelasi lucru il propusesem pentru discutie si atunci. Eu, personal, pe rutebicicleta, facusem o organizare pe judete. Iar pt fiecare judet aveam orase, iar pt fiecare oras aveam categorii, dupa nevoi: trasee urbane, trasee locale / plimbari si cicloturism (unde intrau trasee mai lungi cu plecare sau cu trecere prin orasul respectiv). Cum nimeni nu a venit cu vreo alta idee, am adaugat cate trasee am mai parcurs si putut si eu, pe acolo. Ideea era sa apara si niste indicatii, eventual cu poze, etc. Exista si o sectiune de "jurnalistica", unde se puteau scrie povestiri pe marginea unui traseu, recenzii echipamente, cum facem noi pe forum aici. Na, existand sectiunea Cicloturism, cred ca asa ceva ar fi de prisos unui wiki atasat acestui site.

Si da, Mac zice bine, ar fi frumos sa ne organizam la un loc, fiecare cu ce poate si cu ce vrea, daca vrea. Dar na, asa s-a spus despre multe pe la noi prin tarisoara:

"-Domneeee, ce facem domne cu astia, domneee?? Haide, DOMNE, sa facem/sa dregem ca sa rezolvam problema, sa fie bine!

-Da domne, asa e. MA BAG!!!! Se baga si vecinu' de la 3, si tanti Nutzishoara de la 4, facem, facem.

-Bun, cand ne vedem deci?

- ....a pai stai ca n-am timp, incepe Dan Diaconescu In Direct In reluare de Revelion Inregistrat si......trebe sa iau si shaorma la nevasta...mai incolo, om vedea noi"

..si alte discutii pe care le intalnim in "satele pe verticala" denumite blocuri, ce caracterizeaza simpla esenta a mentalitatii si poporului nostru. ce e mai trist e ca si eu cred ca fac astfel de greseli inca, incercand sa ma implci din entuziasm, facand totusi putintele in anumite proiecte, mai ales cand depind si de altii iar altii se organizeaza fie mai greu, fie deloc, in functie de cum depind si respectivii de..altii, la randul lor.

Salutare. Nu vreau să fiu off-topic, dar cum discuţia a deviat la "ce aţi dori să vedeţi pe acest forum?" o să-mi dau şi eu cu părerea, bineînţeles prin prisma experienţelor avute aici în ultimii ani.

Eu unu' susţin ideea lui puterfixer legată la contorizarea posturilor.

De asemenea, ideea de wiki este ok, informaţia există deja şi-s convins că sunt persoane dispuse să ajute la asta. Singura recomandare ar fi să existe un nivel de moderare, pentru a nu ne trezi acolo cu informaţii aiurea.

Cât despre lucrurile pe care le-aş schimba - primul lucru ar fi platforma. Este din punctul meu de vedere cea mai mare "pierdere" suferită de acest forum în ultimii doi ani. Performanţele se duc în jos de la lună la lună. Vorbesc aici în principal de editor (şi acuma, când scriu acest mesaj, caracterele apar în fereastra de editare cam după ce-am terminat eu de scris).

Un lucru pe care l-aş vedea schimbat este funcţia de căutare. Nu ştiu dacă un solr pus în spare ar ajuta, sau dacă plartforma permite, însă ceva ar trebui făcut pentru a reduce cantitatea de informaţie redundantă sau paralelă pe care o întoarc căutările pe site. Poate (tot o idee) o noţiune de taguri legate de post-uri/topicuri ar ajuta?

Iar ca să-mi termin romanul... probabil că o optimizare a modului pentru mobile ar fi un lucru interesant... până acuma am cam cedat nervos după doar 5-10 minute de accesat de pe telefon.

Desi mi-am propus sa nu mai postez nimic, mi-a placut numele topicului si am si eu cateva observatii, daca imi permiteti:

- renuntarea la acea regula cu 100 de posturi, pentru a evita analiza fiecarui post (se pot adauga alte reguli mai severe pt. a posta in sectiunea markplace).

- remarc agresivitatea noilor moderatori, admini si ce or mai fi (unii dintre ei, fara sa dau nume), daca cand m-am inregistrat eu pe aici abia ii zareai, aveau un rol impaciuitor, acu toti sunt zmei, ai scris ceva is pe tine.

- descurajarea inca de la inceput a noilor forumisti, iar cei vechi au mai plecat datorita agresivitatii mentionate mai sus.

- filmulete, poze cu iesiri, concursuri, repararea/ingrijirea bicicletei, ar fi mult mai utile si explicite decat sute de pagini (sunt si oameni care daca nu vad nu pricep).

- unele puncte de vedere extremiste despre subiecte cum ar fi caini, masinile , soferii, 4x4 etc( aici trebuie mai mult bun simt, daca tu te caci pe el catel, atunci dai voie si celui cu tirul sa o faca la fel cand vine vorba de un biciclist, pastrand aceiasi logica de fier!)

-si ar mai fi :)

• Upvote 1

Iar ca să-mi termin romanul... probabil că o optimizare a modului pentru mobile ar fi un lucru interesant... până acuma am cam cedat nervos după doar 5-10 minute de accesat de pe telefon.

La mine, cu tapatalk, functioneaza mai mult decat ok. Nu mai suport variantele mobile de cand am dat de tapatalk.

Si editorul functioneaza bine si ala, n-am avu probleme.

@Zamolxis - eu vin de pe un forum de muzica si crede-ma ca aici este pur si simplu : P A R F U M ! :)) D-asta exista forum, sa se exprime lumea cum doreste, cat il tine gramatica ;) , sa invete de la altii, sa-i invete si el la randu-i pe ceilalti , sa se mai iste si-o ironie, si-o cearta mica, si-o tavalita daca se umfla `biscuitiì ` in ei, sa radem, sa dai peste lucruri haioase cum sunt fotografiile, video/bancuri si chiar discutii despre caini si alte cele.

Nu poti discuta despre ciclism la infinit, de aceea exista o asemenea varietate de topicuri. Mie nu mi se par deloc duri Adminii/Moderatorii, nu e usor sa stai cu ` pusca ` pe forum sa stergi/banezi pe X sau Y c-au scris bazaconii. Am fost si eu Admin pe un forum de muzica, am crezut ca ma voi interna la Spitalul 9 ! ;))

Eu cred ca e buna bariera aceea de 100 de postari ptr a accesa Marketplace-ul, asa esti un pic intaratat sa scrii, sa povestesti multe si nevrute si nici nu sti cand ai depasit suta. Poate vii cu ceva nou, ai castigat vreun concurs, scrii, povestesti, trece suta cat ai zice : peshte !

E forum aici, nu magazin de biciclete unde intri si iesi cand doresti ;) Imi place varietatea ideilor cand oamenii cad peste vreun subiect cum este cel cu cainii si nu numai. Un singur lucru am invatat de cand tastez pe forumuri si socializez astfel, ca oricat de lapte si miere ti-e sufletul, cand apuci sa scrii si o faci intr-o maniera eleganta, celui caruia i te adresezi va simti cu totul diferit si extrem de ` rece ` din toate punctele de vedere, mai ales cand ii raspunzi detaliat si citeste 2-3 min de nu mai are rabdare.

Mie-mi place forumul asa cum este, pacat de un singur lucru : ca sunt fff multi care pedaleaza si o fac in stil mare de ani si ani buni, dar cand ii intrebi daca intra pe forumul acesta...e ca si cum i-ai fi intrebat daca vor sa faca un om de zapada in plina canicula ! < Lasa-ma , frateee, eu pedalez nu stau sa scriu pe forumuri !! > .

Respect !

• Upvote 1

Eu as schimba regulile de postare la Marketplace. Nu e fair play sa ai 100 de commenturi si 100 de zile de activitate ca sa vinzi ceva la rubrica Marketplace!

[...] Nu e fair play sa ai 100 de commenturi si 100 de zile de activitate ca sa vinzi ceva la rubrica Marketplace!

De ce?

Au mai fost profeti care au propovaduit ideea asta si totusi forumul n-a murit, ideea este foarte clara se pune accent pe forum-comunitate schimb de idei, opinii, etc nu pe talcioc care este vizitat sporadic sau cand omul are o nevoie. Asta ca sa nu mai reiteram discutia cu vanzatorii care au interes doar in a-si vinde produsele, sau si mai delicata discutie legata de provenienta multor biciclete vandute de cei care foloseau forumul exclusiv pentru marketplace/bazar/talcioc si asa mai departe

• Upvote 8

+1 pentru xemax

N-a zis nimeni ca moare, doar isi micsoreaza numarul de membri / traficul / expunerea / finantarea / si scopul de a mari comunitatea sau populariza fenomenul.

Raman cateva sute de forumisti si per total fenomenul are de pierdut, se construiesc mai putine piste , mai putin awareness, mai multe accidente, mai multi ciclisti morti.

Asta ar trebui sa fie pe constiinta celor care au luat decizia asta @};-

• Upvote 1

cea mai tare grozavie pe care am citit-o pana acum pe aici =)) Deci e si vina ciclism.ro ca un idiot a fost la cativa centimetri sa ma raneasca grav daca nu sa ma omoare acum cateva zile.

• Upvote 1

hibigibi, esti genial omule. Trebuie inventat un premiu pentru postari precum aceea de la #88.

Salutare lume,

Inainte de a iesi din casa pe doua roti pe aceasta vreme minunata m-a lovit o idee: cum ar fi ca la profilul userului sa fie o sectiune/categorie (nu stiu exact ce sa fie) cu o galerie a bicicletelor lui (eventual ceva detalii echipare).

Nu stiu cat de buna e ideea, daca s-a mai discutat/propus sau daca se poate implementa. Scopul acestei idei ar fi ca, in momentul in care vizualizezi un profil, sa se poata vedea ce are in "dotare" ciclistul pentru schimbarea unor idei, pareri tehnice, sfaturi... ceva de genul.

Spor la pedale.

Numai bine

Sau cum a mai fost aici, acum 2 ani parca. Se numea atunci "My Garage" sau "Garaj". Am pomenit si eu de treaba asta: http://www.ciclism.r...post__p__499231

Apropo, s-au propus ceva idei pe aici...se face ceva cu ele?

Salutare lume,

Inainte de a iesi din casa pe doua roti pe aceasta vreme minunata m-a lovit o idee: cum ar fi ca la profilul userului sa fie o sectiune/categorie (nu stiu exact ce sa fie) cu o galerie a bicicletelor lui (eventual ceva detalii echipare).

Nu stiu cat de buna e ideea, daca s-a mai discutat/propus sau daca se poate implementa. Scopul acestei idei ar fi ca, in momentul in care vizualizezi un profil, sa se poata vedea ce are in "dotare" ciclistul pentru schimbarea unor idei, pareri tehnice, sfaturi... ceva de genul.

Spor la pedale.

Numai bine

Sau in dreptul fiecarui user sa fie trecuta categoria de ciclism la care este abonat. Ex sosea,MTB,dirt, etc

• Upvote 1

Sau in dreptul fiecarui user sa fie trecuta categoria de ciclism la care este abonat.

sau categoriile, ca mai sunt unii activi la vreo 3 categorii.

idea cu garajul mi s-a parut si mie buna, dar daca s-a scos probabil a existat vreun motiv bine intemeiat

N-a zis nimeni ca moare, doar isi micsoreaza numarul de membri / traficul / expunerea / finantarea / si scopul de a mari comunitatea sau populariza fenomenul.

Nu cred ca micsorarea numarului de bazargii contribuie la popularizare "fenomenului".

Cunosti diferenta intre trafic si continut si scop?

salutare ,

ma uitam azi prin diverse rubrici si am constatat o treaba , n-am idee daca s-a mai discutat.

Se cam face abuz aiurea as zice de butonul Reputation.Am parcurs topicuri intregi in care participantii la dialog isi impart gratuit clickuri de reputatie .Adevarat ,poate pe undeva se tine cont de treaba asta , intra pe forum un proaspat in ale bicieletei cu sacosica in mana "pentru de dimineata" si vede "..moaaah asta e dat cu rozmarin ,are o reputatie mare Dom'le .. tre' sa casc gura la el ca la dentist " dar nu are de unde sa stie ca mentorul lui de acum, a primit acele clickuri de reputatie pe simple fraze gen "azi am gaze si nu-mi gasesc locul pe cursiera" sau alte lucruri similare .Cu riscul de a ma repeta, exista topicuri intregi cu fraze banale ce primesc reputatie pe ce criteriu D-zeu stie .

Prin urmare , daca vede cineva acest topic poate se gandeste de doua ori inainte de a folosi acel click pe posturi ce n-au legatura cu o informatie buna sau macar cu intentia de a oferi cuiva un sprijin prin informare .Altfel, propun sa deschidem toti topicuri pe teme libere despre cat de albastru este cerul si rugam 2-3 amici sa ne umple de reputatie , sa dam bine la panou .

Cel putin jenant, as schimba modul in care se pot oferi clickuri de reputatie .

Despre posturi aproape goale la gramada ,tot in stilul asta (din 2 cuvinte la care mai adaug 2 si ele fara sens , in alt post mai jos desigur) ,pentru contorizare la panou evident, n-are rost sa mai amintesc ...

LE: Pe de alta parte , are legatura cu ceea ce spuneam mai sus dar poate usor offtopic, ca tot suntem la capitolul politete, am fost in situatia in care am vrut sa sprijin pe cineva cu o informatie (omul pe buna dreptate lansase un apel din 4 posturi despre o vacanta) si pentru timpul alocat raspunsului , omul nici macar nu s-a obosit sa spuna "multumesc, am gasit intre timp" sau , "multumesc , nu ma intereseaza" .Am trait cu impresia ca e prea vechi apelul si am scris si un mesaj privat in ideea de a-i spune ca are un raspuns la solicitare .A fost citit pm -ul dar , in semn de multumire ,nu s-a mai obosit sa spuna absolut nimic :) pai daca stiam ... mai pierdeam timpul ? deci se poate , ramai asa, nu schimba nimic si vei mai primi ajutor negresit :)

• Upvote 3

Cand adresezi un mesaj partii administrative, aceasta are obligatia sa raspunda intr-un fel sau altul. Membrii o pot face sau nu, functie de considerente personale.

Nu toti ascultatorii suna la un post de radio sa spuna ca le-a fost placuta si utila emisiunea. In principiu orice emisie de date si informatii se presupune ca este asimilata si acceptata daca nu creeaza reactie negativa.

Despre bine, binele facut voluntar, se spune ca trebuie facut fara a astepta intoarcerea binelui. Altfel isi pierde cumva din valoare. Nu inseamna ca nu sunt bine primite multumiri sau aprecieri, ci ca atunci cand emiti benefic, sa nu o faci creeand un orizont de asteptari ci neutru, insistand pe continutul si forma pozitiva a binelui.

Pentru mine unul, confirmarea de primire/citire este suficient si nu astept niciodata multumiri.

Daca totusi ele vin, le apreciez. Tine de politete mai mult decat de o injusta apreciere a ajutorului sau binelui primit. :)

• Upvote 3