wirespot

Lăţimi reale anvelope

Recommended Posts

Încerc să găsesc o anvelopă de oraş/road de 28"/700 cu lăţime 35-38mm, lăţime reală, nu teoretică. Deci dacă are cineva anvelope care măsurate pe viu (pe jantă de 19-20mm) se Încadrează, Îl rog să-mi spună modelul.

Prin magazine la noi cam bate vÎntul acum la sfÎrşit de iarnă şi nu prea am multe alegeri. Vroiam Schwalbe Road Cruiser dar nu le găsesc pe stoc ca să le măsor. Aşa că aş vrea să comand ceva online dar nu ştiu ce. Preferabil tot Schwalbe dar nu zic nu nici la alte mărci la o adică.

PS: Cele vechi pe care vreau să le schimb sÎnt CST Traveller City, marcate 40-622 700x38c. Lăţime reală 34mm pe jantă de 20mm. :)

Rubena V69 700*35c (622*38) - lățime reală 36mm la 5 bari (măsurați cu manometru unei pompe pentru furcă)

Am rezolvat (am pus Road Cruiser 1.60).

Dar dacă tot am deschis acest topic hai să-l folosim, pentru că ar fi extrem de utilă o listă cu lăţimi reale.

Pe lîngă CST Traveller City din primul post mai adaug ce-am mai aflat sau măsurat personal:

• Schwalbe Returner 26x2.125 57-559, real 48mm pe jantă de 19mm
  • Schwalbe Road Cruiser 28x1.60 700x40c 42-622, real 36mm pe jantă de 20mm
Deci oricînd aveţi un moment, vă rog să luaţi un şubler sau o riglă şi să menţionaţi modelul anvelopei, specificaţia oficială, măsurătoarea reală şi lăţimea interioară a jantei. Orice anvelopă ar fi, hai să le documentăm. Sînt utile inclusiv măsurători pentru acelaşi model de anvelopă de la oameni diferiţi, ba chiar sînt recomandate, ca să putem vedea variaţia pe viu a exemplarelor.

Ari fi indicat de notat și presiunea sub care se află, contează foarte mult.

În ce măsură afectează presiunea dimensiunea laterală? Mai mult de cÎţiva (2-3) mm?

Mi se pare mai indicat, mai cu seamă că este vorba de lățimi reale. Una e când e umflată la minimul admis și alta e când e la maxim. Chiar și acei 2-3 mm.

Si presupunem ca cineva ar vrea sa afle latimea reala o sa se apuce sa caute in topicu asta , pana gaseste pe cineva cu o janta la fel ca a lui pe care a montat un cauciuc identic ca model si an ?

Ideea era mai degrabă: vrei să pui nişte anvelope de aproximativ cutare lăţime şi n-ai nicio idee despre ce să comanzi. Acest thread te-ar putea ajuta să-ţi faci o idee. Sigur, nu la milimetru, dar măcar se reduc alegerile posibile.

Magazinele locale deseori nu au în stoc ce ţi-ai dori şi cînd le au strîmbă din nas la ideea de-a monta mai multe anvelope ca să le încerci, pentru că au coliere de carton care ar trebui rupte (cel puţin Schwalbe aşa are şi din cîte ştiu şi alţi producători). Deci practic singura alternativă e să iei ceva la nimereală şi să constaţi ulterior cum stă treaba.

• Jenti MTB 26” Remerx 559x20 mm Anvelope vechi 8 ani max. 500 km uzura ,marcate Duro Rocky Wolf 26”x1,9”50 mm …Latime masurata 43 mm spate, 40 mm fata la 3,5 bar.
  • Jenti Shimano R500. 622x15 Anvelope Schwalbe Lugano negru+rosu,23-622….Latime masurata 24 mm la 7 bar.
  • Jenti Crosser X-PERT 622x13 Anvelope Schwalbe CX PRO 30x622…...Latime masurata 28mmm la 6bar.
Stimate wirespot... sper sa va foloseasca la alcatuirea bazei de date cu lăţimi reale de anvelope !

Mulţumesc şi eu, sper să ne folosească la toţi. :)

Mă bag si eu:

Maxxis Ignitor, 26*2.10, pus pe janta de 19 mm(cred) RemerX Well, cam la 2 bari are 48-49 mm (masurat la ochi, cu ruleta)

Continental Touring Plus 700x28, inaltime masurata de mine 24 mm la presiune maxim admisa (5.5 bar). Este explicatia pentru care anvelopele incap in cadrul si furca de cursiera Giant OCR.

Continental Touring Plus 700x32, inaltime masurata de mine 28 mm la aceeasi presiune.

Vin si eu cu niste date:

- Continental TourRide 32-622 montat pe janta de 15mm la presiune de 60 psi | latime masurata 28mm, inaltime masurata 28mm

- Continental CityRide 37-622 montat pe janta de 15mm la presiune de 50 psi | latime masurata 32mm, inaltime masurata 32mm

Ambele cauciucuri sunt in versiunea cu Puncture Protection si banda reflectorizanta. Masuratorile facute cu sublerul.

Mai am prin beci un Maxxis OverDrive MaxxProtect de 32-622, o sa-i masor si lui dimensiunile reale cu prima ocazie.

Mai adaug un model: cauciucurile 700x23 pe sarma B'Twin din Decathlon (alea cele mai ieftine), dimensiune reala 23mm la 90psi.

Maxxis Wetscream 26 * 2.2 - dimensiune masurata 2.0 (51 mm)

Maxxis Larsen TT 26 * 2.0 - dimensiune masurata 2.2 (57mm)

Rubena V81 26 * 1.5 - dimensiune masurata 1.5 (38mm)

Pe ce jante? Că Larsen e prima pe care o văd unde dimensiunea reală creşte faţă de teoretic...

Jantele sunt Remrex Masterdisc RDX 559*18

Jantele sunt Remrex Masterdisc RDX 559*18

Wetscream si Larsen au fost umflate la 3 - 3,5 atm, iar Rubena la 4 atm.

Larsen e prima pe care o văd unde dimensiunea reală creşte faţă de teoretic...

Asta m-a mirat si pe mine cand am luat Wetscream-urile, erau mai mici decat Larsen-urile (ochiometric iti dai seama)

Asa ca am pus sublerul pe ele!

LE Pardon pt dublu post, dar a picat netul

Rubena Gripper 42-622, montat pe janta de 15mm la presiune de 40psi: latime 36mm, inaltime 33mm.

Nota: cauciucul e putin uzat si are profil cu crampoane, deci inaltimea reala cand era nou se poate sa fie cu ~1mm mai mare.

Rubena Shield 40-622, montat pe janta de 15mm la presiune de 50psi: latime 34mm, inaltime 32mm. Cauciucul e nou-nout.

Schwalbe Sammy Slick 26x2.1 latime 51mm,jante ZTR Olympic 559x18

Maxxis Worm Drive 26x1.9 latime 46mm jante ZZYZX 559x18

WTB Bronson 2.1 TCS, montate tubeless pe roti XT M785 la 40 PSi : 53 mm (din crampon in crampon) si 50 mm carcasa. Greutate : 585 gr.

Dimensiunea corespunde perfect cu ceea ce scrie pe site-ul WTB (coloana GMS) iar greutatea este (culmea!) mai mica decat cea raportata de 640 gr.