wirespot

Lăţimi reale anvelope

Recommended Posts

Schwalbe Marathon 28x1.75", ETRTO 47-622, 4.2 PSI, pe jante de 20mm: 40.5mm lăţime, 41.5mm înălţime.

Stie cineva latimea la Continental X King folding de 2.2 in realitate? Multumesc.

Continental CycloXKing 35-622 montate pe jante Mavic Aksium - latime/inaltime reale - 32 mm. Si e dragut cum scrie mare pe talon "35 mm".

Nobby nic 2.25 in realitate ce maria au, nu le-a masurat nimeni?

Schwalbe Big Apple, 26x2.35", ETRTO 60-559, pe jante de 25mm: 57.2mm lăţime, 54mm înălţime.

CST 1207 cu banda alba din anul 85, dimensiune trecuta 37-622 (28*1.5/8*1.3/8)   latime 34mm cu 32mm inaltime si janta de 25mm latime exterioara

Acum ca am vazut cat de vechi sunt, cred ca o sa-mi iau c740

Rubena Shield 40-622 montat pe janta Remerx Masterdisc 622x18c, umflate sanatos cu pompa portabila fara manometru, latime 38 mm si inaltime 35 mm.

Salut, stie cineva care este latimea reala la Continental Ultra Sport 622X28 si Maxxis Detonator 622X28?

Multumesc anticipat! 

Schwalbe Marathon Racer 35-622 montate pe jante de 15mm -  latime / inaltime reale: 31 mm (!!!)

Wtb wolverine de 1.95, real : 1.6 :)

Schwalbe Marathon Supreme 32-622 montate pe jante de 15 mm - latime/inaltime reala 29 mm.

Schwalbe Marathon Racer 35-622 montate pe jante de 15mm -  latime / inaltime reale: 31 mm (!!!)

Schwalbe Marathon Supreme 32-622 montate pe jante de 15 mm - latime/inaltime reala 29 mm.

Vin si eu cu o latime tot de la Schwalbe, Evo One TLE 700x25mm, pe o janta de 16mm latime interioara si 21mm latime exterioara, masoara 27.4mm :) iar cele de 28mm latime de la acest model am auzit ca bat spre 30. Sunt curios cat va masura Pro One de 700x25 pe aceleasi jante.

Schwalbe One (modelul de baza, nici Pro, nici Evo, nici Tubeless) 28-622 / 700x28c montat pe aceleasi jante de 15mm (Mavic Aksium S 2013) - latime/inaltime reale 27 mm (la presiune de 80-90 PSI, posibil sa se mai dilate usor la >100 PSI).

Continental Grand Prix 4 Seasons 700x25c montate pe jante de 19mm -> latime reala 27,2mm la 7 bari

Are cineva din Bucuresti un cauciuc de 26x2.7-2.8 de proba?
Vreau sa vad cat spatiu imi mai ramane intre cauciuc si bascula
Spor!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

On 2/16/2017 at 4:35 PM, majikstone said:

Schwalbe One (modelul de baza, nici Pro, nici Evo, nici Tubeless) 28-622 / 700x28c montat pe aceleasi jante de 15mm (Mavic Aksium S 2013) - latime/inaltime reale 27 mm (la presiune de 80-90 PSI, posibil sa se mai dilate usor la >100 PSI).

Acelasi Schwalbe One 28-622/700x28c montat pe jante de 17mm (Mavic Aksium Elite 2017) - latime/inaltime reale 28 mm, la presiune de 80 psi.

Mavic Yksion Elite Guard 28-622/700x28c montat pe jante de 17 mm (Mavic Aksum Elite 2017) - latime/inaltime reale 25 mm la presiune de 80psi (e vorba de cauciucurile cu care vin din fabrica rotile Mavic Aksium Elite). Cam fura urat de tot la cantar baietii astia...

Vittoria Rubino IV Graphene+ wired, 700x28c montate pe janta de 20 mm - latime / inaltime reala de 27 mm la presiunea maxima recomandata de 7 bari.

10 minutes ago, bogdanrs said:

Vittoria Rubino IV Graphene+ wired, 700x28c montate pe janta de 20 mm - latime / inaltime reala de 27 mm la presiunea maxima recomandata de 7 bari.

20 mm latime interioara sau exterioara?

On 7/5/2017 at 4:39 PM, majikstone said:

Mavic Yksion Elite Guard 28-622/700x28c montat pe jante de 17 mm (Mavic Aksum Elite 2017) - latime/inaltime reale 25 mm la presiune de 80psi (e vorba de cauciucurile cu care vin din fabrica rotile Mavic Aksium Elite). Cam fura urat de tot la cantar baietii astia...

Ca o nota, Cosmic Elite vin cu cauciucuri Yksion Elite (folding) de 23c fata, 25c spate. Am crezut ca e o eroare, rotile fiind noi. Intr-un final am vandut rotile.

Nu e nici o eroare, e o practica destul de comuna printre fabricantii de cauciucuri de bicicleta sa le faca simtitor mai mici decat marimea oficiala pentru a putea declara greutati mai mici. Totul probabil sub scuza ca marimea declarata de ei e valabila doar pe un anumit tip de janta-etalon, in timp ce pe 90% din jantele de pe piata nu e cazul de asa ceva.

Eu ma gandeam la ceva mai putin subtil :) Faptul ca, asa cum pe mtb se foloseau / folosesc inca cauciuc mai gros pe fata pentru stabilitate, pe spate cauciuc mai subtire pentru o angrenare mai usoara, asa e si in cazul asta, dar invers. De fapt, tehnica dateaza de foarte mult timp. Insa asta se facea home made, nu din fabrica/magazin cum am crezut.

Acum, ce sa zic, posibil sa fie si alte smecherii la mijloc, dar vrei, nu vrei, cauciucurile Mavic se vand impreuna cu rotile lor, care vin pe majoritatea biclelor cu echipari middle-pro.

Ah scuze, am citit in diagonala, credeam ca cauciucurile tale de 25 erau de fapt de 23. Intr-adevar, am vazut combinatii de genul 25 spate si 23 fata, pentru un oarecare mic castig de aerodinamicitate si greutate. Probabil ca dimensiunile lor reale erau de 23 spate si 20-21 fata, daca e sa urmarim logica celor de 28 cu latime reala de 25.