wirespot

Lăţimi reale anvelope

Recommended Posts

Conform lui @raresr10

4 hours ago, raresr10 said:

michelin pro4 service course 25c , balon real 27.3 , greutate 225 gr

montate pe jante cu latimea interioara 17 mm.

Panaracer GravelKing 28-622/700x28c montat pe jante de 17mm (Mavic Aksium Elite 2017) - latime 26.5 mm, inaltime 25 mm la presiune de 80 psi.

Bontrager AW3 Hard-Case Lite 32-622/700x32c montate pe jante de 17mm (Mavic Aksium Elite 2017) - latime 31 mm, inaltime 28 mm la o presiune de 70 psi.

Panaracer Race Type A Evo 3 25-622/700x25c montate pe jante de 17mm (Campagnolo Scirocco 2018) - latime ~26.5 mm, inaltime ~25 mm la o presiune de 90 PSI. Si o masa de 225g pe cantar fata de cele 240g declarate.

• Upvote 1

On 9/19/2016 at 9:31 AM, adi.murariu said:

Vin si eu cu o latime tot de la Schwalbe, Evo One TLE 700x25mm, pe o janta de 16mm latime interioara si 21mm latime exterioara, masoara 27.4mm :) iar cele de 28mm latime de la acest model am auzit ca bat spre 30. Sunt curios cat va masura Pro One de 700x25 pe aceleasi jante.

Iaca de când n-a mai postat aici Evo One a încetat a se mai fabrica și s-a transformat in Pro One odată cu trecerea la carcasa MicroSkin, Iar eu am trecut de la lățimea de 25C la 28C :) odată cu trecerea de la struțo-cămilă la o bicicletă de șosea. Mai am un singur cauciuc de 25C pe roata față a MTB-ului tansformat in struțo-cămilă așa ca vă pot relata "la cald" detalii despre dimensiunile celor două variante de lățime ale cauciucului Schwalbe Pro One.

Pe aceleași jante DT Swiss RR440 ca în postul mai sus amintit, varianta 25 C măsoară la presiunea maximă admisă de 7.5Bar măsoară 28,2 mm lătime și 27,2 mm înălțime, iar varianta de 28C la presiunea maximă admisă de 6,5Bar măsoară 30mm lățime și 29.1mm înălțime. Ambele cauciucuri sunt montate tubeless.

Deci se pare că Pro One față de Evo One s-a mai "îngrășat" puțin la dimensiunea exterioară cu toate că greutatea și grosimea pereților au scăzut considerabil față de precursorul Evo One.

Cauciucul Pro One de 28C montat tubeless pe rotile DT Swiss R32 Spline DB, care au jantele cu interior de 18mm si lățime exterioară de 22mm, măsoară 30.8 mm lățime și 30.1 mm înălțime.