dan.caba

21.06.2008 - Maraton Medieval Medias

Recommended Posts

Salut!

Am placerea sa va invit in data de 21 iunie 2008 la cea de a IV-a editie a Maratonului Medieval Medias - MMM 2008.

Un maraton in inima Trasilvaniei, pe un traseu pitoresc, in care veti avea prilejul sa descoperiti vechile cetati medievale din zona Tarnavelor.

Site-ul concursului este: http://maraton-medieval.birotec.ro.

Astept fisele vostre de inscriere si totodata intrebari sau nelamuriri legate de concurs.

Va asteptam la Medias!

Speram sa fim acolo ....

m-am uitat ieri pe site, mi s-a parut ca inscrierile se fac la fata locului, intre 7-10 dimineata, chiar inainte de a pleca in cursa. Acum siteul la mine nu merge. S-a schimbat regulamentul :?:

OFF TOPIC

Un maraton in inima Trasilvaniei, pe un traseu pitoresc, in care veti avea prilejul sa descoperiti vechile cetati medievale din zona Tarnavelor.

Imi amiteste de copilarie si tinerete :

Prin Greweln plimbam fetele de la liceul St. L. Roth, pe la Curciu (Kirtsch), Bagaciu (Bogeschdorf), Bazna (Baassen), Dirlos (Durles) etc. plimbam Sputnikurile 8-)

Spor la maraton.

Data este sigur corecta? Daca da, asta inseamna ca se suprapune cu maratonul de la Sf. Gheorghe.

Data este sigur corecta? Daca da, asta inseamna ca se suprapune cu maratonul de la Sf. Gheorghe.

sf gheorghe e in 5 iulie, s-a schimbat. cat despre Medias de-abia astept! traseul se va schimba?

Salut!

Traseul va fi acelasi ca si in ultimii doi ani. Lumea a fost multumita de traseu.. si e mult mai usor pentru noi sa-l intretinem (curatam si marcam...). Mai ales, ca de anul trecut e marcat in zonele de padure cu vopsea, care o sa o refacem si anul asta.. pentru o vizibilitate cat mai buna in momentele de "goana".

Numai bine, si ture adevarate!

deci va trebui sa cerem sfatul celor mai batrani, care au participat si anii trecuti;-)

intrebare: pe siteul maratonului scrie ca avem voie numa cu roti de 26", daca am de 28" nu pot participa deloc?chiar vreau sa vin, nici nui departe:-P

da, se pare ca cyclocross-istii si 29er-istii sunt exclusi

Sambata am avut o intalnire de gradul 3 cu o haita de caini ciobanesti (vreo 7-8) pe undeva pe coclaurii de langa orasul meu, pe care nu am reusit sa-i conving sa ma lase in pace decat coborand de pe bicicleta si "cutu-cutu" si mers incet si cu pauze pe langa ei, astfel incat dupa vreo 10 minute am reusit cumva sa trec de ei.

Si, imediat, mi-am adus aminte de maratonul de la Medias de anul trecut, cand inainte sau dupa punctul unde se despartea traseul de 80 de km de cel de 40 de km, nu mai stiu exact, tot asa erau niste caini ciobanesti care se cam luau dupa concurenti. Acuma, la maraton am avut noroc ca i-am prins pe coborare si am putut sa-i dau in gura 40-50 la ora si sa scap de ei, dar ma gandesc ca daca ii prindeam pe urcarea care a inceput imediat la vreo 100 de metri dupa coborarea cu pricina, pateam exact ca sambata, cu mers pe jos (daca aveam noroc sa scap cu asta) si timp pierdut la greu, minute bune, ceea ce nu e tocmai placut intr-un concurs.

Asa ca ma gandesc daca s-ar putea face ceva in legatura cu treaba asta cu cainii, eventual vorbit cu ciobanii de prin zona sau mai stiu io ce, ca cine stie daca anul asta o sa mai am (si si ceilalti concurenti) norocul sa-i prind pe "dragutii de catelusi" pe coborare :mrgreen:...

Sambata am avut o intalnire de gradul 3 cu o haita de caini ciobanesti (vreo 7-8) pe undeva pe coclaurii de langa orasul meu, pe care nu am reusit sa-i conving sa ma lase in pace decat coborand de pe bicicleta si "cutu-cutu" si mers incet si cu pauze pe langa ei, astfel incat dupa vreo 10 minute am reusit cumva sa trec de ei.

Si, imediat, mi-am adus aminte de maratonul de la Medias de anul trecut, cand inainte sau dupa punctul unde se despartea traseul de 80 de km de cel de 40 de km, nu mai stiu exact, tot asa erau niste caini ciobanesti care se cam luau dupa concurenti. Acuma, la maraton am avut noroc ca i-am prins pe coborare si am putut sa-i dau in gura 40-50 la ora si sa scap de ei, dar ma gandesc ca daca ii prindeam pe urcarea care a inceput imediat la vreo 100 de metri dupa coborarea cu pricina, pateam exact ca sambata, cu mers pe jos (daca aveam noroc sa scap cu asta) si timp pierdut la greu, minute bune, ceea ce nu e tocmai placut intr-un concurs.

Asa ca ma gandesc daca s-ar putea face ceva in legatura cu treaba asta cu cainii, eventual vorbit cu ciobanii de prin zona sau mai stiu io ce, ca cine stie daca anul asta o sa mai am (si si ceilalti concurenti) norocul sa-i prind pe "dragutii de catelusi" pe coborare :mrgreen:...

cainii sunt o mare problema, la fel si pe dealurile din zona Tg-Mures. La Medias am patit si eu la fel...i-am prins pe o zona de coborare...eram totusi un grup de 4. Din cate stiu baietii din Medias au vorbit si anul trecut cu ciobanii, doar ca ciobanu' cioban ramane...cred ca ramane sa ne descurcam singuri

Salut,

Cunoastem problema creata anul trecut de cainii mai sus amintiti. Vorbisem cu ciobanii din zona cu 2 zile innainte de maraton cand marcam traseul. O sa vorbim si anul acesta! Dar va dati seama ca nu putem garanta 100% ca o sa fim si ascultati si nu vor aparea probleme. Motociclistii care o sa deschida traseul o sa fie informati sa reaminteasca ciobanilor sa se indeparteze cu turmele de zona de concurs.

Numai bine.

De curiozitate, nu e voie decat cu roti de 26 dintr-un motiv intemeiat (si logic) sau doar pentru ca s-a dat copy/paste la regulamentul din anii anteriori?

De curiozitate, nu e voie decat cu roti de 26 dintr-un motiv intemeiat (si logic) sau doar pentru ca s-a dat copy/paste la regulamentul din anii anteriori?

sigur ca da, de frica sa nu folosesti roti de 28 care te pot avantaja si astfel sa-i bati pe Logigan, Mogos, Elisei etc

sigur ca da, de frica sa nu folosesti roti de 28 care te pot avantaja si astfel sa-i bati pe Logigan, Mogos, Elisei etc

:mrgreen:

Revenind la un ton mai serios, chiar ma gandeam sa ma duc... si habar n-aveam ca nu e voie cu 29er, noroc cu forumul, ca site-ul oficial e varza. In Firefox primul buton e ascuns sub al doilea, nu-l gaseam daca nu citeam aici ca e si regulamentul afisat pe undeva.

Sunteti naivi daca aveti impresia ca o roata mai mare poate sa faca diferenta la o cursa de maraton MTB.

Crezi ca daca iti faci o roata de 39 il bati pe Tudy Oprea:?:

Majoritatea celor care organizeaza competitii utilizeaza regulamentul competitiilor de mtb publicat de federatie.

Noi am decis sa nu aplicam acest gen de restrictie la maratonul de la Sibiu.

Sunteti naivi daca aveti impresia ca o roata mai mare poate sa faca diferenta la o cursa de maraton MTB.

Crezi ca daca iti faci o roata de 39 il bati pe Tudy Oprea:?:

Majoritatea celor care organizeaza competitii utilizeaza regulamentul competitiilor de mtb publicat de federatie.

Noi am decis sa nu aplicam acest gen de restrictie la maratonul de la Sibiu.

in primul rand eu glumeam iar in al doilea...da, se poate face diferenta, depinde de traseu, de forma fizica. tudy e la alt nivel, are si el adversarii lui

Vorbim de o cursa de maraton. La o cursa de XC este foarte adevarat ca un 29-er poate face diferenta daca traseul este lejer. Eu vreau sa te vad cum urci pe Cheile Cibinului cu un 29-er (panta de 7% pe cativa km si traseu plin de bolovani).

Eu cred ca trebuie respectata decizia organizatorilor din Medias. Inteleg punctul lor de vedere tocmai prin prisma faptului ca sunt absolut sigur ca daca la startul unui maraton din Romania apare cineva pe un 29-er o sa fie o gramada de participanti care o sa comenteze "nu e corect ca ala sa participe cu noi".

Organizatorul este stapan si regulamentul este regulament. Se inscrie cine respecta conditiile.

Concluzia:

Hai sa folosim topicul ca sa intrebam organizatorul lucruri concrete. Daca vrem sa comentam ca pagina nu este bine facuta, ca nu avem voie cu 29-er, mai bine stam acasa si mancam popcorn in timp ce ne uitam la o cursa pe dvd.

peste tot este voie cu roti de 28" 29" etc cu orice tip de bike ... chiar si 24" sau 20"

am fost in ungaria la Szilvesvarad si am vazut de la cyclocross, la 29er la ssp-uri, la copii cu bike-uri de 20" .... doar la noi exista 'regulamente' discriminatorii... pacat

peste tot este voie cu roti de 28" 29" etc cu orice tip de bike ... chiar si 24" sau 20"

am fost in ungaria la Szilvesvarad si am vazut de la cyclocross, la 29er la ssp-uri, la copii cu bike-uri de 20" .... doar la noi exista 'regulamente' discriminatorii... pacat

Vlad, nu cred ca trebuie sa privim asa lucrurile, cred ca trebuie sa fim bucurosi pt ca sunt oameni care organizeaza astfel de competitii. Iar maratonul de la Medias cred ca e un exemplu pozitiv.

@Ovidiu...n-are rost sa continuam discutia cu 29er, din contra, eu spun ca te misti mai greu cu un 29er pe portiuni tehnice cum gasesti la un traseu de xc, si esti avantajat la un marathon unde rulezi mult...oricum, e o discutie fara sfarsit, ceva gen xtr vs x.0

Organizatorul este stapan si regulamentul este regulament. Se inscrie cine respecta conditiile.

Nimic de comentat, aici ai dreptate... Bravo lor ca organizeaza, e dreptul lor sa puna orice restrictii, dar nu mi se pare normal ca ele sa fie asa greu de aflat. Daca nu citeam aici, probabil faceam vreo 8 ore pe tren doar ca sa fiu spectator. Si asta numai pt ca folosesc mozilla in loc de internet exploder.

Imagine postată

Vlad, nu cred ca trebuie sa privim asa lucrurile, cred ca trebuie sa fim bucurosi pt ca sunt oameni care organizeaza astfel de competitii. Iar maratonul de la Medias cred ca e un exemplu pozitiv.

@Ovidiu...n-are rost sa continuam discutia cu 29er, din contra, eu spun ca te misti mai greu cu un 29er pe portiuni tehnice cum gasesti la un traseu de xc, si esti avantajat la un marathon unde rulezi mult...oricum, e o discutie fara sfarsit, ceva gen xtr vs x.0

de cate ori ai fost pe un 29er, si cati km de trail ai parcurs pana acum pe un 29er? sau macar 28

Fiecare organizeaza concursu cum vrea :mrgreen:dar pana la urma care este principalu scop:?: pentru cine organizeaza concursu maraton sau ce o fi... dupa parea mea la noi sunt cam multe restrictii oameni cu idei fixe:!:ce conteaza cu ce roti vine;-) bicicleta sa fie sa dea din pedale si sa ne simtim bine

Guest
This topic is now closed to further replies.