dan.caba

21.06.2008 - Maraton Medieval Medias

Recommended Posts

daca are cineva poze cu mine, am avut nr 28, la start, de pe traseu, de la finish, podium ceva ... rog sa imi dea un pm sa stiu cum sa il contactez si eu, mersi anticipat :(

In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca am indus in eroare pe cineva cu postul meu de saptamana trecuta, da' se pare ca atunci cand e "USCAT ca iasca" in Sighisoara, la 35 de Km distanta, la Medias nu e deloc asa :mrgreen: . Si...am o intrebare pt. organizatori. Cand va fi actualizat site-ul maratonului cu clasamentul de anu' asta? In rest, numa de bine despre organizare, poate un pic mai multa atentie la pozitionarea arbitrilor in punctele de intersectie a traseului cu alte drumuri nu ar fi stricat.

Excelenta organizare - felicitari organizatorilor!

Stie cineva de unde se poate obtine filmul concursului?

organizare excelenta, jos palaria.

noroiul a fost unul prietenos, fara probeleme.

A fost fain,ca si in anii precedenti,felicitari!!!!!!!As fi intereseat si eu de filmul acela,daca s-ar putea descarca de undeva,ar fi bine.

super concurs, cu siguranta revin si la anul.Am si o rugaminte: daca are cineva poze de la coborarea pe scari(cele din biserica) ca am coborat si io pe ele nr.106:mrgreen:.Daca aveti dati un mesaj privat sau ceva, chiar vreau o poza cu locul ala.Ms anticipat si ne vedem la anu.

+++++++++++++++ la toate capitolele incepand de la organizare, marcajul excelent, puncte de alimentare suficiente,ghidajul din intersectii, copiii care ne incurajau de pe margine si ne ofereau apa, zona superba, Medias - cu adevarat burg mediaval, foarte multa lume pe biciclete, s.a.m.d. Felicitari organizatorilor si voluntarilor - ati facut o treaba excelenta!

P.S. Se vede ca sasii si-au lasat genele prin zona :))

Dupa ce am condus ca disperatul juma' de tara

Imagine postată

am dat un 10 ptr MMM

Imagine postată

Atmosfera ,lume multa,magazine ambulante ,muzica,noroi,80 de km ce mai spectacol pe cinste.:shock:

Felicitari organizatorilor.

O sa revin cu un articol pe prima pagina.

Despre MMM 2008 - numai de bine. A fost frumos totul. Organizatorii au facut tot ceea ce le-a stat in putinta ca sa iasa OK. Multumiri si echipei de arbitri care au suportat cu stoicism caldura de afara, iar seara si-au adus aminte de setea celor care au concurat ;-). @pretenii stiu de ce :mrgreen:"

Pun si eu niste poze cu cativa finalisti ...ramane ca ei sa se descopere

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

La revedere MMM 2008, pe curand MMM 2009.

Am facut cateva poze (dar putine) pe traseu, iata una din ele :

Imagine postată

Restul AICI

Stiu ca acuma o sa "sara" unii pe mine ca "normal ca n-ai castigat doar ai facut si poze", dar le raspund de pe acuma ca m-am dus sa ma simt bine si sa vad niste peisaje frumoase, nu pentru premii :-P

Referitor la concurs si organizare, organizarea chiar ca a fost foarte buna, punctele de alimentare bine pozitionate si mai ales bine aprovizionate, marcajele foarte bune, singura problema a fost ca la inceputul cursei in prima zona de padure era o portiune unde mai multi s-au ratacit (eu am avut noroc si am reusit sa merg pe traseul corect), s-ar parea ca erau niste semne care nu erau foarte vizibile. Traseul a fost foarte "fain", am avut si niste noroi dar nimic "periculos".

Si cum zicea Muti, sa ne (re)vedem la MMM2009 :mrgreen:

P.S. poate n-ar strica (,) ca cei care au facut poze/filme sa le puna pe vreun site public (gen Picasa, Flikr, ...) sau daca le au deja pe net sa ne dea un link, ca sa le putem lua si noi (asta daca nu sunt considerate "secret"), ca am vazut foarte multi oameni cu camere de fotografiat/filmat si ar fi pacat sa nu avem si noi niste amintiri :-)

Era unu George (alias Muti) care se lauda ca se baga la 40 de km ,termina in timp record ,apoi se intoarce pe traseu sa faca poze.....:cry: :-P

Asa cum am promis ,iata traseul punctat de gps:

Imagine postată

A fost fain,ca si in anii precedenti,felicitari!!!!!!!As fi intereseat si eu de filmul acela,daca s-ar putea descarca de undeva,ar fi bine.

Aici e linkul ptr startul Maratonului Medias 2008

Mda, ca de obicei pe la maratoanele de la noi (cu notabile exceptii) desi timpul limita a fost de 8 ore pe la 6 ore jumate organizatorii s-au cam saturat sa cronometreze participantii, treaba cam demoralizanta pentru cei care-si incearca norocul la distantele lungi fara pretentii la podium.

Cu toate astea, chiar daca exista riscul ca inainte de expirarea timpului dat de organizatori sa gasesti sosirea si toate stranse (au fost cazuri pe la alte maratoane cand nu mai era nimeni in piata :cry: ) eu tot zic ca pentru cine poate sa termine relativ in timp merita sa incerce distantele lungi. Satisfactia personala la final e mult mai mare.

In rest numai de bine, personal nu m-ar fi surprins ca dupa 7 ore si ceva sa o mai gasesc la sosire decat pe nevasta-mea, macar au mai fost si niste organizatori, chiar daca nu s-au obosit cu cronometratul rezultatelor si se terminasera plachetele si tricourile.

Vad ca nu merge butonul edit, asa ca imi cer scuze de cele de mai sus referitor la cronometrare, cand am accesat site-ul mi-a aratat rezultatele din 2007, acuma vad ca merg cele din 2008.

Imi mentin in schimb critica cu placutele si tricourile !!!

Imi mentin in schimb critica cu placutele si tricourile !!!

Nu cred ca se asteptau la un numar atat de mare de participanti :mrgreen:

Mai baieti..eu am o singura intrebare.

CE DRAC' DE PASTRAMA SE MANANCA LA GALATI?:mrgreen:

Am si eu timp sa postez impresiile de dupa maraton (primul la care am aparut in postura de participant).

Marcajul excelent. Au fost cateva zone in care nu a fost bine gandita treaba cu marcajul dar in principiu nu aveai cum sa deviezi prea mult de pe traseu si sa nu te prinzi ca ai gresit.

Pe prima coborare am gresit traseul impreuna cu alti 2 concurenti si injuram de mama focului " cine p..a mea a pus crengile astea in mijlocul traseului"(cine rade il ucid:mrgreen:). Am auzit niste urlete din spate..."NU PE ACOLO BAAAAAA!".

Multe puncte de control.

Eram intrebat la punctele de control "Apa minerala sau apa plata:roll:".

Fuck...daca bagam niste apa minerala in mine ragaiam de se cutremurau muntii. Sper ca pe viitor sa invete si sa ofere doar apa plata (este o aberatie sa dai bauturi carbogazoase sau apa minerala la curse de anduranta).

Vremea frumoasa, oameni primitori.

Am avut ocazia sa merg cu un tip din Sighisoara cam 4 km si sa schimbam si cateva vorbe. A fost o experienta placuta, pacat ca omul a facut pana.

In rest lumea de pe traseu era cam incrancenata si "chitita" pe ideea de a scoate un timp cat mai bun. Ca e bine, ca e rau...nu judec asta.

Din punctul meu de vedere a fost un maraton frumos, cu toate ca am facut de doua ori cunostinta cu pamantul:mrgreen:

A..si la final pt cei care urca pe podium.

Macar unul trebuia sa spuna un "multumesc organizatorilor". Un asemenea eveniment necesita eforturi mari si singura satisfactie a organizatorilor este sa vada ca cei care au participat au apreciat eforturile lor.

Eu o spun aici in numele tuturor celor din Sibiu.

Felicitari si MULTUMESC!!!

Ne vedem in 2009

Personal am avut probleme tehnice asa ca am admirat traseul, am fost mai atent la concurenti. Organizarea a fost buna, ca si anul trecut...un minus as adauga la punctul de realimentare nr2, prost pozitionat, aveam vreo 55 pe-acolo, era cel dinaintea trecerii pe drumul asfaltat(Tarnaveni-Medias) cred ca era mai bine daca-l pozitiona cu 200m dupa trecerea peste drum. Felicitari organizatorilor, felicitari castigatorilor.

Retoric: Oare la Sibiu ce fel de pastrama mananca unii?

Imagine postată

Inafara de asta ce a luat Tase de urca ca telecabina pe prima catarare?:cry:

Privitor la multumiri: noi am primit bere de la organizatori drept multumire,ca suntem multumiti.

Ce mai tura vura -oameni faini ardelenii astia .

Inca o editie MMM reusita!!! Felicitari organizatorilor!!! Acelasi traseu frumos, bine marcat; peisaje incantatoare; ceva noroi in anumite zone, dar noroi prietenos, care nu se lipea de cauciucuri; puncte de alimentare dese si bine aprovizionate; soare; lume multa; atmosfera placuta :)

In plus fata de editiile anterioare acum am avut si voluntari cu simtul umorului la punctele de control. Un alt plus, toaletele publice: de data asta nu a mai trebuit sa vizitam barurile din jurul locului de start :mrgreen:.

O sugestie pentru editiile urmatoare: pentru a incuraja inscrierea concurentilor la proba lunga poate ca ar fi bine ca startul sa se dea cu o ora mai devreme la proba de 80 km. Deja sunt multi biciclisti in Romania care fac ture lungi si ar termina cu siguranta traseul lung in timpul limita.

Asta cu startul mai repede chiar e o idee geniala :shock:, aglomeratie mai mica, lenesii se pot trezi cu o ora mai tarziu, plus diferenta mai mica la sosire.

De retinut si ideea celor de la Resita, de a nu permite accesul sportivilor de performanta decat la lungimea maxima de traseu, sa incurajeze o competitie adevarata si sa lase sansa si altora sa ia un premiu, la o categorie mai micuta :-P

Mai e timp pentru organizatorii de la maratoanele ce vin sa ia in considerare astfel de idei bune.

Altfel, MMM ramane "the best" la organizare pana acum, o stacheta destul de ridicata in calitate.

Guest
This topic is now closed to further replies.