dan.caba

21.06.2008 - Maraton Medieval Medias

Recommended Posts

Eu am fost prima data vreodata la un concurs de ciclism si am fost foarte placut impresionat de: faptul ca am terminat traseul scurt :mrgreen:; desi pe parcurs am tot alunecat din ce in ce mai mult in spate, am avut media de viteza pe care o am de obicei in ture, aici efortul depus a fost mult mai mare, retroactiv simteam ca as fi mers aproape dublu; traseul in sine, variat, pitoresc si accesibil pana la urma pentru toti; numarul mare de fete si cum ma depaseau :-o; nivelul apropiat al multor participanti - mai impingeau si ei la deal, se impotmoleau in noroi ca si mine etc; sentimentul de camaraderie, cel putin pe la coada plutonului unde am evoluat; faptul ca am cunoscut pe cativa de pe forum, Emil, Maus, Muti, Dragos si altii carora nu le stiu numele.

Marcajele au fost suficient de clare, pe alocuri mai stateam pe ganduri, dar nu exista riscul sa ma ratacesc. Punctele de control erau la distanta potrivita si oamenii erau pusi pe treaba - e fain sa fii in centrul atentiei :mrgreen: Deasemenea politia rutiera s-a purtat peste tot f civilizat, si purdeii care se luau la intrecere cu noi au fost draguti.

Cu apa minerala am patit-o si eu. Mi-am pus in bidon la prima oprire, fara sa gandesc ce fac. Cand dupa 100 m de urcare am auzit o pocnitura, prima data m-am gandit "gata, incepem cu penele", ma uit jos, vad apa pe cauciuc, imi zic "oi fi trecut prin vreo balta fara sa observ", pe urma am vazut capacul sarit de la bidon si aburii care ieseau :) am indurat inca sa pocneasca de inca 2 ori, dupa care am varsat toata apa minerala pe camp. Nu am baut nici un strop :) ca de beam, faceam ca Ovidiu ;)

La organizare doar usoara stare de debandada de la start/finish nu mi-a placut, cel mai probabil organizatorii au fost coplesiti de numarul participantilor. Ne vedem la Cartisoara!

ps. Unde va fi accesibil clipul care s-a filmat pe traseu?

A fost al 2-lea concurs la care am participat vreo data. Cu toate astea am iesit pe 8, lucru de care sunt multumit. Mi-a placut atmosfera de competitie dar in acelasi timp friendly si fairplay. :)

Imi pare rau ca nu am castigat la tombola. Trebuie sa mai ma antrenez la chestia asta.

Aici sunt pozele facute de mine

Salut!

Am pus pozele pe site :)

Va multumesc in numele organizatorilor tuturor pentru participare si cuvintele de bine! Doar multumirea si aprecierea voastra face ca in fiecare an sa o luam de la capat si sa ne vedem la o noua editie a Maratonului Medieval Medias.

Suntem constienti ca mai avem de imbunatatie unele aspecte.. dar numai cu ajutorul vostru (pareri, opinii si observatii) MMM va creste in valoare in fiecare an.

Numarul de participanti, 214, ne face sa speram ca sportul incepe sa "cresca" si la noi si merge spre bine.

Inca o data felicitari tuturor participantilor!

Felicitari d-lui Dan , d-lui Dragos si companiiei pt.organizarea din ce in ce mai buna a maratonului . Datorita numarului tot mai mare participanti am o intrebare cit se poate de pertinenta: pe cind o clasificare corecta (precum in alte tari ) pt.cei peste 35 ani respectiv 35 , 40 ,45 , 50 si peste 55 ani.

O departajare din 10 in 10 ani (pt.cei peste 35) ar fi un inceput demn de laudat.

mausi ...

felicitari batrane ! te-ai tinut bine. Cred si io ca ti-o luai de la nevasta :mrgreen: si de la "aia mica" :mrgreen: , cat despre mine, mi-a parut rau ca nu am participat la 80 la cum m-am simtit :evil: "ne bateam" impreuna...

PS : si din partea mea felicitari organizatorilor ! BRAVO !

Pe 28 in Balea si 31 aug in Sibiu !

Placerea ar fi fost de partea mea .Am vazut ca zburai pe al 2lea deal.Doar ca eu am plecat cu rezervoarele pline,ca sa ma tina pina la sosire.

Si este la fel de adevarat ,ca de nu veneam repede o luam pe cocoasa.:cry:

Nu se mai aude nimic de Medievalul de anul ăsta?

va fi organizat in 20 Iunie. O sa va ofer mai multe detalii saptamana viitoare.

sper ca anul asta nu le e lene cand fac copy&paste la regulament sa scoata restrictia cu 26 inch only :-?

@agroromantic

Sti tu ceva si eu nu stiu?:-?

@Lysergo

Poate reyolvi problema cu un mail trimis organizatorilor. O sa le spun si eu ca trebuie sa fie scoasa acea prevedere. Anul trecut la SIbiu si la Cluj se putea merge cu orice tip de bicicleta.

@agroromantic, care-i faza? Anul trecut a fost superb MMM-ul...

@Lysergo

Poate reyolvi problema cu un mail trimis organizatorilor. O sa le spun si eu ca trebuie sa fie scoasa acea prevedere. Anul trecut la SIbiu si la Cluj se putea merge cu orice tip de bicicleta.

Am dat un mail, iata si raspunsul:

Salut,

conditia de a participa cu roti de 26 se refera la faptul ca nu vrem cursiere sau alte tipuri de biciclete cu care nu ai ce face la un astfel de concurs, si credema au fost doritori .

Daca vi cu un MTB nu o sa masoare nimeni roata sa vada daca e de 26 sau 29. Asa ca va asteptam.

Anul acesta MMM va fi in 20.iun.2009

De ce se cheama medieval?

In Ardeal nu mai e loc fara "medieval": carnaval, carnat, festival, tricouri si cipilici, crosuri, specialitatea bucatarului, concerte, placinte, maimutele de la ZOO, impletituri si cioplituri, traseele, vinul, piulite si suruburi, MTB-uri si 29-er toate sunt medievale.

Nu critic deloc; mi se pare amuzant felul in care un atribut al "evului intunecat" devine astazi brand.

Totusi, de ce e medieval maratonul de la Medias?

De ce se cheama medieval?

Nu critic deloc; mi se pare amuzant felul in care un atribut al "evului intunecat" devine astazi brand.

Totusi, de ce e medieval maratonul de la Medias?

D-aia că e obligatorie armura şi lancea....

Aşa întrebare, aşa răspuns.

Acuma serios, se cheamă medieval pentru că străbate 2 cetăţi medievale săseşti din zona Mediaşului.

inainte de start se face o mica sceneta cu cavaleri medievali pe bicicleta <):| ; startul si sosirea sunt in zona istorica a orasului; traseul trece prin curtea unei biserici vechi (ca sa nu zic medievale); etc.

se cheamă medieval pentru că străbate 2 cetăţi medievale săseşti din zona Mediaşului.

Eu strabat o poarta medievala si o piata medievala pana la ABC-ul de unde imi cumpar bere. Pun si poze daca nu ma crezi. De fapt trec zilnic pe acolo; gata, m-am lamurit, e medievala treaba.

inainte de start se face o mica sceneta cu cavaleri medievali pe bicicleta <):| ; startul si sosirea sunt in zona istorica a orasului; traseul trece prin curtea unei biserici medievale.

Zaco, e normal (ca sa nu zic obligatoriu) ca startul/sosirea sa fie intr-un loc cu mare vizibilitate. E perfect si doresc organizatorilor si concurentilor sa nu aiba incidente si totul sa mearga bine.

De ce e medievala tot nu m-am lamurit dar eu sunt prea tipicar.

Bafta tuturor!

@Lysergo

In concluzie hai tu linistit cu mtb de orice fel ca ai voie sa participi.

Popez hai ca-ti zic eu : noi ne aflam cam in evul mediu in privinta biciclitului.

De aceea mi se pare normal ca maratonul sa fie medieval.:)

Daca sa stabilit data , un topic special ptr MMM 2009 :| ar fi interesant....

va fi organizat in 20 Iunie. O sa va ofer mai multe detalii saptamana viitoare.

A trecut saptamana (:|

Ar fi perfect daca aia ar ramane data, ca as lega concediul pe care vreau sa-l iau in perioada aia cu maratonul asta si cu concursul de la Sibiu de pe 14.

Guest
This topic is now closed to further replies.