jaguar

Câinii Vagabonzi: impact social si solutii

Recommended Posts

Split de aici:

http://www.ciclism.r...e/page__st__280

Din înțelepciunea poporului....

Ascunde-ţi ciomagul de câini, că mai rău te muşcă.

Câinele care nu latră muşcă rău.

Câinele care nu muşcă lasă-l să latre.

Când întărâţi câinii, să ai ciomag bun.

De te latră vreun câine, astupă-i gura cu pâine.

Leagă prietenie cu câinele, numai nu lăsa bâta din mână.

Nu întărâta câinii din sat, de vrei să scapi nemuşcat.

Nu lăsa să te muşte câinele fără să-i smulgi din păr.

Pe cine l-a muşcat câinele se teme şi de lătrătură.

Edited by MLADEN
Split
  • Upvote 1

din intelepciunea civilizatiei din "tarile cu apa calda": cainii fara stapan pe strada nu au ce cauta.

Intr-un an si jumatate petrecuti in Florenta, am vazut un singur caine vagabond, batran, acelasi de fiecare data, in rest : pisici. :)

• Upvote 2

Eu sunt iubitor de animale si de cand eram mic mai ales de la bunici am primit educatia sa nu le fac rau la animale .Dar atunci lumea avea curtile lor animalele lor si nu prea erau cani vagabonzi ca acum.De vina sunt oameni care au plecat la blocuri si au lasat caini pe strada de faptul ca nu au grija sa il castreze sa aibe carnet de sanatate si lesa .Asa este o batrana o femeie un copil nu se pot apara de un caine agresiv si trebuie luate niste masuri .Problema este usor de rezolvat daca se vrea si nu se fura bani care au fost alocati pentru rezolvarea acestei probleme.Dar cum sa rezolve problema niste borfasi care i-am vazut la tv uni parca din GALATI in care primarul si veterinarul dupa ce au furat bani au inceput sa ii omoare ca de bani nu mai erau.Ma uitam la veterinarul ala ce gunoi de om era.Socrul meu de pilda cand ii spuneam de ce nu ii da si la catel de mancare ,spunea ...lasal dracului ca nu produce nimic .II taia coada cica sa fie rau si il tinea toata viata intr-un lant de 1m .Cu asemenea oameni sigur nu o sa rezolvam vreodata problema

Acest subiect poate fi dezbătut în toate direcțiile, sunt mulți pro și mai mulți anti.

Dar, explicați-mi vă rog, cei care sunteți părinți anti, de ce învățați copilul să întărâte cățelul?

Plimbam în urmă cu vreo 2 săptămâni cățelul bunicii, e o corcitură de husky cu maidanez, în august face 15 ani, deci bătrânel. Mergem pe traseul normal, un trotuar lat de vreo 7 metri, liniștiți. în față o cucoană care-i cară copilului (fată) ghiozdanul. Bănuiesc că vin de la grădiniță, fătuca nu are mai mult de 5 ani. Mama la vreo 3 metri în fața copilului, copil foarte încruntat la vreo 10 metri distanță de noi, se apleacă, ia un bulgăre de zăpadă și aruncă spre cățel, nu nimerește. Mergem în continuare, trece de noi, imediat în spate se apleacă și iar aruncă. Nu îl nimerește nici acum, dar mă întreb eu, dacă l-ar fi nimerit și animalul (care nu a avut nici o treabă cu celălalt ”animal”) și ar fi sărit la copil, nu-i așa că tot eu eram vinovat că o proastă întărâtă un animal care nu știi cum poate reacționa?

Așa că nu mai fiți cu gândul că întotdeauna e vina câinilor. Sunt și câini idioți care sar degeaba (am fost mușcat în clasa a 4 a fără să am nici o reacție, am fost încercuit, mușcat și au fugit) dar consider că în mai mult de 60% din cazuri animalele au fost întărâtate atunci sau în trecut.

• Upvote 1

Clar e gresala parintilor, totusi inainte sa sa ajungem la aspectul acesta:

[...]Așa că nu mai fiți cu gândul că întotdeauna e vina câinilor. Sunt și câini idioți care sar degeaba (am fost mușcat în clasa a 4 a fără să am nici o reacție, am fost încercuit, mușcat și au fugit) dar consider că în mai mult de 60% din cazuri animalele au fost întărâtate atunci sau în trecut.

Exista problema asta:

din intelepciunea civilizatiei din "tarile cu apa calda": cainii fara stapan pe strada nu au ce cauta.

Inca un topic ce demonstreaza cat de prosti sunt romanii, in marea lor majoritate.

• Upvote 4

lbzk ce vrei sa spui? Ca ma nedumereste putin afirmatia ta? :-W

Cred că s-a referit la faptul că mulți își abandonează câinele pe străzi (mai ales cei ce se mută de la curte la bloc).

mai fratilor, si eu am caini in gradina, destul de voinici, dar sunt la mine in curte. cand ies copiii de la scoala si trec e trotuarul din fata gradinii mele baga bete in gard si intarata cainii. o prostie de copii fara minte. insa cainii astia ai mei sunt IN CURTE in spatele unui gard. NU pe strada, NU pe domeniul public. aici e problema. strazile, parcurile, drumurile publice prezinta pericol datorita cainilor liberi. cainele este un animal...actioneaza cum il taie capul. latra, alearga, pisa copacii ca sa marcheze teritoriul etc. si devine agresiv daca cineva ii incalca teritoriul. poate ziua mai merge sa treci printre blocuri pe alei dar noaptea sa te fereasca Dumnezeu de caini. poate ziua mai merge sa te deplasezi cu bicicleta pe strazi, dar noaptea sa te fereasca sfantul de cainii care se stabilesc langa shaormeriile non stop sau prin rondurile cu gazon si flori. haite de 6-9 uneori si 20 de caini la un loc.

sau sa ne gandim putin la linistea noptii cand vrem sa dormim si latra haitele de maidanezi !

acum cateva luni m-au alergat vreo 20 d caini (numarati de mine) in timp ce conduceam masina. am oprit sa ii numar, eram protejat de tabla masinii. erau atat de furiosi incat din mers au muscat de spoiler. mai departe judecati voi. o fi bine? o fi rau?

Noi romanii omoram cainii in loc sa-i castram, desi per total sterilizarea e mai ieftina decat eutanasierea.

Noi romanii dam drumul cainilor pe strada si nu-i tinem in lesa atunci cand trebuie.

Noi romanii nu stim sa ne comportam cu cainii si ne mai miram de ce ne musca si alte cele.

Noi romanii tratam cainii intr-un mod execrabil, vezi exemplul dat de domnul Buchter cu catelul socrului. Intotdeauna m-am intrebat ce o fi in sufletul unui caine care TOATA viata lui sta legat in lant si se invarte intr-un

Cainii comunitari sunt agresivi pt ca asa au fost "invatati" de romani, ca sa fiu mai succint.

Cainii comunitari nu sunt virusi pe care sa-i imprastie vantul, iar daca ei reprezinta o problema asta se intampla numai din cauza oamenilor, adica a romanilor. Si cum se cheama oamenii care singuri si cu mana lor isi fac probleme?

• Upvote 2

nu cred ca e bine sa generalizezi, nu noi romanii tratam cainii nepotrivit ci unii dintre noi(cei care au putere de decizie) ca doar nu dai tu legile sau eu sau socrul domnului emil, iar majoritatea sufera din acest motiv.

oare ce fac vecinii nostrii mai din vest de nu au caini maidanezi?

Am priceput acuma! :D

Ca sa va fac o marturisire: Ma simt din ce in ce mai neadaptat la conditile de mediu. Dupa estimarea mea mai bine de 50% din populatia de la orase (ca oraseni nu sunt toti cei care au bulentin de oras) aproba si sustine existenta cainilor comunitari, sper sa supravietuiesc n continuare si va urez succes si voua! :D

• Upvote 2

In mod sigur nu e bine sa generalizez, dar si daca intru in detalii gen "majoritatea romanilor" tot se va gasi cineva sa comenteze ca acea majoritate include si pe nu stiu cine care de fapt nu trateaza cainii incorect si iarasi apare discriminare. Decat sa ma complic, mai bine scriu la modul general, iar cine nu se simte cu musca pe caciula sa se excluda din afirmatie, ca oricum nu facea referire la el, chiar daca in buletin scrie ca e roman. :)

In principiu, putere de decizie asupra cainilor au toti romanii: puterea de a decide daca sa le dea de mancare sau nu, daca sa-i apere sau nu, daca sa-i trateze ca pe cei mai buni prieteni ai oamenilor sau nu.

il tinea toata viata intr-un lant de 1m

Un cerc cu raza de 1 m are 31400 cm2 (100 cm x 100 cm x 3,14).

Legea acum cere ca fiecare gaina sa aiba 750 cm2, si spunem ca e prea mult si vor trai in lux. Cainele ala avea de 40 de ori mai mult, si ne e mila de el.

Unde-i dreptatea ? ~:>

Mno, o fi proporțional cu masa și volumul subiectului în cauză ;)

Și care lege? Aia de la UE care nu ne lasă să tăiem porcu' așa cum se face de..... hăăăă.. hăăă? Și că dacă vrem jumări godacu' tre' asomat? :D

hai că suntem off-topic

Un cerc cu raza de 1 m are 31400 cm2 (100 cm x 100 cm x 3,14).

Legea acum cere ca fiecare gaina sa aiba 750 cm2, si spunem ca e prea mult si vor trai in lux. Cainele ala avea de 40 de ori mai mult, si ne e mila de el.

Unde-i dreptatea ? ~:>

Unde-i logica?

Unde-i logica?

Doar nu inteleg de ce ne pasa doar de unele specii (caini), de altele (gaini) nu. Fara legatura cu topicul. In fine, a fost cu intentie de gluma, ca oricum nu schimbam noi nimic.

• Upvote 1

Comitetul de primire de pe drumul Cotei :

Imagine postată

Nu sant singurii caini pe langa care am trecut azi dar au fost cei mai multi intr-un singur loc dintre toti.

• Upvote 3

Din o mie de motive de siguranță, igienă și sănătate publică cîinii trebuie eliminați de pe străzi, nu castrați și trimiși înapoi. Mă întreb ce s-ar întîmpla la Paris dacă ar muri vreun om mușcat de cîini vagabonzi? Dar nu trebuie să mergem atît de departe, ne putem uita "peste gard" la Budapesta. Chiar și la satele de dincolo de granița de vest.

Mie îmi crapă obrazul de rușine cînd întîlnesc mici grupuri de străini prin centrul Bucureștiului. Mizeria habitatului urban, al cărei ingredient sînt și cîinii vagabonzi, e frapantă în București. Să vezi haite de cîini pe lîngă gardul palatului Cotroceni, pe treptele Băncii Naționale sau aiurea prin centrul unei capitale europene este o rușine națională.

Aș avea de povestit o grămadă despre incidentele mele, în calitate de biciclist, avute cu haitele din București. Dar pur și simplu mi-e cumplit de silă de subiect și nu voi relata incidente concrete.

• Upvote 3

cîinii trebuie eliminați de pe străzi, nu castrați și trimiși înapoi.

De curiozitate, cum propui tu sa se faca aceasta eliminare?

Pai sa fie pusi sa doarma, injectia aia de anesteziere pt castrare sa fie una letala... In "natura" (sic!) mor in conditii groaznice, iti pot descrie cateva ipostaze... :(

LE: @ csuporj gaina nu poate fi prietenul nostru, in nici un caz prietenul nostru cel mai bun! :P

Eu cred ca pe langa caini, in Bucuresti voi mai aveti probleme si cu primarii de sector si seful lor.

In Pitesti cainii nu se eutanasiaza, cel putin n-am auzit eu, ci se castreaza. Stand acum si gandindu-ma mi-am dat seama ca de multa vreme n-am mai vazut un maidanez neinsemnat (fara cercel verde pe ureche), n-am mai vazut pui de caini, n-am mai vazut atat de multi caini precum in anii trecuti, n-am avut niciodata probleme cu cainii, indiferent ca eram pieton sau biciclist. Orasul nostru nu-i deloc un Paradis, e murdar, prost asfaltat, arata ca un cur, meltenii sunt ca peste tot, dar uite ca n-are probleme cu cainii. Sau cel putin n-am auzit eu de ele si n-am fost niciodata incaierat desi toata ziua sunt prin oras.

Fara suparare, dar daca tot aveti idei d'astea, ar trebui sa va cheme sa-i ajutati cu injectiile si apoi cu debarasarea cadavrelor. Ca sa fie treaba treaba...

• Upvote 2

Pai dupa cum spuneam mai sus suntem in minoritate, majoritatea cetatenilor aproba prezenta cainilor vagabonti pe strazi... Am incercat sa-i conving pe cei care hranesc cainii din jurul cadiri noastre sa strangem bani si sa chemam un doctor sa-i sterilizeze/consulte, etc Mi-au ras in nas... La o vreme catzaua a facu pui, desi avea crotal in ureche, din pui mai traiesc unu doi, pe unu l-am vazut io cum a pocnit ca pop-corn-ul cand l-a calcat o masina... Da' ce vorbesc io aici?

• Upvote 3