jaguar

Câinii Vagabonzi: impact social si solutii

Recommended Posts

Repet, filmuletul nu si-a atins scopul, ma stiu javrele si fug de mine. Da' se vede insa ca-s multi (desi numeric erau cam pe la jumate acum, probabil o ardeau pe terenurile virane din jur), se vede ca-s fertili (puii aia mici). Daca gasesc vreun amic dispus sa incerce, refac. Numa' sa vrea ;))

Pai reincearca tu intr-un loc unde nu te stiu toti cainii...Aici se vede din elicopter ca tu fugi dupa ei si nu ei dupa tine...

• Upvote 1

Mda..si in timpul asta Oprescu face caterinca de noi cu referendumul.

Sa fie limpede: Chiar daca 100% din bucuresteni se prezinta si voteaza in unanimitate euthanasierea cainilor fara stapan, aceasta nu se va implini deoarece este ILEGALA!

De ce e ilegala? Pt ca prin legea 9/2008 a fost armonizata legislatia romaneasca cu nusce Conventie Europeana (deci obligatorie) care interzice euthanasierea (exterminarea) nediscriminatorie.

Cu alte cuvinte, masura poate fi luata doar unu cate unu si doar daca exista un raport medical veterinar care atesta o boala incurabila. (agresivitatea e una dintre bolile incurabile recunoscute).

Bine ma..ok..pastele ma-sii..nu puteau sa zica asa?

decat sa fure banii cu castratul (declarat 11.000 in realitate 2500, diferenta o bagam la tescherea), mai bine furau bani cu examinatu o retea de doftori veterinari, "examinau" javrele, luau banutu pt consultatie, rezulta ca sunt "incurabili" si in bagau la euthanasiere.

Ce dracu' dom' Oprescu..sa te invatam noi sa furi bani? Se poate?

Rezolvare fara eutanasiere: inchizi 10 caini intr-o curte, le dai doar apa, si astepti o luna.

Aia e sadism si nu e cazul. Si tu, cu acelasi tratament, ai ajunge la canibalism.

Si eutanasierea tot sadism se cheama. Pana iti dau lacrimile.

Solutia...ai fi sau a nu fi?Bah ma lasi?Unde plm sa cresc 65.000 de maidanezi(doar in Bucuresti) pana cand se hoatarasc sa crape de batranete?Si nu ar fi asta o problema.Dar in 6-8 ani cat e media de viata la o potaie,se inmulteste exponential.Ce adaposturi?O sa avem nevoie de rezervatii...ii mutam pe toti in Delta Dunarii si o redenumim "Delta cainilor"...

O sa fim prima tara din lume cu caini adaptati la mediul acvatic...dupa ce vor devora toata fauna terestra.

• Upvote 2

Eduard explica-mi si mie dacă copilul ăla se arunca în apă și se îneca pe cine omorai? Pe lac? Și până la urmă a murit doar un copil.În România mor o grămadă de suflete zilnic și in plus mor pe cazuri gen abandonari pe stradă, loviți de mașini si multe alte cazuri.Vă asigur ca în 90% dintre cazurile de mai sus sunt lăsați singuri deoarece un părinte întreg la minte nu-și lasă copilul să se arunce in fața mașinii.Vina a fost a bunicii care a trimis săracul copil de doar 4 ani să se joace singur....Cum,ca om normal , trecut prin viață să lase un copil care deabea a învățat să vorbească un pic ,sa il lași singur...Dacă v-ați uitat careva ieri la Măruță a și zis la un moment dat ca îl pierduse din vedere...Pe când cu un copil trebuie ținut sub super observație mai ales când e mic..Deci mai pe scurt bunica și-a făcut-o cu mâna ei....

• Upvote 1

Și până la urmă a murit doar un copil.

Auzi domnuţu, viaţa unui om valorează mai mult decât a tuturor maidanezilor. Aşa că du-te şi latră la altă masă.

• Upvote 8

...Și până la urmă a murit doar un copil.

Dar cam cati copii ar trebui sa moara pentru a aduna javrele de pe strazi?

Si in cazul celorlalte mii de persoane muscate de cainii de pe strazi tot a vreunei bunii este vina?

• Upvote 3

Bunica are partea ei de vina,asta este clar.Insa lacul nu te alearga sa te inece,iar restul cazurilor prezentate de tine au autori ce pot fi trasi la raspundere.Mai ramane sa-mi spui ca daca nu-l omorau cainii i-l calca vreo "camila" sau altceva ca asa i-a fost scris...Maidanezii trebuie sa dispara de pe strazi,chiar si din vocabularul nostru.Adunati,adoptati...restul trimisi pe lumea cealalta.

Ok, atunci dacă un copil moare călcat de o mașina eu zic sa adoptat o lege să numai existe nici o mașină in toată România...Să le "omorâm" pe toate.

• Upvote 1

A eutanasia un câine e ca și cum vine un criminal în spatele nostru si ne trage un cuțit in spate....Dar ok, hai sa omorâm toți cainii....Acum 2 ani erau de 100 de ori mai multe cazuri cu mușcaturi de câine și deabea acuma s-a trezit toată lumea...

@M.AndreiRadu Nu ai inteles.Ideea eate ca fiecare caine sa aibe un stapan care sa raspunda de ceea ce face cainele.Masinile nu umbla singure pe strazi...

• Upvote 1

Da , dar îți sare în fața mașinii un copil și ce faci?Că in primul rând pe tine te ia toată lumea, care nu gândește , ca de ce ai omorât copilul ăla...La chestia cu stăpânul e ca și cum ai zice in maternitate: Copilul asta a fost abandonat, hai sa-l omorâm..ca doar nu ne mai trebuie...Pentru ca oricum unii câini tot o sa fie eutanasiați deoarece nu vrea nimeni maidanezi in casă și sunt foarte putini care adopta unul...

Sunt o multime de pericole in oras care iti pun viata ta si mai ales a copiilor precum si integritatea corporala in pericol: accidente in trafic, lacuri si rauri in care te poti ineca, ghivece si tencuieli care cad de la etaje, talhari, violatori, etc. De ce sa mai suportam inca un pericol in plus cam ar fi cainii vagabonzi? Eutanasiati sau ne-eutanasiati, cainii fara stapan trebuie sa dispara de oriunde. Pentru orice animal domestic este obligatoriu sa existe un stapan sau acel animal sa dispara. Porcii sunt eutanasiati cu miile in abatoare si nimeni nu se plange de asta (porcul fiind un animal mai destept decat cainele).

• Upvote 1

Cu pericolul ăsta în plus cu pericolul ăsta în minus tot aia suntem...Și eu nu înțeleg de ce trebuie să omorâm niște animale....

Deaia, orice animal care se inmulteste peste măsura este daunator, mai ales ca sunt tinuti in brate de unii cretini. In natura nu se putea întâmpla asta. Si apropo de natura, in păduri si pe câmpii fac praf câinii maidanezi fauna, sunt extremi de daunatori si pentru celelalte vietuitoare nu numai pentru oameni in orașe. Pădurarii au foarte mult de furca cu starpirea câinilor maidanezi din păduri, din păcate fără succes prea mare. Au ajuns sa fie mai periculosi pentru fauna cinegetica decât lupii sau ursii.

• Upvote 1

Orice solutie s-ar adopta, cainii fara stapan trebuie sa dispara. Punct.

Cu pericolul ăsta în plus cu pericolul ăsta în minus tot aia suntem...

Oare ? Mergi sa te plimbi intr-un loc unde nu ai stresul ca te ataca animalele, si vezi apoi diferenta. Cand nu trebuie sa-ti faci traseul in functie de animale.

La fel cu masinile, e mult mai putin stresant sa conduci unde se respecta viteza legala (ex. Elvetia).

Dar Europa de est e mai curajoasa decat vestul, nu se teme de niste caini, masini depasind in curbe, mergand cu 150 km/h pe drumuri nationale si cu 90 km/h in oras.

• Upvote 2

Și eu nu înțeleg de ce trebuie să omorâm niște animale....

Tu realizezi ca raspunsul la aceasta intrebare se cheama jignire?

Sau te referi la porci, gaini si capre? Daca da, iti fac eu un desen.

Cu pericolul ăsta în plus cu pericolul ăsta în minus tot aia suntem...

Mai prieten neinteles, am fost adineauri sa-mi iau o paine, cu bicicleta eram, si 2 cacati de caini m-au atacat sa ma muste.

Cu pericolul asta in minus mi-ar fi fost infinit mai bine.

Imi strici ziua de dimineata, pe cuvant!

• Upvote 6

Pădurarii au foarte mult de furca cu starpirea câinilor maidanezi din păduri, din păcate fără succes prea mare. Au ajuns sa fie mai periculosi pentru fauna cinegetica decât lupii sau ursii.

Mananca carnea ursului si apoi ne miram ca vine ursul peste noi. Ca afinele si zmeura i-l culeg oamenii.