jaguar

Câinii Vagabonzi: impact social si solutii

Recommended Posts

@Ibzk, " eliminati de pe strazi" nu inseamna si eutanasiati, gazati, etc.

Eliminati de pe strazi, si dusi in adaposturi, castrati si hraniti corespunzator...de ce nu poti vedea varianta asta? :)

• Upvote 1

@xemax

La citi "cocosi" sunt in acest topic... cu siguranta gaina poate fi un prieten de nadejde.

@lbzk

dar cum poti sa crezi ca ar merge cineva sa faca acele injectii sau sa debaraseze cadavrele!!! Asta-i treaba de "criminali", noi, ca niste virgine, vom veni sa comentam ca n-au respectat cerintele UE.

Foarte multa violenta in acest topic, dar inca raman la parerea ca-s prea multi "cocosi de tastatura" ca-n realitate... multi isi uita bata si bocanci pe-acasa :D

• Upvote 1

Mai demult am auzit ca mancarea pt porumbei care se vindea in pietele publice din Londra avea si anticonceptionale pt ca pasarile sa nu se mai inmulteasca si sa-si lase ganiatul coroziv pe statui. La caini se poate oare aplica metoda asta, sa li se puna ceva in mancare astfel incat sa devina sterili? :-?

Eliminati de pe strazi, si dusi in adaposturi, castrati si hraniti corespunzator...de ce nu poti vedea varianta asta? :)

Ai dreptate, nu zic nu, dar mie cuvantul "eliminare" nu mi-a sunat prea pozitiv.

Crearea de adaposturi, cresterea cainilor in ele si hranirea lor cu cat e oare mai scumpa decat castrarea si eliberarea? Totusi, astea se fac din bani publici de care au nevoie si oamenii pt sanatate, mancare si d'astea. Pt caini se va gasi intotdeauna ceva de mancare si un loc de dormit, oricum...

Noi romanii omoram cainii in loc sa-i castram, desi per total sterilizarea e mai ieftina decat eutanasierea.

Trebuie să mă repet, văd. Mie mi-i teamă că o să mă muște, nu că o să mă fută. Să le scoată dinții în loc de tăiat momițele și atunci nu mai am nici o problemă cu ei. Castrarea e doar amânarea problemei - câinele ăla mai poate trăi bine mersi încă 5-8-10 ani. Castrarea zice că scade agresivitatea - desigur, cea generată de impulsurile sexuale; dar ce faci cu cea dată de spiritul de haită? Din păcate tot nevinovații sunt cei mușcați, nu ăia care susțin castrarea și mai ales babele inimoase care le dau în continuare de mâncare.

• Upvote 3

Copii problema trebuie tratata cu calm si inteligenta ,nu neaparat sa ne luam la cearta si la injuraturi.Nu vreau sa par ca sunt un om bun la suflet si sa dau sfaturi idioate .Dar eu am un catelus pe care il ingrijesc are carnet de sanatate are lesa si adun cu punguta rahatul care il face pe strada .A venit o catea saraca la bloc la noi si a nascut 9 catelusi .Am intervenit si cu un alt vecin si cu copii am dat pui pe net am ingrijito am castrato din bani nostri si ii dam de mancare .In iarna asta i-am adus si un cotet si din cand in cand il parazitam.Nu este nimic extraordinar oameni buni ci este un lucru NORMAL ,firesc .Daca asteptam de la stat sau firme care repet fura bani si nu fac nimic ,poti daca vrei deocamdata sa faci si tu ceva care sa imbunatateasca situatia .Si am vazut multi oameni care intervin si ajuta cumva ca sa fie mai bine

Repet nu fac pe grozavul s-au sunt un diliu care toata ziua ma ocup de asa ceva .Am si eu probleme ca toata lumea si nici nu am bani de aruncat ,dar numai daca vrei poti sa dai paine la pasarele iarna decat sa arunci painea la gunoi ,la caini si pisici sa intervi atat cat se poate si poate se va lua masuri de rezolvare dar pana atunci poti face si tu ceva ca sa fie mai bine .

"Solutia finala" a mai fost incercata de-a lungul istoriei, pe oameni, pe cai, acum pe caini.

Faptul ca s-a ajuns la o situatie concreta este exclusiv vina omului, a autoritatilor, care au tratat neglijent, iresponsabil, inuman o problema de ecosistem urban.

Este un intreg lant care a favorizat perpetuarea si agravarea problemei cainilor. Plecand de la lipsa unei salubrizari coerente, de la lipsa educatiei si imprastierea gunoaielor, de la iresponsabilitate sociala. Oricum ar fi, "solutia finala" presupune genocidul unei populatii, fie ea si de caini. Presupune sa ucizi, si morala crestina are ca porunca sa nu faci asta.

Va fi posibila o rezolvare, doar daca asta, ca si necesitate nationala va fi adoptata in rigorile unei politici statale. Multime de ONG toaca bani prosteste si nu fac decat zarva. Educatia in scoli nu propune nimic fata de subiect, informarea copiilor si educarea lor comportamentala pentru contactul cu aceasta specie, atunci cand canidele sunt semisalbatice. Legal exista niste masuri, dar nu le aplica nimeni, neexistand institutia. Plecand de la cei care isi scot animalele de companie pe trotuar pentru nevoi, pana la cei care ii hranesc. Educatia poate avea impact si la caini daca este facuta constant, atat cat sa le temperezi instinctele agresive individual sau in grup. Nu are cine sa faca asta din pacate.

Solutiile tin doar de responsabilitate, educatie, interventie statala.

• Upvote 1

Nu îl nimerește nici acum, dar mă întreb eu, dacă l-ar fi nimerit și animalul (care nu a avut nici o treabă cu celălalt ”animal”) și ar fi sărit la copil, nu-i așa că tot eu eram vinovat că o proastă întărâtă un animal care nu știi cum poate reacționa?

Eu stiu ca la un caine de talie medie-mare trebuie sa aiba botnita cand iesi cu el in spatiu public

In conditiile in care nu sunt bani pentru scoli, camine de copii, marit alocatii samd samd, sa propui cheltuirea de bani faranumarfaranumarfaranumar pe niste javre pe care nu le vrea nimeni mi se pare cel putin dubios.

Intrebare: cu cati bani ai contribuit tu la bugetul vreunui oenge (care in proportie de 99% nu fac altceva decat sa toace banii pe prostii) care sa construiasca adaposturi pt javre, cu spatiu maaare,doftor, haleala..ceva..din sponsorizari..din pomeni..din 2%?

Repet: cati bani ai donat tu pt javre si cati bani pt vreo sectie de chirurgie pediatrica?

Care e prioritatea noastra?

Ca mor copii cu zile sau ca mor javre?

Cat timp pastele ma-sii o sa mai aud in janghina asta de tara saraca oameni (marog..) care pun inaintea oamenilor animalele?

Cand or fi toata ok pt oameni atunci ne ocupam si de caini.

Si astept ca toti iubitorii de javre sa le explice parintilor fetitei aceleia care a murit de rabie (muscata de o javra si netratata de 3 javre din Bacau) despre sufletul de catel!

"Solutia finala" a mai fost incercata de-a lungul istoriei, pe oameni, pe cai, acum pe caini.

Faptul ca s-a ajuns la o situatie concreta este exclusiv vina omului, a autoritatilor, care au tratat neglijent, iresponsabil, inuman o problema de ecosistem urban.

Este un intreg lant care a favorizat perpetuarea si agravarea problemei cainilor. Plecand de la lipsa unei salubrizari coerente, de la lipsa educatiei si imprastierea gunoaielor, de la iresponsabilitate sociala. Oricum ar fi, "solutia finala" presupune genocidul unei populatii, fie ea si de caini. Presupune sa ucizi, si morala crestina are ca porunca sa nu faci asta.

Va fi posibila o rezolvare, doar daca asta, ca si necesitate nationala va fi adoptata in rigorile unei politici statale. Multime de ONG toaca bani prosteste si nu fac decat zarva. Educatia in scoli nu propune nimic fata de subiect, informarea copiilor si educarea lor comportamentala pentru contactul cu aceasta specie, atunci cand canidele sunt semisalbatice. Legal exista niste masuri, dar nu le aplica nimeni, neexistand institutia. Plecand de la cei care isi scot animalele de companie pe trotuar pentru nevoi, pana la cei care ii hranesc. Educatia poate avea impact si la caini daca este facuta constant, atat cat sa le temperezi instinctele agresive individual sau in grup. Nu are cine sa faca asta din pacate.

Solutiile tin doar de responsabilitate, educatie, interventie statala.

Mebe: Cainii nu sunt "populatie" ci "haita"

2. daca problema e morala crestina atunci hai dracului sa ne facem toti musulmani...la aia e ok sa dilesti un necredincios, decretam javrele "necredincioase" si kaboom kaboom!

sa nu uit..cand lipesti o dara de 5 cm de tzantzar pe tavan...ce zice morala crestina?

• Upvote 8

ca tot vorbiti de caini...hum. voi cand mancati fripturoaica d'aia buna la Craciun va ganditi ca porcul e ucis cu lama de cutit intr-un mod crud, barbar? sau ca fripturica de pui...mmmmm...iammmiii...ce buna e...ca puiul de gaina e osandit la moarte crunta ca pacatosii lui Stefan Voda al Moldovei?

este mare ipocrizie in protectia animalelor. este de fapt protectia animalelor care ne convin noua. ca pe altele le "protejam" mancandu-le cadavrele.

despre protectia omului nu vorbim?

• Upvote 2

Cineva pe acest forum, mai demult, propunea ca celor care se declara iubitori de caini vagabonzi sa li se opreasca din veniturile lunare o suma de bani.

Suma urma sa fie folosita pentru cresterea si ingrijirea acestora in locuri speciale, ca alternativa la omorarea lor.

Ideea era ca lista celor dispusi sa faca asta s-ar subtia considerabil.

Eu propun celor acelorasi iubitori de animale declarati sa culeaga de pe strazi cativa caiini, sa ii sterilizeze si sa le asigure un loc ingradit unde sa traiasca pana la adanci batranete.

Apoi sa ne prezinte aici, pe forum, fapta buna.

• Upvote 2

Am mai zis-o şi cu alte ocazii. Pe la alţii, mari iubitori de animale, dacă nu îndeplineşte cuşca câinelui anumite cerinţe, îţi iei amendă. Tot acolo, poţi face puşcărie dacă îţi laşi câinele pe drum. îţi iei şi amendă dacă hrăneşti un câine vagabont. Iar soluţia celor ajunşi pe stradă e simplă: duşi la adăpost, dacă în trei săptămâni nu-i ia nimeni acasă, injecţia şi la revedere.

Noi suntem atât de absurzi încât ne doare în cot că un copil a fost omorât (recent, că au fost mai mulţi de-a lungul timpului), dar stăm şi ne lamentăm că avem câini pe stradă sau că unii vor să-i ucidă.

P.S Dacă o să mă "plictisesc" vreodată de căţeluşul meu, o să-l las pe stradă, iubitorilor de animale. Pe ăsta s-ar putea să-l adopte cineva, că-i de viţă nobilă.

• Upvote 2

Chiar trebuia un topic nou? E un subiect care sa merite cearta? Oricare ar fi solutia, fiecare abordare e sustinuta de un anumit grup de interese financiare care nu va dori sa se rezolve problema. Bugetul primariei anual depaseste un milion de euro, la acesta se adauga si bugetele primariilor de sector.

Daca in discutia de fata, dimensiunea spirituala invocata de MeBe nu pare potrivita, atunci intr-o abordare sociala si politica, Uniunea Europeana, conform tratatului de la Lisabona, considera cainii "fiinte simtitoare". Eutanasierea lor este permisa in anumite conditii iar masura este sterilizarea. Daca tot ne raportam la Europa, sa ne raportam si la legile ei.

Si astept ca toti iubitorii de javre sa le explice parintilor fetitei aceleia care a murit de rabie (muscata de o javra si netratata de 3 javre din Bacau) despre sufletul de catel!

Aici e vina medicilor si a parintilor. Orice spital iti poate face antitetanosul, dar antirabicul se face numai la "infectioase" si este gratuit. Copilul trebuia trimis in 24 de ore la un spital specializat. In Bucuresti nu a fost un caz de rabie in ultimii 50 de ani, nu te alarma. Dar ursii care coboara in Sinaia la gunoaie sau rechinii care se apropie de plaje nu trebuie si ei exterminati odata pentru totdeauna?

mai fratilor, si eu am caini in gradina, destul de voinici, dar sunt la mine in curte.

I-ai sterilizat?

De curiozitate, cum propui tu sa se faca aceasta eliminare?

De curiozitate, tu cum crezi că ai propune eliminarea de pe străzi a cîinilor vagabonzi în situația ipotetică în care copilul de 10 ani ți-ar fi fost mușcat de un cîine la nivelul gîtului sau al capului (nu spun cu ce deznodămînt) ?

Am asistat acum 1 an din fereastră (stau la etajul 1), fără să pot face nimic, cum 2 din cei vreo 3-4 cîini aciuați permanent la capătul blocului meu (unde sînt hrăniți de "iubitori de animale") încolțiseră o bătrînă cu o sacoșă în mînă. Am ieșit în geam auzind țipetele babei care, speriată, a ridicat sacoșa la nivelul feței, crezînd ea că așa se apără. Simțind, în mod evident, slăbiciunea "prăzii" lor, una din javre s-a repezit și a mușcat-o rău de antebraț. După care amîndouă jivinele, mulțumite parcă de ispravă, au fugit.

A fost agitație mare în stradă după aceea, am ieșit și m-am dus la administrator cerîndu-i să facă ceva, dar omul mi-a zis că demult chemase deja hingherii în numele blocului, însă, de fiecare dată cînd veneau, javrele erau ascunse de "iubitori". Așa că treaba a rămas moartă și jivinele stăpînesc strada în continuare.

Dar ce făceam dacă îmi lăsam copilul de 10 ani să ducă și să arunce o pungă cu gunoi în tomberonul de afară și mi-l atacau și mușcau cîinii? Mulți de pe forumul ăsta sînt foarte tineri și au crescut în mizeria post-decembristă a Bucureștiului și a altor orașe românești. Ăia mai copți un pic, așa ca mine, își amintesc că nu exista o asemnea problemă în anii 80. Eu în adolescență nu mă dădeam jos de pe bicicletă nici cînd mergeam 200m pînă la pîine (aveam o "semicursieră" Pegas Torpedo) și nu am avut nici un incident serios cu cîinii vagabonzi nici în București și nici în jurul lui, deși mergeam și pînă la km 36 pe A1 (pe atunci era doar un A și se putea merge chiar și cu bicicleta - unde puteau merge combinele și tractoarele puteau și bicicletele, nu?).

Mor anual oameni în România mușcați de cîini? DA!

Sînt mutilați anual în România oameni mușcați de cîini? DA!

Se mai întîmplă pe vreundeva în lumea civilizată așa ceva? NU!

Ajung la concluzia că la noi cîinii sînt specia privilegiată și dominantă, întrucît lor li se permite, în perfectă impunitate, ceea ce oamenilor le este interzis: să muște și să ucidă. Ce aș păți eu dacă m-aș repezi la gîtul cuiva pe stradă și l-aș mușca de jugulară trimițîndu-l în lummea celor drepți? Aș fi închis, adică nu aș mai fi lăsat pe străzi pentru zeci de ani.

Puțin îmi pasă de metoda eliminării cîinilor de pe străzi, dar un lucru este evident: lăsarea în libertate a haitelor sălbăticite este crimă cu premeditare comisă de autorități (aît locale, cît și centrale) asupra cetățenilor ce vor mai plăti și de acum înainte pentru îndrăzneala de a bate orașele cu piciorul sau bicicleta și nu baricadați în mașini.

• Upvote 8

I

Poți să aștepți mult și bine, sîngele uman nu-i impresionează, doar chelălăitura maidaneză :o3

• Upvote 3

De fapt toata lumea nu doreste decat sa fure niste bani de la buget si aici ma refer la cei care sustin eutanasierea sau nu a cainilor, cred ca nici macar nu dau doi bani pe animale. Este foarte simplu, ii aduni de pe strada, ii adapostesti pentru o perioada de timp limitat pana cand cineva ii adopta, iar daca nu atunci ii eutanasiezi. Si sa nu credeti ca exista bani pentru asta, se aloca o gramada de bani de la EU pentru toate prostiile, proiecte si planuri sa existe si banii vin.

Nimeni nu vrea sa puna capat existentei cainilor pe strazi,daca acestia ar dispare marul discordiei ar dispare si el si atunci banii s-ar duce doar la cei care fac ceva nu la toti hotii. Asta e parerea mea.

Poți să aștepți mult și bine, sîngele uman nu-i impresionează, doar chelălăitura maidaneză :o3

Imi amintesc ca in urma cu ceva timp am scos din sarite un cetatean onorabil cand am pocnit un catel care maraia la mine (nu m-am simtit deloc bine dupa, dar exista niste limite si pentru catei) - chipurile era foarte deranjat ca il imping vreo 10 cm sub banca, ca sa nu calce careva pe el. Evident ca mîrîitul s-a transformat in schelalait.

Acelasi cetatean se amuza teribil cateva zile inainte de cum si-a spart nasul un prieten de-al lui.

LE: Avem maidanezi pe strazi, dar si experti de maidan.

• Upvote 1

Despre ce populatie de patrupede latratoare vorbim la nivelul Bucurestiului? 30000 - 40000? Unde sa-i adapostesti pe toti astia?

Io n-am inteles de ce opinia publica s-a opus initiativei municipalitati de a impune obigativitatea castrari tuturor cainilor si pisicilor fara drept de monta (fara pedigree sau cum s-o chema), sterilizare care trebuia sa fie facuta pe cheltuiala proprietarilor indiferent de locul in care-si tineau animalutul: apartament, curte, debara, etc. Din periferii vin valuri, valuri de material reproductiv proaspat...

Repet: Nu pot sa inteleg unde este compasiunea pentru animale la cei care cred ca este natural sa avem caini pe strada... Majoritatea mor in chinuri incomparabile cu eutanasierea.

• Upvote 2

Majoritatea mor in chinuri incomparabile cu eutanasierea.

Asta e soră cu "Salvaţi grădina zoologică din Baia Mare", unde "salvare" însemna păstrarea în continuare a animalelor în condiţii mizere, fără mâncare, în nişte cuşti de oţel de nici nu-ţi venea să te uiţi la ele.

Ăştia cu gena "iubitor de animale" * au o logică tare interesantă.

*autodeclaraţi, nu că ar avea grijă de vreun câine, pisică, etc.

Urmând aceeaşi logică, la întrebarea "Câţi câini ai luat de pe stradă şi i-ai hrănit?" am primit ca răspuns tot o întrebare: "Dar tu câţi copii ai luat de pe stradă să-i duci acasă?".

• Upvote 1

De fapt toata lumea nu doreste decat sa fure niste bani de la buget si aici ma refer la cei care sustin eutanasierea sau nu a cainilor, cred ca nici macar nu dau doi bani pe animale.

Asta e esenta politicienilor romani. Vor sa fure. Si vor fura cat pot, daca nimeni nu face ceva sa-i opreasca.

Se fura cand se asfalteaza. Stim toti, Ce facem ?

Se fura cand se castreaza caini. Stim toti. Ce facem ?

Se fura cand se deszapezeste. Stim toti. Ce facem ?

Se fura cand se "picteaza" piste. stim toti. Ce facem ?

Strigam la "olandezi" ca nu ne admit in spatiul Schengen. Spectacol ieftin ! Aflam de la TV ca de ani de zile (decenii ?) pe preturi de nimic (de la 50 de lei), se falsifica acte (inclusiv cetatenie romana).

"Noi" suntem bucurosi ca astupam o groapa dar nu vom sti cu adevarat cat ne-a costat de fapt acea groapa. Ne bucuram ca astupam o groapa iar unii fura cat pentru zeci - sute de km de autostrada.

In urma problemelor din aceasta iarna, s-a propus ca serviciul militar sa devina munca in folosul comunitatii, pe timpul dezastrelor. Dar nimeni nu se gandeste sa afle de ce platim atat de mult pe o deszapezire care nu se face. In Bucuresti, mormane de zapada si de noroi zac pe strazi. Totusi, platim si curatenie si deszapezire.

Politicienii vor fura tot timpul, daca cei care platesc impozite le permit asta. Discutiile pe forum sau in presa nu-i deranjeaza.

Parerea mea.

• Upvote 3

Si sa nu credeti ca exista bani pentru asta, se aloca o gramada de bani de la EU pentru toate prostiile, proiecte si planuri sa existe si banii vin.

Am sa fac aici o paranteza off-topic. In Romania se crede ca in Brussels sunt niste saci fara fund pentru proiecte care de abia asteapta sa fie luati, doar romanasii rau intentionati nu au de gand sa faca asta si sunt la coada absorbtiilor fondurilor europene.

In afara de faptul ca din acesti bani nu se poate fura pentru ca trebuie raportati cum se cheltuiesc, problema de baza e alta.

In primul rand pe un proiect de politici publice trebuie sa existe si o contributie locala: 10%, 50%, depinde. Bani pe care tu trebuie sa-i ai inainte de proiect. Chiar si aprobati de UE, chiar daca ocolesti pista clasica prin guvern, banii de la UE pot veni si in 20 de ani. Daca tu nu ai avut banii tai si te-ai imprumutat la banca, iar un proiect de politici publice nu-ti aduce cine stie ce profit, banca nu o sa te astepte pe tine cand iti sosesc banii de la UE.

De aceea la noi se practica struto-camila cu proiecte ale unor ONG care pornesc treaba cu bani guvernamentali, alta birocratie, alta sursa de coruptie.

• Upvote 1

De fapt toata lumea nu doreste decat sa fure niste bani de la buget si aici ma refer la cei care sustin eutanasierea sau nu a cainilor, cred ca nici macar nu dau doi bani pe animale. Este foarte simplu, ii aduni de pe strada, ii adapostesti pentru o perioada de timp limitat pana cand cineva ii adopta, iar daca nu atunci ii eutanasiezi. Si sa nu credeti ca exista bani pentru asta, se aloca o gramada de bani de la EU pentru toate prostiile, proiecte si planuri sa existe si banii vin.

Nimeni nu vrea sa puna capat existentei cainilor pe strazi,daca acestia ar dispare marul discordiei ar dispare si el si atunci banii s-ar duce doar la cei care fac ceva nu la toti hotii. Asta e parerea mea.

Ai perfectă dreptate, există interese bănești, dar și electorale + șicană politică + prostie.

Parcă la Brașov s-a făcut ceva concret, eu anul trecut am avut impresia clară că numărul cîinilor vagabonzi de pe străzi s-a redus sensibil. Am văzut apoi că au sărit unii ca mușcați cum că ar fi fost vreo afacere criminală a PDL-ului.

Cînd au susținut PDL-iștii relativ curînd o lege de stîrpire a haitelor de pe străzi, a sărit USL-ul și a contestat-o, iar CC (nu al PCR ) a invalidat-o.

Este evident că nu contează cine e la putere sau în opoziție, dacă rolurile ar fi fost inversate, PDL-ul ar fi contestat orice inițiativă a USl-ului. Că așa merg treburile, pleacă ai noștri, vin ai noștri.

Iar cînd mai citești și titluri de genul Legea maidanezilor autorizează „genocidul“. și mai vezi și niște vedete de mucava (unele neînsurate/nemăritate și fără copii - pardon, cu copii, dar nu bipezi) în rolul de înger păzitor al haitelor din orașe, mie mi-e clar: vom scăpa de această problemă atunci cînd vom avea cei 1000 km de autostradă. Adică s-ar putea ca mulți dintre noi să fim fie foarte bătrîni, fie oale și ulcele 8-X

Cred că ați deviat în politică prea mult...

In conditiile in care nu sunt bani pentru scoli, camine de copii, marit alocatii samd samd, sa propui cheltuirea de bani faranumarfaranumarfaranumar pe niste javre pe care nu le vrea nimeni mi se pare cel putin dubios.

Intrebare: cu cati bani ai contribuit tu la bugetul vreunui oenge (care in proportie de 99% nu fac altceva decat sa toace banii pe prostii) care sa construiasca adaposturi pt javre, cu spatiu maaare,doftor, haleala..ceva..din sponsorizari..din pomeni..din 2%?

Repet: cati bani ai donat tu pt javre si cati bani pt vreo sectie de chirurgie pediatrica?

Care e prioritatea noastra?

Ca mor copii cu zile sau ca mor javre?

Cat timp pastele ma-sii o sa mai aud in janghina asta de tara saraca oameni (marog..) care pun inaintea oamenilor animalele?

Cand or fi toata ok pt oameni atunci ne ocupam si de caini.

2. daca problema e morala crestina atunci hai dracului sa ne facem toti musulmani...la aia e ok sa dilesti un necredincios, decretam javrele "necredincioase" si kaboom kaboom!

sa nu uit..cand lipesti o dara de 5 cm de tzantzar pe tavan...ce zice morala crestina?

La cat se fura din banul public, abordarea umana si civilizata a problemei cainilor n-ar trebui sa fie deloc imposibila...

Ceea ce ar trebui sa fie element constitutiv al oricarei educatii din mileniul in care traim, este respectarea oricarei forme de viata!

Suprimarea vietii acestor animale, nu este decat o forma de barbarie si arata nivelul civilizatiei in care traim!

Hranirea acestor animale nevinovate s-ar putea face foarte usor, daca s-ar dori, cu alimentele expirate ce se duc la firmele ce le colecteaza, de pilda, daca acestea nu s-ar intoarce in comert intr-un mod fraudulos si iresponsabil, in loc sa fie scoase definitiv din uz cum prevede legea....

Pentru curiozitatea ta, afla ca donez bani si organizatiilor ce se ocupa de animale, dar si fundatiei Inocentii, de exemplu, precum si in alte parti....Tu?

Cainii aceia agresivi nu sunt pe strazi din cauza lor, ci din cauza oamenilor, tu vezi doar efectul, dar nu si cauza, or ca sa rezolvi o problema trebuie mers de la cauza spre efect!

• Upvote 1

Din nefericire politica deviază înspre noi Pandy ;) E o realitate.

Noi vrem să ne videm de vieață, da' ea se insinuează în orice cotlon.