iabetania

Ce sa aleg?

Recommended Posts

Ce sa aleg dintre

1. Cube peleton 2011 echipare tiagra redus la 3112 ron ( http://www.bikexpert.ro/catalog/peloton-2011-triple-p-4719.html) si

2. Univega via laser 2011 pret 2679 ron ( http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_ROAD_RACE/Cursiera_Univega_Via_Laser_2011-3214.html ) pretul e mai mic decat cel afisat pe site . tot cu echipare tiagra. Este o singura bucata marime 54. ( am inaltime 1,79 )

Dotarea este aceeasi, dar de banii de la varianta 1 pot sa iau si incaltarile si pedalele la varianta 2.

Va multumesc.

Eu unul as merge pe univega , insa cadrul nu cred ca ti-ar fi bun de 54. incearca sa mergi pe agrenaj cu 2 foi .

Eu mi-am luat o Univega Via Laser in decembrie anul trecut si duminica am iesit pentru prima oara cu ea. Deocamdata ma declar multumit. De asemenea, iti pot spune ca am un prieten care si-a luat tot cam in aceeasi perioada un Cube aerial si care si el se declara multumit de alegerea facuta. Diferentele, altele decat linia de echipare Shimano, ar fi ergopowerele, geometria cadrului, faptul ca la Univega cablajele nu sunt introduse in cadru, greutatea (putin mai usoara Cube-ul). Eu am 1,83 m și mi-am luat marimea 56 ... acum sfatul meu este sa intrebi la Marosbike daca mai au pe stoc 54, pentru ca eu mi-am cumparat-o tot de la ei si stiu ca singurele 2 bicle pe stoc erau cea pe care mi0am luat-o eu si inca una marimea 59 sau 60.

Va multumesc pentru sfaturi.

La Marosbike mai au pe stoc doar marimea 52 la pret 2834 ron. Intamplarea a facut sa gasesc la un magazin ultimul exemplar marimea 54 si cu pret redus la 2679, dupa ce ma hotarasem sa strang banii pentru cube. Asa a aparut dilema. Fiind ultima bucata la univega va trebui sa ma hotarasc rapid si sa dau un aconto ...

Referitor la marime 54 la 1,79 inaltime e prea mic?

" Eu unul as merge pe univega , insa cadrul nu cred ca ti-ar fi bun de 54. incearca sa mergi pe agrenaj cu 2 foi ." De ce recomdati 2 foi ? Va multumesc pentru detalii .

Va multumesc pentru sfaturi.

La Marosbike mai au pe stoc doar marimea 52 la pret 2834 ron. Intamplarea a facut sa gasesc la un magazin ultimul exemplar marimea 54 si cu pret redus la 2679, dupa ce ma hotarasem sa strang banii pentru cube. Asa a aparut dilema. Fiind ultima bucata la univega va trebui sa ma hotarasc rapid si sa dau un aconto ...

Referitor la marime 54 la 1,79 inaltime e prea mic?

" Eu unul as merge pe univega , insa cadrul nu cred ca ti-ar fi bun de 54. incearca sa mergi pe agrenaj cu 2 foi ." De ce recomdati 2 foi ? Va multumesc pentru detalii .

Ai încercat la Hervis să vezi dacă nu mai au fuji-urile alea cu echipare 105? erau la acelaşi preţ aprox, dar mi s-au părut mult mai bine echipate

marimea 54 la 1.79 e clar prea mica. Am aceeasi inaltime si ambele cursiere le am 56. nu are rost sa te pacalesti ca merge si asa, etc. cel mai bine ar fi daca ai putea sa te urci pe bicle de 54 si 56 acolo o sa vezi exact diferenta.

Ai luat in calcul sa iti iei si ceva SH?

54 clasic cu inaltime 54 si lungime 54 e prea mic, dar o gemoetrie mai moderna cu lungime 55-56 si tija cu setback e ok.

eu la 1.88 merg pe 57 lungime.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri. Deocamdata voi amana achizitia. Raman o perioada la bicla pe care o am. Desigur ca bugetul va creste cu timpul si dupa ce ma voi informa mai bine si dupa ce voi incerca sa si testez cateva cursiere ma voi hotara. Vara aceasta va fi dedicata incercarilor si acumularii financiare:)

Ai încercat la Hervis să vezi dacă nu mai au fuji-urile alea cu echipare 105? erau la acelaşi preţ aprox, dar mi s-au părut mult mai bine echipate

De cate ori am trecut prin hervis nu au avut decat biciclete de 4-5 mil , am tot auzit tot felu de mituri ca ar exista niste biciclete ieftine si bine echipate ...

Cunosc pe cineva care si-a luat mtb cu cadru de carbon la 33 mil din hervis .

De cate ori am trecut prin hervis nu au avut decat biciclete de 4-5 mil , am tot auzit tot felu de mituri ca ar exista niste biciclete ieftine si bine echipate ...

Cunosc pe cineva care si-a luat mtb cu cadru de carbon la 33 mil din hervis .

Am fost aseară şi au în magazin o cursieră Fuji de carbon cu ultegra 6700, la 6000 de lei.

Mai gasesti lucruri bune, dar mai rar si trebuie pandite :)