Sign in to follow this  
cristi_an2000

Bicicleta de oras

Recommended Posts

Salut, pentru inceput trebuie sa va spun ca sunt un novice intr-ale bicicletelor insa de foarte mult timp imi doresc sa-mi cumpar una. Anul asta cred ca i-a venit timpul si am inceput sa citesc pe net dar tot pe din afara sunt. Problema cea mai mare este ca sunt destul de gras, am 130 de kg si 1,84 inaltime si din cauza asta nu stiu ce bicicleta sa-mi cumpar. Pentru ca locuiesc intr-o comuna de langa Bucuresti nu voi folosi bicicleta pentru a merge cu ea la munca ci doar pentru plimbari scurte si medii gen mers la un magazin, la primarie, plimbat pe strazi sau mers la peste. Cosuletul din fata este mai mult decat binevenit pentru ca acolo are loc suficient o berica, un ziar si o paine. Initial ma orientasem spre o bicicleta DHS (http://www.dhsbike.ro/produs/city-line/daily-2851/290.html), iar apoi am vazut in Decathlon una putin mai scumpa dar care mi s-a paut ceva mia bine lucrata (http://www.decathlon.ro/RO/elops-city-176366610/). Vroiam sa-i intreb pe cei care cunosc aceste biciclete daca sunt ok pentru ce vreau eu. Bugetul este de 5-6 milioane foarte putin ajustabil. Pe bicicleta e probabil sa mearga si tatal meu care este o persoana mai in varsta si din punctul asta de vedere ma gandesc ca cea de la Decathlon este mai nimerita pentru el deoarece nu are cadrul acela sus. Despre cele SH nu stiu nimic. Am fost in targ la Vitan dar n-am gasit nimic care sa-mi placa. Celor care au mai multa experienta as vrea sa le cer parerea despre alegerea mea si daca au alte sfaturi sau optiuni de biciclete le primesc cu interes. Va multumesc.

pt bugetul tau cea de la Decathlon e ok, mai ales cadrul cum ai zis tu dar sper ca ai observat ca are o singura viteza. Ideea e ca la deal o sa tragi de tine putin, asta in cazul in care sunt in zona ta diferente de nivel. De asemenea o sa fie mai greu sa plecat de la zero pana prinzi putin avant, dar apoi e ok totul, Gandeste-te in ce forma fizica e tatal tau si daca poate sa o foloseasca cu o viteza. Cel mai indicat ar fi daca gasesti ceva cu 3 viteze integrate in butuc( nu are pinioane in spate ci niste rulmenti/foi in butucul spate). Poate gasesti ceva pe निषिद्ध....

si eu subscriu pentru cea de la decathlon si cu atentie la cos: mare nu inseamna solid :) o bere, o paine sau ceva cu volum dar nu cu greutate.

Cu trei viteze in butuc ar fii asta de la dhs (http://www.dhsbike.ro/produs/city-line/leisure-2855/292.html) dar nu stiu cat de bune sunt. De pe okazii mi-e cam frica sa cumpar pentru ca nepricepandu-ma deloc in afara de aspectul estetic nu pot aprecia o bicicleta si risc sa cumpar una cu cine stie ce hibe ascunse. Asa ma gandesc ca la una noua am garantie si macar am cu cine sa ma cert. DHS-urile sunt chiar asa de proaste?

Ce sa zic... e frumoasa! Are si jante duble.... dar din pacate depaseste bugetul meu destul de binisor. Nu-mi ramane decat sa mai caut sau sa mai astept pana strang banii.

Am cautat pe site la Decathlon si nu e disponibila in niciun magazin din Bucuresti decat pe comanda. Si inca ceva... nu vad nicaieri sa fie cu roti de 28.

... DHS-urile sunt chiar asa de proaste?

Eu folosesc de mai bine de 2 ani o bicicleta DHS pentru deplasarea la serviciu (aproximativ 30 km / zi) si nu am avut nici un fel de problema cu aceasta, exceptand 2-3 pene de cauciuc.

Bine, penele sunt ceva firesc. Se pot intampla la orice bicicleta. Asta nu tine de diferentele dintre ele. Eu ma gandesc sa nu se rupa cadrul, sa nu cedeze jentile, lantul, butucul... Chesti mecanice care zic eu ca fac diferenta intre biciclete. Ce model de DHS ai?

Depinde de pene. În general depinde de calitatea şi mărimea anvelopelor, respectiv ce faci cu ele. Cauzele principale ale penelor (presupunÎnd o anvelopă şi cameră fără defecte şi montate corect) sÎnt două.

Odată "snakebite", adică ciupirea camerei Între jantă şi denivelare, ce apare evident la şocuri mai mari decÎt poate să absoarbă camera. Aici depinde de volumul anvelopei, ce fel de denivelări ÎntÎlneşte, cÎt de mult o umfli etc.

Apoi sÎnt cuie, cioburi, resturi metalice etc. ce pot trece prin anvelopă şi sparge camera, sau slăbi anvelopa suficient pentru ca balonul camerei să ţÎşnească afară. Aici depinde de ce protecţii are anvelopa (bandă suplimentară de cauciuc, de kevlar) şi pe unde le are (pe burtă, pe lateral).

Catastrofe structurale gen rupt cadrul sau janta nu prea au voie să se ÎntÎmple la simplu mers prin oraş, chiar şi cu piese de foarte proastă calitate. Este posibil dacă dai Într-o bordură cu 30 km/h, dacă roata nu era centrată, dacă era deja fisurat cadrul etc.

Chestiile de transmisie şi butucii sÎnt În general considerate consumabile. Butucii ieftini trebuie recondiţionaţi şi servisaţi periodic, lanţul şi pinioanele (roata dinţată spate) se tocesc şi trebuie Înlocuite, monoblocul cedează cÎteodată, deraioarele ieftine se dereglează. De obicei se rezolvă cu o revizie la 6 luni sau cÎnd observi că e ceva În neregulă. Evident, ajută mult şi să ai prin preajmă un magazin cu un mecanic priceput.

Dacă zici că ai gabarit mare ţi-aş recomanda să te orientezi spre ceva din gama MTB, pentru că permit anvelope mai late decÎt cele de oraş sau de şosea. Anvelopele late sÎnt prima şi cea mai importantă formă de amortizare.

Orice ai lua ieftin, fie nou sau SH, eu zic că ai şanse să mai bagi bani În ea. Fie din necesitate fie că vei vrea să faci ajustări. Deci dacă bugetul maxim e 600 eu zic să te orientezi spre ceva de maxim 450-500 bani jos.