Ioana

Bicicleta cadou

Recommended Posts

Imi cer scuze pentru titlul neispirat, nu prea stiu ce as fi putut scrie avand in vedere ca nu stiu nimic despre biciclete :)

Sa trec la subiect: vreau sa-i iau sotului de ziua lui o bicicleta. Vreau sa fie ceva cat de cat ok insa habar nu am la ce trebuie sa fiu atenta. Am citit putin pe ici pe colo insa e cam chineza pentru mine :(

Ca buget as avea maxim 600 de euro (daca ar fi o diferenta majora as mai gasi un 100 de euro).

Vreau sa precizez ca va fi folosita in principal pe sosea dar si pe drumuri pietruite, poate si pe trasee montane usoare (vreau prea mult?). Ca inaltime are 1,80 m si 75 de kg (in general oscileaza intre 75 si 80).

V-as fi extrem de recunoscatoare daca ai putea sa ma indreptati intr-o directe sau alta.

Sfatul meu: Daca el se pricepe la biciclete, da-i banii sa-si cumpere el. Daca isi doreste foarte mult o bicicleta este foarte greu sa o nimeresti pe aia pe care ar fi luat-o el cu respectivii bani. Stiu, nu mai e asa mare surpriza dar tu il cunosti mai bine si vei sti daca va aprecia mai mult "surpriza", chiar daca sunt mari sanse sa nu fie bicicleta pe care o vrea el, decat sa aleaga el bicicleta. Sau poate iti gasesti un "colaborator", vreun prieten de-al lui pasionat si el care va sti mai bine ce isi doreste sotul tau. Eu personal, daca soata ar avea o astfel de initiativa, prefer sa aleg bicicleta pentru ca daca o alege ea...:-J. Dar asta sunt eu...

• Upvote 1

Daca el se pricepe cat de cat la biciclete si ii place sa pedaleze, probabil ca va aprecia si daca ii dai banii in mana ca sa-si cumpere el bicicleta. Cel putin eu asa as vrea sa primesc cadou o bicicleta, sa mi se dea banii astfel incat sa am eu posibilitatea de a-mi cumpara ceea ce stiu mai bine. Barbatii sunt ceva mai pragmatici decat femeile si sunt interesati mai mult de aspectul practic al unui cadou decat de cel emotional.

Pt ce spui ca ai vrea sa-i cumperi, o bicicleta care sa faca tot ce vrei tu ar fi ciclocrosul. Tipu' asta de bicicleta e o cursiera, care este prin excelenta o bicicleta de sosea, adaptata sa indure potecile din padure. Ca sa intelegi mai bine, cu o astfel de "cursiera" oamenii participa la concursuri desfasurate off-road.

In functie de experienta sotului tau, el va aprecia sau nu o astfel de bicicleta. Din cate am observat eu, majoritatea incepatorilor in ale biciclitului se orienteaza catre biciclete de tip mountain bike, care sunt biciclete pt off-road, dar pe care se poate pedala si pe sosea, insa nu in aceleasi conditii de viteza si lejeritate a pedalatului.

Totul tine de pretentiile fiecaruia. Sotul tau ce pretentii are?

Ar fi fost foarte simplu daca se pricepea el la biciclete :) Din pacate nu e cazul. Si cum cunostintele nu prea sunt, si pretentiile sunt pe masura.

Vrem ceva (spun vrem pentru ca urmeaza sa imi iau si eu o bicicleta peste vreo 2 luni) care sa fie ok de la inceput,dar cu posibilitati de upgrade daca ne prinde mai tare pasiunea asta.

Daca nu are valente sportive si idei de pedalat foarte serios, cu intentia de a merge la concursuri, cel mai indicat este un trekking bike.

3 http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=26637;page=1;menu=1000,173,207;mid=0;pgc=7082:7084;orderby=2

2 http://www.bikexpert.ro/catalog/nature-2012-p-5112.html

1 http://www.freeridebikes.ro/2012/scott-sub-25-2012-3450-ron.html

In genul asta de geometrie, echipare ii este suficient. In ordinea precizata.

Cea mai versatila ar fi un ciclocross dar la banii aia nu cred ca gasesti ceva mai acatarii decat poate SH.

Ar fi fost foarte simplu daca se pricepea el la biciclete :) Din pacate nu e cazul. Si cum cunostintele nu prea sunt, si pretentiile sunt pe masura.

Vrem ceva (spun vrem pentru ca urmeaza sa imi iau si eu o bicicleta peste vreo 2 luni) care sa fie ok de la inceput,dar cu posibilitati de upgrade daca ne prinde mai tare pasiunea asta.

Pai second la pretul asta,nu va mai avea nevoie de upgrade.

http://www.निषिद्ध/catalog/65341024/cursiera-full-carbon-kardan-wings.html

Ca si recomandare.Vezi si ce mai gasesti printre sfaturile de aici.Altele mai avizate,nu gasesti niciunde.

Stima,si la multi ani!!!!!!!!!!!!!!

Multumesc frumos pentru sfaturi. Veleitati sportive are (e biciclist de stationara tho`) insa nu e cazul de concursuri (e vorba de ceva recreativ, sa mai iesim si noi din casa).

Link-urile imi sunt foarte utile. Poate fi si ceva SH, nu sunt neaparat setata sa fie noua, insa as vrea sa fie intr-o stare buna. Si cum nu ma pricep mi-e cam teama sa ma bag.

E de luat in seama si asta. Dar eu am recomandat Scott-ul Sub ca are vitezele in butuc si nu-si bate capul.

Ioana, baga de seama ca va trebui sa mai tii ceva deoparte pentru accesoriile obligatorii.

Antifurt, lumini, niste leviere...

Mai aduna sau mai strange alte persoane la contributie, desi inteleg ca vrei sa fie din partea ta. :)

Multumesc de urare :)

Mi-e putin cam dificil sa mai cooptez si pe altcineva avand in vedere ca nu vom face vreo petrecere ceva si suntem oarecum departe de prieteni (ne-am mutat recent). Ar fi stupid sa-i sun sa zic "stii, e ziua lu barbata-miu, nu vrei sa pui si tu niste bani ca nu-mi ajung sa-i iau cadou".

Eu cu mintea mea asa ma gandeam ca vine cu tot cu accesorii...acum inteleg ca nu :( Eu as avea bugetul maxim maxim de 700 de euro pentru tot ce trebuie (bine macar ca anti-furt nu trebuie ca o voi tine la mine la serviciu unde avem alarma).

Accesoriile si le poate cumpara si el ;)

Bicicleta Scott propusa de MBZ pare foarte interesanta, sa stii, desi bicicleta Cube pare si ea atractiva datorita pretului mai mic si a furcii cu suspensie. Poate ca sotul tau va aprecia acest aspect atunci cand veti merge prin padure :)

Accesoriile si le poate cumpara si el ;)

Si oricum pompa + stop + far + leviere = 100 ron , ar mai fi casca si aripi care nu sunt neaparat necesare .

Daca nu are valente sportive si idei de pedalat foarte serios, cu intentia de a merge la concursuri, cel mai indicat este un trekking bike.

Din aceasi categorie, putin peste bugetul disponibil dar cu toate accesoriile "obligatorii" si o paza mai indelungata la ugradeala:

http://www.bike-disc...burlington.html

E din alt film Bade Frank.

E dublu la pret dar si bicla e gata. Iti trebuie doar sonerie(daca n-o avea) :)

Eu as recomanda mtb si nu trekking... ti-am explicat mai detaliat intr-un mesaj privat, ca sa nu iasa scandal aici :))

600 euro mi se pare o suma, sa-i spunem, prea "frumoasa" doar pentru plimbari si timp liber. Intradevar ca sunt si pretentii, dar dupa parerea mea, ca sa ceri pretentii trebuie sa oferi si cunostinte. Adica, altfel spus, pretentii au aceia care stiu exact ce vor de la o bicicleta. Eu consider ca pentru inceput, ar merge o bicicleta mai modesta, ca sa prinda gustul, sa vada ce si cum este pe 2 roti. Iar dupa un timp, o vinde pe aceea si isi cumpara alta performanta. Ca sa upgradezi o bicicleta, te costa muult mai mult (aproape dublu) decat sa o cumperi gata facuta cu piese bune. Oricum asta e parerea mea, gandind economic.

Edited by MBZ
Legatura neregulamentara catre alta pagina.
  • Upvote 1

Ioana, scuze in numele forumistilor care, sa nu se supere pe mine(si eu m-am inclus aici), cand vorbesc despre biciclete uita de toate celelalte chiar daca discutia o poarta cu o femeie chiar de 8 martie. LA MULTI ANI, deci, Ioana.

• Upvote 1

La multi ani, Ioana!

Nu stiu daca nu incalc vreo regula a forumului postand link-ul urmator dar totusi o voi face.

Bicicleta asta are cam tot ce-i trebuie si componente de calitate iar pretul este ok, din puncul meu de vedere. Singurul lucru caruia trebuie sa-i acorzi atentie este marimea cadrului. Din punctul asta de vedere nu pot sa-ti dau un sfat, nu stiu daca e la fel ca la MTB.

Edited by MBZ
Legatura nepermisa.

Eu as recomanda mtb si nu trekking... ti-am explicat mai detaliat intr-un mesaj privat, ca sa nu iasa scandal aici :))

Propun sa iei in considerare ale lui propuneri:

- om experimentat

- elocvent

- dispune de cunostinte tehnice

- dispune de multi ani de experienta in domeniu

- e modelator

- se stie

- le stie

- le spune

- le spune pe privat

- evita scandalul

- e model

- e el

- e ceea ce ne dorim

- e pink

- e ...

Lasa-ti timp si nu te lua dupa "mainstream"; pe linga acest forum mai exista "n" surse mult mai elocvente, informate si calificate pentru a da un sfat.

• Upvote 1

E din filmul "Citva ani linistiti" pentru 799,00 € si are si sonerie:

http://www3.bike-dis.../burlington.jpg

Apoi io ma uitam la ala pret de 1399...

La 799 e unsoare pe paine cu ce echipare are 8->