Ioana

Bicicleta cadou

Recommended Posts

Sa stii ca Bergamontul..Eu am luat sh un bergamont pentru o prietena si dupa vreo saptamana de calarit se declara foarte multumita. SI e o tipa greeeeeu de multumit si foarte pretentioasa.

Bergamontul e pe acelasi nivel cu Cross-ul, ba chiar furca aia RST cred ca e o idee mai proasta decat Suntour-ul. M445 sunt frane decente, nu au putere de franare neaparat grozava dar ma indoiesc ca or sa curga la fel ca Tektro-urile.

Ce zic eu, decat o furca cu suspensie proasta mai bine una rigida; in plus, geometrie de dama, deraior spate deore, se incadreaza in buget: http://www.chainreac...x?ModelID=75079

Gila este peste porcaria de XCM(am incercat ambele variante) iar Tektro sunt cele mai ieftine frane hidraulice .Mie bergamont-ul mi se pare mai sus ca echipare.

Pana la urma Cross-ul a iesit din discutie ca magazinul de la care vreau sa o iau are doar cu cadru de 18...asa ca m-am cam decis asupra Centurionului (recunosc ca si datorita informatiilor lui Ibzk referitoare la frane).

Momentan plimbarile vor fi recreative, nimic foarte solicitant asa ca sunt sigura ca va face fata cu brio (iar cand nu va mai face fie voi face upgrade unde e nevoie, fie, mai simplu, o vand si iau alta).

In principiu as merge maine sa o iau.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si sper ca n-am suparat pe nimeni :) Cu siguranta o sa mai raman prin zona (chiar daca nu implicata in discutii, macar sa citesc multele informatii interesante).

Felicitari pt alegere si s-o stapanesti cu multa placere! :)

Singurul lucru pe care il zic este ca daca vrei sa treci de la V_brake la Disc-brake trebuie sa schimbi si butucii de la roti si de asemeni sa ai prindere pentru franedisc atat pe cadru cat si pe furca. Daca cumva manetele dela schimbatoarele de viteze sunt combo cu manetele de frana iarasi ar trebui schimbate daca vrei sa treci pe frane disc hidraulice. Mult succes.

Despre butuci stiam iar din cate mi-a zis Lucian (de la magazinul la care lucreaza el voi lua bicicleta) se pot monta fata probleme frane pe disc la Centurion (daca va fi cazul) :) Deocamdata insa cred ca e ok si-asa, o sa vad cum se comporta :)

Sau cumpara saboti mai buni, la 35 de lei, si de restul banilor necesari "upgradarii" isi face un concediu ;))

Daca iei bicicleta de la Lucian sunt sigur ca o sa mearga ceas :)