OBA

Tu unde iti depozitezi bicicleta ?

Recommended Posts

Aia este de sosea. Se tine bine dar nu este conceputa pentru facut mosmoande si mers pe coclauri. MAtrixul rezista cu brio pana acum dar proba de foc o va trece(sper) la maratonul de la Sibiu.

Scump dom'le, scump... dar foarte interesante.

Cadenza era misto sa fie cu roti de 28.

Dar pentru plimbare e foarte buna.

Intrebam mai mult de rezistenta cadrului, ca pare firav.

Sper sa nu deraiem de la sensul topicului. Pare firav dar nu este deloc. Cadenza are 12.4 kg si Matrix are 12.5. Asadar numai firav nu este cadrul, dimportiva este chiar masiv. Realmente puteam sa iau la banii aia o bicicleta mult mai adecvata de sosea, mai usoara si mai aerodinamica chiar. Insa a primat faptul ca este pliabila, ca se poate depozita aproape oriunde, portbagaj, debara, balcon, ca se pliaza in 15 secunde cu inbus de 6 Cadenza si fara nici o scula Matrixul in numai 3-5 secunde(depinde de indemanare). Ambele pot fi urcate cu liftul, oricat de mic ar fi liftul.

Fiind patit, la munca, o tin langa mine. Poate sa zica oricare, orice, cu mine nui-i de gluma.

O lasasem pe hol, o data, la munca, in ditamai firma, la etajul 2, si la ora de varf... i-au crescut picioare si a fugit. Tula-i, Doamne, acuma, o tin langa mine, legata de un raft metalic.

Acasa, ma bucur totusi, de o debara, unde isi are locsor cald si confortabil. Si acolo, sta cu antifurtul, de perete.

Eu nu pot sa spun unde o tin pt ca este o informatie care poate ameninta securitatea bicicletei. Sau daca spun ar trebui ca dupa aia sa hackuiesc site-ul ca sa sterg mesajul :P ...ca locul biclei nu pot sa-l schimb...

Doar un indiciu, stau la casa si e dupa colt. :)

daca vine unu si zice ca doarme cu ea in pat ... e prea tare. Eu in balcon invelita frumusel

Am tinut-o pe hol pana a venit iarna si-am noroit-o rau si am fost nevoit s-o dau pe scara blocului.. Cand mi-a fost furata de acolo am zis ca nu o mai las nici mort afara. Asa ca acum acasa e pe balcon, la serviciu in birou, la scoala in laborator sau sala de curs. Are cineva ceva in potriva, am plecat.

In masina toata ziua, seara las masina la birou si ma duc acasa pe bicicleta. Am scapat de grija parcarii. E Brompton, si si-a meritat banutii.

Eu mi-o ţin în "scara" casei, suntem 3 familii, fiecare pe un etaj. Vecinul de la parter când e beat are impresia că îi stă bicicleta în drum şi dă cu şutul în ea şi o trânteşte pe jos :cry:

Eu locuiesc la casa...Iarna si toamna o tin in garaj dar cand ma plimb de mai multe ori pe zi cu ea (ceea ce se intampla zilnic) o sprijin de zidul casei...

Salut!

Acasa o tin in garsoniera! La prietena in apartament in hol! La munca jos la intrare langa nenea cu cascheta de jandarm 8-), legata de grilajul portii pe interior sa nu raceasca! Sper sa nu raman fara ea!!!

daca vine unu si zice ca doarme cu ea in pat ... e prea tare.

nu in pat, dar la capul patului, langa mine, da.

holu e ocupat de mtb

Ambele biciclete sunt parcate in sufragerie contrar regulamentului rutier, adica una langa alta. Ca o sugestie pt. cei care nu prea au spatiu si pastreaza bicicletele curate, se poate confectiona un suport din doua profile si fixa pe perete, bicicleta se agata cu bara orizontala de suport deasupra celeilalte. Un prieten mi-a spus ca se pot procura astfel de suporti de la Practiker.

tin sa te contrazic, vehiculele pe 2 roti pot fi parcate unul langa altul (maxim 2) :mrgreen:

n-ai facut nimic. esti conform regulamentelor rutiere. rusine. doo zile sa te uiti dimineata la coltul camerei de jena.

eu stau la etajul 4 si sunt nevoit sa car bicicleta sus-jos toata ziua. Chiar daca nu am mare greutate(10 kg)e destul de greu asa ca obisnuiam sa o leg la parter...wrong move...m-am trezit cu in jur de 20 de gauri in roti si un schimbator incurtat prin spite

m-am trezit cu in jur de 20 de gauri in roti si un schimbator incurtat prin spite

soferi gelosi :D, eu stau la etajul 2, si am noroc ca sub mine am o stomatologie si o scoala de soferi care si-au extins afacerea si mi-au facut numai mie o terasa, cand nu ploua le tin pe terasa, cand ploua le bag in balcon

ma simt norocos ca stau la casa ...o tin in garaj sau in curte la umbra, doar are cine sa o pazeasca:)