OBA

Tu unde iti depozitezi bicicleta ?

Recommended Posts

ma simt norocos ca stau la casa ...o tin in garaj sau in curte la umbra, doar are cine sa o pazeasca:)

Ma enerveaza ca dimineata cand se pune roua apare condensul daca o las afara, garajul e cam full asa ca momentan tin si eu bicicletele in casa.

Salut!

Din fericire stau la curte asa ca am loc berechet pentru bicicleta:), daca ploua pot sa o bag in garaj, daca nu ploua in fata ferestrei sa stiu de ea tot timpul hehe.

Momentan o tin pe hol dar o sa imi iau agatatoare de perete si o pun in sufragerie ca in seinfeld...numai pe casa scarii sa nu o tii si la uscator de altfel.

pe mine daca ma supara si nu merge bine , nu pupa caldura la iarna o sa fac om de zapada peste ea ...

Imagine postată

dar deocamdata este cald afara si cum stau la casa bicla sta in magazie (neincuiata) ... oricum vara nu prea are timp de odihna;)

Faină poza lui LiveForCycling...

Eu o ţin în anexa (descuiată) în cel mai fericit caz... Iarna în pod... Totuşi iarna asta vreau să-mi găsesc un suport, pe care să pun biţa şi să mă antrenez, să nu mai cumpăr bicicletă de cameră...

Eu o tin in porbagajul masinii mele skoda octavia 2.Cand ma plicti de masina scot scoot-ul si ma dau !!!!!!!!!!!!!!

Bicicletele in sufragerie la temperatura constanta iarna-vara, ferite de praf, soacra in balcon la aer curat (iarna-vara) !

Imagine postatăImagine postată Imagine postatăImagine postată

Se găsesc şi-n comerţ dar m-aş încumeta să fac unul. De-al draq aşa.

Edited by DSpider

Ala cu sfoara, parca ii calaul ce spanzura...

Cel mai convenabil dupa parerea mea ar fi un suport care permite sa prinzi bicla de un perete, dar normal pusa pe perete nu ca si in imaginea aia in care ai impresia ca escaladezi verticalul cu ea:)

Nu cred ca ii greu de facut un suport de prindere si eu ma gandesc sa fac unul si nu am nevoie decat de 2 carlige invelite intr-un tob de burete sau ceva moale ca sa nu zgarii ruda

Eu am unde sa-mi tin bicicletele, chiar daca as avea 20, dar daca n-as avea acel spatiu asa as proceda si eu. Cand ai numai una poti sa o pui pe perete in loc de tablou, dar daca ai mai multe...

Luciane, vorbesc de 1 bicicleta, daca ai mai multe si toate sunt adevarate opere de arta, spatiul nu este o problema le tii in pat si tu dormi jos (vorba unui amic)

Dar intr-o camera de 16 m^2 unde pui 5 bicle?

Una este sa pui 1 bicla si arata fain si alta e sa pui mai multe si arata ca un garaj...si oricum se poarta tablouri in relief deci o cursiera frumoasa este oricand binevenita, se incadreaza in tendinte:D

Cel mai convenabil dupa parerea mea ar fi un suport care permite sa prinzi bicla de un perete [...] Nu cred ca ii greu de facut un suport de prindere...

Pentru asta am folosit suportii de bicicleta Thule, care se fixeaza pe barele transversale ale masinii - de ce sa redescoperi America? Si ai si avantajul ca iti iei bicicleta cu suporti cu tot cand o pui pe masina... pe masina ta, a lui, a ei - singura conditie e sa aiba bare transversale solide... Singura mea inovatie a fost sa cumpar de la Praktiker niste holzsuruburi solide cu cap filetat - capatul "holzsurub" este înfipt în zidărie, capul "filet" intra în gaurile suportului, şi se asigura cu piuliţa fluture. Imi ia 1 minut sa fixez/ dau jos o bicicleta. Daca te ia cu ameteli, poti face niste console, ca sa pui aceiasi suporti orizontal

Recunosc, am avut un pic de emotii ca mi se scurge lichidul hidraulic din suspensia fata, dar in 6 luni inca nu s-a intamplat. Umezeste un pic, dar atat.

O car patru etaje si o bag in casa. N-as lasa-o altundeva nici daca ma tai :P

Asa si eu, o car pe umar la etajul 6 si o asez gingas in hol :D

voi nu aveti lift sau va place mult sportul?

M-am mutat acum un an in chirie in blocul asta, chiar inainte de montarea noului lift... de fapt blocul din 1989 incoace a functionat fara lift, 8 etaje, 24 apartamente! Vara asta s-au trezit vecinii sa ne faca observatii si amenintari cu taiatul cauciucului si altele, daca mai transportam bicicleta in lift. Ca de ce n-o leg in beci? Zic bicla mea a fost 1.000 euro, nu am de gand s-o fac cadou (de fapt cand a avut loc discutia, a fost furata deja oricum, dar asta e alta poveste, ma gandeam la urmatoarea bicla). Raspunsul, pai si liftul a fost 26.000 euro...

In semn de protest si dispret profund, imi car de 2 sau mai multe ori bicicleta pe umar si o tin strict in apartament.

ps. Blocurile comuniste de pana la P+4 etaje nu sunt dotate cu lift. Doar dupa noile normative, liftul se impune de la P+3 in sus. Uff! :P

care a fost motivul scandalului? ca in fond o bicla este mai usoara decat un om.

incep sa-mi apreciez vecinii din ce in ce mai mult (desi dupa episodul cand mi-au sunat la usa ca imi uitasem rotile de la cursiera pe hol, nu stiu daca pot sa-i iubesc mai mult)

OffTopic :

care a fost motivul scandalului? ...

Presupun ca acelasi motiv ca in cazul meu (eu stau la etajul 8 intr-un bloc cu 10 etaje) si anume : "murdaresti liftul", da eu i-am calmat ca le-am demonstrat ca eu cu bicicleta (chiar si cand e plina de noroi) fac cu mult mai putina mizerie decat vecinii care renoveaza si care saci de ciment/rigips sau mai stiu eu ce.

Plus ca s-a revopsit casa scarii, si le-am dat de ales vecinilor : ori trebuie maturat/sters din cand in cand liftul (care oricum se murdareste, ca doar oamenii nu se descalta cand intra in el :P) ori vor trebui sterse urmele de cauciuc de pe zid (si va zic din experienta ca e al dracului de greu de sters :|).

Edit : alte motive "invocate" (dar care toate le-am "desfiintat") au fost : "blochezi liftul", "strici pardoseala din lift" (nu pricep cum o roata ar putea strica pardoseala mai tare ca bocancii), "faci galagie cand bagi/scoti bicicleta" (asta chiar n-am inteles-o, da probabil sunt eu mai galagios ca vecinii care vin beti), ...

Problema la noi (ma refer la Romania in general, nu doar blocul unde stau) este ca toti suntem egali, dar tu cand vrei sa faci ceva toti vecinii iti sar in gat ca doar tu ei sunt "mai egali" decat tine :-P

(de ex eu acuma renovez apartamentul, si toti vecinii care au renovat deja se leaga de mine ca ce fac atata galagie, da ei cand au renovat eu n-am comentat nimic).

P.S. si mie tot imi zicea administratoru blocului sa pun bicicleta in pivnita, si cand i-am zis cat costa (si nici macar nu am bicicleta scumpa) si ca daca dispare atunci trebuie sa mi-o plateasca s-a calmat, nu a mai zis nimic ;)

Asa ca trebuie doar gasit un mod de ai speria pe vecini (asta daca nu merge cu "vorba dulce" si la noi din pacate nu prea merge). Problemele apar cand stai in chirie, ca pot sa-ti puna in cap proprietarul apartamentului. La mine nu e cazul, eu sunt "sef" in casa (adica proprietar, nu intelegeti altceva), oricum cu mine au de rezolvat orice problema :P

OnTopic : Cred ca am mai zis, dar eu imi tin bicicleta in apartament, fie in hol, fie in balcon (cand cum am loc si chef), iar la lucru avem scara de acces pe acoperis si o leg de aia.

Edited by albuemil