OBA

Tu unde iti depozitezi bicicleta ?

Recommended Posts

Da, nu sunt acele doua butoane pe care le apesi pentru a putea functiona liftul si cu usa deschisa, ci sunt e cate un magnet la fiecare din cele doua usi. 

Singura soluţie e să vii tu cu nişte magneţi mici să îi pui acolo. Poate o funcţiona.

Eu o tin pe balcon de ieri... Sa va spun ce s-a intamplat.

Alaltaieri ajung eu frumos acasa si ma trezesc cu mama care imi zice ca am avut mare noroc. Intr-adevar chiar asa si este. Stau la bloc facut in 2014, cu camere video atat pe scara blocului cat si pe pereti, la parter. M-am gandit frumos sa o leg sub scara blocului, era un inel in perete... deci le tineam cam asa:34td27p.jpg

(da, am si pliabila si una mai maricica, nu sunt cine stie ce scule, dar m-am atasat de ele)

Pana alaltaieri cand a avut cineva o tentativa sa le fure. Mama a auzit niste sunete de pe hol si s-a dus la vizorul usii, unde a vazut un barbat aplecat la ele... Cumva, barbatul a simtit ca e urmarit de pe hol si a tulit-o, abandonand "prada", lasand cablul aproape taiat:

2h2ia02.jpg

Mare noroc am avut, mai ales ca au stat pe holul ala 2 ani neatinse, iar de atunci stau numai pe balcon:

14awmyr.jpg

Mai pe scurt, tineti-le pe balcon, ca nu o sa aveti toti norocul meu, :)) eu mi-am invatat lectia.

P.S.: M-am dus la administratie, si am propus sa se verifice filmarile, poate il raportam la politie... Daca e ceva vin cu update-uri...

Un producător de accesorii pentru protecția bicicletelor în timpul transportului: Bopworx.

nz7WmN6.jpg

vrBXVz1.jpg

• Upvote 1

Vad ca biciclete sunt pazite serios in balcon.
Eu o tin in casa ca sa nu ma doara capu'.

Faptul ca sunt oameni care isi tin bicicletele pe holul blocului ma depaseste. 80% din furturi se intampla in acele zone.

Eu o tin in casa pentru ca am spatiu si stau la etajul 1. Daca nu aveam avantajele astea ma orientam catre un spatiu exterior unde e paza, cum ar fi langa ghereta unui paznic din parc, ceea ce de altfel am in zona.

Salutare. Ma intereseaza o solutie pentru depozitarea cursierei cand nu o folosesc si nu e nici pe trainer. Deocamdata ma gandesc la un suport de genul acesta, din Decathlon:

https://www.decathlon.ro/p/3230614_suport-perete-2-biciclete.html

Problema e cum protejez peretele (de suportul in sine si de bicicleta: cauciucuri murdare, pedale, ghidon). Ma gandesc la o varianta de folie, dar nu stiu de care

Pe perete cred ca ar fi cel mai la indemana si in acelasi timp nu mi-ar ocupa spatiu pe jos.

Orice idei deja aplicate, eventual cu poze, sunt binevenite. Multumesc!

Iti recomand fixarea pe perete a unor placi de policarbonat celular (de 3-4 mm grosime). Ar trebui sa arate asa:

policarbonat-celular-4mm-500x500.jpg

Se fixeaza cu 2-4 dibluri cu holzsuruburi.

De ce celular?
Se poate o placă de PVC de 1-2mm sau stiplex transparent prinse cu dublu adeziv buretat. Ca sa nu dai găuri în pereți. 
Problema e că trebuie să găsești pe la cineva niște resturi (se vând în plăci destul de mari)

Nu am alta motivatie decat ca asta avem noi pe balcon cu exact acelasi scop. Cred ca era varianta cea mai ieftina la Praktiker la momentul ala (acum niste ani buni, vreo 6-7 sa tot fie). Iar fiind vorba de balcon, diblurile si gaurile in pereti nu au fost un deranj estetic pentru nimeni :P

1 hour ago, superpippo said:

...Problema e cum protejez peretele (de suportul in sine si de bicicleta: cauciucuri murdare, pedale, ghidon).

Din 3 încercări.
Ia zi, asta s-ar aplica balconului sau unui perete de interior? 

P-o bere.

@superpippo
daca ai vreun prieten pe la vreo firmă de producție publicitară, roagă-l să-ți dea câteva bucățele de forex de max 3 mm grosime , sau makrolon compact de 1-3mm max sau pvc alb sau stiplex alb/transparent (grosime cât mai mică , că n-ai nevoie decât pt protecție).
Le lipești exact în zonele de contact critice: cauciucuri/pedale/ghidon.

1 hour ago, superpippo said:

Orice idei deja aplicate, eventual cu poze, sunt binevenite. Multumesc!

zoFgqz6l.jpg

• Like 1

Sincer sa fiu, eu as acoperi o zona mult mai mare din perete, pentru ca nu stii niciodata cand ajungi sa manipulezi prost bicicleta sau sa se scurga diverse (noroi, ulei) de pe ea. Si bun, poate gaurile (4 pentru a fixa un panou de orice dimensiune) nu sunt cea mai buna idee, desi la nevoie se pot scoate diblurile, astupa gaurile cu chit, iar apoi se continua operatiunea cu smirghel fin, glet si vopsea.

Scotch dublu adeziv... Depinde enorm de marca/model, unele se vor dezlipi rapid, altele vor lasa urme macabre de adeziv pe perete. Daca ai o recomandare concreta de marca si model care sa isi faca treaba cu brio si fara daune, atunci you may fire when ready.

Combinat cu ce a spus @MaC® eu as folosi asa ceva de la Ikea. In spatele ei, se poate pune tapet, poster sau nimic, dupa caz. Bicicletele sunt prinse sus, pe roata fata sau inversat, spate, ca sa incapa mai multe, una langa alta. Folia se poate sterge usor cu o carpa, daca e cazul. Eu dupa fiecare tura imi sterg cauciucurile cu o carpa usor umeda si apoi duc bicla in sufragerie. De asemenea, folia se poate folosi toata sau doar o fasie (preferabil) din ea. Se pot gasi in comert si alte variante mai ieftine proababil, nu am cautat, insa ideea mi-a venit de la o alta folie luata tot de la Ikea pentru protectie zona intensa de lucru la birou/masa.

Sau scandura sus, scandura jos, pentru fiecare roata. Plus niste carlige dragute pentru o casca, haina, un suport pentru alte chestii de bicla.

@crk ce avem noi acolo, cumva Corsa G+? :D Si ce roti ai pe dansa, daca nu deranjez?

@crk bicla mtb ce mărime este? Are roata de 29,27.5? Mi-ai dat o idee.Poti măsura și cam cât ocupa cele 2 bicle în zona respectiva?

MTB-ul are roti de 27.5, cadru 18.

Carligul lui e la 1.50 de podea, 52cm de la perete. Mai iese ghidonul vreo 35cm in afara.

In adancime seile sunt cam la 1m de peretele de sprijin.

17 hours ago, Mookyama said:

ce avem noi acolo, cumva Corsa G+? :D Si ce roti ai pe dansa, daca nu deranjez?

Nu, sunt niste Schwalbe iar rotile sunt facute cu ani in urma de catre un mester batran - butuci Normandy cu flansa inalta si jante Remerx Taurus. Grele dar indestructibile.

• Upvote 1

http://btckstorage.blob.core.windows.net/site294/FOOC/Eroica/P1100683.JPG

Asa ceva caut (nu stiu daca am pus link-ul bine)

Doar ca ma intereseaza varianta Specialized. Nu toti sunt la fel de pretentiosi ca mine. Fiecare cu nivelul lui de standard. Daca stie cineva unde pot aa gasesc asa poate sa imi dea de stire. Multumesc :)

în urmă cu 11 ore, Radu Iancu said:

Doar ca ma intereseaza varianta Specialized. Nu toti sunt la fel de pretentiosi ca mine. Fiecare cu nivelul lui de standard. Daca stie cineva unde pot aa gasesc asa poate sa imi dea de stire. Multumesc :)

pretentiosule, gingasule, nepretuitule, uite aici: http://bicishop.ro/Suport-bicicleta-PRO-pentru-podea-7255.html

nu scrie speshialaizd pe el, dar e mai destept: nu-i aparat de zgariat bicicleta ca ala de la bianchi! ca sa faci kkt-urile alea iti trebui o stanta (sau laser) cnc si un abkant. dupa care se vopsesc electrostatic.

va imaginati cate lasere/stante si abkant-uri au aia de speshializad...

• Haha 1

12 hours ago, Radu Iancu said:

Iti dai seama ca poti pune un abtibild cu Specialized daca asta te face fericit :)

• Haha 3

Cred că am unul pe acasă rămas de pe la ceva. Doar că e tare mic și nu știu dacă se vede suficient de bine.
@krazyeone marker - simplu, rapid, diferite culori, font mai mare, mai mic, după doleanțe.
@pvn10 parcă la Giant văzusem ceva asemanator, dar silver, pe la 25 lei dacă îmi aduc bine aminte. Am vrut să cumpar unul, însă eram departe de casa și eram și cu bicla in vizita.

@PVN10 raspunsurile tale atat de emancipate nu ma prea impresioneaza. Am spus doar ca ma intereseaza un stand specialized original. Nu o dacie cu sticker Mercedes pe ea. Nu cred ca e nimic gresit in asta, nu inteleg de unde atata ironie si sarcasm.

Eu am o bicicleta Specialized de la mama ei, nu un DHS cu sticker Specialized lipit.

Just now, Radu Iancu said:

@PVN10 raspunsurile tale atat de emancipate nu ma prea impresioneaza. Am spus doar ca ma intereseaza un stand specialized original. Nu o dacie cu sticker Mercedes pe ea. Nu cred ca e nimic gresit in asta, nu inteleg de unde atata ironie si sarcasm.

Eu am o bicicleta Specialized de la mama ei, nu un DHS cu sticker Specialized lipit.

nu toti producatorii fac acesoriile pe care le doresti , sau daca le fac , sunt fix ce am sugerat eu, un accesoriu normal cu un abtibild adaugat , daca discutam de un angrenaj , sau ceva specific marcii X mai te intelegeam....

Cauta aici:

https://www.specialized.com/us/en/equipment/bike-accessories/c/accessories?q=%3Aprice-desc%3Aarchived%3Afalse&page=3

Ok. Mersi. Asta e un raspuns de apreciat si eficient.

Atunci o sa ma orientez pe ceva aftermarket sau handmade.