florinleonte2002

Este normal ca pe pista de biciclete sa circule si scuterele?

Recommended Posts

Este normal ca pe pista de biciclete sa circule si scuterele?

Vad in fiecare zi scutere care merg pe pista de biciclisti.

Facem abstractie de faptul ca pista este impracticabila si pe noi nu ne incanta cu nimic pistele facute pe trotuare.

De fapt scuteristii merg mai mult pe trotuare, pentru ca nu prea incap pe pista. Si ei merg pe trotuare si acolo unde nu este trasata pista de biciclete.

Sa zicem ca pentru un incepator sau pentru un copil pista de pe trotuare este buna.

Este bine sa mearga la comun, pe aceeasi pista, si biciclistul si scuteristul?

Este legal? Este legitim? Biciclistul se afla in siguranta in astfel de caz?

Si pe la noi mai intalnesti cazuri de-acestea si zic ca nu ar trebui sa ne deranjeze catusi de putin atata timp cat merg cu viteza redusa. Dar bineinteles ca nu e cazul, ca doar ei trebuie sa tureze scuterelea alea sa vada lumea ce "viteza" ca doar un display de macho-ness e la ordinea zilei pentru ei.

Daca nu ma insel nu prea ai cu ce te lauda la un scuter... si de viteza nu vine vorba, cu o cursiera ii dai clasa fara prea mare efort. Cred ca tu te gandeai la motoare:mrgreen:

Pusei niste ghilimele parca...

Motoare iarasi n-o sa vezi pe pistele de biciclisti, si alea ii o placere sa le vezi cum ruleaza, pe cand scuterele alea cand le aud cum suna...ca niste besini umede..

Pistele de biciclete sunt folosite de oricine in Bucuresti, si de motociclisti si de masini (daca le permite spatiul).

Din punct de vedere al spatiului util, viteza de deplasare, alternativa la autoturism, mie mi se pare perfect fezabil ca scuterele si mopedele cu CC pana 50 cmc sa foloseasca pista comuna dar NU PE TROTUAR!

Daca pistele vor fi pe trotuar in continuare atunci sa fie exclusiva pentru biciclete/pietoni asa cum deja au fost instalate deja semne de circulatie.

Insa la trecerea de pietoni, acolo unde aceasta are traseu comun cu pista, atunci sa fie pus semn de cedeaza trecerea la biciclist asa cum este si la pieton, Obligatoriu!

Cele mai interesante personaje care circula pe trotuare ramin taximetristii. Ultimul racnet in materie de impresionat pasagerul taxiului este plecarea direct de pe trotuar sarind in fata celor care asteapta la semafor. Te-ai astepta sa faca acest impresionat numar totusi pe culoarea rosie si sa se bage in fata trecerii de pietoni (binecunoscutul stil bucurestean de "a astepta" la semafor ca sa fi sigur ca pleci primul) dar ei fac asta tocmai cind se da verde si coloana se pune in miscare. Iar cum biciclistul este primul care pleaca de la semafor ... hop se trezeste chiar in fata nasului cu taxiul care a plonjat de pe ... trotuar in fata lui.

Scuteristii se plimba si prin parc iar asta chiar nu e normal.

un smecher de sofer conducea masina intr-una din diminetile trecute pe pista de biciclisti din fata de la Leu ... si s-a trezit blocat ca altul mai smecher ca el parcase pe pista ...

Poate ajuta un marker permanent cu care sa-i lasi un mesaj scris pe parbriz:

"Te rog nu mai parca pe pista de biciclete, Multumesc anticipat, un biciclist"

Se curata in cca o luna 8-)

Sigur că întrebarea din titlul threadului e retorică şi are ”miezul” ei. Şi pe mine mă enervează când îi văd pe nenorocitele alea de piste de pe Kiseleff (sau pe ăia care staţionează pe pistă).

Nu le strică însă să vadă textul legal:

”Art. 160.

(1) Bicicletele si mopedele, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rand.

(2) Persoanele care nu poseda permis de conducere pot conduce mopede pe drumurile publice numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de legislatie rutiera in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de autovehicule.

(3) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor participanti la trafic pe pista pentru biciclete.”

Legea zice ca MOPEDELE sunt obligate sa circule pe pistele amenajate pentru biciclisti acolo unde ele exista si nu pe carosabil.

Acuma depinde ce se intelege prin moped, pentru ca si eu cand am fost la RAR sa-mi fac identificarea si omologarea individuala pentru un Aprilia SR50 mi-au trecut in cartea de identificare MOPED si nu motoscuter.

Asta pentru ca orice are sub 50 cmc este considerat MOPED (chiar daca n-are pedale).

Am lamurit-o si pe asta 8-)

Deci cei cu scuterele, respecta legea. Dar legea e proasta.

acu vad ca si cel dinaintea mea a dat fragmentul din lege, deci ea exista si trebuie respectata.

eu n-o respect (chit ca-s curier pe scuter si in timpul liber biciclist) pentru ca stiu cat inconfort creeaza un scuter/moped pe o pista pentru biciclisti. si cu riscul de a primi amenda eu nu ma urc cu scuterul pe pista pentru biciclisti pentru ca eu consider legea o ABERATIE a unor burtosi care nu stiu ce e aia o pista pentru biciclete si nu stiu ce inseamna moped pe pista pentru biciclete.

eu stiu ca n-au voie , scutere,mopede sau orice alta chestie cu motor nu au voie sa circule pe pistele bici indiferent daca sint pe sosea sau trotuar... scrie pe undeva...

stiu ca n-am facut bine da eu am mai luat-o citeodata pe pista sau chiar prin parc cu motocicleta si n-a aparut nici un militian

ma gandeam sa printez pe foi de hartie a4 cu font destul de mare " te rog nu mai parca pe pista de biciclete !" si eventual o ideograma cu o bicicleta si sa punem in parbrizele masinilor parcate aiurea pe piste...si asa putine la numar. in felul asta nu vandalizam nimic ci doar atragem atentia in mod civilizat poate poate ii intra in cap repectivului sofer sa nu ne mai incurce.

ps: ar mai fi varianta agresiva in care sa ii legam de rotile masinii o bicicleta :-P

eu stiu ca n-au voie , scutere,mopede sau orice alta chestie cu motor nu au voie sa circule pe pistele bici indiferent daca sint pe sosea sau trotuar... scrie pe undeva...

stiu ca n-am facut bine da eu am mai luat-o citeodata pe pista sau chiar prin parc cu motocicleta si n-a aparut nici un militian

pai nu ca nu e voie ci practic sunt obligate sa mearga pe pista, acolo unde ea exista (ma refer la mopede nu la motociclete)

mai sus e extrasul de lege, si il poti citi :)

am facut in adobe un exemplu de print. il gasiti la mine in galerie.

Aşa, ca să facem o clasificare sui generis, pentru uzul practic, pe pista pentru biciclete au voie, fiind chiar obligate să circule, şi mopedele, adică vehicolele cu 2 roţi neînmatriculate sau cu număr pe fond galben, dar sunt interzise scuterele, adică vehicole arătând ca unele mopede, dar având placa de înmatriculare pe fond alb. Asta, neştiinţific, numai pentru noi...

da, cam asa ceva.

moped e considerat o "chestie" pe 2 roti, cu motor sub 50 cmc.

ce e 50 sau peste, nu mai au voie pe pista.

Din cate stiu legea actuala, permite scuterelor sub 50cc sa circule pe pista

Sunt două articole pe tema asta: 

25. pista pentru biciclete - subdiviziunea partii carosabile, a trotuarului ori a acostamentului sau pista separata de drum, special amenajata, semnalizata si marcata corespunzator, destinata numai circulatiei bicicletelor si mopedelor;[/quote]

Şi

Deci, noi bicicliştii suntem obligaţi pe bandă. Mopediştii au de ales între carosabil şi banda de biciclete. Mi-e greu să cred că ar avea careva oole să intre pe banda de biciclete cu scooter-ul. 

Stâlpi, piloni, vopsea alunecoasă, mai multe maşini şi pietoni pe pistele astea decât biciclete...e mai liber pe carosabil la ora de vârf. 

Oricum, pistele astea sunt o bătaie de joc, dintr-un capăt până la celălalt al întregii uniuni europene  

(3) Daca un drum este prevazut cu o pista speciala destinata circulatiei bicicletelor, acestea vor fi conduse numai pe pista respectiva.

Bre... două quote-uri mi-au făcut praf postarea... :))

La tentativa de editare s-a mai făcut praf odată. 

Oricum: Articolele 25 şi 41 Alineat 3 zic că noi avem obligaţia pe piste, mopediştii au de ales. Restul se descurcă cum pot. 

Curata oftica mon cher! :D

• Upvote 1

Nu. Mopedele nu mai au ce cauta pe pistele de biciclete, incepand din luna mai 2020, de cand s-a modificat acel articol si in loc de mopeduri s-au introdus trotinetele electrice.

Nu va mai informati din articole abrogate sau modificate!

Articolul 6În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile și termenii de mai jos au următorul înțeles:

25. pistă pentru biciclete - subdiviziunea părții carosabile, a trotuarului ori a acostamentului sau pistă separată de drum, special amenajată, semnalizată și marcată corespunzător, destinată numai circulației bicicletelor și trotinetelor electrice;

Paragraful § 1. Poziții în timpul mersului și circulația pe benziArticolul

41(1) Vehiculele și animalele, atunci când circulă pe drumurile publice pe care le este permis accesul, trebuie conduse pe partea din dreapta a drumului public, în sensul de circulație, cât mai aproape de marginea părții carosabile, cu respectarea semnificației semnalizării rutiere și a regulilor de circulație.(2) Numerotarea benzilor de circulație pe fiecare sens se efectuează în ordine crescătoare de la marginea din partea dreapta a drumului către axa acestuia. În cazul autostrăzilor, banda de urgență nu intră în numerotarea benzilor de circulație.(3) Dacă un drum este prevăzut cu o pistă pentru biciclete, bicicletele și trotinetele electrice vor fi conduse numai pe pista respectivă. În lipsa acestei piste, circulația trotinetelor electrice este permisă numai pe sectoarele de drum unde viteza maximă admisă pentru circulația vehiculelor este de 50 km/h.(la 11-02-2020, Alineatul (3) din Articolul 41 , Paragraful § 1. , Sectiunea a 2-a , Capitolul V a fost modificat de Punctul 5, Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 13 din 4 februarie 2020, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 102 din 11 februarie 2020 )Articolul 42

• Thanks 2

Problema e că însăși Monitorul Orificial, care ar avea obligația prezentării Legii, ca atare, o facebîn bătaie de joc... Și de aia și ajentul te/ne mai trage pe dreapta pe abrogate, proiecte sau chiar inventate...