Rubyca

2012.04.29 - Trofeul Chindiei MTB - Triada MTB 2012 - Targoviste

Recommended Posts

Acum ca s-a terminat cu Chindia asteptam cu nerabdare afisarea traseului de la Brasov ca sa stim in ce ne-am bagat....

++, hai cu traseul :D

In sfarsit apar si eu in doua poze :)>-

• Upvote 1

@daul

vezi că nu merge link-ul.

• Upvote 1

Daca exista cel putin unul care trece pe o sectiune pe bicicleta, inseamna ca cei care nu pot sunt neantrenati, n-au tehnica, etc. [...]

Oricum, mie mi-a placut foarte mult si traseul, si atmosfera de acolo.

Ca sa fiu si mai explicit, neantrenat nu inseamna ca nu are antrenament pe bicicleta. Poate avea sute, mii de km pe sosea sau chiar offroad, dar nu este familiarizat, antrenat pe un anumit tip de coborare.

Daca nu prea o ai in peisajul din jur, nu poti exersa, ti se pare dificila sau riscanta, greu abordabila.

Daca poti exersa tipuri variate de coborari, rectilinii, in sa, cu sicane, te obisnuiesti si stapanesti mai bine situatia, prinzi curaj si fermitate in manevre.

La asta ma refeream cand spuneam neantrenat.

Repetitia este mama invataturii si nimeni nu a facut DH sau coborari serioase direct de la tastatura. Trebuie sa fi acolo, pe ele ca sa poti sa te antrenezi :)

• Upvote 4

... nimeni nu a facut DH sau coborari serioase direct de la tastatura...

Epic!

Corect MBZ. Eu stand la Brasov, am in preajma trasee mult mai tehnice decat ce-a fost la Targoviste si cu toate astea, ma simt inca destul de neantrenat din punct de vedere al abordarii lor. De asta cand ma refer la antrenament ma refer (si la) trasee tehnice, dificile (atat urcari cat si coborari). Adica sunt pe aici multe portiuni de coborari pe singletrack, cu radacini si bolovani mari unde ma dau jos pentru ca daca e sa iau o tranta, cad in prapastie sau oricum, ma duc 10-20m in jos peste pomi si bolovani. Acolo am oarece probleme, ca daca e mai drept in jurul traseului (fie el si mai tehnic) si o cazatura nu inseamna risc mare de oase rupte, atunci prind mai mult curaj. Eu anul trecut in toamna am facut niste poze unor downhilleri pe traseul de DH din Bunloc (cel pe care se desfasoara si On The Rocks). Mi-a fost greu sa-l cobor pe picioare, cu un aparat foto de gat si mi-am zis ca trebuie sa fii nebun sa cobori pe acolo cu o bicicleta. Uitandu-ma acum, cred ca sunt ceva portiuni pe care poti cobori si cu un bike de XC dar sunt si niste drop-uri mai mari, unde geometria unei biciclete de DH te ajuta. Asta apropo de perceptii asupra zonelor "tehnice". Pe masura ce capeti experienta relevanta in raport cu traseul, ti se schimba parerea despre gradul lui de dificultate.

...]

Daca poti exersa tipuri variate de coborari, rectilinii, in sa, cu sicane, te obisnuiesti si stapanesti mai bine situatia, prinzi curaj si fermitate in manevre.

[...

Aici ca sa se inteleaga bine, ma refer la coborarile in sa (dar nu pe cea a bicicletei), adica urmata imediat de o urcare scurta, damb, ridicatura, unde desi pare facil, nu este chiar asa.

Energia acumulata pe coborare, se decarca in gura seii pe furca, aceasta se comprima, apoi poate urma decomprimarea in gatul seii(daca e mai molcomsi lung) si imediat iar se comprima pe ceafa seii(unde incepe dambul). Dupa care energia de transforma si te arunca in aer rupand contactul cu solul. Ceva de genul asta a fost la AAR(am vazut imagini cu cativa si mi-a ramas in minte "tanarul" Rock).

Ei, asta are doua faze, cea din sa(pe tot parcursul ei), si aterizarea ulterioara. Senzatia este foarte placuta, dar si la o astfel de coborare, daca o exersezi poti scoate cam tot din ea.

De asta am zis ca salut si sustin o astfel de intelegere a unui traseu MTB, asa cum se pare ca este cel de la Tragoviste.

Imaginati-va Brasov, cu relieful care il are, ce traseu asezaonat va avea... De etapa III din Sibiu la Geiger, nici nu mai amintesc, ca are cateva pasaje(cea scurta) foarte interesante :)

Daca imi fac socoteala cu tot intelesul, Triada este un triptic in crescendo.

Fiecare etapa, te pregateste pentru urmatoarea care este mai solicitanta din toate punctele de vedere. :D

Pai daca la Targoviste s-a plans lumea ca-i traseul tehnic si greu, sa vezi la Brasov....sport extrem :D. Eu abia astept etapa de la Brasov. Pana atunci...2 ture de antrenament la PE si MMM.

• Upvote 1

@daul

merge dar ma greu, pe mn m-a dus la pagina facebook si scria ceva cu eroare, iar apoi era un buton "continue", l-am apasat si a mers

@daul

salut....mie imi merge

Aici ca sa se inteleaga bine, ma refer la coborarile in sa (dar nu pe cea a bicicletei), adica urmata imediat de o urcare scurta, damb, ridicatura, unde desi pare facil, nu este chiar asa.

Energia acumulata pe coborare, se decarca in gura seii pe furca, aceasta se comprima, apoi poate urma decomprimarea in gatul seii(daca e mai molcomsi lung) si imediat iar se comprima pe ceafa seii(unde incepe dambul). Dupa care energia de transforma si te arunca in aer rupand contactul cu solul. Ceva de genul asta a fost la AAR(am vazut imagini cu cativa si mi-a ramas in minte "tanarul" Rock).

Ei, asta are doua faze, cea din sa(pe tot parcursul ei), si aterizarea ulterioara. Senzatia este foarte placuta, dar si la o astfel de coborare, daca o exersezi poti scoate cam tot din ea.

De asta am zis ca salut si sustin o astfel de intelegere a unui traseu MTB, asa cum se pare ca este cel de la Tragoviste.

Imaginati-va Brasov, cu relieful care il are, ce traseu asezaonat va avea... De etapa III din Sibiu la Geiger, nici nu mai amintesc, ca are cateva pasaje(cea scurta) foarte interesante :)

Daca imi fac socoteala cu tot intelesul, Triada este un triptic in crescendo.

Fiecare etapa, te pregateste pentru urmatoarea care este mai solicitanta din toate punctele de vedere. :D

Salut Bogdan! am vazut ca faci referire la "tinarul rock"., Ca sa nu-i derutez p=astia mult mai tineri,sa stiti ca nu am nici-o tehnica ... ce fac,fac din instinct,asa simt,greu de explicat in cuvinte. Acum,singurul regret care il am este ca nu sunt nitel mai tinar,dar,cu voia celui de sus,in ciuda problemei cu sanatatea(neurologica) din febr. sper ca macar inca 10 ani sa mai auziti de mine,la pozitiv nu doar ca mai pic in cap,sau pe burta...

Iar coborarea

e cea unde s-a stat la coada?
Da, asta este, si daca tot veni vorba de ea, as vrea sa imi exprim si eu o mica frustrare: din cauza unor defecte tehnice care m-au urmarit pe traseu, am fost nevoit sa depasesc ulterior foarta multa lume, inclusiv pe aceasta coborare unde mie si altor cativa de pe acolo, un "hermida" de romania ne-a adresat, pe un ton destul de superior si rece, o expresie de genul : "lasa ca ne intalnim la deal" , omul fiind putin enervat pe modul meu de a depasi ( pe aceasta cale imi cer scuze celor calora le-am mai taiat fata din cand in cand in graba mea de a recupera cele 40 de locuri pierdute la general). Una peste alta, am fost prea grabit sa ma opresc si sa ii spun prietenului meu ca fara cele 2 pene pe care le-am avut inainte de aceasta coborare, ar fi avut nevoie de inca 2 picioare sa ma depaseasca. Am fost foarte suparat de reactia si lipsa de fairplay a acestui concurent, si imi foarte doresc sa vada acest comentariu, masurandu-si data viitoare obrazul. :D

Nu trebuie sa opresti pentru nimeni, doar zici "stanga" sau " dreapta " cand vii din spate , dar nu cand ai ajuns deja langa celalalt. Basic common sense, cum zice romanul.

Nu trebuie sa opresti pentru nimeni, doar zici "stanga" sau " dreapta " cand vii din spate , dar nu cand ai ajuns deja langa celalalt. Basic common sense, cum zice romanul.

le-am zis mai mult decat stanga sau dreapta, dupa ce am vazut ca nu are efect, am luato undeva prin stanga, era sa si cad in râpa aia :))

Doamne ce varza sunt oamenii astia care se vad prin filmari, sincer nu au ce cauta pe bicicleta offroad, nu au nici o legatura.. Eu am refacut traseul in weekend, super tari coborarile, nu stiu cum de am ratat prima coborare, tot o vad filmata, eu nu-mi aduc aminte sa fi facut-o.. la mine prima coborare a fost aia cu radacina..

pai cand ieseai in luminisul ala, trebuia s-o iei in stanga, faceai coborarea si apoi urma un urcus abrupt. si te scotea din nou in padure, unde urma coborea cu radacina de care zici. Ai suntat un pic traseul, atata tot :)

• Upvote 1

Mi-am dat seama, pe harta nu sunt diferentiate sensurile, eu am intrat pe traseu din Glodeni, unde a fost punctul de alimentare, unde incepe urcarea spre aninoasa si dupa ce am coborat si urcat din nou in varf acolo inainte sa se coboare in oras, am crezut ca bucla aia facea parte din traseul de intoarcere si am luat-o direct in stanga spre radacina.. Poate o mai fac odata in weekend :) Ca sa nu zic ca ultima oara am urcat din targoviste si am coborat pe intoarcere :) Acum m-am prins ce si cum, de-abia astept sa-l mai fac odata, sper sa se mai usuce pana atunci.

La ce ora e startul pt tura scurta ca nu scrie pe site. Sau poate am omis eu. Multumesc.

Cred ca ai cam ratat startul ...s-a dat pe 29 aprilie

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.