Rubyca

2012.04.29 - Trofeul Chindiei MTB - Triada MTB 2012 - Targoviste

Recommended Posts

Rezolvarea e destul de simpla, iti iei apa cu tine in bidon, pt 55 de km ajung 1,5 l mai ales daca te hidratezi bine la inceputul cursei. Nu este vara cu temperaturi de 35 grade la umbra si nici desert. Cei care cred ca or sa moara de sete, slabe sperante, dar si pt cei care vor neaparat mai multa apa, se pot echipa cu un rucsac tip camelback in care intra intre 1,5 l si 5 l de lichide, depinde de model. Eu zic totusi ca nu apa va fi o problema ci cat tin bateriile fiecaruia :P .

Spor la pedalat!

Or sa fie suficiente puncte de alimentare pe traseu.

M-am intalnit azi pe traseu cu mihaiv care era f.suparat ca s-a ratacit pe traseul lung. Intr-adevar, nu este la fel de bine marcat ca si cel scurt dar pana sambata promitem sa marcam ambele trasee pentru a putea fi parcurse fara GPS.

Suparat, dar mi-a trecut :-bd :)>-

Daca nu te ratacesti un pic, parca n-are farmec. Unde mai e suspansul, emotia? Mai ales ca era o tura de recunoastere:) Sunt curios, cum ai prins vremea?

Tricoul pe care il primim este de ciclism sau este un tricou normal?Care marime s-ar potrivi mai bine la 1.78 si 65 kg?

Booster, tu vii pentru tricou sau tura? E al doilea post, same question...

Daca nu te ratacesti un pic, parca n-are farmec. Unde mai e suspansul, emotia? Mai ales ca era o tura de recunoastere:) Sunt curios, cum ai prins vremea?

Vremea e fost buna, destul de innorat, dar fara nici un strop de ploaie. Te cam sufla vantul insa pe MTB pe drumuri forestiere, carari nu prea il simti.

mailul cu dovada platii a venit inapoi :)

cu mentiunea " High probability of spam "

a fost super Razvane. Vreme foarte buna, cald, traseu uscat. Am pedalat in compania placuta a sotilor Branea, a lui Viorel si Vali si fireste a membrilor Drink Team. Atmosfera destinsa, plimbare de voie. Traseul este super ok, marcat cu vopsea alba pe copaci, foarte des, nu prea ai cum sa te ratacesti. Noi am fost cu GPS, dar nu era nevoie. Trebuie putina atentie pe la bifurcatii. Ne-am intalnit pe traseu cu organizatorii, am schimbat pareri. Tot pe traseu am intalnit 2 baieti, bine echipati, care faceau traseul in sens invers. II salut pe acesta cale. Asteptam pozele si filmuletele lui Vali.

a fost super Razvane. Vreme foarte buna, cald, traseu uscat. Am pedalat in compania placuta a sotilor Branea, a lui Viorel si Vali si fireste a membrilor Drink Team. Atmosfera destinsa, plimbare de voie. Traseul este super ok, marcat cu vopsea alba pe copaci, foarte des, nu prea ai cum sa te ratacesti. Noi am fost cu GPS, dar nu era nevoie. Trebuie putina atentie pe la bifurcatii. Ne-am intalnit pe traseu cu organizatorii, am schimbat pareri. Tot pe traseu am intalnit 2 baieti, bine echipati, care faceau traseul in sens invers. II salut pe acesta cale. Asteptam pozele si filmuletele lui Vali.

Sa traiesit Alpinmane! Ma bucur ca ati prins vreme buna. Pe mine m-a batut vantul la Constanta de m-a si daramat de pe bicla. Da' nu m-am lasat! ;)

Cat de tare. Cu siguranta o sa fac tot posibilul sa particip. Mai ales ca traseul contine portiuni bune pe care le-am folosit sa ma antrenez pentru Garboave (Viforata, Dealu, Gorgota). Cand am incercat sa intru in padure de la Manastirea Viforata mai sus, terenul arata deplorabil. Acum din clipuri arata mult mai bine , chit ca mai sunt noroaie si ma gandesc ca pana la ora concursului o sa arate si mai bine. Cu vantul sper sa nu fie probleme, pt ca uneori e chiar enervant in zona Targovistei.

Are idee cineva care este limita de inscrisi?

Exista limita doar pentru inscrierile la fata locului. Limita va fi anuntata dupa incheierea inscrierilor on-line pentru fiecare etapa in parte.

Ma uitam la tarifele celor 3 concursuri si am observat ca daca pana data 23.04 te inscrii la primul concurs, tarif2=75 RON, iar pana la data 21.05 te inscri la celelalte doua concursur,i tarif1=100 RON, rezulta un total de 175 RON. Daca in schimb in data 23.04 optezi pentru toate cele 3 concursuri, tariful total este tarif2=180 RON.

Am vrut doar sa fac o remarca pentru organizatori pentru viitor. Probabil acum nu se mai poate schimba nimic. Sper sa nu se ofenseze nimeni, nu este nimic rau intentionat.

Sper sa nu fi inteles eu gresit ceva :D

Din Brasov sau Cluj merge cineva la concurs si are un loc in masina pet o bicicleta si un om?

O scurta intrebare. Traseul, din ce vad pe bikemap, incepe din oras si urmeaza niste artere circulate, precum si un drum judetean (cred) pe care se circula destul de intens. Cum se va proceda : se va bloca accesul autoturismelor pe intreaga desfasurare a concursului, sau se va circula printre masini?

Din Brasov merg eu si am un loc in masina pentru 1 om + bicicleta. Plec in ziua concursului si ma intorc seara. Eu sunt la tura lunga, deci probabil vom pleca mai tarziu decat finalul turei scurte.

Care sunteți din Dâmbovița și participați la concurs va rog să îmi dați un mail cu datele de contact la silviu@bike-Skate.ro Pentru o emisiune tv. Vă mulțumesc.

@ buttheadi - eu o sa plec din Bucuresti cu trenul duminica dimineata si ma intalnesc cu niste vechi colegi de liceu pentru o tura de recunoastere. Am stabilit deja si suntem vreo 5 persoane.

Amatori pentru o alta tura de recunoastere, Simbata asta?...

As merge si eu, dar cel mai sigur voi sti abia maine.

@ buttheadi - eu o sa plec din Bucuresti cu trenul duminica dimineata si ma intalnesc cu niste vechi colegi de liceu pentru o tura de recunoastere. Am stabilit deja si suntem vreo 5 persoane.

daca sunt doritori pt o tura de recunoastere, putem merge cu microbuzul meu (detalii pe privat)

altfel daca nu se strang suficiente persoane, nu ploua si nu sunt foarte obosit dupa Garboavele, merg si eu duminica cu trenul :)

Cineva din Targoviste ne poate spune daca azi (Vineri) a plouat serios pe acolo si cum sint traseele in caz de ploaie torentiala?

Merci.

Da, si pe mine ma intereseaza cum arata traseul dupa ploaie.O sa ma inscriu in ultima saptamana.Nu mai vreau noroi ca la prima evadare de anul trecut.Mai ales ca la sfarsitul lui aprilie de obicei o tine numa' intr-o ploaie!

Cineva din Targoviste ne poate spune daca azi (Vineri) a plouat serios pe acolo si cum sint traseele in caz de ploaie torentiala?

Merci.

Ieri vremea in ciuda prognozelor (de ce ne-om mai chinui cu ele?) a fost excelenta, si traseul perfect uscat... Neasteptat de solicitant traseul lung, si in caz de ploaie foarte dficicil pe alocuri, dupa cum spunea unul din voluntarii care amenajau/marcau ieri traseul. (Multumim de informatii si pentru refill-ul cu apa, Cristi! ;)

Citeva zone de coborire foarte frumoase, si citeva urcari pe care nu ne-au mai tinut grisinele si am facut push... un traseu foarte variat si frumos, aflat la o ora de Bucuresti, e ceva...

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.