Rubyca

2012.05.13 - Prima Evadare - Bucuresti - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

cum se usuca terenul, poate spre inceputul lui aprilie, va provoc la recunoastere

sper sa mai gasim si padure, sa nu-si fi facut taietorii de lemne prea mult de cap :-W

• Upvote 1

De scapat de noroi nu scapa nimeni atata timp cat traseul trece prin paduri si startul e la inceputul lunii mai. E mult prea multa zapada ca terenul din padure sa devina arid atat de curand.

Anul trecut am facut 2 ture de recunostere, cu 3 si 1 saptamana inainte. Prima a avut destul de putin noroi cat sa fie distractiva iar a doua a fost aproape complet pe uscat sau cu noroi ce se putea ocoli. Ce s-a intamplat in weekendul cursei a fost pur ghinion.

Anul trecut am facut 2 ture de recunostere, cu 3 si 1 saptamana inainte. Prima a avut destul de putin noroi cat sa fie distractiva iar a doua a fost aproape complet pe uscat sau cu noroi ce se putea ocoli. Ce s-a intamplat in weekendul cursei a fost pur ghinion.

Eu am fost pe jumatate din traseu cu o zi inainte si era perfect uscat , deci ce o sa fie, o sa fie ...

Pot confirma si eu, traseul era 100% ciclabil cu o saptamana inainte de concurs. Imi aduc aminte perfect ca a plouat (si nu ploi de vara) aproape in fiecare zi cu o saptamana inaintea concursului si in noaptea dinaintea lui a inceput sa ploua grav pe la 22-23 si a tinut pana pe la 3-4 dimineata.

A fost ghinion pentru cei ce nu apreciaza noroiul de nici un fel (mai ales jumatatea a doua a plutonului de participanti plecati la start care au innotat in santurile de noroi facute de primii 500). Eu am ajuns in acea zi sa imi placa, sa il urasc, sa il iubesc, sa ma faca sa spun, romaneste: asa ceva nu exista. :)

Abia astept tura de anul acesta... sigur mama natura mai are surprize.

Numai bine

Pot confirma si eu, traseul era 100% ciclabil cu o saptamana inainte de concurs. Imi aduc aminte perfect ca a plouat (si nu ploi de vara) aproape in fiecare zi cu o saptamana inaintea concursului si in noaptea dinaintea lui a inceput sa ploua grav pe la 22-23 si a tinut pana pe la 3-4 dimineata.

A fost ghinion pentru cei ce nu apreciaza noroiul de nici un fel (mai ales jumatatea a doua a plutonului de participanti plecati la start care au innotat in santurile de noroi facute de primii 500). Eu am ajuns in acea zi sa imi placa, sa il urasc, sa il iubesc, sa ma faca sa spun, romaneste: asa ceva nu exista. :)

Abia astept tura de anul acesta... sigur mama natura mai are surprize.

Numai bine

eu am ajuns sa invat ca highroller de 2.35 nu sunt pentru noroi:)

Am fost filmati din elicopter si nu am vazut filmul....

Chiar, vedem si noi filmarea ? :)

anul acesta vom avea transmisie LIVE cu ajutorul a 2-3 elicoptere, ecarturi in timp real, 50 de mii de spectatori... :-

• Upvote 1

Tu ai fost vreodata cu cursiera prin noroi, de curiozitate, sa vezi cati m poti sa faci pana se blocheaza totul? In 10 m s-a terminat distractia, rotile se blocheaza total in frane si in furca fata. Iar sanse sa nu fie noroi sunt extrem de mici, statistic vorbind. Doar cu un ciclocros care permite un spatiu mai generos la frane si furci se poate parcurge traseul

Am calarit si eu un mtb la viata mea si stiu ce inseamna noroiul. Ma refeream la faptul ca daca s-ar fi ales un traseu ceva mai batatorit, poate aveam si noi loc. Dar nu ne vor, mah, nu ne vor ! ;)) Nu-mi doresc sa ajung in noroi pin`la gat tocmai cu o cursiera de culoare rosie ( Specialized ) ;)

Bafta daca vei concura !

Apoi scuze da eu tot nu inteleg ce vrei sa zici. Sa mute concursul pe asfalt? Stii bine ca in Romania e mai mult decat imposibil sa faci un concurs de ciclism pe asfalt, n-o sa-ti inchida politia drumurile in veci, toata stima pentru cei de la Emmedue care numai ei stiu cum au reusit performanta.... Dar fa-ti un ciclocros si du-te, ca e aproape acelasi lucru, si eu ma duc pe ciclocros ca de concursuri de MTB e plin. Oricum si pentru ciclocros e sectiune separata, ca nu poti compara mere cu pere.

Nu se poate schimba ziua concursului in functie de vreme ? Daca o sa fie iar ca anul trecut ... ~O)

Mai bine sa schimbe vremea in functie de ziua concursului, trebuie vorbit din timp la INMH.

anul acesta vom avea transmisie LIVE cu ajutorul a 2-3 elicoptere, ecarturi in timp real, 50 de mii de spectatori... :-

Pe digisport? :)

• Upvote 1

@Maus - inca odata, ca nu se aude!

Saradan are ochi doar pentru Niji...

Nu se poate schimba ziua concursului in functie de vreme ? Daca o sa fie iar ca anul trecut ... ~O)

la intervale regulate de timp cineva pune întrebarea asta. de multe ori chiar se insistă, iar unii chiar se revoltă că nu sunt ascultați.

teoretic, se poate orice. practic, de ce ai face asta? și să le luăm oarecum pe rând.

de exemplu, obținerea autorizațiilor e un demers destul de complicat și care se face cu multă vreme înaintea unui astfel de eveniment. să amâni de capul tău evenimentul e imposibil. să obții în avans două autorizații, nu e imposibil, dar ar fi și mai complicat. poliția alocă niște dispozitive pentru acțiunea ta. nu pot sta după fundul tău în funcție de ce spune busu la meteo.

în plus, ai niște riscuri. amâni weekendul cu o săptămână, caz în care, cel mai probabil, te poți suprapune cu un alt eveniment asemănător. eu care le vreau pe amândouă și am și plătit pentru ele, ce fac? renunț la unul dintre ele? mă duc să cer banii înapoi de la ceilalți? ar fi stupid. să-i pierd ar fi și mai stupid.

din 2000 de oameni, să zicem, înscriși inițial la prima evadare, riști ca în a doua săptămână să-ți mai vină doar 1000. asta înseamnă că trebuie să dai banii înapoi celorlalți 1000 de oameni. ceea ce s-ar putea să fie ușor imposibil, dacă tu deja i-ai folosit pentru organizare. ce faci, vii cu bani de acasă?

sunt o groază de oameni care lucrează pentru tine și care sunt disponibili doar pentru acel weekend. ce te faci dacă în weekendul viitor, sau oricând reprogramezi tu concursul, îi pierzi? fotografi, voluntari, departament it, diverși parteneri și ce-or mai fi?

și ultimul argument, vremea în sine. nu îți garantează nimeni că dacă amâni un eveniment din cauza ploii, indiferent pentru cât timp, nu vei avea vreme urâtă din nou la reprogramare. ceea ce ar fi chiar penibil.

oricum, implicațiile în cazul unei amânări ale unui astfel de eveniment sunt mult mai multe. astea-s în mare.

• Upvote 3

Cine vrea sa se distreze vine in functie de genul de distractie care il pasioneaza (uniii prefera soarele, altii noroiul), iar cei care vor aventuri vin chiar pe ploaie/vant/zapada/taifun/uragan/cutremur/extratrerestrii/si doamne fereste, chiar manele. :)

Cine vrea sa se distreze vine in functie de genul de distractie care il pasioneaza (uniii prefera soarele, altii noroiul), iar cei care vor aventuri vin chiar pe ploaie/vant/zapada/taifun/uragan/cutremur/extratrerestrii/si doamne fereste, chiar manele. :)

- manele :)

Eu cred ca unii isi doresc de fapt o plimbare de dumnica, usoara, la umbra unui pom cu o adiere placuta a vantului caldut de primavara....eventual daca se poate sa nu fie nici prea greu traseul. Pentru acestia exista ciclismul de sosea care elimina majoritatea neajunsurilor noroiului. Apar insa alte probleme cum ar fi prezenta masinilor, tirurilor, lipsa unor sosele bune, samd.

Consider ca singura modificare justificata de vreme ar putea fi prelungirea duratei limita cu putin, in ideea ca pe noroi e mai greu, mergi mai incet decat pe uscat deci timpii de finish vor fi mai mari. Oricum, si asta ar trebui sa fie ceva la alegerea organizatorilor, pentru ca trebuie ca toti cei implicati in organizare sa fie disponibil pentru 30-60 minute in plus de exemplu. Dar mutarea unui concurs pe motiv de ploaie e cam deplasata. Sunt cazuri in care este justificata o astfel de amanare (cum a fost la AWR) daca din cauza conditiilor meteo este impracticabil traseul chiar si pentru cei buni.

Eu am invatat o treaba de cand ma dau cu MTB-ul: mountainbiking-ul e un sport in care murdaria este ceva normal. Chiar si vara cand ma duc pe un drum forestier pietruit pana in Poiana Brasov ma intorc acasa stropit de noroi pentru ca mai e un paraias, mai e pe alocuri putin noroi. De cele mai multe ori, dupa o tura trebuie sa spal bicicleta cu apa si perie/burete, nu sa o sterg de praf. Deci nu inteleg problema asta cu ploaia si noroiul. Inteleg ca e mai neplacut, dar nu consider ca asta e un motiv plauzibil sa amani un concurs.

Daca 2 stropi de noroi sunt murdarie ,fosa septica de la o ferma de vaci ce mai e?:)

De ce intrebi, trece traseul si prin fose septice de la ferme de porci, vaci?

:))

• Upvote 1

dar traseul va fi acelasi integral? ca in ultima padure au bagat plugul. iar santul ala mare pe care il treceai la liziera padurii dupa ultima portiune de camp are acum 3 m in dreptul intrarii pe traseu. si centura cum se trece, ca acum are 4 benzi si beton pe mijloc? se opreste circulatia?

Guest
This topic is now closed to further replies.