Rubyca

2012.05.13 - Prima Evadare - Bucuresti - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Azi am fost la o tura in Baneasa. Daca acum 2 saptamani era zapada de 30cm de nu puteai face nimic acum era 99% uscat, ghioceii deja se ofilisera si erau sunt in plina putere brebeneii...Incredibil, primavara in viteza a 7-a!

Am mai dat de un morman de zapada (oare cati metri avea iarna daca acum in unele locuri avea 30-40cm?), ceva balti pe unde erau adancituri/gropi...

Problema este cu ravagiile de la vant, sunt multe cracane cazute si copaci de asemenea - deci va trebui curatat putin. Am luat la colectie si un ghimpe de aproape 1cm.

Sa fiu corectat daca ma insel, beton pe mijloc si 4 benzi erau si anul trecut. De fapt 4 benzi erau de ceva ani. Si parca si acum 2 ani cand am participatera betonul ala pe mijloc...oricum se poate trece peste, nu e inalt.

Organizatorii se princep, probabil o sa fie politie si circulatia nu intrerupta ci incetinita + trecere cu intermitente...deci no danger.

Am fost si noi ieri la o tura. Prin Padure pe la Baneasa e cam nasol. S-a trecut cu caruta si s-au facut niste santuri de toata frumusetea. Ori se ara drumul, ori se aleg poteci noi, pe care mergi cu drag.

La centura se poate merge un pic spre Otopeni si o sa fie de sarit un singur gard, care mai mult ca sigur va fi traversat de vreo rampa ceva.

Mare atentie la cei care merg zilele astea pe acolo. Dupa traversarea centurii, in momentul in care se intersecteaza soseaua Otopeni Tunari (sau ce sat e ala pe-acolo...) si se trece prin dreptul stanii, pot sa apara probleme mari. Noi ieri mai mai ca era sa ne-o luam de la ciobani, pe motiv ca acolo e drum public. Nu cred ca intelegeau ei ce e ala drum public, dar au fost foarte suparati ca le-am deranjat linistea. Cred ca aveau treaba cu vreo oita nazdravana. :)

In spatele aeroportului, drumul inca e acoperit cu zapada :D in unele locuri are si juma de metru, dar se merge ok prin grau :)

Oricum, pana la concurs mai e o eternitate, deci nu are rost sa ne facem probleme. Acum depinde cand vin ploile... :)

• Upvote 1

Pai inainte de stana se poate iesi in asfalt 50 m mai la dreapta, pe langa ceva depozit si nu mai e nici o problema cu nimeni, inainte de a trece vaioaga aia.

Aha, bine de stiut. Eu mi-aduceam aminte de acum 2 ani ca am incercat sa trec pe acolo si mi-a dat cu rest si nu am mai incercat.

Am fost si noi ieri la o tura. Prin Padure pe la Baneasa e cam nasol. S-a trecut cu caruta si s-au facut niste santuri de toata frumusetea. Ori se ara drumul, ori se aleg poteci noi, pe care mergi cu drag.

La centura se poate merge un pic spre Otopeni si o sa fie de sarit un singur gard, care mai mult ca sigur va fi traversat de vreo rampa ceva.

Mare atentie la cei care merg zilele astea pe acolo. Dupa traversarea centurii, in momentul in care se intersecteaza soseaua Otopeni Tunari (sau ce sat e ala pe-acolo...) si se trece prin dreptul stanii, pot sa apara probleme mari. Noi ieri mai mai ca era sa ne-o luam de la ciobani, pe motiv ca acolo e drum public. Nu cred ca intelegeau ei ce e ala drum public, dar au fost foarte suparati ca le-am deranjat linistea. Cred ca aveau treaba cu vreo oita nazdravana. :)

In spatele aeroportului, drumul inca e acoperit cu zapada :D in unele locuri are si juma de metru, dar se merge ok prin grau :)

Oricum, pana la concurs mai e o eternitate, deci nu are rost sa ne facem probleme. Acum depinde cand vin ploile... :)

asa era si la trecerea la nivel cu calea ferata, cred ca la CP 4. si la iesire din padure in ultima portiune de camp. evident astea se vor duce. eu ma refeream la faptul ca ultimii km din traseu au fost arati cu plugul ;)

haha abia astept sa nu vin!

Iar sa ma umplu de namol si sa trag bicicleta dupa mine tot traseul si sa imping la ea prin balti uriase si frig sa o distrug si apoi sa spun multumit, inghetat, obosit, satisfacut, implinit, mandru ….

“mama ce m-am mai dat cu bicicleta” si

“a fost cea mai tare plimbare din viata mea” si

“mi-am demonstrat inca o data, ca in fiecare ultimii 3 ani ca pot sa tarasc bicicleta dupa mine 50 km sunt cel mai tare” si

“a fost cel mai tare concurs de ciclism, la care am participat si nu se merge pe bicicleta”

hahah

succes!

Pai tragi bicicleta dupa tine pentru ca nu esti capabil sa mergi pe ea , nu pentru ca nu se poate merge pe ea .

Daca impingi masina prin oras pana la servici nu inseamna ca e prost orasu .

• Upvote 6

Pai tragi bicicleta dupa tine pentru ca nu esti capabil sa mergi pe ea , nu pentru ca nu se poate merge pe ea .

Daca impingi masina prin oras pana la servici nu inseamna ca e prost orasu .

Iar se-ncepe ca anu' trecut.... In afara de primii 200 care au mai prins ceva iarba curata si pamint inca nearat de roti, restu' au mers pe linga ele cu roti blocate de clisa amestecata cu cioburi de caramida si faianta macinata. Am mai spus, cei care au terminat in 6-7 ore au fost mai "eroi" decat cei care au venit in 3. Paguba mea a fost de aprox. 100 euro cel putin doar reparatiile biclei. Asta nu inseamna ca "nu suntem capabili sa mergem pe ea" ci pur si simplu conditii extreme, ghinion sau maxim, lipsa de experienta. Totusi au terminat cursa mai putin de 40% dintre inscrisi.
  • Upvote 1

Atentie la tepi! Weekendul trecut am reusit sa am pana dubla - pana acum nu mi s-a mai intamplat. Ghinion sau pericol real, vom vedea...

Te-ai plimbat tot pe traseul asta?

Nu, am fost pe unde merg eu de obicei - si azi am reparat ultima pana, spinul a perforat ambele parti. Prin padure sunt multe crengi rupte si inevitabil mai sunt si tepi. Oricum sper sa se curete cat de cat traseul. Recomand insa presiune buna in cauciuce (macar un 2.5-2.7 bar) si cele necesare depanarii...

Eu am fost echipat pe fata cu Maraton Extreme de la Schwalbe si cu Race King de la Conti pe spate - cel din urma a avut de suferit, Extremeul fiind urban si proiectat sa faca fata penelor.

Tricoul pe care il primim este de ciclism sau este un tricou normal?Care marime s-ar potrivi mai bine la 1.78 si 65 kg?

Sal, ar trebui sa fie din acela normal. Special il fac amintirile si efortul prin care il vei merita...Pentru tine banuiesc ca L (eu am 1,84 si 74), tot L port.

haha abia astept sa nu vin!

Iar sa ma umplu de namol si sa trag bicicleta dupa mine tot traseul si sa imping la ea prin balti uriase si frig sa o distrug si apoi sa spun multumit, inghetat, obosit, satisfacut, implinit, mandru ….

“mama ce m-am mai dat cu bicicleta” si

“a fost cea mai tare plimbare din viata mea” si

“mi-am demonstrat inca o data, ca in fiecare ultimii 3 ani ca pot sa tarasc bicicleta dupa mine 50 km sunt cel mai tare” si

“a fost cel mai tare concurs de ciclism, la care am participat si nu se merge pe bicicleta”

hahah

succes!

La cate noroaie am infruntat cu bicicleta ( si au fost unele incomparabile cu ce a fost la prima evadare) , nu stiu cum se face, ca

de fiecare data am aceeasi placere de a repeta experienta . Si bineinteles ca nu sunt singurul. Explicatia cred ca e simpla : pasiunea .

La prima evadare 2010 a fost prima mea tura off-road, mai mare de 10 km . Aveam bicicleta de o luna . As spune ca a fost la fel de mult noroi.

Am ajuns in 6 ore si 30 parca . De atunci viata mea s-a schimbat .

Ce ar fi fost daca as fi spus ca tine draga @ash ? ...

Tricoul pe care il primim este de ciclism sau este un tricou normal?Care marime s-ar potrivi mai bine la 1.78 si 65 kg?

Ce tricou? ...ca nu m-a intrebat nimeni, in formularul de inscriere, de vreun tricou?!

Am inaugurat sectiunea ciclocross. Let there be rain !!! Magazinele de biciclete au inceput sa-si refaca stocurile de deraioare spate si urechi de cadru. B-(

you're not funny! oricum le vom primi pe toate, indiferent ce si cum va fi.

ptr colegul cu tricoul, bifeaza M si nu vei regreta. bine, unde vrei tu sa bifezi, ca la PE nu ai ce bifa.

Ptr hateri, spam-eri, troll-eri, etc: oamenii care stiu cu ce se mananca MTB-ul, vor fi acolo. Gainile vor sta acasa, uscate, se vor uita la tv si vor comenta. Oamenii carora noroiul le da fiori, se vor abtine de la comentarii ;) Asta e diferenta dintr oameni si voi!

• Upvote 1

Inscrierea ta la concursul Prima Evadare 2012 s-a efectuat cu succes!

Să fie morcirlă! :D

Vreau! Dar sa nu fie multa apa si noroi ca mi-s delicat si ma arunc in prima balta mai adanca de-mi iese in cale :D

Ar fi frumos daca am lua si noi startul dupa modelul altor concursuri de pe afara , adica sa se puna banda din 20 in 20 metri si sa fie delimitati cei care cred ca termina sub X ore, fata de cei care cred ca termina sub Y ore(si sa fie dat drumu la banda la 4-5 minute) , mai ales ca daca o sa fie vreme buna cel mai probabil o sa fie peste 2000 participanti , traseul este rapid si asa am putea sa scapam de depasiri , nervi si accidentari .

Ptr hateri, spam-eri, troll-eri, etc: oamenii care stiu cu ce se mananca MTB-ul, vor fi acolo. Gainile vor sta acasa, uscate, se vor uita la tv si vor comenta. Oamenii carora noroiul le da fiori, se vor abtine de la comentarii ;) Asta e diferenta dintr oameni si voi!

Daca-mi platesti tu reparatiile ulterioare, eu vin cu mare placere :)

MTB nu se mananca doar la concursuri, totusi...

Guest
This topic is now closed to further replies.