Rubyca

2012.05.13 - Prima Evadare - Bucuresti - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

M-am linistit sunt in prima suta...

M-am linistit sunt in prima suta...

Deci, la anul te vad cu tricou roz???? :)>-

• Upvote 1

De ce ? Iar ma bagati la femei?

Sa nu zici ca nu tu erai blonda din imagine! ;))

Imagine postată

Una peste alta, cu geanta, cu blugi si cu sutien sport, a terminat intre primele 50 de fete.

@UrsP2Roti Superbe filmuletele.

N-am apucat sa postez si impresiile mele despre acest concurs.

Din punctul meu de vedere, o nota 10+. O organizare exemplara. Numai cand citesc numarul de participanti mi se furnica ceva pe spinare.

Un eveniment extraordinar care promoveaza mersul de bicicleta.

FELICITARI !

• Upvote 1

Foarte frumos colajul......felicitari inca o data tuturor.

Am si eu o intrebare pentru cei ce ati avut gps. Cat ati avut diferenta de nivel 'pozitiva' pe cei 55 de km?

GPS-urile nu prea sunt de incredere pe partea de altitudine, mai ales in zone plate. Poate cineva care a avut altimetru barometric la ciclocomputer ar putea sa spuna - e cea mai precisa masuratoare daca nu se schimba presiunea atmosferica (vremea), sau daca nu, poti sa pui traseul pe net pe o aplicatie gen bikemap.net care iti calculeaza diferenta de nivel in functie de harta

166 de metri imi arata mie. Dar cum a zis si hcampian, nu prea am incredere in el.

Totusi, bikemap-ul mi se pare ca e si mai prost, subevalueaza serios diferenta de nivel.

[OT]: De aia GPS-urile pentru drumetie au si altimetru barometric pe langa cel GPS, iar altitudinea castigata e calculata dupa cel barometric. Dar presupun ca cele pt bicla nu au si aceasta facilitate.

166 de metri imi arata mie. Dar cum a zis si hcampian, nu prea am incredere in el.

Totusi, bikemap-ul mi se pare ca e si mai prost, subevalueaza serios diferenta de nivel.

Exportă track-ul de pe bikemap ca fișier .kml (pt Google Earth) și vezi acolo mult mai precis (Edit/show elevation profile)

Dar presupun ca cele pt bicla nu au si aceasta facilitate.

Sunt ciclocomputere fara gps, care au altimetru si calculeaza diferenta totala pozitiva si negativa, evident barometric. Ba mai mult, unele iti arata panta instantanee pe care o urci (de fapt eu nu inteleg de ce nu fac asta toate, mi se pare foarte atractiva posibilitatea). Tot OT.

Si mie tot vreo 180 m imi arata ca track, dar e relativ.

Mie imi arata 567m in primii 45 de km.

Legat de organizare/organizatori:

Le-am reprosat ca mi-au luat clipul si l-au postat pe site-ul lor fara sa am intrebe:

"Cred ca este de bun simt sa intrebati autorii daca puteti posta clipurile lor pe site. Nu e greu sa dati un mesaj."

Raspunsul lor:

"Salut din nou,

am descoperit clipul si as avea urmatoarele comentarii.

1. era postat pe youtube, un spatiu public, teoretic oricine poate sa preia acel videoclip.

2. daca stam sa ne gandim cine de la cine ar trebui sa ceara acordul, Georgia, fata din videoclip si care are 15 ani (minora), cred ca ar fi fost dragut sa stie ea sau de fapt mama ei, ca va aparea pe youtube, e una din voluntarele noastre tinere.

3. filmarea era facuta la un eveniment organizat de noi si cred ca noi ar trebui sa fim cei care dam acordul pentru filmare la eveniment, nu invers. Asa se intampla si pe la concertele mari, nu prea poti sa filmezi sau sa faci poze fara acordul artistilui/organizatorului.

Daca te deranjeaza faptul ca am repostat un videoclip (care oricum era public), iar nou ni s-a parut dragut, nu-i problema, oricand putem sa-l dam jos. Dar problema a fost pusa putin aiurea din punctul meu de vedere si apropo spatiul pe site-ul Prima evadare devine din ce in ce mai scump. Nu permitem sa apara oricine cu orice, deci e un privilegiu nu invers.

O zi faina,

Doina"

Eu:

"Buna,

1. Stiu ca l-am postat public. Teoretic si practic oricine il poate prelua.

2. Pe Georgia n-o cunosc. Dar daca nu este de acord sa apara in clip (chiar daca nu ea este subiectul clipului) scot clipul de pe Youtube (din respect pt. ea). Clipul este facut intr-un spatiu public. Toti participantii de la acest eveniment au fost de acord sa apara in poze si clipuri, ca organizatori trebuia sa stiti acest fapt.

3. filmarea mea este facuta pt. mine si n-o folosesc in scopuri comerciale. Nu am semnat niciun document care imi interzice filmarea evenimentului. Cat despre alte evenimente e bine de stiut ca se permite filmarea cu telefonul sau folosind camere de buzunar, nimic profi ;) si nu in scopuri comerciale asa cum am facut si eu.

Clipul este facut si pt. ceilalti participanti de la Prima Evadare pt. ca si ei au avut aceeasi primire ( Chiar ma intrebam daca am castigat :) ) si il pot vedea pe Youtube. Duneavoastra va faceti reclama prin acest clip: "Finish Prima Evadare – sau ce te asteapta dupa 55 de km prin fostii codri ai Vlasiei".

Inteleg ca spatiul de pe site este scump si ca acolo apar clipuri care merita vazute si care promoveaza evenimentul, dar nu vad ce avantaje am eu din chesti asta.

Asa cum am mai spus mi se pare normal sa cereti voie sa postati clipul; macar atat. Nu v-as fi refuzat.

Numai bine,

Catalin Maxim"

Organizatorii de la Comana Bikefest:

"Buna seara

Imi permiteti sa postez filmarea Dvs pe siteul concursului?

Multumesc,"

Asa DA.

Edge 800 are altimetru barometric si zice 160 de m.

@maximcatalin - nu inteleg de ce sustii asa mult Comana BikeFest? :))

• Upvote 1

@Michael_9N Cum ai ajuns tu la concluzia ca sustin Comana BikeFest?

Nu sustin pe nimeni. Nu am de ce.

Am aratat doua abordari diferite legate de modul in care organizatorii se folosesc de munca altora. Unii nici macar nu stiu sa intrebe, iau ca si cand li se cuvine.

Din punctul meu de vedere sunt persoane care au de castigat din aceste evenimente (organizatorii, cei care vand biciclete si altii) si nu-mi place ca se profita de pe urma celor care sunt dispusi sa munceasca pe gratis.

Tu ai acordul Doinei sa faci public schimbul vostru de mesaje?

Edit: am vazut raspunsul tau. Nu doream 'sa te prind', ci doar sa iti atrag atentia ca nu-i frumos sa faci publica o discutie privata fara sa instiintezi si cealalta parte. Moral vorbind. Nu doresc sa deschid o discutie legata de aspectele legale ale problemei, ca stricam topicul.

Din punctul de vedere al muncii tale folosite de altii, stai linistit ca esti foarte departe de ceea ce inseamna sa fii folosit. Iti vorbesc din experienta :) .

Mmmm cred că dreptatea-i undeva la mijloc, adică o fi pădurea spațiu public da' așa e și Piața Constituției, și totuși, când e concert acolo, prestezi ca fotograf/cameraman doar cu acreditare de presă. Și cu fotografierea/filmarea unei persoane în detaliu în spațiu public, tot îți trebuie acord pentru republicare. În fine, discuția e lungă, personal consider că te-ai înțepat un pic când nu era cazul :) Ca și coleg pozar/filmaci, îți recomand pe viitor să consideri rețeta mea:

1) dai mail în prealabil să-ți anunți intenția (sau, unde e cazul, să ceri permisiunea) de a filma/fotografia; pe lângă că am fost fotograf (independent) la PE anul ăsta, am fost practic și observator pe traseu, și pentru asta aveam numărul de telefon al unuia din organizatori în caz că ar fi trebuit să anunț un accident sau trecerea ultimului concurent;

2) să-ți pui nume/site etc. în film/fotografii pentru cazurile în care sunt folosite de cineva care pur și simplu uită sau nu știe că e frumos să menționeze sursa;

3) să folosești Vimeo dacă te interesează direcția asta la un nivel ceva mai profi, ținând cont de licență de distribuție etc.,

4) să te pregătești cu hârtii semnate acolo unde se poate, respectiv să le dai o ocazie rezonabilă oamenilor să-ți arate că nu vor să le folosești imaginea; în pădure poți pune semne că urmează un photo booth, și vezi pe mutrele oamenilor cei care vor să fie fotografiați și cei care nu vor.

@georged: M-ai prins, nu-l am. Trebuie? nu scria in email ca e confidential. O sa ma interesez legat de acest subiect pt. ca nu cunosc legislatia in domeniu.

@puterfixer: Multe dintre punctele semnalate de tine au fost rezolvate prin semnarea fisei de inscriere. Unele erau mentionate acolo, altele nu.

De exemplu toti participantii au fost de acord sa fie pozati/filmati.

Al meu saracu n-a ajuns decat la 132m. Cine stie pe unde te-ai mai invartit tu Mouse, poate de aia nici nu l-ai batut pe Cleppe :)

Nu stiam ca edge800 are barometru.

Edge 800 are altimetru barometric si zice 160 de m.

@georged: M-ai prins, nu-l am. Trebuie? nu scria in email ca e confidential. O sa ma interesez legat de acest subiect pt. ca nu cunosc legislatia in domeniu.

lasă legislația. ține de bun simț

Guest
This topic is now closed to further replies.