Rubyca

2012.05.13 - Prima Evadare - Bucuresti - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

@ciprina_m: multumesc pt. subtilitati.

Imi pare rau pt. cei care presteaza munca voluntara in conditiile in care evenimentul are profit.

Easy, gents :)

GPS-ul face poziționare pe latitudine-longitudine, însă altitudinea e o estimare execrabilă. Barometrul ajută, dar nu e perfect, trebuie calibrat des cu puncte de altitudine cunoscută și devine din ce în ce mai imprecis cu cât durata deplasării e mai mare. Cel mai bine se măsoară prin plotarea pe o hartă topografică a traseului înregistrat pe GPS cu cât mai multe puncte intermediare. BikeMap face plotarea și măsurarea grosier, Google Earth o scoate mai finuț.

Atata timp cat inaltimea urcata se obtine prin diferenta de altitudinii nu conteaza daca altimetrul barometric afiseaza altitudinea corecta sau nu, importanta este sensibilitatea lui la modificarea altitudinii, da' noi suntem din alt film, nu-i asa? :))

165 mi-a aratat mie (barometric) pe traseul de la PE

Daca vremea e stabila precizia e bunicica (adica presiunea atmosferica sa fie constanta).

Daca se schimba vremea insa o poate lua razna. De ex. intr-una din zilele trecute mi-a urcat apartamentul de la 85 m (dimineata, soare) la 140 (seara, venise ploaia).

• Upvote 1

Asta e unul din motivele pentru care altimetrul barometric se calibreaza, de obicei automat, in functie de datele furnizate de GPS.

Imi cer scuze daca am jignit-o pe Doina, poate am fost prea dur in exprimare.

Prima Evadare a fost un eveniment reusit si apreciez munca celor care s-au implicat pt. ca noi sa ne simtim bine si sa avem ce povesti (de bine) un an intreg, pana la urmatoarea editie.

@ maximcatalin sunt putin blocat de rationamentul mintii tale si nu stiu cum as putea sa-ti explic. Dupa ce faci un film public te gandesti ca ar fi bine sa nu fie chiar asa public? Dupa ce folosesti imagini cu persoane fara se le ceri aprobarea de la un eveniment la care nu ai o aprobare comentezi ca a fost centralizat pe site-ul evenimentului?

Ti se raspunde pe mail si tu faci raspunsurile publice si ne spui aici ca nu stiai ca sunt personale?? :).

Hotaraste-te ce vrei. Vrei sa-l tii acasa sau sa-l faci public? Ca noi putem sa-l scoatem.

Cum zicea si Ciprian cand habar nu ai de legislatia in domeniu ar fi mers bunul simt care e destul de aproape si de legislatie.

Tu faci mailurile private publice fara acord si tot tu faci scandal pentru filmuletele pe care chiar tu le-ai facut publice? Cata logica si bun simt la un loc.

La final tot noi suntem nesimtiti pentru ca incercam sa centralizam toate filmuletele, pozele si articolele intr-un singur loc. Am putea sa nu ne agitam cu asta dar o facem pentu ca cei care ne-am strans la maraton sa putem vedea toate materialele in carre am aparut cu totii. Chiar si unele unde era o doza mai mare de autopromovare (vezi ultimul filmulet facut de zeceintop)

Nu te cunosc dar singurul lucru de care-mi este teama in general este degradarea calitatii acestei comunitati. Marindu-se exista sansa sa mai aterizeze cate un "mai putin intelegator" ca sa zic asa. Sper sa nu faci parte dinte ei sau daca faci sa te transformi :) caci la asta ajuta o mare parte din oamenii de aici si sportul din padure.

Eu chiar m-am bazat pe buna intelegere a oamenilor si mai putin pe hartogaraie si semnaturi. Puteam sa introducem o fraza in regulament cum e la Skoda Velo Challenge sau concursurile Red Bull de genul toate drepturile materialelor bla bla apartin organizatorului si mai era o a3a varianta de rezolvare daca primele 2 nu erau clare sau sunt necunoscute.

A fost mai greu sa generam un dialog si din cauza multitudinii de materiale, mailuri etc. Pozele urcate pe fb depasisera ieri 20 000.

Un concurs ca acesta nu presupune doar sa pleci de la Bucuresti pana la Snagov are muult mai multe detalii si pana nu esti implicat in organizarea unuia asemanator nu-ti faci nici o idee reala despre ce presupune unul mai mare. Eu sincer credeam ca se intrevede efortul dar am prieteni care stiau cat de cat despre ce e vorba si tot au fost suprinsi de complexitate cand s-au implicat mai mult.

Legat de filmul tau mie mi-a placut caldura si bucuria cu care astepta Georgia oamenii si cum le daruia medalii. In rest poti sa faci ce vrei cu filmul ...poti sa-l schimbi cum iei tu medalie la Comana.

Daan. Nu stiu cum sa-ti explic sa intelegi.

Un clip sa apara pe Youtube si sa poata fi gasit de alti useri trebuie postat ca public, lucru care implica chestii legate de drepturile de autor, adica da dreptul oricui sa-l ia si sa-l posteze pe ce site vrea. Nu pot sa fac un clip public pe Youtube fara sa evit partea cu dreptul oricui de a-l prelua. Puteati sa dati un mesaj si sa cereti voie pt. a prelua clipul, asa era frumos.

Pentru a evita alte discutii propun ca la editia viitoare sa precizati pe fisa de inscriere ca nu avem voie sa filmam la eveniment sau ca toate materiale fot/video devin propietatea organizatorului etc.

Pe site puteti implementa o modalitate prin care fiecare sa posteze materialele media stranse la eveniment. Cred ca este o metoda mult mai buna de a centraliza filmele si pozele fara a cere in mod direct acordul oamenilor.

Asa cum am mai spus, Georigia a fost de acord sa fie filmata si fotografiata cand a semnat fisa de participare la eveniment. Si eu daca apar in alte filme/poze nu pot sa comentez nimic pt. ca am luat la cunostinta cand am semnat foia de inscriere. Georgia daca a vazut clipul si nu vrea sa apara poate sa-mi dea un mesaj si scot filmul. De cate ori este nevoie sa repet asta pt. a te debloca?

Legat de publicarea emailurilor, poate ca am gresit si imi cer scuze pt. asta.

Sunt constient ca ati depus un efort foarte mare la realizarea evenimentului si a iesit foarte bine zic eu. Este munca voastra si meritati tot respectul pt ea, dar incercati sa-i respectati si pe ceilalti care au muncit de buna voie. Conteaza foarte mult sa cereti permisiunea pt a prelua materiale media si sa multumiti celor care va fac publicitate gratis. Daca nu, puteti angaja fotografi si cameramani profesionisti asa cum se intampla la alte concursuri de renume.

Inteleg ca te-a deranjat comentariul meu, dar este de datoria voastra sa fiti receptivi la reprosurile si aprecierile participantilor, sa fiti mai buni la anul.

Comunitatea nu se degradeaza daca cineva face comentarii negative. Feedbackul negativ este tot feedback, incercat sa invatati ceva si din reprosuri, nu sa-i puneti la zid pe cei care au ceva de comentat impotriva.

@ maximcatalin

Ciao Catalin,

Nu stiu cati ani ai, dar sper totusi ca esti un copil si nu iti dai seama da unele fapte si de gravitatea lor. Pe masura ce cresti te schimbi in bine :)

Am sa punctez doua lucruri:

- referitor la clipul de pe youtube http://www.youtube.com/t/terms (pe melodia de final nu stiu daca ai drepturi de autor)

- despre publicarea corespondentei este si o lege VIOLAREA SECRETULUI CORESPONDENŢEI (art. 195 Cod penal)

"Deschiderea unei corespondenţe adresate altuia ori interceptarea unei convorbiri sau comunicari efectuate prin telefon, telegraf sau prin alte mijloace de transmitere la distanţa, fara drept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Cu aceeaşi pedeapsa se sancţioneaza sustragerea, distrugerea sau reţinerea unei corespondenţe, precun şi divulgarea conţinutului unei corespondenţe, chiar atunci când a fost trimisâ deschisa sai a fost deschisa din greşeala ori divulgarea conţinutului unei convorbiri sau comunucari interceptate, chiar în cazul în care faptuitorul a luat cunoştinta de acesta din greşeala sau din întâmplare.

Acţiunea penala se pune în mişcare la plângerea prealabila a persoanei vatamate. Împacarea parţilor înlatura raspundarea penala."

Sunt multe de spus, dar observ ca nu esti orientat catre intelegerea lucrurilor ci mai degraba simti nevoia de atentie :)

Nu prea ține scuza.

Ai puține posturi dar la cum scrii îmi pari un tip care cam știe una-alta. Inclusiv nettiquette.

În plus ai o recomandare în regulament.

Dar bănuiesc că nu te-ai ostenit să-l citești.

Și ar mai fi și regula aia nescrisă: common sense. Sau pă românește: bun-simț.

Nu publici ceva dintr-o arie ce poartă un nume suficient de sugestiv: "mesaje private" :)

@Florian

- am licenta pt coloana sonora din finalul clipului. Melodia este luat de pe un site unde sunt postate melodii cu drepturi de utilizare: http://www.jamendo.com/en ;

- legat de postarea emailului, ok am mai discutat asta; imi asum greseala;

- nu e cazul sa ne luam la misto, poate sunt mai tanar si n-as vrea sa fiu nepoliticos cu tine;

Nu am nevoie de atentia nimanui, topicul acesta are ca subiect Prima Evadare. Sa nu deviem de la subiect.

Modul in care se posteaza materialele media pe siteul PE tine de organizarea concursului si putem sa-l comentam liber.

@Macro: era din emailul meu, dar asta conteaza mai putin.

maximcatalin,

Te ancorezi de niste orgolii marunte, priveste putin mai in profunzime, Doina are dreptate, ar trebui sa fii mandru ca filmuletul tau a fost selectat si postat pe site-ul Primei Evadari.

• Upvote 2

Din pacate lumea nu este alb si negru, iar istoric abordarile stricte nu au ajutat / folosit nimanui niciodata (Jefferson putea fi lejer executat petntru tradare ; Assange e cautat pentru acuzatii de sex cu o minora desi a publicat ceva corespondenta privata la viata lui).

Luati-o mai usor cu orgoliile, ne-au ajuns 45 de ani de cenzura.

Deschidere, transparenta, bun simt? Nu ma refer la cineva anume specific, va regasiti printre picaturi. Ar fi pacat sa se incheie topicul de PE cu asa ceva...

• Upvote 2

Topicul de Prima Evadare NU se incheie cu asa ceva. Dar cu ceva mai frumos.

Poate va era dor :

Imagine postată

Am tras azi o tura pe un traseu amestecat SVC+PE prin padurea Baneasa. Ma mancau talpile sa ii fac debutul MTB-ului pe scena baltilor si noroaielor <):)

Imagine postată

A fost de mare angajament : in padure se merge bine, dar sunt cateva zone amintind de batalia de la Namoloasa ;)) , iar in camp pe langa centura e apa pana la glezne.

Imagine postată

Sa ne revedem cu bine la anu, cand nu se stie ce ne mai aduce vremea m/ .

• Upvote 2

maximcatalin: "Georigia a fost de acord sa fie filmata si fotografiata cand a semnat fisa de participare la eveniment. "

Giorgia nu a semnat asa ceva si nici macar nu exista asemena fisa pentru organizatori.

Ma opresc aici nu cred ca are rost sa mai continuam subiectul.

Cum nu am mai putut raspunde de vreo 10 pagini pe forum vroiam sa fac o mentiune legata de intelegerea termenului mountaibike. Discutie avuta cateva pagini mai devreme.

Mi se pare ca se face o confuzie datorita numelui englezesc dat bicicletei plecate din Colorado si folosita acum pe toate tipurile de teren. Daca e sa o iei motamo mountainbike probabil ca ar ramane jumatate din tari fara sportul asta pentru ca nu au munti iar in zonele de deal si campie nu ai putea sa faci un concurs mtb. Mai corect descriptiva si aproape de adevar este denumirea franceza VTT (velo tout terrain) poate de aceea s-a implementat termenul mai general al disciplinei si anume Cross-country.

Regret ca nu am putut sa fiu mai prezent pe forum ca s-au spus o groaza de chestii funny.. acum mai citesc din MBZ

“Boiere, daca imi spui tu un concurs MTB pe planeta care traverseaza un drum public cu regim de autostrata si doua cai ferate, ma convingi ca PE este concurs MTB.”

La Cape Epic- acest tur al Frantei al mtb-ului? Acolo se merge si pe calea ferata, printre sine, si alea chiar functioneaza nu ca la noi ca nu mai trece trenul de 3 ani, se traverseaza autostrada…etc. Eu am participat la unul in Croatia care traversa autostrada. Nu ai cum sa dai definitia unui concurs in functie de ce drum traversezi :) Fiecare concurs are povestea proprie.

Uite inca una: “Are zona obligatorie de push bike, eventual de carry bike.” :)) Daca ar fi asa ar trebui sa scoatem multe maratoane frumoase chiar de la munte fara push bike. Bine ca nu exista o asemenea regula si e bine de stiut asta ca sa nu ne trezim ca impigem de nebuni la toate maratoanele.

• Upvote 4

Daan. Nu stiu cum sa-ti explic sa intelegi.

Un clip sa apara pe Youtube si sa poata fi gasit de alti useri trebuie postat ca public, lucru care implica chestii legate de drepturile de autor, adica da dreptul oricui sa-l ia si sa-l posteze pe ce site vrea. Nu pot sa fac un clip public pe Youtube fara sa evit partea cu dreptul oricui de a-l prelua. Puteati sa dati un mesaj si sa cereti voie pt. a prelua clipul, asa era frumos.

Pentru a evita alte discutii propun ca la editia viitoare sa precizati pe fisa de inscriere ca nu avem voie sa filmam la eveniment sau ca toate materiale fot/video devin propietatea organizatorului etc.

Pe site puteti implementa o modalitate prin care fiecare sa posteze materialele media stranse la eveniment. Cred ca este o metoda mult mai buna de a centraliza filmele si pozele fara a cere in mod direct acordul oamenilor.

Asa cum am mai spus, Georigia a fost de acord sa fie filmata si fotografiata cand a semnat fisa de participare la eveniment. Si eu daca apar in alte filme/poze nu pot sa comentez nimic pt. ca am luat la cunostinta cand am semnat foia de inscriere. Georgia daca a vazut clipul si nu vrea sa apara poate sa-mi dea un mesaj si scot filmul. De cate ori este nevoie sa repet asta pt. a te debloca?

Sunt constient ca ati depus un efort foarte mare la realizarea evenimentului si a iesit foarte bine zic eu. Este munca voastra si meritati tot respectul pt ea, dar incercati sa-i respectati si pe ceilalti care au muncit de buna voie. Conteaza foarte mult sa cereti permisiunea pt a prelua materiale media si sa multumiti celor care va fac publicitate gratis. Daca nu, puteti angaja fotografi si cameramani profesionisti asa cum se intampla la alte concursuri de renume.

Inteleg ca te-a deranjat comentariul meu, dar este de datoria voastra sa fiti receptivi la reprosurile si aprecierile participantilor, sa fiti mai buni la anul.

Comunitatea nu se degradeaza daca cineva face comentarii negative. Feedbackul negativ este tot feedback, incercat sa invatati ceva si din reprosuri, nu sa-i puneti la zid pe cei care au ceva de comentat impotriva.

Imi pare rau ca trebuie sa insist, dar spui niste prostii imense si o tii pe a ta, fara a recunoaste ca esti mult pe langa subiect... Cum adica, daca l-ai facut public, trebuie sa iti cer acordul pentru a il posta??

Tu publici o conversatie privata cu Doina, fara sa ii ceri acordul, si apoi ii zici ca e nesimtita, dar tot ea a gresit? Pacat ca moderatorii de pe aici sunt prea blanzi cu tine, ca ar fi trebuit sa te cam pedepseasca nitel...

Dupa cum a zis si Dan, de unde stii tu ce a semnat Georgia si cand? Tu ai avut acreditare de fotograf/cameraman la acest eveniment pentru a filma?

Eu zic sa stai in banca ta si sa te gandesti de 2 ori inainte de a deschide gura, ca ai mari lacune in rationamente si in modul de a aprecia lucrurile. Orice feedback este de apreciat, fie ca este pozitiv sau constructiv, dar atunci cand are ceva pertinent de zis, nu balarii...

Salutam,

Dan, imi poti spune te rog daca marcajele mai sunt pe traseu?Sunt de ajuns pentru a face in intregime traseul?

Vreau sa refac wekendul viitor traseul cu niste prieteni si vroiam sa stiu daca ma descurc doar cu marcajele.

Multumesc

musai nevoie de o barca :), vesta de salvare cu GPS-allert si voie buna! succes

ps: rugam foto in plina actiune.

VGeorge, in mod normal ar trebui sa te descurci fara probleme doar cu marcajele... Urmeaza sagetile roz pana la casa vrajitorului (AKA Complexul Astoria)... :) Dar nu uita si de sfatul lui SGM, ca e foarte bun :)

Foarte tare cum a fost vremea în ultima perioadă. Până pe 13 Mai nu a plouat decât rar spre deloc. :rolleyes: După Prima Evadare, brusc, a început potopul.

Marcajele inca exista. Duminica probabil mai facem si noi o verificare/curatare a benzilor cazute sau in exces.

Ar fi bine sa strangeti toate benzile acelea din plastic din padure, ca niste organizatori cu bun simt si respect pentru natura, ca sa aibe si biciclistii aceia incepatori ceva frumos de invatat :)

Ca biciclist începător ce sunt (și cu foarte mare respect pentru natură), aș prefera ca marcajele alea din copaci să rămână acolo. Pe vreme bună, traseul ăla e făcut săptămânal cam pe tot parcursul anului. În special de începători. Și e făcut tocmai pentru că mai există marcaje.

Exact. E un soi de Mecca a biciclistilor bucuresteni amatori de de off-road. Sunt multi care n-au treaba cu orientarea si un astfel de traseu e binevenit.

Guest
This topic is now closed to further replies.