Rubyca

2012.05.13 - Prima Evadare - Bucuresti - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Ar fi frumos sa se gaseasca o modalitate de marcare mai "eleganta", ceva cu sageti, indicatoare, sa ramana permanenta, dar sunt constient cat de greu de implementat si de efemera e o astfel de lucrare in Romania. Benzile alea raman acolo si 100 de ani, dar indicatoarele au tendinta sa dispara, sa se rupa in bucati si sa pozeze de tinte de tir pentru vanatorii nostrii priceputi. Asa ca, in pofida respectului pentru natura si curatenie, cred si eu ca benzile trebuie lasate, ba mai mult chiar verificate de voluntari din cand in cand. In numele sportului.

Nu-s prea convins că mai poți cumpăra benzi din astea din plastic-plastic, că UE împinge piața să adopte materiale biodegradabile. Mesh-urile și alte accesorii pentru șantierele de construcții sunt făcute să reziste la intemperii și utilizare mai îndelungată, și atunci sunt făcute din plastic, dar banderolele astea de marcare s-ar putea să fie puse pe aiurea și atunci mi se pare logic să fie biodegradabile. Adică până și vopseaua aia „fosforescentă” din spray a ajuns să fie neutră cu mediul...

Da, varianta cu sageti de lemn si stalpi de lemn nu a tinut din pacate. Anul acesta am incercat sa o aplicam in cateva din intersectiile/locurile unde nu se puteau pune alte marcaje si ca experiment pentru permanetizarea traseului. Din 6 indicatoare mai era unul singur weekendul trecut cu 6 km inainte de finish. O sa recompletam poate se obisnuieste lumea cu ele si nu le mai fura.

Nu cred ca se fura - pur si simplu se distrug (singure - fara nici o implicare a animalelor ce pun mana pe ele) ...

Vi se pare unora ca suntem indreptatiti sa lasam benzi din plastic sau tuburi de gel prin natura? Credeti ca e cumva mai nobil ciclismul decat picnicul? In ideea aceasta probabil ca sunt la fel de indreptatiti si ceilalti iubitori de natura sa isi lase in padure farfuriile de mititei si pet-urile, probabil din punctul lor de vedere indreptatit ca sa-si marcheze locul pentru iesirea din weekend-ul viitor :) Sau poate ca sa le ramana locul ocupat ?

Traseele de concurs sunt aprobate de autoritati pentru a fi marcate doar in perioada concursului si din acest motiv se pot folosi pentru marcaj benzile acelea minunate din plastic.

Un traseu permanent de ciclism ar trebui sa fie aprobat oficial, sa fie marcat ecologic si sa aiba un buget alocat pentru acesta. Si cu atat mai mult ar trebui respectata chestiunea asta la Prima Evadare sau Skoda Velo Challenge unde apar multi incepatori, care ar trebui sa stie inca de la inceput ca ciclismul ar trebui sa fie diferit fata de picnic :)

Tibi as fi continuat discutia in particular pentru ca tu vrei marea cu sarea ceva ce e aproape e imposibil la noi dar sa nu o faci tu ci sa o faca altii. Mai este evidenta si doza de subiectivism a ta fiind putin deranjat ca traseele erau marcate cu firme concurete trek-ului pe care tu il aduci si in padurea in care s-a construit cartierul in care stai (Cartier care iti spun ca inginer de mediu ca face mult mai mult rau. Sa stii ca ecosistemele nu se opresc doar acolo unde sunt copaci si cum ai prins o poienita bagi blocuri). Subiectivizmul mai vine si din faptul ca ai vrut sau incercat sa faci si tu un traseu pe acolo.

Asemanarea ciclistilor cu picnicarii e rautacioasa si deplasata din 2 motive. La baza sunt alt tip de oameni si 2: benzile de plastic sunt marcaje nu deseuri. Cum puteai sa citesti mai sus le strangem pe cele cazute sau le repunem unde este necesar. Lucru pe care puteai sa-l faci si tu anul trecut in loc sa le fotografiezi si sa faci scandal la Ideal sau unde ai mai trmis mail sa faci probleme.

Oricum nu stiu daca esti in deplina cunostinta de cauza asa incat sa simti utilitatea acestor marcaje pentru ca nu ai fact traseul PE sa simti bucuria confirmarii drumului bun daca ele raman raman pe aceia care au nevoie de ele nu pentru cei care nu inteleg si oricum nu le-ar folosi.

Ce am facut noi pana acum a fost sa incercam sa le intretinem pe cat posibil curate si marcate. Am incercat sa le aprobam ca permanente la autoritati chiar daca nu au habar dar probabil o sa fie unii mai fericiti daca exista 20 de stampile pe undeva. Romsilva nu vrea traseul permanent desi platim si facem contract cu ei de 2-3 ori pe an, ministerul nu se complica momentan, fondurile exista pt ca noi vrem sa acoperim partea asta din banii de la concursuri atata timp cat nu facem lucrari foarte mari care ne depasescc de genul pasarela (la care ne tot gandim) sau alte chestii.

Oricum noi in ultimul timp am mers mai mult pe sageti desenate cu spreiurile forestiere si de constructii pe care ti le-am recomandat si tie pentru Surmont. Chiar daca sunt 25 de lei si tin 15 sageti macar astea nu se fura.

O sa mai bagam un indicator de lemn unde se despart traseele PE de SVC ca acolo se incurca multa lume.

Ce am mai reusit sa facem a fost sa caram sacii de moloz si caramizi dinainte de ramificatie aruncati in stanga si dreapta drumului.

Ce nu am reusit? nu am reusit sa adunam maldarul de gunoi nascut in urma Let's do it Romania cand s-au strans toate gunoaiele intr-un singur loc si acolo au ramas. Arata mai rau ca inainte. Situatia s-a repetat si in apropierea traseului PE. Acolo erau mai putine si ne-am descurcat dar a luat din tipul de stat pe net :).

• Upvote 8

Am inteles :), cam atata poti sa pricepi tu Dane din mesaj, doar ca ma deranjeaza concurenta... Este chiar o defavoare facuta unui brand de biciclete sa ramana pe plasticele lasate in padure, iar mesajul nu era neaparat pentru tine, sau pentru cei pe care ii consideri tu concurenti ai nostri, ci este in special pentru utilizatorii de biciclete mai nou veniti, care va iau pe voi ca exemplu si care cred ca asa trebuie sa stea lucrurile cu evenimentele sportive, cu respectul fata de altii si fata de natura. Oricum ai devenit mult prea pompat de importanta pentru a putea privi cu obiectivitate chestiile care ar trebui sa mai tina de vocatia si simtul estetic al inginerului de mediu.

Noi am hotarat anul trecut sa nu mai contribuim finaciar din partea Surmont la nici un eveniment organizat de voi, atata timp cat nu tineti seama de aceste lucruri.

Da, slabe sperante sa o scoatem la capat. Nu am perceput doar ca te deranjaza concurenta din mesajul tau dar nu-ti pot intelege extremismul decat prin acest buchet de motive de mai sus. Poate mai sunt si altele. Fiecare cu ale lui... Normal ca nu sunt obiectiv cand atitudinea ta nu e adaptata la conditiile reale nici la ce e in padure acum si nici ce a fost inainte de concurs. Iti spun asta pentru ca benzile in padurea Baneasa au fost puse doar in timpul concursului si daca ai fi stiut situatia reala nu am fi avut discutia asta. Asa vorbim din carti despre scriitorii morti

Despre contributia financiara eu nu as vorbi. Desi politica noastra a fost sa lasam sa vina si restul magazinelor mai cunoscute in afara de cel principal ca sa fim cu totii impreuna, ca ne stim de mult, pentru culoare si ca se reflecta evenimentul si in vanzarile si functionarea magazinelor s-a dovedit cea mai mare bataie de cap.

Over and out ca pierdem vremea, fiecare cu opinia lui si tu ai un maraton de organizat care sper sa iasa bine mai ales ca ati economisit din implicarea la prima evadare :))

Scuza-mi gluma :)

Nu va ganditi si la ultima evadare, undeva la sfarsitul sezonului in octombrie?

Nu va ganditi si la ultima evadare, undeva la sfarsitul sezonului in octombrie?

Ce tare ar fi! Eu, Ovidiu, Puterfixer si cine mai doreste sa plecam din coada cu un sprits, ca de e toamna:)

Hai Daniel, organizeaza o Evadare de Toamna! Ai sustinerea noastra!

Salut ! aveti idee cum este traseul acum (mai sunt marcaje, ceva balti ...) ma bate un gand pentru maine (in principiu nu vreau noroi) dus la Snagov pe marcaj si retur pe asfalt.

Ms. anticipat !

@MTBR si mie mi-ar placea sa mai facem si in toamna cel putin pentru ca vremea e mai stabila si chiar daca ploua pamantul e deja tare. Nu mai sunt variabilele din primavara si in plus toamna e foarte frumos in padure pe frunze. Ne-am tot gandit din primul an dar nu am avut energie. E foarte greu si de fapt din toamna ne apucam de urmatorul PE. Incercam sa mai facem concuri mai mici si diferite sa variem putin.

@ intel: e uscat traseul si marcajele exista in felul urmator: in prima parte doar sageti pe copaci si pe jos. Dupa Otopeni sunt si benzile rosii/alb pentru schimbare de directie si cele portocalii CST pentru confirmarea traseului.

Te poti intoarce pe autostrada intrand de la Snagov fara probleme cel putin pana la Moara Vlasiei.

Ms.! @Daan / deja l-am fumat (http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/2144-six-oclock-bucuresti-intalnirea-zilnica-de-pedalat/page__view__findpost__p__536164) - din punctul meu de vedere traseul este suficient de bine marcat, cu necesitate de atentie, din partea pedalistului, prin campuri unde nu exista posibilitatea de a fi agatate benzile. Recomand, asa cum am facut si noi, sa aveti un GPS cu traseul incarcat - reduce ff mult stresul ...

Un traseu fain pe care l-as reface oricand.

am fost sambata pe traseu dar pana la carciuma 5 minute sa beau o bere + inca 1 persoana.

in spate la aeroportul otopeni erau vreo 15 caini pe traseu nu am putut trece de ei, a trebuit sa ma intorc sa fac traseul pe sosea pana la dimieni sa intru pe partea 3 de offroad pana la carciuma 5 minute.

a dispărut bicla roz de la academie.

totul e posibil, oricum mă întrebam cât mai rezistă până o fură cineva.

adică ce vrei bre să zici, că eu aş fi pus gheara pe superbăciunea roz?

Noi doi ,la betie , le vedem pe toate superbe si roz...

Da, :( a disparut aseara intre 8 si 12 :(.

A rezistat mai mult decat cea de anul trecut. Asta o fi semn bun ca lumea se civillizeaza sau ca a fost singura zi cand nu erau paznicii in masina aia de teren atotprezenta. Mi-ar fi placut sa-i prind la treaba.

Joi am fost pana la aeroport!Faceam oficiul de taximetrist pt oameni care plecau in tari mai calde! :) Chiar discutam cu ei ca a ramas acolo bicicleta dupa atata amar de timp! La ce le-o trebui bicicleta aia.Ca doar n-or sa faca single speed din ea! Inteleg sa fure iphone-ul nevestei mele (apropo, hotul era pe bicicleta) sau lanticul de aur al unei colege....dar bicicleta aia are valoare doar pentru noi,participantii! Nu are valoare materiala ca restul obiectelor supuse furtului.E plina tara asta de jeguri!

Cred ca e facuta la misto ,ca orice puradel si-ar da seama ca nu poate folosi asa ceva... Sau credeti voi ca era de mult urmarita ,si cand au prins momentul propice au umflat-o.

E misto de urmarit cu o camera video live actiunea....

Poate au luat-o cei de la salubrizare?

La cea de data trecuta au fost mai multe tentative de taiere a cablului pana au reusit. O sa-i intreb si pe cei de la salubrizare dar nu prea par genul care sa umble cu chestii de taiat la ei. Doar daca au primit ordin ceva sa o ia de acolo. Dar tot furt se poate incadra.

Guest
This topic is now closed to further replies.