Rubyca

2012.05.13 - Prima Evadare - Bucuresti - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Salutare! Daca sunt doritori, astept sa ma contacteze pe privat, detin 2 vouchere echivalente cu 2 inscrieri (2 taxe de inscriere), castigate la un concurs de ciclism in acest weekend, dar din pacate nu pot ajunge la PE si nu vreau sa raman cu ele.

Din ce vad sunt doua puncte de alimentare, unul la km 24 si unul la 40. Cei care ati mai fost, credeti ca ma descurc cu un bidon de 0.5L pe bicicleta + ce beau la cele doua PA-uri. Estimez ca o sa termin traseul in vro 3h, deci o sa am cam cate 1h de parcurs intre PA-uri.

Teoretic plec bine hidratat, pana la primul PA consum ce am in bidon, acolo fac refill, mai beau ceva si plec cu bidonul plin, samd. Nu as vrea sa-mi iau camelbak-ul si sa-l car degeaba. Pe cadru nu am decat un suport de bidon si acolo intra maxim unul de 0.5L ca nu prea e loc. Ar mai fi loc si dedesubt sub cadru unde as mai putea pune un bidon, dar daca pun acolo suport, o sa ma incurce la montat/demontat bicicleta pe suportul de masina.

Mai baga un bidon si in buzunar la spate daca simti ca nu ti-ar putea ajunge unul... Oricum, de sete nu cred ca vei muri, ca se va mai gasi cineva sa te ajute cu o gura de apa prin check pointuri sau chiar pe traseu :)

Maus, daca ploua, scoate rotile sa o faci mai usoara si ia pantofii de alergare, cu...cuie :D

Voiam sa dau start la cele 2 dileme : cum e vremea si ce cauciucuri sa-mi pun....:)

Mai rau ca anul trecut poate fi? :)

• Upvote 1

Da, poate fi mai rau ca anul trecut :D Dar cu siguranta va fi frumos, soare si cald :)

sa fie ploaie si furtuna asa cum a fost si in week , cum se anuntase peste tot.

Voiam sa dau start la cele 2 dileme : cum e vremea si ce cauciucuri sa-mi pun.... :)

Mai rau ca anul trecut poate fi? :)

la vreme, nu poate fi. la cauciucuri, depinde de fiecare cat rau isi face :)

SSP cineva? :D Daca imi ajunge intinzatorul pana vineri, 32:13 scrie pe mine :D

Imi aduci aminte de alte vremuri :D

Eu am incercat cu 42/18 (fara intinzator , ca aveam drop-out-uri orizontale) acu 2 ani, dar mi-a mers doar pana la km 14 :P

Orisicat, in padurea Baneasa a mers brici.

Bafta !

Imi aduci aminte de alte vremuri :D

Eu am incercat cu 42/18 (fara intinzator , ca aveam drop-out-uri orizontale) acu 2 ani, dar mi-a mers doar pana la km 14 :P

Orisicat, in padurea Baneasa a mers brici.

Bafta !

Si la km 14 ce s-a intamplat?

Eh, o bagatelă, la kilometrul 14 au rămas vreo 800 de oameni fără transmisie. :) A doua zi era plin ziarul cu anunțuri gen „pierdut lanț la km 14, îl declar nul” și „schimbătorul s-a prăpădit înainte de vreme, odihnească-se în pace”.

Eh, o bagatelă, la kilometrul 14 au rămas vreo 800 de oameni fără transmisie. :) A doua zi era plin ziarul cu anunțuri gen „pierdut lanț la km 14, îl declar nul” și „schimbătorul s-a prăpădit înainte de vreme, odihnească-se în pace”.

Pai asta n-a avut nici o treaba cu SSP-ul , a fost de la noroi :) . Pe uscat mergi chiar bine cu raportul ala la PE.

Păi tu de la ce crezi că au rămas oamenii ăia fără transmisie :) Noroi și pietricele. Și cei 14 km trebuiau să fie cei mai lejeri din tot traseul!

Eh, las' că anul ăsta îl simt io că e mai cu noroc așa, va fi fain. Am făcut traseul de două ori, e uscat și se zboară pe el, antrenați-vă și va fi bine. Probabil vin să fac poze din tufe deci exersați și zâmbetele cuceritoare!

Fiind SSP, transmisia n-a avut de suferit la vremea aia. Am ramas fara frane (erau niste V-uri nepregatite pentru mizerie) iar tractiune nu aveam din cauza gumelor prost alese.

Se pare insa ca prima editie nu va ramane singura cu vreme frumoasa :P. In 2009 era tot asa, canicula <):)

Anul acesta nu va ploua!!!

asa ca, singurul adversar meteo s-ar putea sa fie vantul

acum... sper sa fac max 3 ore, cat cred eu ca va fi necesar sa prind un tricou galben ;)

Anul acesta nu va ploua!!!

asa ca, singurul adversar meteo s-ar putea sa fie vantul

acum... sper sa fac max 3 ore, cat cred eu ca va fi necesar sa prind un tricou galben ;)

asta cu tricoul galben a devenit deja un stres. nu mai am nicio placere, ca la celelalte maratoane, unde concurez doar cu mine. parca vad ca o sa fac pana, cad in cap pe coborarea de la palatul ghica si rup lantul pe valul de pamant de dinainte de ultimul check point :)

se mai pot face tricouri (pot fi si roz) pentru locurile 100-200, acolo concurez fara stres :)

• Upvote 1

Un anunt pentru niste prieteni:

Nu se mai gasesc pe nicaieri biciclete de inchiriat, au dat navala toti si au inchiriat tot ce se putea pentru Prima Evadare.

Exista printr-o minune cineva, undeva, care mai are de inchiriat (chiar si o bicicleta e buna) biciclete?

Oamenii au platit inscrierea, dorinta de participare este foarte mare, dar nu se astepta nimeni sa nu existe de inchiriat nici o bicicleta in Bucuresti, chiar si in Ploiesti, cu o saptamana inainte de concurs.

Orice raspuns pozitiv e binevenit aici sau prin PM.

Multumesc frumos!

Am fost si eu pe traseu si as recomanda organizatorilor:

1) sunt trei copaci cazuti pe traseu ce nu pot fi ocoliti, doi dintre ei destul de aproape de start. O sa fie imbulzeala mare acolo asa ca daca se poate ar fi frumos sa-i dea la o parte sau sa taie macar 2m ca sa poate trece lejer 2 biciclisti.

2) nu ar strica cateva marcaje in plus. Am vazut ca organizatorii au lucrat in weekend dar ar fi bine sa se mai puna ceva banda mai ales la cotituri si mai mult spray pe jos cu o zi doua inaintea concursului.

In rest vad ca vremea tine cu noi.

• Upvote 1

acolo v`a fi tot farmecul , la imbulzeala :)

Nu se mai gasesc pe nicaieri biciclete de inchiriat, au dat navala toti si au inchiriat tot ce se putea pentru Prima Evadare.

1. La evenimentul Veloparlamntari din weekend au fost aduse niste trek uri de o firma din Brasov. Pentru cantitati mari, cred ca ar mai face o deplasare cu marfa.

2. Daca sunt pasionati, un dhs face fata unui traseu uscat. E o varianta mai scumpa... dar raman cu bicicleta :)

Am fost si eu pe traseu si as recomanda organizatorilor:

1) sunt trei copaci cazuti pe traseu ce nu pot fi ocoliti, doi dintre ei destul de aproape de start. O sa fie imbulzeala mare acolo asa ca daca se poate ar fi frumos sa-i dea la o parte sau sa taie macar 2m ca sa poate trece lejer 2 biciclisti.

2) nu ar strica cateva marcaje in plus. Am vazut ca organizatorii au lucrat in weekend dar ar fi bine sa se mai puna ceva banda mai ales la cotituri si mai mult spray pe jos cu o zi doua inaintea concursului.

In rest vad ca vremea tine cu noi.

1. totusi e un concurs de MTB. La ce a fost duminica pe traseu de ciclisti, am vazut ca s-au descurcat sa ajunga la Astoria, deci au trecut si de copaci :)

2. Marcajele se tot fac, dar se pare ca unii au placeri nebanuite in a le scoate... S-a dat cu mai mult spray si se vor tot pune marcaje...

Exista printr-o minune cineva, undeva, care mai are de inchiriat (chiar si o bicicleta e buna) biciclete?

Ti-am dat io pm , ca iti dau bicla aia a mea , suna-ma .

Ps : Daca o sa ploua in continuare nu ti-o mai dau :)) .

• Upvote 1

Cu dedicatie:

Daca tine tot asa, raspunsul la intrebarea lui Maus cred ca e....Maxxis Medusa 1.8. <):)

• Upvote 1

Ploaia de azi noapte a intrat in pamant ca berea in nisipul de pe plaja.

Abia a mai linistit tarana.

Ofer la schimb Pinarello a mea cu Dura Ace 7900 la o tura / un Mtb marime 17-maxim 18( poate fi si aluminiu ) cu minim XT pentru Prima Evadare...Ma ajuta careva ?

Troaca mea este marimea 54

Imagine postată

Guest
This topic is now closed to further replies.