Rubyca

2012.05.13 - Prima Evadare - Bucuresti - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Corect! Am mai cazut toti cate un loc. Am dat din fleanca p-aici si am fost retrogradati. :)))

deci nu mai comentati prea mult ca Dan&co is cu ochii pe forum si cine baga de rau mai scade... asa ajung sa iau tricoul galben si eu :)) :)) :)) :))
  • Upvote 3

Marque, esti tare man, bagi excelent! bv! nice movie:)

Ma depaseste si pe mine undeva pe final....

• Upvote 1

Eu am participat la categoria familie impreuna cu fata mea de 12 ani. Cand m-am asesazat in coloana pe la 9:15 undeva in spate m-am uitat la cei din spate nostru si erau majoritatea baieti ce pareau ca ne vor depasi asa ca am mers mai in spate vreo 15m. Nu am vazut in momentul respectiv cine era in fata insa la start a durat cam 10 min sa trecem de prima curba la stanga de dupa start iar la centura am ajuns cam in 60min. In padure am mers de multe ori pe langa biciclete ca obosisem sa merg cu un picior pe o pedala si unul pe jos, opririle erau de cateva minute. Lumea mergea ca la o plimbare in parc iar orice obstacol era ocolit intr-un ritm de melc, nimeni nu se grabea sa ajunga la sosire. (1 ora pana la centura). Se putea depasi in cateva momente insa fetei mele ii era frica sa depaseasca in locuri inguste asa ca am cam pastrat acel ritm.

Dupa centura am inceput sa depasim insa si aici a fost destul de dificil deoarece erau foarte multi si pe stanga si pe dreapta drumului ce mergeau cam in acelasi ritm. Eu reuseam sa depasesc si prin zone mai grele insa fata mea nu avea curajul, asa ca pana prindeam un loc bun de a depasi trecea ceva timp. Pana la Ghica aproape ca nu obosise deloc.

Cu toate aceste nu am ce sa le reprosez concurentilor ce aveau ca scop doar sa termine si pentru care nu conteaza timpul in care termina.

Imi reprosez mie ca m-am asezat cam in spate. Asezarea in coloana dupa anumite criterii este cam dificila, mai indicata este o portiune de sosea de cativa km in care se vor aseza lucrurile.

Am terminat dupa 4:29 adica locul 9 la familie. Acum vazand rezultatele, cu 4:06 puteam ajunge chiar pe podium, timp pe care l-am fi scos cu siguranta daca nu pierdeam asa mult in Baneasa si in asteptari pentru depasiri. La anu vom lupta pentru un loc pe podim la categoria familie.

• Upvote 6

si daca esti legitimat ca si amator, la un club sau federatie ?

si noi suntem club( de bautori) si facem selectie..nu bea, nu etc ...deci? :))
  • Upvote 1

si noi suntem club( de bautori) si facem selectie..nu bea, nu etc ...deci? :))

clar...elite :)

(comentam totusi serios afirmatia lui Alpinman)

Corect! Am mai cazut toti cate un loc. Am dat din fleanca p-aici si am fost retrogradati. :)))

Asta inseamna ca au bagat pe cineva in fata :)

• Upvote 1

clar...elite :)

(comentam totusi serios afirmatia lui Alpinman)

Cu tot respectul care al port dar Alpinul are dreptate, traseu separat pt. aceasta categorie!

MBZ a atras atentia si dau dreptate!

oricum felicitari pentru efort, e remarcabil !

@poto (Bogdan Avramescu) inițial era descalificat, nu știu de ce, acum văd că l-au băgat în clasament pe locul 288

@poto (Bogdan Avramescu) inițial era descalificat, nu știu de ce, acum văd că l-au băgat în clasament pe locul 288

poate a scapat un val la sosire, or fi vazut filmari, poze de la finish deci... e normal! organizatorii au muncit din greu, oboseala...se vormai corecta in zilele ce urmeaza zic eu

nu chiar toti, doar cei de la pozitia 52 in jos. A aparut Adrian Dumitru acolo cu numarul 1982

• Upvote 1

si daca esti legitimat ca si amator, la un club sau federatie ?

cam cat ti-a luat sa debitezi asta? Cum poti sa fii legitimat (adica inscris la un club de ciclism, etc) si in acelasi timp si amator? E clar, n-ai baut destul =))

cam cat ti-a luat sa debitezi asta? Cum poti sa fii legitimat (adica inscris la un club de ciclism, etc) si in acelasi timp si amator? E clar, n-ai baut destul =))

Maistre, din cate stiu exista si o portita de genul asta... O legitimatie de amator eliberata de federatie (parca) cu care poti sa te inscri la concursuri oficiale. Platesti o taxa si esti obligat sa-ti faci vizita medicala si gata poti merge le Elite. Cred ca la asta se referea MonDa.

exact, formularul pentru legitimare se gaseste pe site-ul federatiei si este public, in plus primesti un numar valid uci. poti fi deasemenea membru asociat sau simpatizant la un club sportiv, caz in care iarasi poti primi o legitimatie din partea clubului respectiv, desi ziua ai servici si seara iesi cu bike-ul doar prin herastrau

Pe undeva e corect si normal.

Se face asa un recensamant al consumatorului acelei discipline sportive.

Pe baza unor astfel de date statistice se pot face si evaluari si clasificari ale amatorilor. De la un anumit nivel un amator poate fi considerat ca adera la elite.

Sigur ca si institutiile si federatiile care mijlocesc asta, pot folosi in cerinte bugetare aceste date, considerandu-se ca au facut ceva pentru fenomenul sportiv din disciplina, si demonstreaza ca au crescut numarul si calitatea sportiva a practicantilor.

Nu stiu daca este locul pe topicul PE sa se discute asta.

Global, PE poate fi asimilat unui formator de practicanti, prin forma sa explicita de Sportul Pentru Toti.

De aici pana la legitimare mai urmeaza multe.

Eu nu sunt de acord cu cei care merg la concurs sa se plimbe...Pai stai asa, mergi la concurs sa te plimbi?! Eu stiu ca la un concurs te intreci, tragi tare..chit ca nu ai sanse sa intri in primii 100..200..etc. Pana la urma tragi tare ca sa vezi unde te afli, ce antrenament ai, cat de tare poate fi cel din fata ta, etc.

Mi se pare cea mai mare prostie sa te duci undeva doar pentru ca este multa lume si sa o iei ca pe o plimbare de duminica. Daca este asa, nu te mai inscrii, iti iei cativa prieteni si faci traseul intr-un weekend, eventual cu cazare la Astoria....

• Upvote 1

Pe undeva e corect si normal.

Se face asa un recensamant al consumatorului acelei discipline sportive.

Pe baza unor astfel de date statistice se pot face si evaluari si clasificari ale amatorilor. De la un anumit nivel un amator poate fi considerat ca adera la elite.

Sigur ca si institutiile si federatiile care mijlocesc asta, pot folosi in cerinte bugetare aceste date, considerandu-se ca au facut ceva pentru fenomenul sportiv din disciplina, si demonstreaza ca au crescut numarul si calitatea sportiva a practicantilor.

Nu stiu daca este locul pe topicul PE sa se discute asta.

Global, PE poate fi asimilat unui formator de practicanti, prin forma sa explicita de Sportul Pentru Toti.

De aici pana la legitimare mai urmeaza multe.

Cu o copie dupa c.i., formularul completat si o taxa de 30 de ron/an, poti deveni amator legitimat cu numar uci, chiar daca nu ai mers in viata ta pe bicicleta. vizita medicala nu este obligatorie.

Conform Alpinman te transformi in legitimat. Esti elita sau nu ?

Si on-topic, in cazul acesta ai fi fost indreptatit sa pleci duminica din prima linie, cu cleppe, oprea, petrache @ co.

Eu cand am intrebat organizatorii (adica cei in albastru) la start mi-au spus ca in cei 100 nu intra si elitele cu toate ca nu vad cum au diferentiat ei elitele la sosire.

Repeta te rog intrebarea, ca nu inteleg ce vrei sa spui... Cum adica cum au fost diferentiate elitele la sosire?

A existat o categorie de Elite (Open) unde cei legitimati la federatie ar fi trebuit sa se inscrie (ca or mai fi fost unii avizi dupa medalii care s-au inscris la amatori, asta e alta poveste, se practica asta de o anumita echipa, nu dam nume). In aceasta categorie de Elite se puteau inscrie si cei care considerau ca sunt suficient de buni pentru a se bate de la egal la egal cu cei mai buni (nu foarte multi curajosi, altfel). S-a luat ordinea sosirii lor, s-a bagat in clasament la categoria Elite si gata diferentierea.

...] Esti elita sau nu ?

Si on-topic, in cazul acesta ai fi fost indreptatit sa pleci duminica din prima linie, cu cleppe, oprea, petrache @ co.

Nu. Esti amator, legitimat. Clasificat dupa niste criterii, pana la avansat.

Elite presupune contract. In momentul de fata posibil ca Petrache(ca ex) sa nu fie sub contract, insa datorita unui punctaj el este considerat elite.

In sporturi individuale se permite. Poti alerga singur. In altele nu, doar clubul te legitimeaza in baza contractului. Te legitimeaza nu in sens patalama ci te licentiaza ca profesionist(elite) pe baza contractului sportiv.

In aceasta categorie de Elite se puteau inscrie si cei care considerau ca sunt suficient de buni pentru a se bate de la egal la egal cu cei mai buni (nu foarte multi curajosi, altfel).

teoretic, in felul asta se puteau inscrie toti 2000 si ceva la elite

Intr-un concurs privat, cu regulament publicat de organizator, oricine se poate inscrie la orice categorie. Daca esti capabil sa te bati cu elite, te bati cu elite.

In concursurile formalizate UCI nu poti nici daca esti 14 din carti. :)

Chiar daca esti legitimat UCI.

Trebuie sa fi elite pe bune.

• Upvote 1

Intr-un concurs privat, cu regulament publicat de organizator, oricine se poate inscrie la orice categorie. Daca esti capabil sa te bati cu elite te bati cu elite.

In concursurile formalizate UCI nu poti nici daca esti 14 din carti. :)

Chiar daca esti legitimat UCI.

Trebuie sa fi elite pe bune.

asta e clar :) doar ca multi se arunca repede sa emita judecati.

Eu alta remarca am de facut. Cleppe a castigat pe un rahat bulgaresc de Ram... :D

iar Tudor Oprea (probabil ca remarca ar fi fost valabila si pentru ceilalti din top daca s-ar fi putut face comparatia) a scos doar cu 30 min mai putin decat la Targosviste pe >55 km si 1200 m diferenta de nivel. Eu am scos cu 2 h mai putin la PE decat la Targoviste:)

ii pune picatele ca la dalmatieni ...... deh e al 101-lea.

eu mi-am vopsit tricoul in galben cum am ajuns acasa :)

Pai stati asa, ca aici mai apare o chestie oe care eu as modifica-o. Ca sa evit pozitionarea unui neavenit la start in sectiunea elite, separ clasamentul amatorilor total. Asta cu generalul este un clasament f aiurea dupa parerea mea. Hai, faci categoriile de varsta, masculin/feminin, familie, echipe dar de ce sa amesteci cyclocrossul cu mtb-u' la general. N-au nicio legatura. La concursul de care vorbim sunt sectoare destul de lungi unde cyc-ul poate castiga timp f mult care nu poate fi recuperat in prea putinele sectoare mai tehnice, chiar si cu avantajul rotilor groase mai desumflate, furcii telescopice si franelor pe disc. Ce cauta atunci cyclocrosul la general? Asa, mai ok este sa scoti sectiunile bazate pe felul de bicicleta si gata. Sau echilibrezi traseul adaugand mai multe sectoare tehnice dificile.

Stiu ca multi au spus ca "atunci cum ne explicam ca primii clasati sunt totusi cu mtb?" Pai va explic io: acei MTB-isti sunt extrem de puternici. Avem si cativa amatori care se tin 50 de km pe sosea cu viteze de 45-50/h in trena cursieristilor dar cu biciclete mtb...inclusiv cucauciucuri cramponate de 2.2 !!

La fel si elite - nu-i mai bagi la general si rezolvi si prbl. cu startu' il dai separat cu 10min.

Goitta, m-ai bagat in ceata. Adica sa se faca clasament general, dar nu general. Pai ala e clasamentul general, cu toti, cu fete, baieti, metebeuri, ciclocros, etc... Ce vrei tu se numeste open amatori MTB, sau ceva de genul asta. Tricoul galben e simbolic, chiar daca ar fi avantajati cei cu ciclocros, ceea ce mi se pare personal o prostie (revin cu asta), au fost 17. Si daca primii 17 ar fi fost ipotetic cei pe ciclocros, tot mai ramaneau 83 de locuri pentru MTB. Mult mai justificat s-ar putea plange fetele, ca n-au avut ocazia sa intre in primii 100, unde au avut o singura reprezentanta.

Revenind la ciclocros, eu cred ca datorita multor portiuni foarte denivelate, cei de la ciclocros ar fi scos un timp mai bun daca erau pe MTB. Personal sunt convins ca as scoate mult mai bine pe MTB, doar ca incerc sa particip cu ciclocros-ul unde se poate, ca mi se pare mai frumos. Oricum, cele doua sunt sporturi diferite dupa parerea mea. Dar asa poti merge mai departe, ce te faci cu 29erele, si alea sunt mai avantajate, ce sa mai vorbim de un full-suspension fata de o bicicleta rigida. Pai ce facem, facem categorii diferite pentru fiecare din astea? In fine, cei de la ciclocros s-au clasat bine pentru ca sunt ciclisti buni, nu e tocmai un sport pentru oricine, e mult mai greu decat MTB-ul, eu zic ca asta e motivul real, pregatirea lor, nu bicicleta si sunt convins ca toti cei 5 clasati in fata mea s-ar fi clasat aproximativ la fel de bine si pe MTB.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.