Rubyca

2012.05.13 - Prima Evadare - Bucuresti - recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

iar Tudor Oprea (probabil ca remarca ar fi fost valabila si pentru ceilalti din top daca s-ar fi putut face comparatia) a scos doar cu 30 min mai putin decat la Targosviste pe >55 km si 1200 m diferenta de nivel. Eu am scos cu 2 h mai putin la PE decat la Targoviste:)

asta e una din diferentele intre un concurs de MTB si o "plimbare" prin padure . Elitele merg la deal aproape ca pe plat . Eu cred ca si-au dezvoltat niste particule care anuleaza gravitatia ;)

Pentru cei care cunosc fenomenul MTB ca aplicatie si disciplina, o sa observati(vizionand filmul integral) ca Tudy a recuperat cel mai mare ecart dupa Ghica, abia cand incep realmentele pasajele de MTB, unde se face diferenta. Daca nu avea accidentul de dupa start ma indoiesc ca titlul la general ramanea in posesia lui Cleppe.

In tot cazul,

...] Adica sa se faca clasament general, dar nu general. Pai ala e clasamentul general, cu toti, cu fete, baieti, metebeuri, ciclocros, etc... Ce vrei tu se numeste open amatori MTB, sau ceva de genul asta. [...

Aici Horia puncteaza decisiv.

Clasamentul general nu poate fi altfel decat general. Adica o ordine a timpului realizat, de la cel mai mic la cel mai mare, indiferent de categorie.

Ca se poate face separat si Open Amatori, este adevarat, dar este doar de palmares, el neavand mare importanta in economia unui concurs.

Doar poti spune ca am realizat tipul de... si pozitia NN la amatori (fara sa fie contabilizati cei de la elite).

Orice practicant se raporteaza la timpul lui, cumulat si comparat cu alte editii, si evalueaza evolutia raporatandu-se la elite. :)

Pentru cei care cunosc fenomenul MTB ca aplicatie si disciplina, o sa observati(vizionand filmul integral) ca Tudy a recuperat cel mai mare ecart dupa Ghica, abia cand incep realmentele pasajele de MTB, unde se face diferenta. Daca nu avea accidentul de dupa start ma indoiesc ca titlul la general ramanea in posesia lui Cleppe.

Iar pentru cei ce nu au fost pe traseu, Tudor Oprea era deja in plutonul fruntas (trenuletul primilor 10) imediat dupa soseaua Pipera-Tunari. Imagine postată

Cel mai probabil ruperea de ritm de la inceput, pentru a reajunge in fata, i-a dat peste cap planurile si de asta nu a prins podiumul.

Dar deja discutam discutii... Ce facem noi acum ma duce cu gandul la citatul care apare sub postarile lui Ovidiu.

am și eu o dilemă existențială de începător, e ok dacă aruncați cu roșii în mine, nu mă supăr. :)

în toate pozele în care apare cleppe, postura lui pe bicicletă e complet diferită de a celorlalți. are pieptul în față, capul drept, mai sus decât al celorlalți, iar mâinile sunt aproape drepte. zici că-i un cocoș țanțoș care se dă pe bicicletă. e vreo tehnică mai specială sau pur și simplu ăsta e felul lui de a se poziționa pe bicicletă? întreb, nu dau cu parul. :)

• Upvote 3

E pozitia de invingator bre :D Daca vrei pe viitor sa castigi curse cu dna Gherghina, pune mana si copiaz-o :)

Eu alta remarca am de facut. Cleppe a castigat pe un rahat bulgaresc de Ram... :D

... dam o fuga pana la Pyce (Ruse) si ne luam ram-uri cu tva 20%... am vazut ca sunt 3 magazine in ruse...:)

Nu e un rahat bulgaresc , ca avea roti de top si linie sram xx ...

Oricum dupa ce pozitie are pe bicicleta , nu cred ca e bicicleta lui de concurs .

Asta e si pozitia lui de anul trecut . Cred ca asa s-a obisnuit ...

Mi-e mila de cel de pe locul 101 , ar fi trebuit sa ii puna macar niste insertii galbene pe tricou ...

:))))) da, ar trebui sa scrie pe el "cel mai galben tricou alb".

da, și anul trecut am observat că avea aceeași poziție. m-a intrigat foarte tare.

în altă ordine de idei, dacă nu v-ați săturat de poze de la prima evadare, aveți o serie și de la mine. nu e foarte mare, sunt puțini bicicliști, dar cu puțin noroc poate vă regăsiți pe acolo. albumul se poate vedea chiar și dacă nu aveți cont pe facebook. sper. :)

http://www.facebook....61&l=698fe1ec01

Asta e si pozitia lui de anul trecut . Cred ca asa s-a obisnuit ...

Se poate , oricum pare cel mai amator din poza , daca pui 100 de oameni sa parieze cine a castigat din poza aia , pe Cleppe nu cred ca pariaza nimeni , Logigan pe langa el pare venit direct din turu italiei .

Eu nu sunt convins ca a dat Cleppe tot ce a putut. E posibil sa ii fi convenit sa mearga in grup si sa se distanteze abia spre final, chiar daca tinem cont ca traseul a fost foarte rapid. Petrache a zis ca a avut ceva probleme tehnice in a doua parte a traseului si ca i-ar fi putut lua locul 1 lui Cleppe, dar nu stiu ce sa zic.

Oricum, in sutele de poze pe care le-am vazut cu Cleppe (si nu ma refer doar la concursurile din Romania) am gasit una singura in care e si el aplecat pe ghidon si ai impresia ca acolo chiar trage. In rest, apare la fel peste tot, "ca un cocos tantos". Partea proasta e ca are de ce sa fie.

Majoritatea se dau pe cadre mai mici, si pentru control si pentru greutate. Posibil ca lui Cleppe sa-i fie ales cadrul dupa dimensiuni.

Si da poate sa fie si pozitia in care se simte el cel mai bine.

georged

Nu am avut timp sa caut in pozele postate. Am vazut evolutia pe traseu in inregistrari video si important este ecartul de la CP/PA de sus dupa palatul Ghica.

Eu daca as sta in pozitia aia cu mainele intinse mi-ar clantani dintii si mi-as zdruncina tartacuta de nu m-as vedea, mai ales pe traseul de la PE

În aceeași poziție stătea și În coborâri În Thassos, deci așa s-a Învățat el să stea, nu e de atitudine.

Eu alta remarca am de facut. Cleppe a castigat pe un rahat bulgaresc de Ram... :D

Ce deduci de aici ?

Eu cred ca bulanu` e baza si bineinteles experienta,nu neaparat "troaca"

Ma voi nu-l cunoasteti pe Visu?

Intentionat a aruncat pastila fara sa puna " " in jurul lui rahat...

;)

Eu nu sunt convins ca a dat Cleppe tot ce a putut. E posibil sa ii fi convenit sa mearga in grup si sa se distanteze abia spre final, chiar daca tinem cont ca traseul a fost foarte rapid. Petrache a zis ca a avut ceva probleme tehnice in a doua parte a traseului si ca i-ar fi putut lua locul 1 lui Cleppe, dar nu stiu ce sa zic.

Oricum, in sutele de poze pe care le-am vazut cu Cleppe (si nu ma refer doar la concursurile din Romania) am gasit una singura in care e si el aplecat pe ghidon si ai impresia ca acolo chiar trage. In rest, apare la fel peste tot, "ca un cocos tantos". Partea proasta e ca are de ce sa fie.

Cleppe vorbea la final cu Marius Petrache si spunea ca i s-a parut foarte usor si ca nu a dat tot, si ca noroc cu el (Marius), ca l-a facut sa se lupte... Nu stiu daca erau texte de om care a castigat s-au chiar asa a fost.

Puf, normal ca asa merge omul omul, era o gluma cu atitudinea :)

MBZ-ule, belgiqul l-a batut pe Tudy la Arges A R unde spunea ca nu este specialitatea lui XC-ul. La CC/Marathon se simte cica cel mai bine. Ma indoiesc ca il bate cineva pe aici. Nu ca nu as vrea sa-l bata vreun flacau d-al nostru :(

Se poate , oricum pare cel mai amator din poza , daca pui 100 de oameni sa parieze cine a castigat din poza aia , pe Cleppe nu cred ca pariaza nimeni , Logigan pe langa el pare venit direct din turu italiei .

Numarul "1" il tradeaza....:))

Din poza aia de mai sus cel mai smecher mi se pare Basso, care calare pe "cursiera" merge in rand cu mtb-istii B-)

da, și anul trecut am observat că avea aceeași poziție. m-a intrigat foarte tare.

în altă ordine de idei, dacă nu v-ați săturat de poze de la prima evadare, aveți o serie și de la mine. nu e foarte mare, sunt puțini bicicliști, dar cu puțin noroc poate vă regăsiți pe acolo. albumul se poate vedea chiar și dacă nu aveți cont pe facebook. sper. :)

http://www.facebook....61&l=698fe1ec01

Eu nu m-am saturat ...plus ca vad ca lumea se taguieste in draci pe FB. :) Mi se pare cel mai reusit set de imagini calitate/compozitie. Felicitari si multumesc.

MBZ-ule, belgiqul l-a batut pe Tudy la Arges A R unde spunea ca nu este specialitatea lui XC-ul. La CC/Marathon se simte cica cel mai bine. Ma indoiesc ca il bate cineva pe aici. Nu ca nu as vrea sa-l bata vreun flacau d-al nostru :(

Nici nu am indraznit sa gandesc ca nu e bun Cleppe. Foarte bun.

Tocmai de aceea as fi beat de incantare sa ii vad concurand sa zicem la Geiger Tura Lunga, desi acolo Tudy ar fi avantajat de cunoasterea in amanunt a traseului.

Dar undeva, Maratonul Jiului, BMM, Medias chiar, pe un traseu veritabil MTB Maraton, cu vreme buna.

Oricum confruntarea de anul asta a fost satioasa. A avut concurenti destoinici.

Omul i-a batut acasa la ei si pe sarbi de i-a snopit :)

Guest
This topic is now closed to further replies.