RoweN

Armstrong se intoarce... şi nu prea

Recommended Posts

Johan Bruyneel, directorul sportiv al Astana, a evidentiat care sunt motivatiile septuplului campion al Turului Frantei de a reveni in ciclism: furia si resentimentele.

In asteptarea intalnirii dintre conducatorii ASO, Bruyneel a contestat pozitia responsabililor celei mai mari curse din lume: "ASO a comis o eroare la evenimentul lansarii cand a afirmat ca Armstrong este binevenit in Tur atat timp cat urmeaza regulile, ca toata lumea. Acest comentariu, de sine statator, a fost superflu! Este un mod de a provoca. De ce n-ar urma el regulile ca toti ceilalti? De ce era nevoie sa se specifice lucrul acesta?", s-a intrebat Bruyneel.

Mai mult aici: http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_sporturi-5138909-johan-bruyneel-directorul-sportiv-astana-furia-resentimentele-motivat-lance-respecta-regulile-nu-faca-asta.htm?cfadac=

In declaratia lui Merckx se poate citi o simpatizare pentru Alberto si Lance, acuma sincer...cine nu ii stimeaza pe maestrii astia 2?

Speram sa se refaca bine si sa treca la treaba mesterul Alberto ;-)

Am citit si eu articolul de pe ciclism.ro

Totusi nu am inteles ceva: ,,ciclistul belgian Eddy Merckx a declarat că ar vrea ca la reîntoarcerea americanului Lance Armstrong in ciclismul de elită, acesta să domine Turul Italiei şi cursele în care va participa.""

A anuntat Lance ca participa si in Turul Italiei?!? :eek:

Sau e doar o greseala a celui care a scris articolul? Chiar m-a socat paragraful ala, de asta intreb...

Momentan Lance a anuntat ca participa doar la Turul Down Under , cursele clasice(in afara de Paris-Roubaix) si Turul Italiei. De Turul Frantei nu a anuntat nimic.

Momentan Lance a anuntat ca participa doar la Turul Down Under , cursele clasice(in afara de Paris-Roubaix) si Turul Italiei. De Turul Frantei nu a anuntat nimic.

:eek: sunt socat... pai nu zicea ca revine in ciclism tocmai pentru Turul Frantei?!? acum o da la intors? :confused:

din cate stiu eu, o sa participe si in Turul Italiei, si in Turul Spaniei, si in Turul Frantei...

strategia echipei e ca Lance sa il ajute pe Alberto sa castige tururile Italiei si Spaniei (ramane de vazut daca o sa-l lase orgoliul pe lance sa faca asa ceva...) iar Alberto o sa il ajute sa castige Turul Frantei. Oricum, va fi show...

PS: eu sunt mare fan Lance, el m-a inspirat si m-a motivat sa ma apuc mai serios de pedalat (de la ture in jurul blocului la ture de 100 km, catarari serioase, etc.)

Din ce stiu eu Alberto nici nu participa la Turul Italiei. El vine direct la Turul Frantei unde rolurile vor fi jucate invers(lance il ajuta pe alberto). Acum mi se pare si normal asa. Lance cica a revenit sa ajute lupta contra cancerului nu sa castige a -8-a oara Turul Frantei.

Din ce stiu eu Alberto nici nu participa la Turul Italiei. El vine direct la Turul Frantei unde rolurile vor fi jucate invers(lance il ajuta pe alberto). Acum mi se pare si normal asa. Lance cica a revenit sa ajute lupta contra cancerului nu sa castige a -8-a oara Turul Frantei.

:eek: deci cu faza asta m-ai terminat... m-ai dat peste cap complet! :eek:

Eu cred ca Lance trebuia sa ramana acolo unde l'a lasat istoria. A fost epoca lui, acum se schimba lucrurile. Ma tem pentru el, ma tem ca'l vor inhata. Decat sa'l desfinteze in Le Tour mai bine nu participa. Daca tot a decis sa revina, let the show begin. Trebuie sa recunosc ca mi'a fost al naibii de dor de el. Am urmarit ciclismul din cauza lui si a fost sportivul care m'a motivat probabil cel mai mult. Ma bucur si in acelasi timp ma rog sa nu fi luat o decizie gresita. Daca revine si nu participa la LeTour e ca si cum ar fi revenit pe jumatate, dar poate e mai bine asa.

... Ma tem pentru el, ma tem ca'l vor inhata. Decat sa'l desfinteze in Le Tour mai bine nu participa. ...Ma bucur si in acelasi timp ma rog sa nu fi luat o decizie gresita. Daca revine si nu participa la LeTour e ca si cum ar fi revenit pe jumatate, dar poate e mai bine asa.

Man, in Tour va alerga pt Contador sau pt cine va fi mai in forma de la Astana, asa ca neavand pretentia sa castige nu poate fi "inhatat" :D

La Giro stiu ca ar avea pretentii...

Chestia e ca Bruynell a infiintat o echipa prea puternica pt oricine alt cineva si dc sa nu castige un priesten precum Armstrong decat un spaniol gasit dopat si curatat, va dati seama ce boom o sa fie pe piata ciclismului Armstrong la Astana , practic da lumii ce vrea : spectacol , o sa schimbe complet imaginea jerpelit a Astanei . Armstrong este un cuvant cheie in istoria USA si reprezinta 2 simboluri care arata ca americanii fac totul pentru afirmare : In primul rand Neil Armstrong care "cica" a aterizat pe luna ( nu a aterozat sunt 100% convins , cine nu crede sa imi lase mesaj ) care a fraierit intreaga lume , el a fost ales in fata lui Buzz Alldrin tocmai din cauza numelui si Lance Armstrong care este dopat pana in ultimul atom din ficat , lumea este prea mica pentru USA si alaturi de ea celelalte puteri o completeaza , sportul de azi e numai un reper de afirmare pentru o tara , am fost scarbit la JO de chinezoi aia prostii , antrenorii aia iau satele la rand si racoleaza chinezii de pe strada ii duc la sala si ii pun sa isi rupa coloeanele ca la 30 de ani sa moara . De aceea nu vei chinezi de 30 de ani in sport , ei se retrag pe la 18 ani si asteapta sa moara cu un milion de dolari in banca la 20 de ani . Sportul a devenit de la un joc un razboi fara arme !

Sa sti un lucru pe spanioli si pe toata rasa lor latina nu ii opreste nimeni de la nimic uitate la box , acolo e daruire , se ///// pe Astana si tot concureaza la Giro , mie frica sa nu il fi americanit pana acum dopperi de acolo , Lance e o sluga a SUA , SUA doar ascunde secrete din laboratoare pe care cica nu le descoperisera , Nu o sa fie salvat de cancer un boschetar iantea unui presedinte asa ca o sa asteptam mult pana la medicamente anti cancer .

@raul

Mai lasa cartile cu teoria conspiratiei:cool:

raul sincer esti penibil. Daca taceai, filozof ramaneai. Nu are rost sa te intreb despre vizita omului pe luna si nu vad cine ar face asta, la cat de pueril in gandire esti. la faza cu chinezii ai dreptate, nici eu nu ii inghit.

Zabriskie, tu crezi ca Lance e un soi de Landis? Tu crezi ca simbolul ciclismului modern va alerga vreodata pentru cineva? Pentru un oarecare Contador? :)) Daca se va ajunge acolo, mai bine nu s'ar intoarce. Si sunt sigur ca va fii o lupta intre Contador si Lance chiar daca sunt in aceeasi echipa. Tu il vezi pe Lance ducandu'i trena lui Contador? :P va pati Contador ce a patit Simoni cu Cunego, doar ca aici vorbim de o scara infinit mai mare.

lance munceste din greu acum pentru o pozitie de outsider :P si-ar dori sa nu fie bagat in seama (lucru imposibil), asa ca poate cine stie o sa avem parte si de o cacealma prin dauphine libere.

lol deci inca sunt oameni care cred ca lance nu e dopat incredibil :P)) si care cred ca inca nu exista leac pt cancer si sida .... defapt exista ... dar cum ar fi sa nu mai moara atata lume in fiecare an de sida si cancer aa??? am ajunge la 10 miliarde .. daca nu mai mult in urmatorii 20 de ani ...

revenind la lance .... poi o simpla intrebare cum castiga asta asa detasat cand toti se dopau la greu ?? o da stai el e trimisu lu god hai sa fim seriosi si sa nu mai mintim lumea e DOPAT si gata si o sa revina tot DOPAT si gata .....

Discutia asta a mai fost pe acest forum si reactia mea a fost identica, dezgust.

Sa o luam punctual.

1. Cam de cata materie cenusie ai nevoie pentru a "emite" judecati de valoare de genul "exista medicamente pentru sida si cancer numai ca trebuie sa mai moara niste oameni"?

Tu sti cati bani ar face firma care ar scoate pe piata un asemenea medicament? daca ai avea cancer si ai sti ca in 6 luni crapi dar daca dai 50.000 de euro scapi ce ai face? Ia inmulteste tu 50.000 cu 100 de milioane (cred ca sunt mai multi bolnavi dar luam sume rotunde). Sti cati iese? 5.000.000.000.000. Hm, pentru suma asta parca nu mai ti cont de nimic.

2. Lance Armstrong e dopat pentru ca toti ceilalti erau dopati si el a castigat. Asta este argumentul suprem. Cu asta ii dam in gura fraierului care a avut neobrazarea sa castige de 7 ori TDF, care a avut neobrazarea sa inspire milioane de oameni, nesimtitul care aduna sute de milioane de euro prin fundatia lui, dobitocul care in loc sa consume cocaina si sa dea bani pe masini scumpe (cunoscatorii stiu la cine ma refer) alegea sa isi rupa picioarele prin Alpi.

Parerea mea

Lance Armstrong a castigat (dopat sau nu) datorita meticulozitatii cu care pregatea in fiecare an TDF. Omul era focusat pe un singur lucru, viata lui se invartea in jurul celor 3 saptamani din vara cand trebuia sa ajunga primul la Paris.

Faptul ca a fost un dopat in marea de dopati (culmea este ca nu a fst prins dar se pare ca pe la noi nu exista prezumtia de nevinovatie) nu face ca rezultatul sau sa fie eclipsat. Am spus si o mai spun, degeaba dai jaratec unei gloabe, tot gloaba o sa fie.

Pantani probabil se dopa, Indurain probabil se dopa, Merckx probabil se dopa. Ei uite ca mie mi se rupe. Ei sunt idolii mei si pot spune ca ma xxx pe elucubratiile celor care ii denigreaza.

ovidiule scuze ca-ti zic dar eshti incuiat la cap poti sa imi dai bann ca nu ma intereseaza dar u nu gandeshti deloc ..... deci sa inteleg ca u preferi bani aia ..... si in 20 de ani sa fim 10 miliarde sa nu mai avem loc pe planeta si .... atunci bani tai or sa fie 0 barat .....

inca ceva eu nu erau nascut dar prin anii 80 la o olimpiada de vara toti americani au fost dopati dabia dupa nu shtiu cati ani au descoperit ashtia cu ce substanta s-au dopat..... asa

tu chiar crezi ca doar banii conteaza in lumea asta ... atunci imi pare rau dar eshti o cauza pierduta ..... degeaba promovezi u bicicleta

pana la urma testele arata ca lance e dopat deci ..... ce dovezi mai vrei ...

pantani idolu meu din cauza lui am inceput sa urmaresc acest sport .. dar cum se face ca el a fost prins si altu nu .. era singuru care-l batea o da americanii asthia nishte javre care fac orice sa castige ....

mai nou 60% din flota se afla ffff aprope de china dc??? pt ca au inceput chinezii sa fabrice submarine in scurt timp port-avioane ... si de o sa le conteste suprematia javrelor .....

vorba cuiva de la sus mi-e scarba dc a fost la olimpiada si cu asta am zis tot si punct

fie ca vrei fie ca nu vrei LANCE e DOPAT

Ca sa il ataci pe om la el in casa trebuie sa joci dupa regulile lui. Intai citeste regulile si dupa ne expui panseurile tale pe care nici macar nu imi da mana sa le comentez.

ovidiule scuze ca-ti zic dar eshti incuiat la cap poti sa imi dai bann ca nu ma intereseaza dar u nu gandeshti deloc ..... deci sa inteleg ca u preferi bani aia ..... si in 20 de ani sa fim 10 miliarde sa nu mai avem loc pe planeta si .... atunci bani tai or sa fie 0 barat .....

de parca se gandeste cineva cand taie padurile pt. bani ce va fi peste 10 ani :confused: si din cate stiu eu foarte multe forme de cancer se pot trata acum, deci teoria ta cade :P