RoweN

Armstrong se intoarce... şi nu prea

Recommended Posts

adr90

Doar de dragul conversatiei.

Conversatie care, cu fiecare postare de-a ta devine tot mai interesant si mai ales temeinic argumentata.

Unde se prevede in Codul Mondial Anti-doping ca art. 17 nu se aplica in cazul "intimidarii martorilor si ingreunarii investigatiilor"?

Tygart cu siguranta stie.

Doar intreb, n-am spus ca nu exista.

Trevizes

In completare la ce ai spus, ar mai fi si varinata "informatia e inutila, noi detinem adevarul suprem"

Apropo de poza cu Keith Richards...cata muzica s-a facut sub influenta diverselor substante si plante? Chiar daca definitia dopajului este legata de sport, ideea mecanismului acestuia se poate aplica in multe situatii.

Multi artisti s-au dopat, au tras in ei astfel incat sa devina mai creativi, mai buni, adica altceva decat sunt ei in mod obisnuit. Artistii care se dopeaza cu droguri si plante pt a fi mai buni in ceea ce fac sunt toti niste trisori. "La gunoi cu ei!"

Multi oameni se imbata dinadins pt a fi mai amuzanti, mai destepti, mai cuceritori, mai futaciosi, mai smecheri. E corect sa-ti schimbi performantele sociale cu ajutorul alcoolului? Cei care se dopeaza cu alcool pt a fi mai buni decat sunt in stare treaza sunt toti niste trisori. "La gunoi cu ei!"

Exemple d'astea de dopaj cotidian sunt o groaza, caci multi oameni au nevoie de stimulente pt a performa, dar le acceptam pt ca sunt ale noastre sau pt ca ne incanta.

pai fratilor, hai sa ne dopam cu totii si am terminat povestea ... Despre ce vorbim ? 

Principial nu cred ca e important ca vorbim despre dopaj, sau despre motoare ascunse in cadrul bicicletei .

Exista o regula care s-a incalcat cu buna stiinta . De multi , de multe ori si cu premeditare. Cine a facut sau favorizat asta sa suporte consecintele. 

Iar daca nu e buna regula sa se schimbe . O sa iasa o Olimpiada intre medici pe cinste . Si cine stie, poate reusesc sa produca niste cyborgi , care sa mearga cu vreo 100 la ora pe catarari

ca sa fie si mai spectaculos.

E o vorba : "errare humanum est, perseverare diabolicum"...

• Upvote 1

Ca o paralela, imi amintesc de un concurs mondial de culturism la care s-a facut control antidoping. S-a stiut dinainte, asa ca toti concurentii au venit curati, dar in forma proasta.

S-a criticat foarte mult acel concurs, publicul, fanii, presa, sponsorii au aruncat cu noroi in sportivi si i-a ridiculizat pentru slabele performante afisate. Anul urmator nu s-a mai facut control la acel concurs.

Daca publicul ar fi zis "Da a fost bine si frumos, au fost mai slabi dar curati, sanatosi si cinstiti" poate ca s-ar fi continuat tot asa. Dar nu! Lumea merge la gradina zoologica sa vada lei si tigri, nu caini si pisici. Asa si cu sportivii, vor sa vada super eroi nu oameni obisnuiti.

• Upvote 3

Desi se pare ca aici aberam de ceva vreme, discutia e interesanta

, asa ca tre' sa-i dau dreptate lui Octav. Ma uit la ciclism de prin '95 si, pe vremea aia habar n-aveam ce inseamna o echipa, ce e ala sprinter, ce e un catarator etc. Dar, cu toate astea, stateam zi de zi cu ochii in tv.

Daca-ti place ciclismul treci relativ usor peste mizeriile cotidiene din acest sport, ramane intotdeauna calatoria alaturi de ciclisti, peisajele, adrenalina ultimilor km de cursa.

E normal sa te simti inselat, tradat dupa asemenea evenimente, dar, poate or sa fie din ce in ce mai rare, sper...

Asa ca, vive le tour!

ibzk ce spui bre acolo? sunt foarte deplasate comparatiile astea intre nea lens armsotrng si artisti. de la picasso la jefferson airplane sau nu mai stiu cine. ca toti s-au drogat. da' da-o-n p#!@ mea de treaba. una e s-o faci de placere si alta e sa fii tarfa.

• Upvote 2

...] una e s-o faci de placere si alta e sa fii tarfa.

dinicule ai fost total cu asta!

Am aflat ca Tilihoi pe vremea Craiovei Maxima se droga cu zaibar.

Bleah! Si eu credeam pe vremea aia ca-s zeii fotbalului.

Eu unu ma uit si ma voi uita, la inclestarea pusa de octav mai sus, cu maxima emotie si placere.

Chit ca aia doi (nu conteaza cine-s) lasa o dara de epo dupa ei.

Imi amintesc ca Napoleon cand era pe val, era discutat ca hraneste armatele cu ceva care le da multa combativitate.

Era conserva care azi e pe raft oriunde.

Pedalati, pedalati!

• Upvote 2

una e s-o faci de placere si alta e sa fii tarfa.

De parca n-ar exista si ciclisti care se dopeaza pt placerea pe care le-o ofera dopingul: putere, rezistenta, placerea de a fi in fruntea cursei, orgasmul de a castiga, extazul de a fi faimos, nebunia de a se ingropa in bani.  :))

Placerea poate fi de multe feluri si oricand poti fi tarfa propriului ego ;))

Tre' sa fie minunat pt o gloaba sa manance azi cenusa, iar maine sa zburde cum n-a facut-o niciodata :-?

• Upvote 4

Frank,tot respectul, dar esti cu bujiile!

Respect? Pentru ce? Pentru faptul ca indraznesc sa-mi spun parerea pe un forum unde e „mainstream“ si chestie de bun simt sa fii fan Liestrong?

Sint cu bujiile? Nu, sint cu drujba :)>- .

Hai sa facem olimpiada doar la golf si la curling.

Pe linga golf si curling as mai propune discipinele septica, Fingerhackeln si bambilici.

fingerhackeln.jpg

Fingerhackeln – Berea si Schnupftabak (snuff) nu sint substante interzise

• Upvote 1

[...] un forum unde e „mainstream“ si chestie de bun simt sa fii fan Liestrong?[...]
Aia o fost, acu' îi "mainstream" să fi anti Armstrong. Ce să-i faci, moda se tot schimbă.

P.S. Bineînţeles că avem şi "hipsteri" care erau anti LA înainte să fie cool. ;))

• Upvote 1

Ca sa vezi cine e cel mai cel, as propune sa se faca un mare tur in care sa nu fie restrictii la nimic, adica sa bage lumea la epo si alte chestii in ei la discretie, doar atunci poti vedea valoarea fiecaruia (sau a stiintei din spatele fiecaruia), altfel stam si ne uitam ca la un spectacol si de multe ori e unul frumos.

la opera nu comenteaza nimeni ca unii beau ceai cu lamaie, inainte de spectacol, pe cand altii au privilegiul de a li se servi ceai aromatizat cu coniac.

• Upvote 1

sincer, mie imi place partea cu "m-am simtit tradat". Eu unul nu prea m-am simtit tradat pentru ca sus numitul si cu mine nu am avut nici un fel de relatie.

Intr-adevar tradati au fost aia pe care i-a dat in judecata. Pe care i-a calomniat. Nu tu care stateai in canapea cu apa plata si te intristai ca nu urca pe deal cu 50km/h minim.

• Upvote 3

... ramane atractia pentru natura, peisaje, turism, geografie & istorie si nu in cele din urma miscare si sanatate. 

Cind scandalurile au inceput sa se-nmulteasca sponsorii “spectacolului” ingrijorati de renume au initiat un poll / studiu “De ce urmariti TdF-ul la televizor?”.

16% dintre cei interogati au raspuns cu “din cauza scandalurilor” – de doua ori mai mult decit cei care au raspuns cu “din cauza campionilor si realizarilor lor”.

Chit ca relatia intre francezi si TdF e (inca) una de dragoste pasiunea lor nu e (sau nu mai e) competitia sportiva. La un poll 22% au declarat ca urmaresc “Grande Boucle” din cauza peisajelor prezentate. France Television a interpretat bine rezultatul acestui sondaj si a hotarit sa arete mai des peisaje, localitati, biserici si castele de pe “marginea” turului. Strategia a avut succes: 2011 France 2 a avut in medie 4 milioane de “spectatori” pro etapa difuzata – o cifra care

dupa 2005 devenise utopica. Se pare ca ceea ce-i intereseaza pe francezi cel mai mult in timpul unui TdF este posibilitatea de a face o calatorie virtuala prin tara.

Luind asta in considerare nu e o coincidenta ca organizatorii au ales pentru 2013 ca punct de start insula Corsica – Grand Boucle a ocolit pina acum acest paradis din Marea Mediterana.

E un sport care da bine la televizor.

Se pare ca peisajele „dau mai bine“ decit sportul.

Ma uit pentru ca imi plac locurile pe unde merg, imi place strategia, imi plac bicicletele , imi plac fetele de pe podium. Si pentru inca alte cate zeci de motive.

Si pentru simplul motiv ca dupa o etapa de Tur, o Clasica ma sui pe bicicleta si fac si eu o tura cu bicicleta imaginandu-mi cum ar fi fost sa fiu acolo si eu. 

In loc sa-mi imaginez eu ma urc pe bicicleta, merg prin multe locuri pe unde trece plutonul drogatilor si ma bucur de liniste intr-un peisaj majestuos si unic, fara hoarde de aplaudaci, televiziune si gunoaie aruncate prin botanica – singurul lucru pe care trebuie sa-l suport sint diverse afise si mizgaliturile pe asfalt.

.  

• Upvote 6

Hai să nu fim ipocriți ...

Ipocrita e clientela forumului care latra furios ca un dulau de stina constiincios si revoltat cind e vorba de “tara de cacat”, coruptie, nepotism, mizerie, hotie in politica si ciclismul din Romania, piste de cacat s.a.m.d. dar ciripeste dulce cind e vorba de coruptie, hotie, inselaciune si mizerie in ciclismul / sportul profesionist (mai corect ar fi, ciclismul / sportul comercializat). Ipocriti sint cei care vorbesc de sharia cind e vorba de furt de bicileta dar isi astupa ochii, urechile si gura cind e vorba de milioane furate prin inselaciune in lumea ciclismului profesionist in special, in lumea sportului profesionist in general.

http://www.velonation.com/News/ID/13762/WADA-frustrated-with-Operacion-Puerto-trials-focus-on-cycling-only.aspx

Coruptia, nepotismul, hotia si mizeria in “tara de cacat” (si nu numai) e practicata cu rezultate mai mult sau mai putin performante; e ca-n ciclismul profesionist – rezultatele cele mai stralucitoare le obtin cei care dispun de talente deosebite innascute, se antreneaza cu mult zel si stiu “ce si cu ce se maninca”.

Luni incepe procesul Dottore EPO (Eufemiano Fuentes) & Co.

Prea multe nu astept de la acest proces fiindca oficilitatile spaniole incearca sa mausamalizeze scandalul din 2006 (probabil din interese politice si sub presiune). In mijlocul atentiei va sta numai ciclismul cu toate ca de la bun inceput anchetele au aratat ca structurile mafiote ale lui Dottore EPO au fost la fel de active si in lumea fotbalului si a tenisului. Cu arestarea lui Jose Luis Martinez Jiminez (33 de ani / suspectat in scandalul “Operacion Puerto”) politia a pus mina pe un personaj cheie considerindu-l seful unei organizatii doping din Murcia. In saptamina asta anchetatorii au gasit la o razzie in Lorqui si alte sase localitati gramezi de substante destinate dopingului (Testosteron, Ephidrin, etc.), centrifugi pentru singe, aparatura de dozat, cintare de precizie si 24 000 € cash.

Pe linga artistul Martinez Jiminez care in ultimii ani a lucrat ca nutritionist pentru ciclisti profesionisti au fost arestate inca trei personae:

http://www.libertaddigital.com/deportes/mas-deporte/2013-01-23/detenido-el-exciclista-jose-luis-martinez-en-una-operacion-contra-el-dopaje-1276480206

Tipic pentru situatia actuala din cloaca care se numeste sport profesionist – suspectatul Martinez Jiminez a detinut functia de “Chaperon” la ultimele doua tururi spaniole – tapul gradinar.  

Visati mai departe despre fairness si performanta in ciclism, tatal ciclismului si faptele lui bune pentru cei suferinzi de cancer (Livestrong a ajutat pe unii dar in primul rind fost un instrument-marketing pentru mister EPO-Liestrong) si depuneti si mai mult efort pentru a-l stiliza drept icoana si idol pentru tineret.

P.S. Va recomand interviul lui Thomas Kistner cu Betsy Andreu

• Upvote 7

Ipocrizia tipica Romaniei, Frank. Doar cand te uiti ce emit canale de tembeliziune dambovitene, ti se intoarce stomacul pe dos. Daca telespectatorul roman (in general)  consuma latura, ii dai latura... La fel cu presa scrisa, ziare ca libertatea, cancan, click au tiraje colosale. Singura post de cultura TVR Cultural a fost desfintat. Si te mai miri ca unul ca Lance e atat de iubit in Romania, cand peste tot e pus la zid ?. Transformam toti "rahati" in vedete, idoli, si exemple de urmat. Tara de "cacat" o facem noi romanii.

Acum daca ii zice tvr cultural chiar crezi ca este un post de cultura?

QED. Cum ziceam si mai inainte, "romanii" se pricep sa puna etichete si sa faca legaturi intre orice de pe lumea asta si ce "e la noi".

TVR Cultural s-a mutat partial in acest moment pe TVR 2 iar in curand se va transforma in TVR 2 Cultural. Nu s-a "desfiintat", dar asa este cand te hranesti cu surse de scandal. Nici in Germania, "televizunea nationala" nu avea 7 canale in afara "celor regionale", peste 3000 de angajati, abonamente obligatorii la oricine are acces la curent electric si peste 300 milioane euro pierderi! 

Cele mai multe emisiuni pe model "cancan" sau alte show-uri pentru "lumea proasta" sunt in general copiate de afara pentru ca e mai simplu sa aplici o procedura eficienta. Asta e reteta de media pe care o inteleg cei care fac in Romania strategii media. S-ar putea crede ca in Romania lumea se uita numai la asa ceva, dar este total eronat si ilogic. E doar rezultatul faptului ca in Romania s-au imbogatit foarte repede niste cetateni de calitate indoielnica din foarte multe puncte de vedere.

Iarasi nu vad legatura cu presa pe print de scandal. Unii cred ca asa ceva nu exista in Occident si ce tiraje exista, vezi UK. 

• Upvote 2

Visati mai departe despre fairness si performanta in ciclism, tatal ciclismului si faptele lui bune pentru cei suferinzi de cancer (Livestrong a ajutat pe unii dar in primul rind fost un instrument-marketing pentru mister EPO-Liestrong) si depuneti si mai mult efort pentru a-l stiliza drept icoana si idol pentru tineret.

Cei suferinzi de cancer, care au fost ajutati de catre Livestrong crezi ca acum il injura pe Lance?

In momentul in care au primit ajutor, crezi ca si-au pus problema ca "Livestrong ... in primul rind fost un instrument-marketing pentru mister EPO-Liestrong"?

Si in afara cancerului, e-mail-ul despre care vorbea Oprah in interviu (pus de mine mai sus), crezi ca era tot vrajeala?

Nu cred ca depune nimeni aici "efort pentru a-l stiliza drept icoana si idol pentru tineret" pe Lance.

Dar este posibil sa ma insel.

Daca telespectatorul roman (in general)  consuma latura, ii dai latura... .

Daca nu spuneai tu, nu m-as fi gandit niciodata la asta.

Acum serios, este cineva obligat sa sa se uite la canalele TV romanesti si sa citeasca ziarele dambovitene?

Doar din canalele TV romanesti si ziarele dambovitene se poate informa poporul?

Poporului i s-a interzis de exemplu sa se uite duminica seara la "Garantat 100%" pe TVR 1?

In completare la ceea ce a spus Trevizes referitor la TVR Cultural:

http://www.tvr.ro/tvr-a-informat-cna-privind-renuntarea-la-licenta-tvr-cultural-urmare-a-situatiei-financiare-critice_3324.html#view

Bineinteles, pentru cei care inca mai pun botu' la informatii oficiale, se lasa manipulati si nu trag singuri concluziile.

Poate cea mai buna parte a interviului, despre marturia catre fiul sau (ca o completare la ce zicea gibonu mai sus, extrapoland daca vrem, de la fiul sau, la toti acei copii bolnavi de cancer care au crezut in Lance - Livestrong)

In tara boilor pe linga sponsori si canalele de televiziune ARD si ZDF au tras consecintele din farsa anuala care se numeste TdF – transmisiile in direct au fost desfintate. In 2007 cind pedalatorul T-Mobile Patrik Sinkewitz a fost testat pozitiv cele doua canale au renuntat la prezentarea live in timpul turului. Faptul ca un astfel de tur nu are nici o valoare sportiva pentru spectatori s-a putut constata si in urma cotelor scazute dramatic – acceptanta publicului isi atinsese limita. Intr-o asemenea situatie nici un intendant nu poate justifica prezentarea unui astfel de eveniment fiindca spectatorul interesat vrea sa vada o competitie unde nu probele de singe si evaluarea lor sta in centrul atentiei, unde se prezinta sport nu inselaciuni sportive.

Atit ARD cit si ZDF se finanteaza din taxele TV/Radio a abonatilor si nu-si pot face de cap (Rundfunkstaatsvertrag / http://de.wikipedia.org/wiki/Rundfunkstaatsvertrag). In urma acestor masuri are de suferit ciclismul national pentru amatori si organizatorii de competitii. Cu un renume prost devine greu sa gasesti tineri care s-ar interesa de aceasta disciplina sportiva, fara prezentare la TV dispar sponsorii. A invinui canalele TV de situatia actuala e gresit; vina o poarta in primul rind acest sport si o parte din protagonistii lui. Increderea s-a dus pe ripa si va fi greu pentru acest sport sa convinga televiziunea ca procesul de “autocuratare” e un proces serios.

Acum fanii au migrat la Eurosport – Eurosport nu primeste nici un cent din taxele TV/Radio  

Putina statistica germana pentru primul Bogdan (nu e scuturata din mineca):

http://www.vprt.de/thema/marktentwicklung/marktdaten/ums%C3%A4tze/content/schere-zwischen-privatem-und-%C3%B6ffentlich-rechtliche

http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_deutschsprachiger_Fernsehsender

In ceea ce priveste calitatea “televiziunii nationale” din Germania exista potential de imbunatatire – ma abtin s-o comentez pe cea a “televiziunii private”.

Poate cea mai buna parte a interviului, despre marturia catre fiul sau ...

Daca nu devenea ciclist si trisor profesionist avea sanse mari prin Hollywood - de talente de artist pentru scene dramatice dispune.

• Upvote 4

Se pare ca peisajele „dau mai bine“ decit sportul.

Normal ca dau mai bine decat sportul, caci sunt putine etapele in care suspansul tine de la inceputul si pana la sfarsitul transmisiei de 4-5 ore. Cand nu se intampla mare lucru pe sosea, e normal sa fii interesat de ce e pe langa, de povestile, retetele si vinurile locurilor.

In loc sa-mi imaginez eu ma urc pe bicicleta, merg prin multe locuri pe unde trece plutonul drogatilor si ma bucur de liniste intr-un peisaj majestuos si unic, fara hoarde de aplaudaci si gunoaie aruncate prin botanica

Asa e cand te ungi cu alifie Nivea, te duci pe unde trece plutonul drogatilor televizati si transmisi in toata lumea. Noi astialaltii care ne ungem cu Norvea mergem pe unde trece, daca trece, plutonul drogatilor (ne)televizati si (ne)transmisi nicaieri.

QED. Cum ziceam si mai inainte, "romanii" se pricep sa puna etichete si sa faca legaturi intre orice de pe lumea asta si ce "e la noi".

TVR Cultural s-a mutat partial in acest moment pe TVR 2 iar in curand se va transforma in TVR 2 Cultural. Nu s-a "desfiintat", dar asa este cand te hranesti cu surse de scandal.

Iarasi nu vad legatura cu presa pe print de scandal. Unii cred ca asa ceva nu exista in Occident si ce tiraje exista, vezi UK. 

Diferenta dintre televiziunile publice din Germania si cele din Romania, e ca statul german nu baga banii intrun sac fara fund, asa cum se intampla la tvr. Tvr stiau de situatia financiara in care se afla, dar achizitioneaza pachetul de retransmisie al Ligii Campionilor, dupaia comaseaza tvr2 cu tvr cultural si disponibilizeaza niste oameni, ca vezi doamne isi remediaza situatia financiara. Ce sa zic, tot pierderi vor avea, ca toate companiile de stat corupte si conduse prost.

UK  e cel mai prost exemplu pe care mi-l dai. Nici in curtea BBC situatia nu e prea roz.

Cine ma pune sa ma uit la canalele romanesti ? Nimeni ! Din cauza asta am doar doua pe televizor. Dar nu mi se pare normal sa platesti un abonament CATV si sa ai in grila o gramada de mizerii, plus canale unguresti care nu ma intereseaza, mai mult decat atat sa ti se scoata abuziv Discovery, Animal Planet,etc  si sa mai ramai cu 5 canale.

Numai faceti presupuneri ca ma informez din surse de scandal, si ma las manipulat, atata timp cat voi va lasati manipulati de povestile lui Lance.

Cat despre interviul cu ce o sa-i spuna la fecior, sunt atat de emotionat ca nu imi pot stapani lacrimile. Din cauza lui pustiul va suferii la scoala, colegii o sa-i spuna "tactu e un dopat, un trisor".