RoweN

Armstrong se intoarce... şi nu prea

Recommended Posts

... caci sunt putine etapele in care suspansul tine de la inceputul si pana la sfarsitul transmisiei de 4-5 ore.

Probabil aceasta situatie e cauzata de niste masini de dozat calibrate prost.

Asa e cand te ungi cu alifie Nivea, te duci pe unde trece plutonul drogatilor ...

Ca pedalator nu stiu la ce mi-ar folosi alifia Nivea.

• Upvote 1

Ca pedalator nu stiu la ce mi-ar folosi alifia Nivea.

Ti-ar folosi la hidratarea pielii cand, vara, dai o fuga pana in Italia sau Austria, ca-s aproape, ca sa pedalezi prin acele locuri cu peisaje maiestuoase si unice pe unde trece plutonul drogatilor.

Nicole Cooke a zis-o foarte bine:

"When Lance cries on Oprah later this week and she passes him a tissue, spare a thought for all of those genuine people who walked away with no reward."

"Tyler Hamilton will make more money from a book describing how he cheated than I will make in all my years of honest labour."

trist...

• Upvote 2

E trist ca unii se dopeaza si pentru cursele de amatori.Nu pot sa inteleg cum de unii nu au un pic de onoare si demnitate.

• Upvote 2

E si mai trist  ca unii se dopeaza si fara sa concureze... 

Si cea mai trista replica este a unuia care a declarat vis-a-vis de doping: "Pe mine nu ma intereseaza sa fiu sanatos, pe mine ma intereseaza sa castig."

Ti-ar folosi la hidratarea pielii cand, vara, dai ...  

Nu sint tentat sa-mi iau "alifie".

Grischa Niermann, un caz nemtesc

http://www.euronews.com/sport/1803706-retired-rider-niermann-admits-to-doping-dutch-federation/

@georgicles

@LucianTheOne

Apropo „amatori“:

Benedetto Roberti / TuttoBici

Oficialitatile italiene considera ciclismul national “complet ingropat in substante interzise” – se poate interpreta si asa: “o turma de drogati”.

Benedetto Roberti, procuror din Padua care se ocupa cu anchete si cercetari anti-doping, considera ca 90% din scandalurile doping sint concentrate in ciclism. Dupa parerea lui in ciclismul amator situatia este mult  mai grava – “ciclismul este dominat de prostie absoluta, nu numai de ignoranta”. (In tara boilor multi gindesc la fel)

http://www.handelsblatt.com/radsport-doping-staatsanwalt-system-radsport-sofort-stoppen/7465790.html

http://blogs.bettor.com/Doping-is-still-a-problem-in-cycling,-Benedetto-Roberti-a212093

Vad ca unii sunt interesati de un TdFF, altfel spus un TDF feminin. Doar ca si cicliste au picat testul antidoping, cu siguranta una in 2012. 

Cum se mareste miza, e de asteptat sa creasca si dorinta de a invinge prin mijloace necurate. 

La amatori, in deplin anonimat, chiar e vorba de prostie de neinteles. 

La amatori, in deplin anonimat, chiar e vorba de prostie de neinteles. 

Prostia de neinteles incepe cu suplimentele nutritive - o tema de discutie preferata pe acest forum (Ce suplimente ai nevoie...) 

• Upvote 4

Cine a spus ca d-soarele cicliste sunt atat de inocente pe cat par in poze ? Dar pun pariu ca daca facem controale antidoping la maratoanele mtb/ curse de sosea (amatorii) din Romania de exemplu, vom avea ceva surprize. Si atunci te intrebi de ce se dopeaza si se "nutritioneaza" atata un "profesionist" care participa la un maraton de amatori si concurenti "turisti" ca sa castige o diploma, si o anvelopa kenda ? Campion printre anonimi ? Aici e prostia prostiei ! Dar fiecare are dreptul sa fie prost pe banii lui...

• Upvote 1

Prostia de neinteles incepe cu suplimentele nutritive - o tema de discutie preferata pe acest forum (Ce suplimente ai nevoie...) 

Imi cer scuze,dar cred ca faci confuzie-suplimentele nutritive nu au nici o treaba cu dopingul

Imi cer scuze,dar cred ca faci confuzie-suplimentele nutritive nu au nici o treaba cu dopingul

Cind visatorii realizeaza ca suplimentele nutritive nu le garanteaza performanta si recordul visat urmeaza dopingul. 

• Upvote 4

Bade, sa vorbesc la sectie sa iti faca viza de flotant pe topicul asta? :)

Merita subiectul atata indarjire?

• Upvote 4

Excelent articolul! Si nu ma intereseaza neaparat Amstrong, ci imi place cum este scris articolul mai ales ca pot face paralele cu anumite persoane din anturajul meu... Multumesc de share Frank! :D

Merita subiectul atata indarjire?

Ce buni suntem acum la a psihanaliza pe alti, la a le demola miturile. 

Ne pasioneaza ca autorul lui Hamlet nu ar fi de fapt decat un obscur supus al reginei, un actoras-negustor numit Shakespeare, ci cu siguranta un nobil mult mai elevat care si-a pastrat discretia. 

E de mare relevanta ca operele lui Seneca nu sunt in concordanta cu omul real. 

E foarte interesant ca Eminescu a murit intr-un spital de nebuni, sau ca domnitorul Cuza era un afemeiat si cartofor, Mozart era francmason. 

Nu ca occidentalii ar fi prea diferiti, dar tot spatiul cultural-social romanesc e impregnat de mituri (nu are rost sa le mentionam aici). 

Numai pentru hateri mostenirea lasata de Armstrong e ... narcisismul, iar ca exercitiu permanent al acestei stari de gandire, la extrem poti sa-i pui in aceeasi categorie si pe Breivik, Armstrong si pe Andreea Raducan.  

Pentru cui nu-i e clar de ce am enumerat lista de celebritati de mai sus si nu stie ce vreau sa spun prin mostenirea lasata de Armstrong (si evident nu numai a lui, a intregului sistem), sunt nevoit sa mentionez explicit ca este vorba de imensa expunere internationala a ciclismului (prin TdF la tv), la tot ceea ce s-a putut crea si misca din aceasta noua perspectiva (productie, investitii, turism, sport, medicina) si aici nu e vorba de a vedea minimalist ca unii foloseau bicicleta dinainte de LA sau ca au castigat direct doar cei care si-au pus pe frunte stampila cu "7 tururi castigate" (vezi firma Trek). 

Eddie Merckx a fost prins dopat parca de 3 ori si scos din competitii, odata in Giro, nu stau acum sa caut date exacte. Pe asta nu-l uraste nimeni incat sa-i conteste titlul de cel mai mare ciclist al tuturor timpurilor? Se pare ca LA a depasit limita de 5 TdF castigate dincolo de care orice "legenda" e musai trisor si psihopat. Daca LA mai lasa asa din cand in cand si pe altii sa castige si nu mai revenea in centru atentiei sa provoace atitea invidii prin cecurile uriase incasate, probabil nu se mai sesiza nimeni. Sau e ok sa fi castigat in trecut medalii si competitii ca la vad prin price mijloace, in alte timpuri sportivii nu incasau bani ca acum, nu? Cica si aia din Tour Down Under vor sa-i ceara inapoi prima de participare desi nu l-au prins dopat si nici nu a castigat competitia. Altii ar vrea acum banii inapoi pe bratarile Livestrong, desi fundatia in sine nu a trisat cu nimic. Cati ipocriti sunt in scena pina la urma?

Pentru o minimala incursiune in psihologia generala articolul e interesant, dar autorul are accente de inchizitor medieval avand pretentia ca LA "to feel their pain". Toti haterii ar trebui sa stie acum ca LA a platit sau este in curs sa plateasca pentru trisatul in sport. El nu mai este castigator de tdf, etc... Ceea ce e corect. Un om care isi plateste pacatele este in cele din urma un om care a revenit la corectitudine fata de societate. E valabila asta si in Iran cu conditia sa scapi de pedeapsa capitala. 

• Upvote 8

Eu stiu ca mielul cel gras l-a taiat al batran cand s-a intors ratacitorul nu truditorul.

SI mai stiu ca este mai de iertat ala care se pocaieste dupa ce pacatuieste, si mai putin ala care nu pacatuieste.

Din cate inteleg, marele deranj este daca se pocaieste sincer si-si merita iertarea sau nu.

Cine poate judeca asta, cu mana pe suflet?

Eu unul nu.

De aia zic ca prea multa indarjire pe subiect tinde sa derapeze spre obsesie.

Si de bine de rau am si varsta si experienta de viata care sa ma faca sa inteleg ca cineva e puslama sau nu, fara sa citesc articole fanteziste ale lui CTP de pe la noi sau de pe aiurea...

• Upvote 1

Ce buni suntem acum la a psihanaliza pe alti, la a le demola miturile. 

Pentru o minimala incursiune in psihologia generala articolul e interesant, dar autorul are accente de inchizitor medieval avand pretentia ca LA "to feel their pain". Toti haterii ar trebui sa stie acum ca LA a platit sau este in curs sa plateasca pentru trisatul in sport. El nu mai este castigator de tdf, etc... Ceea ce e corect. Un om care isi plateste pacatele este in cele din urma un om care a revenit la corectitudine fata de societate. E valabila asta si in Iran cu conditia sa scapi de pedeapsa capitala. 

OFF, ce rea e lumea asta cu trisorii!!!

Cica Lance ar fi zis: "Nu mai moare lumea asta, ca sa scape odata de mine!!!"

Ceea ce trece cu vederea domnul Trevisez este ca LA nu-si plateste sau recunoaste pacatele din motivul unei acute mustrari de constiinta, ci pentru faptul c-a fost demascat!!!

Pana si recunoasterea trisatului a fost o afacere pentru el, luand o caruta de bani de la Oprah!!!

Plus ca recunoascandu-si pacatele spera ca pedeapsa sa-i fie diminuata, ca sa poata participa la cursele de triatlon sau la ce-o mai participa el!

Asadar nu constiinta (care?) l-a determinat sa-si recunoasca trisarile, ci propriul interes!

Mi se pare dezgustator individul, pentru mine e o mare dezamagire si-o spun din postura de fost fan al sau!

[ fara mentiuni care nu au legatura cu subiectul ]

Edited by MBZ
din precautie
  • Upvote 6

Dar postarea #592, care e o insirurire de jumatati de fapte fara prea multa logica intre ele, are legatura cu subiectul?

Atacul la persoana nu are legatura cu nici un subiect, decat poate unul foarte personal.

Ai ceva de raportat?

Precautie semnifica dorinta mea de a nu inflama topicul.

Ai o nemultumire, ai o cale de a o prezenta si un topic dedicat.

On topic de aici incolo sau se inchide!

Atacul la persoana nu are legatura cu nici un subiect, decat poate unul foarte personal.

Ai ceva de raportat?

Precautie semnifica dorinta mea de a nu inflama topicul.

Ai o nemultumire, ai o cale de a o prezenta si un topic dedicat.

On topic de aici incolo sau se inchide!

Eu unul iti inteleg precautia...n-am avut intentia unui atac la persoana dar se putea interpreta...

Deci, rectific!

Vrei sa te binedispui?

Citeste-l pe Trevizes!

@iri...

Iubesc sincer acest gen de comentarii ... 

Revin sa precizez ca mi se pare irelevant daca interesul sau constiinta dicteaza actiunile cuiva. Balzac a scris foarte mult si ca sa faca banuti, fara resortul interior de a se exprima artistic. 

Eu apreciez doar valoarea informativa adaugata. E bine de stiut, dincolo de orice indoiala, ca s-a castigat TdF de 7 ori cu substante interzise. Ca unii presupuneau, altii erau "siguri", ca era logic sa fii fost asa, asta nu era totusi adevar. Omul a marturisit, nu ma intereseaza de ce. Acum e clar. Poate erau unii care mai credeau sau nuantau.

Ca tie si multora vi se pare "individul" o cazatura umana/morala tine de raportarea ta personala la un cetatean care nu interactioneaza cu tine. Eu vad lucrurile altfel. Daca ma intereseaza un domeniu, sunt fan, sa zicem ca e vorba de istorie, o iau asa cum e cu bune, rele si personaje, nu dezvolt sentimente, nu ma defulez urandu-l pe Stalin, jignindu-l pe Napoleon si nu-l balacaresc pe Castro. Ok, primii sunt morti, dar chiar si ultimul chiar daca traieste, tot nu e interesat de parerea mea ... 

Eu unul iti inteleg precautia...n-am avut intentia unui atac la persoana dar se putea interpreta...

Deci, rectific!

Vrei sa te binedispui?

Citeste-l pe Trevizes!

De ce ai pretentia sa intelegi tot ce fac eu?

Cand vei fi administrator iti promit ca eu nu voi avea aceasta pretentie.

Nu am albit degeaba.

Respectuos iti atrag atentia ca esti offtopic si ca ramai fara acces pe acest topic daca nu respecti solicitarea.

Pana si recunoasterea trisatului a fost o afacere pentru el, luand o caruta de bani de la Oprah!!!

Zi-ne si noua mai multe despre cati bani a luat Lance de la Oprah.

Despre ce suma este vorba, care au fost conditiile intelegerii, etc.